Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

WINDOWS PROASPAT INSTALAT FARA SUNET.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
32 răspunsuri în acest subiect

#1
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 375
  • Înscris: 26.02.2006
Salut ! Am si eu o problema . Am instalat Windows-ul si toate driverele , dar driverele de sunet nu s-au instalat . Cand am incercat sa le reinstaleaz imi zice ca sunt deja instalate dar eu tot nu am sunet deloc . Daca vreau sa ascut o melod cu Winamp imi da urmatoarea eroare "BAD DIRECT SOUND DRIVER . PLEASE  INSTALL PROPER DRIVERS OR SELECT ANOTHER DEVICE IN CONFIGURATION . ERROR CODE : 88780078 " . Nu stiu ce sa fac .

#2
Manny AC

Manny AC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.249
  • Înscris: 01.05.2006
Folosesti placa de sunet onboard sau separat pe pci?

#3
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.274
  • Înscris: 26.02.2005
Incearca pe cele intalate(daca iti apar in system) sa le dai un update driver.

#4
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 375
  • Înscris: 26.02.2006
Folosesc placa onboard .
Nu imi apar in sistem .

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.640
  • Înscris: 08.12.2006
Daca iti apare in Device manager, da Uninstall driver.
Daca nu, sau nu vrea, cauta o alta versiune de driver pt placa ta si instaleaza-l pe ala, ar trebui sa vrea. apoi poti sa instalezi driverul tau. cred...

#6
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.256
  • Înscris: 19.02.2005
Winamp
Options > Preferences: Plugins > Output: Direct Sound Output: Configure. Din meniul drop-down selectezi placa ta de sunet.
Asta in cazul in care driver-ele sunt instalate.

Daca nu, atunci faci cum ti-a spus antinari.

Click dreapta My Computer > Manage > Device Manager: Sounds and Audio Devices: click dreapta Update Driver...

#7
xbitnet

xbitnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 05.01.2007

 vidi, on Apr 9 2007, 14:53, said:

Salut ! Am si eu o problema . Am instalat Windows-ul si toate driverele , dar driverele de sunet nu s-au instalat . Cand am incercat sa le reinstaleaz imi zice ca sunt deja instalate dar eu tot nu am sunet deloc . Daca vreau sa ascut o melod cu Winamp imi da urmatoarea eroare "BAD DIRECT SOUND DRIVER . PLEASE  INSTALL PROPER DRIVERS OR SELECT ANOTHER DEVICE IN CONFIGURATION . ERROR CODE : 88780078 " . Nu stiu ce sa fac .

CAND AI LUAT PC-UL AI PRIMIT NISTE CD-URI, VEZI CA ESTE UNUL DE LA PLACA DE BAZA > INSTALEAZA Audio Driver.

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.640
  • Înscris: 08.12.2006

 xbitnet, on Apr 9 2007, 22:47, said:

CAND AI LUAT PC-UL AI PRIMIT NISTE CD-URI, VEZI CA ESTE UNUL DE LA PLACA DE BAZA > INSTALEAZA Audio Driver.

 vidi, on Apr 9 2007, 14:53, said:

Salut ! Am si eu o problema . Am instalat Windows-ul si toate driverele , dar driverele de sunet nu s-au instalat . Cand am incercat sa le reinstaleaz imi zice ca sunt deja instalate dar eu tot nu am sunet deloc . Daca vreau sa ascut o melod cu Winamp imi da urmatoarea eroare "BAD DIRECT SOUND DRIVER . PLEASE  INSTALL PROPER DRIVERS OR SELECT ANOTHER DEVICE IN CONFIGURATION . ERROR CODE : 88780078 " . Nu stiu ce sa fac .




@vidi: banuiesc ca nu ai sunet deloc (adica problema nu se manifesta doar la winamp). Ai un difuzor mic langa ceas? Daca ai, da un click dreapta pe el > Adjust audio properties, mergi pe tabul sounds, selecteaza un sunet, oricare, (Asterisk, de ex) si apasa pe play. Si ne spui daca se aude...

Editat de antinari, 09 aprilie 2007 - 23:07.


#9
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 375
  • Înscris: 26.02.2006
In Device Manager totul pare ok fara buline galbene dar driverul nu exista cu toate ca in momentul cand vrfeau sa il updatez imi zice ca nu mai are ce sa updateze driverul este exct ca cel de pe cd , dar totusi el nu este  :death: nimeni nu il vede :eek:  .

#10
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 375
  • Înscris: 26.02.2006

 antinari, on Apr 10 2007, 07:07, said:

@vidi: banuiesc ca nu ai sunet deloc (adica problema nu se manifesta doar la winamp). Ai un difuzor mic langa ceas? Daca ai, da un click dreapta pe el > Adjust audio properties, mergi pe tabul sounds, selecteaza un sunet, oricare, (Asterisk, de ex) si apasa pe play. Si ne spui daca se aude...



Srati putin fratilor ca nu am venit ieri cu pluta pe Dunare :nonobad: Sunet nu este de loc . In loc de sunetele de sistem se aude ceva de genul unui bip foarte enervant .

#11
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 375
  • Înscris: 26.02.2006
Am facut ce a zis ANTINARI dar degeaba . Dupa instalare si restart situatia neschimbata .

#12
Apophis78

Apophis78

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 333
  • Înscris: 25.04.2006
Incerca urmatorul lucru:
  Comanda RUN ----> dxdiag -----> sound --------> si in partea de jos, duci "Hardware Sound Acceleration Level" in pozitia Full Acceleration. Banuiesc ca la tine, initial este "No acceleration".

#13
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 375
  • Înscris: 26.02.2006

 Apophis78, on Apr 10 2007, 22:31, said:

Incerca urmatorul lucru:
  Comanda RUN ----> dxdiag -----> sound --------> si in partea de jos, duci "Hardware Sound Acceleration Level" in pozitia Full Acceleration. Banuiesc ca la tine, initial este "No acceleration".


Da asa este este in pozitia NO ACCELERETION , dar acea bara nu merege mutata pentru ca imi zice ca nu a detectat nici o placa de sunat , nici un driver .

Asta este marea problema nimeni din laptopul meu nu vede driverele sau placa de sunet . Iar daca incerc sa reinstalez driverele imi zice ca sunt deja instalate dar nu sunt .

Aveti si alte idei va rog deja problema asta ma timpit  :bandit:  :deadtongue:

#14
ikst

ikst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 19.06.2006

 vidi, on Apr 10 2007, 16:12, said:

Da asa este este in pozitia NO ACCELERETION , dar acea bara nu merege mutata pentru ca imi zice ca nu a detectat nici o placa de sunat , nici un driver .

Asta este marea problema nimeni din laptopul meu nu vede driverele sau placa de sunet . Iar daca incerc sa reinstalez driverele imi zice ca sunt deja instalate dar nu sunt .

Aveti si alte idei va rog deja problema asta ma timpit  :bandit:  :deadtongue:
Aceeasi problema cred ca am avut-o si eu. Pur si simplu dupa instalarea windows nu mai aveam sunet, nu mai recunoastea sunetul onboard. Solutia pe care am adoptat-o.....placa de sunet noua. Mai rau este ca aceeasi problema o am acum la un laptop Toshiba

#15
Apophis78

Apophis78

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 333
  • Înscris: 25.04.2006
De curiozitate, in bios te-ai uitat?
Poate ca acolo nu e aleasa placa audio la optiuni.Si astfel nu are cum sa ti-o vada Windowsul, pt ca ea e ca si cum nu ar exista.

#16
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 375
  • Înscris: 26.02.2006
No ! Nu-i nici din bios.

#17
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
zi ce denumire are placa de baza, daca nu reusesti descarca cpu-z si vezi la mainboard si fa un print screen si posteaza aici.

Editat de xxvirusxx, 10 aprilie 2007 - 19:44.


#18
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.328
  • Înscris: 21.05.2006

 xxvirusxx, on Apr 10 2007, 20:42, said:

zi ce denumire are placa de baza, daca nu reusesti descarca cpu-z si vezi la mainboard si fa un print screen si posteaza aici.

  si eu am avut o problema similara... la mine mergea 20-30min sunetu, dadea o eroare de windows si numai mergea, singura solutie a fost Windowsului,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate