Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Cazane PELETI, porumb, deseuri agricole..

* * * * * 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12545 replies to this topic

#10279
mihaipg

mihaipg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.07.2006

View Postgushpi, on 29 august 2017 - 18:05, said:

Dacă-ți trimit un excel de calcul  necesar termic, te pricepi?
eu cred ca da ��. Multumesc.

View Postmlmlml, on 30 august 2017 - 16:13, said:

30 kw cred ca este de ajuns...s_ar putea sa fie nevoie de un necesar mai mic...pt acele 5 sau 10 grade nu stiu daca mai ai nevoie de centrala electrica..cea cu peleti poti sa o controlezi cu TA
Eu acum ma gandeam mai aproape de 20-24.. Ideea cu cea electrica este de mentinere a casei cu o temperatura pozitiva tot timpul anului. Daca nu este locuita o luna, ingheata bibelourile. Centrala pe peleti ma indoiesc ca poate sa aiba o autonomie atat de mare, asa ca as folosi pe cea electrica la un minim de consum. Si mai este si de backup, in caz ca pica arzatoarea dintr-un motiv sau altul.


Am primit o oferta interesanta de o italieneasca, 24kw, inclusiv un modul de comanda prin aplicatie smartphone. La toate variantele, insa, trebuie sa atasez un cos de fum. Lucrez la acest capitol - sa il construiesc pe langa cel de la semineu, camera centralei fiind sub cea a semineului. Din pacate, inteleg ca cele doua nu pot functiona cu acelasi cos.

Edited by mihaipg, 30 August 2017 - 22:18.


#10280
mlmlml

mlmlml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 12.10.2006
Nu  pot functiona pe acelasi cos..

#10281
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmihaipg, on 29 august 2017 - 17:18, said:

Se da proiect casa de vacanta din lemn masiv (40 lemn - 100 vata min sticla - 40 lemn), un nivel cu living inaltat, geamuri (destul de multe) cu termopan 3 foi, argon, 40mm si tocarie de lemn masiv, izolatie pardoseala 10 extrudat sub sapa + 5 peste + dusumea lemn 20, izolatie acoperis 150 vata minerala sticla. 143m2 utili, (+ o camera de 14m2 in fundatie, pentru centrala - asta nu necesita incalzire) 1200 m altitudine casa.

Pana acum mi s-au propus centrale de 30KW, cam cele mai mari din ofertele respectivilor, si explicatiile au fost din cele mai alambicate si putin edificatoare. Need help..
Mihai, dar proiectantul de termice ce zice? Nu e cam mare centrala de 30 kW pentru 143 mp utili?  Ca sa fie acoperiti diletantii - ei pot propune si centrale de 50 kW, iar si mai acoperitor - de 100 kW pentru casa d-tale..

View Postmihaipg, on 30 august 2017 - 22:13, said:

Am primit o oferta interesanta de o italieneasca, 24kw, inclusiv un modul de comanda prin aplicatie smartphone. La toate variantele, insa, trebuie sa atasez un cos de fum. Lucrez la acest capitol - sa il construiesc pe langa cel de la semineu, camera centralei fiind sub cea a semineului. Din pacate, inteleg ca cele doua nu pot functiona cu acelasi cos.
Si la ce fel de cos de fum te-ai gandit? Poti oferi mai multe detalii?
Ridic intrebarea, caci nu prea multi din vanzatorii de centrale pe peleti sunt sinceri, dar un cos de fum pentru aceste agregate nu se dimensioneaza asa cum se dimensioneaza, spre exemplu, unul pentru o centrala cu tiraj natural.. Aici ma opresc ca sa nu ne indepartam de tema topicului.
Pe scurt o centrala pe peleti mai mare - ar impune si un cos mai mare.. si nu ai certitudiinea ca ar functiona mai eficient decat una dimensionata corespunzator.
Posted Image

#10282
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
@andreilesan
uite ce perețí are: 4+10+4cm!!!
geamurile-s multe si cu tâmplărie ingustă (doar 4 cm la 3 foi...io am 8...)
doar 15cm izolație la acoperiș
apoi la 1200m altitudine ai muuultă iarnă cu vânturi de vânturi

daca la mine (111 m2, la câmp, pereți de 3+30+5, acoperiș cu panouri sandwich poliuretan de 5cm pe scandură de 2,5, dedesubt cu 10 cm EPS, pernă de aer de 30-60 cm inchis cu OSB de 1,2cm) o centrală de 24 kw a funcționat 8h/24h pe timpul furtunilor, am considerat normal că-i trebe una ceva mai măricică

(și mie mi-a dat calculul termic doar 16kW necesar, dar parcă nu-i bine să ai la limită puterea instalată: dacă la inceputul iernii randamentul e bun - că cureți ca un erou soba, spre sfârșit randamentul scade puternic - pt ca eliminările de cenusă reprezintă foarte putin...)

Attached Files


Edited by gushpi, 31 August 2017 - 11:10.


#10283
Nicu Bratu

Nicu Bratu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.12.2005

View Postgushpi, on 29 august 2017 - 18:05, said:

Dacă-ți trimit un excel de calcul  necesar termic, te pricepi?
Îi dai un brânci și către mine excel-ului ăla, te rog?

#10284
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgushpi, on 31 august 2017 - 11:01, said:

@andreilesan
uite ce perețí are: 4+10+4cm!!!
geamurile-s multe si cu tâmplărie ingustă (doar 4 cm la 3 foi...io am 8...)
doar 15cm izolație la acoperiș
apoi la 1200m altitudine ai muuultă iarnă cu vânturi de vânturi
Am vazut..Posted Image..deaceea am si intrebat ce spune proiectantul de termice.. Domniei sale nu i s-a parut prea slabuta anvelopa avand in vedere ca suntem in 2017, iar reglementarile in acest domeniu s-au inasprit in 2010..? 15cm la acoperis erau prevazuti in normele inca din 1998.. Din 2010 este minim-minimorum 20cm si asta in nici-un caz pentru altitudini de 1200m..

View Postgushpi, on 31 august 2017 - 11:01, said:

..daca la mine (111 m2, la câmp, pereți de 3+30+5, acoperiș cu panouri sandwich poliuretan de 5cm pe scandură de 2,5, dedesubt cu 10 cm EPS, pernă de aer de 30-60 cm inchis cu OSB de 1,2cm) o centrală de 24 kw a funcționat 8h/24h pe timpul furtunilor, am considerat normal că-i trebe una ceva mai măricică

(și mie mi-a dat calculul termic doar 16kW necesar, dar parcă nu-i bine să ai la limită puterea instalată: dacă la inceputul iernii randamentul e bun - că cureți ca un erou soba, spre sfârșit randamentul scade puternic - pt ca eliminările de cenusă reprezintă foarte putin...)
..si ce consum de peleti (tone/an) zici ca obtii pentru acei 16 kW rezultati din calculul dupa acel program ?
Posted Image

#10285
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View PostNicu Bratu, on 31 august 2017 - 11:26, said:

Îi dai un brânci și către mine excel-ului ăla, te rog?
Dă-mi o adresă de e-mail!

#10286
Nicu Bratu

Nicu Bratu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.12.2005

View Postgushpi, on 31 august 2017 - 14:00, said:

Dă-mi o adresă de e-mail!
Ti-am dat PM!

#10287
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostNicu Bratu, on 31 august 2017 - 11:26, said:

Îi dai un brânci și către mine excel-ului ăla, te rog?
Putei sa-l gasesti pe net http://calcul-termic.blogspot.ro/
Nu stiu de ce colegul gushpi a vrut sa-ti trimita link-ul pe email Posted Image Probabil ca sa gindit sa nu se interpreteze cumva, ca el face reclama cuiva Posted Image

View Postgushpi, on 31 august 2017 - 11:01, said:

.... și mie mi-a dat calculul termic doar 16kW necesar, dar parcă nu-i bine să ai la limită puterea instalată: ....
La fel zic si eu (poveste lunga, abordari diferite, etc... fiecare cu parerea lui )

Edited by florin71_skoda, 31 August 2017 - 14:53.


#10288
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,585
  • Înscris: 24.07.2009
Corect, este si normal ca parerile sa fie impartite..., dar aici sau in alte cazuri, nu trebuie sa mergem pe bajbaite , ba 16kw , ba 24 ca sa fim siguri, parerea mea.De exemplu eu i-am oferit si recomandat la modul cel mai sincer si corect un cazan Krzaczek Skp-bio ce are arzator pellas revo pentru functionarea cu peleti si agropeleti, cu puterea utila de 20kw, automatizare cu panou electronic color cu touchscreen de la Plum si modul de internet Econet 300,pentru controlul centralei de la distanta, atat de catre beneficiar dar si de cetre mine ca servisant pentru a urmaridin cand in cand functionarea centralei...
Casa de vacanta din lemn mie mi-a placut foarte mult cum arata, dar intr-adevar gradul de izolare a acesteia nu este chiar unul foarte bun si cred ca daca exista un proiectant adevarat de termice lucrurile ar fi stat cu totul altfel, s-ar fi stiut multe inca de la inceput.
Solutia mea pentru cosul  de fum pentru cazan pe peleti si semineul pe leme este una simpla si eficienta , un sistem de cos de fum dublu traseu , vedeti linkul:
http://www.tona.ro/TONAkombi.html

Edited by CAZANE, 31 August 2017 - 15:51.


#10289
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postandreilesan, on 31 august 2017 - 12:15, said:


..si ce consum de peleti (tone/an) zici ca obtii pentru acei 16 kW rezultati din calculul dupa acel program ?
Posted Image

sezonul trecut (14 oct - 26 apr) arsei 2385 kg peleți

View PostCAZANE, on 31 august 2017 - 15:23, said:

Solutia mea pentru cosul  de fum pentru cazan pe peleti si semineul pe leme este una simpla si eficienta , un sistem de cos de fum dublu traseu , vedeti linkul:
http://www.tona.ro/TONAkombi.html

o fi bun, dar cred ca are deja coșul de fum pt șemineu

#10290
1rst

1rst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2007
Misto consum, insa irlevant fara indicare: tip centrala, putere, dimensiune casa, izolare, temperatura din casa, etc ... �

#10291
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Post1rst, on 31 august 2017 - 21:01, said:

Misto consum, insa irlevant fara indicare: tip centrala, putere, dimensiune casa, izolare, temperatura din casa, etc ... �

@10282 era 10 cm mai sus, dar daca nu citești sunt io de vină?
(19*C noaptea si când nu-s acas, 22 când îs)

Edited by gushpi, 31 August 2017 - 21:53.


#10292
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgushpi, on 31 august 2017 - 21:00, said:

sezonul trecut (14 oct - 26 apr) arsei 2385 kg peleți  
Posted Image  Cam mare diferenta intre cei 16 kW calculati cu acel program si consumul rezultat de cca 2,4 tone/an.. Grosier, necesarul d-tale termic, daca consumul este adevarat, se invarte in jurul valorii de 4 kW..  Avand in vedere ca ai cca 111 mp incalziti -  4kW nu sunt ceva exagerat de putin..  Insa, pentru un asa consum - sa se recomande o centrala de 24 kW mi se pare exagerat de mult.. Posted Image

https://forum.softpe...6#entry21494554

#10293
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
Recunosc că mie centrala îmi funcționează doar 2/5 h/24, daaar... mai e  o parte ascunsă! Casa e mai mare! Io încălzesc doar 111 din 192!
La momentul construirii casei, în visele noastre, copilu' rămânea prin preajmă, mai aducea o soție șiii (visul oricărui părinte) mai făcea și fo' 2 puradei!!!
Așa că 24kW!

În vacanțe soba duduie!

#10294
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgushpi, on 01 septembrie 2017 - 05:15, said:

Recunosc că mie centrala îmi funcționează doar 2/5 h/24, daaar... mai e  o parte ascunsă! Casa e mai mare! Io încălzesc doar 111 din 192!
La momentul construirii casei, în visele noastre, copilu' rămânea prin preajmă, mai aducea o soție șiii (visul oricărui părinte) mai făcea și fo' 2 puradei!!!
Așa că 24kW!

În vacanțe soba duduie!
Punctul de vedere care a fost la momentul construirii casei e de inteles.. Se spune ca prima casa - o vinzi, a doua - o inchiriezi, si doar in a treia - te muti..
Adica, dupa ce s-a capatat experienta, parerea mea, este mai bine sa impartasim colegilor situatiile pentru a nu se repeta greselile, iar pentru @mihaipg e mai indicat sa-si faca un calcul termic exact decat sa se mearga pe bajbaite.. Posted Image

#10295
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
să știi că io țip la toți cei care-și fac o măgăoaie de casă..., dar nu m-ascultă nimeni...

#10296
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postgushpi, on 01 septembrie 2017 - 10:27, said:

să știi că io țip la toți cei care-și fac o măgăoaie de casă..., dar nu m-ascultă nimeni...

Intrebarea e, ce inseamna magaoaie? Posted Image

Unde se termina casuta si unde incepe palatu'?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate