Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

nu prea stiu ce GPS sa aleg

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dbrian

dbrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.06.2008
Salut! As avea nevoie de niste ajutor pentru a alege un GPS  pentru ca peste vreo luna vreau sa plec in Germania si nu stiu foarte exact ce sa aleg. Bugetul maxim ar fi de 850 ron dar daca exista vreun GPS care chiar mai merita inca 50 ron sa zicem s-ar putea rezolva. Nu prea ma intereseaza ca are ecranu de 3.5 sau de 4.3, doar sa nu imi arate un drum aiurea si sa nu fie PDA.

M-am oprit la urmatoarele PNA-uri:

Mio Moov200u - ~880 ron (nu prea am citit multe despre el da primu lucru care mi-a atras atentia a fost bateria mica (720 mAh), ceea ce nu prea imi convine)
Asus R300 cu iGo 8 - ~670 ron
Asus R600 Full Europe (cel putin asa scria pe site) - ~830 ron (ce imi place la el este bateria care teoretic tine 6 ore, si faptul ce se poate atasa o antena externa. din cate am inteles este un GPS bun)
Mio C-250 + EU - ~775 ron

Multumesc anticipat.

#2
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postdbrian, on Jun 24 2008, 19:19, said:

Salut! As avea nevoie de niste ajutor pentru a alege un GPS  pentru ca peste vreo luna vreau sa plec in Germania si nu stiu foarte exact ce sa aleg. Bugetul maxim ar fi de 850 ron dar daca exista vreun GPS care chiar mai merita inca 50 ron sa zicem s-ar putea rezolva. Nu prea ma intereseaza ca are ecranu de 3.5 sau de 4.3, doar sa nu imi arate un drum aiurea si sa nu fie PDA.

M-am oprit la urmatoarele PNA-uri:

Mio Moov200u - ~880 ron (nu prea am citit multe despre el da primu lucru care mi-a atras atentia a fost bateria mica (720 mAh), ceea ce nu prea imi convine)
Asus R300 cu iGo 8 - ~670 ron
Asus R600 Full Europe (cel putin asa scria pe site) - ~830 ron (ce imi place la el este bateria care teoretic tine 6 ore, si faptul ce se poate atasa o antena externa. din cate am inteles este un GPS bun)
Mio C-250 + EU - ~775 ron

Multumesc anticipat.

Considera si un Garmin NUVI 250

#3
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Asus R600 ar fi cel mai ok din lista ta.

#4
dbrian

dbrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.06.2008
din cate am inteles asus r600 vine cu un soft de la asus, nu vine cu iGo, sau cu ROAD2006 etc...o fi vreo problema? (in sensu ca e posibil sa fie mai slab ca iGo, ROAD2006 etc)

LE: am observat ca unele GPS-uri arata si limita de viteza pe sectorul de drum respectiv...intrebarea e daca toate o arata sau doar unele?

Edited by dbrian, 25 June 2008 - 15:06.


#5
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

View Postdbrian, on Jun 25 2008, 16:04, said:

LE: am observat ca unele GPS-uri arata si limita de viteza pe sectorul de drum respectiv...intrebarea e daca toate o arata sau doar unele?
Ce legatura are GPS-ul cu limita de viteza?

#6
dbrian

dbrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.06.2008

View PostAfricanul, on Jun 25 2008, 16:10, said:

Ce legatura are GPS-ul cu limita de viteza?

legatura o reprezinta faptul ca ma intereseaza un gps care sa imi arate si limita de viteza ca sa nu ii dau 120 in Ungaria, spre exemplu, pe un drum pe care limita e 100 sau 90, ca nu stiu limitele de viteza la ei. sau macar daca nu o arata sa "urle" cand depasesc limita.

#7
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

View Postdbrian, on Jun 25 2008, 16:18, said:

legatura o reprezinta faptul ca ma intereseaza un gps care sa imi arate si limita de viteza ca sa nu ii dau 120 in Ungaria, spre exemplu, pe un drum pe care limita e 100 sau 90, ca nu stiu limitele de viteza la ei. sau macar daca nu o arata sa "urle" cand depasesc limita.

Ce vrei tu are legatura cu softul care ruleaza, nu cu receptorul!

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,497
  • Înscris: 05.08.2002

View Postdbrian, on Jun 25 2008, 16:04, said:

din cate am inteles asus r600 vine cu un soft de la asus, nu vine cu iGo, sau cu ROAD2006 etc...o fi vreo problema? (in sensu ca e posibil sa fie mai slab ca iGo, ROAD2006 etc)

LE: am observat ca unele GPS-uri arata si limita de viteza pe sectorul de drum respectiv...intrebarea e daca toate o arata sau doar unele?

a fost un test cu GPS-uri in revista xtrempc in urma cu cateva luni
asus R700 a iesit foarte bine, alegerea redactiei, rapid, usor de manevrat
R600 bine, modelul mai slabut

spuneau ca intr-adevar vine cu soft proprietar asus, dar poate folosi fara probleme harti iGO (asa l-au si testat ei)

#9
dbrian

dbrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.06.2008
m-am mai uitat pe net dupa diverse modele si mi-a mai atras atentia si Mio C320. Comparandu-l cu Asus R600 se merita diferenta de ~50 ron?

#10
pichemanu

pichemanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.07.2008
Buna,
Ma intereseaza si pe mine un GPS dar eu as vrea sa fie si PDA.

Am nevoie neaparat de GPS ptr concedii si cateva deplasari, in rest as vrea sa il pot folosi si la altceva (dat pe net, office si jocuri in special).
Cerinte:
-ecran cat mai mare
-autonomie a bateriei mare
-putere de procesare cat mai mare (urasc sa se miste softurile incet pe orice aparat ar fi ele)
-EDIT:bluetooth

Acest aparat o sa fie primul de gen pe care o sa il am. Prin urmare sunt complet pierdut cand vine vorba de ele.

Va rog sa imi dati o mana de ajutor.

P.S. Bugetul nu e fix si e relativ generos dar ar fi de preferat sa nu ma coste mult peste 1000 RON.

Multumesc.

Edited by pichemanu, 12 July 2008 - 02:23.


#11
serju

serju

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.07.2006
Mio P560

#12
pichemanu

pichemanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.07.2008

View Postserju, on Jul 12 2008, 10:14, said:

Mio P560

Momentan oscilez intre ASUS a696 si Mio P560. EDIT: a696 fiind ceva mai ieftin parca inclin spre el.

Din ce mi-am dat seama singura dif e ca unu are usb 1.1 si altu 2.0. Apropo de USB, se pot conecta deviceuri pe usb la PDA-uri (card readere, hdd, tastatura, etc...)

Edited by pichemanu, 12 July 2008 - 22:53.


#13
dbrian

dbrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.06.2008

View Postpichemanu, on Jul 12 2008, 23:48, said:

Momentan oscilez intre ASUS a696 si Mio P560. EDIT: a696 fiind ceva mai ieftin parca inclin spre el.

Din ce mi-am dat seama singura dif e ca unu are usb 1.1 si altu 2.0. Apropo de USB, se pot conecta deviceuri pe usb la PDA-uri (card readere, hdd, tastatura, etc...)


si eu am oscilat prima data intre Asus A696 si Mio P560, dar dupa ce am citit cateva dintre problemele care le au utilizatorii de Asus A696 (uite-te pe forumul lui asus) m-am razgandit, plus ca Asus are doar vreo 256MB de memorie interna pe cand Mio are 2GB

#14
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,037
  • Înscris: 06.09.2004

View Postpichemanu, on Jul 12 2008, 03:01, said:

Buna,
Ma intereseaza si pe mine un GPS dar eu as vrea sa fie si PDA.

Am nevoie neaparat de GPS ptr concedii si cateva deplasari, in rest as vrea sa il pot folosi si la altceva (dat pe net, office si jocuri in special).
Cerinte:
-ecran cat mai mare
-autonomie a bateriei mare
-putere de procesare cat mai mare (urasc sa se miste softurile incet pe orice aparat ar fi ele)
-EDIT:bluetooth

Acest aparat o sa fie primul de gen pe care o sa il am. Prin urmare sunt complet pierdut cand vine vorba de ele.

Va rog sa imi dati o mana de ajutor.

P.S. Bugetul nu e fix si e relativ generos dar ar fi de preferat sa nu ma coste mult peste 1000 RON.

Multumesc.
Asus 639

#15
pichemanu

pichemanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.07.2008

View Postisr2002, on Jul 13 2008, 10:22, said:

Asus 639

Momentan sunt 2*p560 si 1*a696 :)

Alte pareri, poate alte variante? Eventual una cu usb host?

Multumesc de comentarii pana acum.

(ar fi super daca recomadnati ceva sa si argumentati)

#16
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,037
  • Înscris: 06.09.2004

View Postpichemanu, on Jul 13 2008, 18:29, said:

Momentan sunt 2*p560 si 1*a696 :)
Am spus 639 nu 696. Pun ca principal argument bateria. Uite aici un review la 636 ( http://www.mobile-re...s-a636-en.shtml ). A639 este identic doar ca are in plus 1GB of flash memory. (  http://www.mobile-re...l-a639-en.shtml )
Am mai avut inainte la testat un Mio P550. Am preferat Asus 639. E doar chestie de gusturi, pina la urma - exceptind viata bateriei  ;)

Edited by isr2002, 13 July 2008 - 22:50.


#17
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 22.02.2007
Folosesc Asus A639 si nu am avut probleme cu el pana acum. recomand.

#18
tudor1966

tudor1966

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.06.2006

View Postisr2002, on Jul 13 2008, 10:22, said:

Asus 639

Am avut aceeasi problema ca si tine.Am luat in considerare comentariile si problemele intampinate de cei care folosesc Assus si deci am optat pentru Mio P560.L-am cumparat de pe gps-auto.ro.acolo a fost pretul cel mai bun si sa stii ca "nu a depasit cu mult 1000".Sunt multumit de alegerea facuta.


View Postpichemanu, on Jul 12 2008, 03:01, said:

Buna,
Ma intereseaza si pe mine un GPS dar eu as vrea sa fie si PDA.

Am nevoie neaparat de GPS ptr concedii si cateva deplasari, in rest as vrea sa il pot folosi si la altceva (dat pe net, office si jocuri in special).
Cerinte:
-ecran cat mai mare
-autonomie a bateriei mare
-putere de procesare cat mai mare (urasc sa se miste softurile incet pe orice aparat ar fi ele)
-EDIT:bluetooth

Acest aparat o sa fie primul de gen pe care o sa il am. Prin urmare sunt complet pierdut cand vine vorba de ele.

Va rog sa imi dati o mana de ajutor.

P.S. Bugetul nu e fix si e relativ generos dar ar fi de preferat sa nu ma coste mult peste 1000 RON.

Multumesc.


Am avut aceeasi problema ca si tine.Am luat in considerare comentariile si problemele intampinate de cei care folosesc Assus si deci am optat pentru Mio P560.L-am cumparat de pe gps-auto.ro.acolo a fost pretul cel mai bun si sa stii ca "nu a depasit cu mult 1000".Sunt multumit de alegerea facuta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate