Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...
 Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 

S24Ultra vs iPhone 15 Pro Max

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
75 răspunsuri în acest subiect

#37
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.170
  • Înscris: 21.03.2020
Gata au ajuns la utilizatori primele S24... Emag a facut deja livrari azi in ziua oficiala de lansare. Firma serioasa nu ca Iphone ;)

#38
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.834
  • Înscris: 09.01.2007
La lansarea asta n-a fost niciun gimmick gratuit? Stiu ca a fost reducere de pana la whatever dar n-au fost buds sau altceva la precomanda?
Cred ca-mi schimb si eu telefonu' anu' asta dar nu eram pregatit s-o fac asa rapid. Cochetam aseara sa comand S24 dar am zis ca mai bine astept o luna doua sa vad ceva pareri si sunt curios ce-am ratat cu precomanda. :)

P.S.: de fapt n-am comandat pentru ca am vazut ca a aparut OP12 cu ecranul ala ridicol si m-am decis sa stau potolit inca ceva luni sa vad ce mai scoate concurenta.

#39
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.170
  • Înscris: 21.03.2020
Iti da un voucher de 500 ron emagu ... nu stiu ce scheme au Samsungii

#40
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.896
  • Înscris: 06.01.2008
Aveau parca ceva bonusuri de precomanda, gen ai S24 Ultra de 512GB (sau 1TB, nu mai tin minte exact) la pret de S24U de 256GB.
L.E.:

Quote

Capacitate de stocare dublă, 512GB la preț de 256GB și 1TB la prețul inițial de 512GB
• 500 lei extra în schimbul vechiului device prin programul Samsung Trade-in. Dacă nu ai un dispozitiv de dat la schimb, primești e-voucher instant de 500 lei reducere pentru Wearables și Accesorii compatibile.

https://www.samsung....-s24-ultra/buy/

Editat de Hider141, 24 ianuarie 2024 - 14:22.


#41
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.170
  • Înscris: 21.03.2020
In plus primesti 256MB la pret de 128  asta e de la Samsung oferta...la S24 simplu

Editat de GlCA_Contras, 24 ianuarie 2024 - 17:05.


#42
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 606
  • Înscris: 03.10.2019
si ce ai cumparat pana la urma ?

#43
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 295
  • Înscris: 03.09.2010

 foxtian, on 24 ianuarie 2024 - 18:29, said:

si ce ai cumparat pana la urma ?
Încă sunt pe review-uri. Cred că dacă avea Buds sau ceva oferta in precomanda era deja comandat.

Știu că Samsung are bloat mult, dar rezolvi scurt cu un cablu și adb.

Încă sunt indecis. Am văzut un Short pe YouTube azi i15PM vs S24U la video playback și era diferența foarte mare in favoarea Samsung. Ceva 28 de h parca.. Suspect de mare.

#44
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.196
  • Înscris: 06.02.2011
Ce nu înțeleg eu la flagship-utile astea e lipsa slotului pentru cardul de memorie. Daca telefonul se strica din varii motive și memoria nu mai poate fi accesată e foarte greu sa mai recuperezi datele de pe el. Pe când la cele cu card, in caz de se strica, scoți cardul și îl bagi in noul telefon.

Editat de maladetz, 02 februarie 2024 - 20:52.


#45
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.048
  • Înscris: 08.08.2002
Cel putin 3 motive:
1. Ai servicii de cloud
2. Cardul de memorie este mult mai lent decat memoria interna.
3. More $$$ ... esti tentat sa cumperi telefoane cu spatiu mai mare de stocare si cel putin la Apple costa enorm si/sau platesti serviciile de stocare in cloud.

Editat de MD, 02 februarie 2024 - 21:15.


#46
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.196
  • Înscris: 06.02.2011

 MD, on 02 februarie 2024 - 21:13, said:

Cel putin 3 motive:
1. Ai servicii de cloud
2. Cardul de memorie este mult mai lent decat memoria interna.
3. More $$$ ... esti tentat sa cumperi telefoane cu spatiu mai mare de stocare si cel putin la Apple costa enorm si/sau platesti serviciile de stocare in cloud.
1. nu ma intereseaza cloud din simplul principiu ca nu-mi place sa platesc lunar pentru ceva ce as putea avea gratis, iar pe langa asta parca nu vreau ca toate informatiile mele sa fie pe serverele lor
2. sunt de acord ca e mai lent dar pentru storage e ok, nu ai nevoie de 800MB/s ca sa accesezi fotografii, filmari si altele
3. Sper sa vina un producator care sa le faca concurenta cu niste telefoane care au si slot pentru card

#47
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010

 undesignus, on 22 ianuarie 2024 - 12:31, said:

Problema lui Samsung se cheama bloatware: ai preinstalat o multime de aplicatii si nici nu poti sa le dezinstalezi (poti, daca iei un cablu de date si te apuci sa dai comenzi adb de pe un laptop). Peste magazinul de la Google exista magazinul de la Samsung, etc.

Sincer nu mai este o problema. Eu pe S23U am putut dezinstala(normal fara ADB sau ceva de genul) majoritatea aplicatiilor Samsung care pot fi considerate bloatware sau nu. De exemplu pot dezinstala si aplicatia Samsung Internet sau Smart Things, Notes,  Reminder, etc. Le-am mentionat pentru ca astea le mai am, restul le-am dezinstalat si nu mai imi amintesc de ele. Mai mult unele aplicatii Google nu pot fi dezinstalate(de exemplu Meet sau Youtube).

Quote

Later edit: AI e deocamdata mai mult un hype decit un avantaj de marketing.
Problema cu AI este ca necesita resurse foarte mari, de aceea ai nevoie sa ai telefonul conectat si sa ii dai banda larga.
Aplicatiile AI care chiar vin / vor veni cu valoare adaugata inseamna si plata unui abonament.

Asta-i parerea ta pe care eu sincer nu o impartasesc.
S24U este mult mai capabil pe partea de AI avansat decat 15PM si la fel cum S23U va primi ulnele functii, S24U va continua sa avanseze pe partea asta pe cand 15PM pauza.
Un motiv este si cantitatea de RAM, am inteles ca functiile avansate de AI au nevoie de 12GB minim(din cauza asta si telefoanele Pixel Pro au 12GB RAM).
Eu abia astept sa primesc Circle to Search, Editare Foto cu AI Generativ(sper, unii zi ca nu va veni pe S23U), Generative Wallpapers. Si functia aceea Instant Slow Motion este interesanta, tii apasat pe orice clip si il incetineste.

Pt. OP
S24U este o scula foarte capabila la modul general, daca vrei un telefon care sa poata sa faca orice, asta-i tel tau.
Sincer eu astept S25U, S23U este inca un tel foarte bun.

Editat de OriOn20, 02 februarie 2024 - 23:25.


#48
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.048
  • Înscris: 08.08.2002

 maladetz, on 02 februarie 2024 - 22:53, said:

1. nu ma intereseaza cloud din simplul principiu ca nu-mi place sa platesc lunar pentru ceva ce as putea avea gratis, iar pe langa asta parca nu vreau ca toate informatiile mele sa fie pe serverele lor
2. sunt de acord ca e mai lent dar pentru storage e ok, nu ai nevoie de 800MB/s ca sa accesezi fotografii, filmari si altele
3. Sper sa vina un producator care sa le faca concurenta cu niste telefoane care au si slot pentru card

Cardurile microSD sunt moarte pentru telefoane la fel ca si mufa jack de ex. A ca mai scoate cate un chinez modele cu microSD ... si mufa jack nu inseamna ca se mai revine la ele.

#49
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010

 Hider141, on 22 ianuarie 2024 - 14:59, said:

Da, degeaba au Androizii 24GB ram, daca aplicatiile nu stiu sa-i gestioneze.
Eu am "doar" 12GB pe Note 10+, dar destule aplicatii care nici nu cer cine stie ce resurse (gen Instagram) nu pot sa stea deshise in background mai mult de 5-10 minute sau daca ai inchis ecranul desi nu sunt nici macar setate sa se inchida automat pentru a salva baterie, in timp ce alte aplicatii mai gurmande stau in background cu zilele, si cand le accesez iarasi peste 4-5 zile sunt exact unde am ramas data trecuta. Inclusiv ce am introdus in casute text e tot acolo, fara sa apelez la functia de salvare a modificarilor.

Aplicatie Instagram asa este codata sa functioneze, isi da refresh oricum dupa cateva minute, nu este vorba ca stie sau nu stie sa foloseasca memoria RAM. Asa functioneaza si pe iOS din cate am observat. Daca vrei sa tina deschis un profil il accesezi din story, astfel aplicatia ramane in memorie pe timp nelimitat.

S24U este mult mai avansat decat Note 10+ pe partea de soft in special la nivel de Sistem de operare, vb pana la urma de 2 generatii de Android in plus.
Ca idee S23U nu lasa "aplicatii gurmande" sa stea active in background cu zile(decat daca intentionat vrei asta). De fapt telefonul se adapteaza constant la modul in care il folosesti, daca folosesti o aplicatie foarte rar sistemul de operare o ingheata complet, nici update-uri nu mai primeste pana nu o deschizi. Tin minte ca in trecut obisnuiam sa folosesc o aplicatie 3rd party pentru chestia si puneam manual aplicatiile pe hibernare.
Pe S23U de exemplu cand intru in selectorul de aplicatii recente apare in colt dreapta sus un cerc cu o cifra, este numarul de aplicatii active in backgroud, apesi pe el si poti vedea aplicatiile care sunt active in backgroud si folosesc baterie.

Editat de OriOn20, 02 februarie 2024 - 23:44.


#50
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.683
  • Înscris: 07.04.2010

 CValentin2, on 26 ianuarie 2024 - 21:53, said:

Încă sunt pe review-uri. Cred că dacă avea Buds sau ceva oferta in precomanda era deja comandat.

Știu că Samsung are bloat mult, dar rezolvi scurt cu un cablu și adb.

Încă sunt indecis. Am văzut un Short pe YouTube azi i15PM vs S24U la video playback și era diferența foarte mare in favoarea Samsung. Ceva 28 de h parca.. Suspect de mare.

Nu ai nevoie de nici un cablu. Majoritatea aplicatiilor Samsung se pot dezinstala normal.
Dupa cum a spus Silviu, Samsung a evoluat foarte mult.

Majoritatea testelor au aratat ca bateria de la S24U tine mai mult. Am inteles ca are un ecran mult mai avansat decat S23U si mult mai eficient, mai eficient decat ecranul de pe 15PM asta fiind unul din motivele principale pentru care Samsung a reusit pentru al 3-lea an consecutiv sa imbunatateasca simtitor durata de viata a bateriei pe Galaxy S Ultra desi este de aceasi capacitate.

#51
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.196
  • Înscris: 06.02.2011

 MD, on 02 februarie 2024 - 23:21, said:

Cardurile microSD sunt moarte pentru telefoane la fel ca si mufa jack de ex. A ca mai scoate cate un chinez modele cu microSD ... si mufa jack nu inseamna ca se mai revine la ele.
Nu e tocmai buna comparația, Mufa jack a fost înlocuită cu succes de Bluetooth care e tot hardware si nu depinzi de nimeni ca să-l poți folosi insa cu informațiile stocate pe card nu e același lucru cu stocarea lor pe memoria interna care în cazul în care ți-ai bușit telefonul și nu ai cloud platit cu destul spatiu sau daca ai uitat sa activezi backup-ul automat, plângi.
Eliminarea cardului de memorie a fost un pas strategic pentru a-si mari profitul sub pretextul ca memoria cardului ar incetini telefonul ceea ce nu e adevarat, vor doar sa faca bani mai multi. Tuturor companiilor le plac debitele directe pentru ca vin tot timpul bani de acolo. Marea majoritate a lumii nu au control asupra banilor si ajung sa uite de acel debit direct chiar daca la un moment dat nu mai folosesc acele servicii, ei vor plati in continuare. Chiar cunosc un caz unde unul s-a trezit ca platea de vreo 3 ani un antivirus ce nu-l mai folosea pentru ca si-a schimbat laptop-ul insa a depistat foarte tarziu ca inca ii pleaca bani din cont printre celelalte cheltuieli.

Editat de maladetz, 03 februarie 2024 - 01:29.


#52
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.862
  • Înscris: 24.05.2020
Cardul la un telefon e o parnaie romaneasca. Adica merge extrem de prost (comparativ cu un ufs 3-4) si este extrem de nesigur. Orice cracker cu chilotii intariti care-si cumpara tigari la bucata poate sparge un card de memorie.

Da, stiu, n-aveti nimic de ascuns.

Editat de murdar, 03 februarie 2024 - 01:26.


#53
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.196
  • Înscris: 06.02.2011

 murdar, on 03 februarie 2024 - 01:26, said:

Cardul la un telefon e o parnaie romaneasca. Adica merge extrem de prost (comparativ cu un ufs 3-4) si este extrem de nesigur. Orice cracker cu chilotii intariti care-si cumpara tigari la bucata poate sparge un card de memorie.

Da, stiu, n-aveti nimic de ascuns.
In ce sens e extrem de nesigur? Adica poate fi spart in timpul utilizarii telefonului pe cand daca folosesti memoria interna a telefonului nu?

#54
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.509
  • Înscris: 31.07.2015
Sony încă au pe telefoanele lor slot de card și mufă de 3.5

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate