Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

S24Ultra vs iPhone 15 Pro Max

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Da, Sony sparge la vanzari din motivul asta.

Ah, wait.

#56
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011

 murdar, on 03 februarie 2024 - 10:46, said:

Da, Sony sparge la vanzari din motivul asta.

Ah, wait.
Tu esti convins ca acel card de memorie incetineste telefonul? Sau consideri ca scad vanzarile Samsung pentru ca lumea nu mai vrea card de memorie pe telefon?
P.S: mi se pare mie sau tu chiar esti fan flagship fara card memorie si devii subiectiv si emotional cand postezi fara sa argumentezi?

#57
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Ia fa niste research si vezi ce viteza are un card de top si ce viteza are o memorie ufs 3.1

Sa nu vorbim ca un card nu are nicio protectie de tip hardware. Doar criptarea fisierelor (daca o are si pe aia), care se poate sparge cu un brute force attack.

Edited by murdar, 03 February 2024 - 12:05.


#58
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 13.05.2013
Nu ma intereseaza daca incetineste sau nu.

Sa ma lase sa decid eu ce card folosesc.Sa am posibilitatea sa pun un card,care ma ajuta in anumite situatii.

Si vreau si mufa Jack,nu neaparat pentru casti. :)

Edited by farockhcm, 03 February 2024 - 12:12.


#59
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011

 murdar, on 03 februarie 2024 - 12:04, said:

Ia fa niste research si vezi ce viteza are un card de top si ce viteza are o memorie ufs 3.1

Sa nu vorbim ca un card nu are nicio protectie de tip hardware. Doar criptarea fisierelor (daca o are si pe aia), care se poate sparge cu un brute force attack.
Eu nu contest diferenta de performanta in accesarea acelei memorii, dar daca tu vrei sa-mi spui ca ai nevoie de 700MB/s ca sa vizualizezi fotografii si fisiere probabil esti de pe alta planeta si lucrezi cu sute de TB de informatie :)
Tot ii tragi cu protectia hardware dar nu explici de fapt cum cineva ar putea sa-ti hackuiasca cardul microSD aflat in telefon, vine BAU BAU sau ai fost talharit de cateva ori si ti-au scos cardul de memorie sa vada ce informatii tii acolo?

#60
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Pai de ce sa existe tentatia sa pui poze pe card care sa cada in mana oricui iti fura/ia cu japca (ahem*sri*ahem) telefonul ca sa vada ce-ai prin el?

Lasa sa nu vada ce ai prin telefon.

Daca tii neaparat sa iti iei telefon cu card, te orientezi spre alt model, nu e musai sa fie nava amiral.

Edited by murdar, 03 February 2024 - 12:49.


#61
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011

 murdar, on 03 februarie 2024 - 12:48, said:

Pai de ce sa existe tentatia sa pui poze pe card care sa cada in mana oricui iti fura/ia cu japca (ahem*sri*ahem) telefonul ca sa vada ce-ai prin el?

Lasa sa nu vada ce ai prin telefon.

Daca tii neaparat sa iti iei telefon cu card, te orientezi spre alt model, nu e musai sa fie nava amiral.
Hai ca m-ai convins , insa daca din varii motive backup-ul automat nu e activat si ti-ai facut telefonul praf, adio informatii super mega criptate Posted Image
P.S: eu voi merge pe mid range care sper sa ramana cu slot pentru card, iar cine incearca sa-mi ia telefonul cu japca ramane sa am o conversatie placuta cu persoana in cauza :)

Edited by maladetz, 03 February 2024 - 12:55.


#62
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 2Unlimited, on 22 ianuarie 2024 - 08:03, said:

Asta a fost acum 10 ani. Intre timp, orice telefon cat de cat bun depaseste 1000$.
Pret iPhone 15 Pro Max 256Gb = 7199 lei:
https://altex.ro/tel...oYaAlHcEALw_wcB
Pret Samsung S24 Ultra 256Gb = 7199 lei:
https://www.samsung....cB&gclsrc=aw.ds
La eMag la precomanda se pare ca pretul la Samsung e mai ieftin, insa daca asteptati dupa S24 cum am asteptat noi dupa i15 (75 zile, fara niciun fel de informatii), mai bine va orientati in alta parte si mai plusati la pret...
Aaaa, si variantele simple de la Samsung seamana cu iPhone foarte mult. Sa nu va mai aud ca Apple in sus, Samsung in jos...
Toate flagshipurile ne mulg de bani si noi nu vedem barna din ochi...

Pentru initiator, mergi in showroom, si butoneaza-le. Asa te decizi cel mai repede.

PS: Ambele telefoane nu merita saltul de la vechile telefoane de acelasi tip aparute acum 1-2 ani...
AI? Filmare 3D? Apa de ploaie...
S23Ultra a fost si 5300 la precomanda la varianta de 512MB si cred ca am vazut si preturi mai mici la unii, probabil cu trade-in. La iPhone nu cred ca a dat cineva mai putin de 6400.

 maladetz, on 02 februarie 2024 - 22:53, said:

1. nu ma intereseaza cloud din simplul principiu ca nu-mi place sa platesc lunar pentru ceva ce as putea avea gratis, iar pe langa asta parca nu vreau ca toate informatiile mele sa fie pe serverele lor
2. sunt de acord ca e mai lent dar pentru storage e ok, nu ai nevoie de 800MB/s ca sa accesezi fotografii, filmari si altele
3. Sper sa vina un producator care sa le faca concurenta cu niste telefoane care au si slot pentru card
Cred ca am auzit de la cineva ca are propriul NAS si se face backup automat la pozele de pe telefon, astfel incat nu pierde nimic si le are acasa.

#63
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011

 LL13G, on 03 februarie 2024 - 14:09, said:


Cred ca am auzit de la cineva ca are propriul NAS si se face backup automat la pozele de pe telefon, astfel incat nu pierde nimic si le are acasa.
De cand google au scos cloud-ul gratuit pt fotografii si video-uri ma gandesc serios sa-mi fac propriul NAS :)

#64
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 14.10.2004
Dar nu o sa iesi ieftin deloc cu NAS.
NAS+HDD1+HDD2+......
Cel mai ieftin Synology 1400 lei + 2 bucati cele mai ieftine HDD de 4TB 1100 lei
Sari de 2500 lejer si ce am pus mai sus sunt cele mai ieftine ca daca vrei NAS cu 4 sau mai multe HDD, procesor mai bun, memorie mai multa, HDD dedicate NAS, etc nici nu stii cand ai sarit de de mia de euro. Posted Image

#65
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010

 Mondeo, on 03 februarie 2024 - 13:48, said:

Nu stiu ce VS e aici, insa un lucru este clar pentru mine, nu imi cumpar samsung nici macar termoplonjon.
A, si stai, mai e o problema, android, un os pe 1 milion de device uri diferite, no, no,no, noPosted Image Posted Image Posted Image
Care e motivul din spatele acestei afirmații? Mai multe deviceuri, mai mult feedback... Nu e un lucru rău.


În legătură cu Jack și card SD, nu mai sunt de mult tehnologii actuale. Căștile bluetoth sunt atât de bune încât nu mai ai nevoie de fir, iar memoria telefonului e Mai mult decât suficienta pentru poze/etc. Poate doar dacă ești ceva content creator sa ai nevoie de TB. Dar oricând poți elibera memoria telefonului cu ajutorul unui laptop..  


Chestia cu faptul că acum poți șterge majoritatea aplicațiilor de pe Samsung nu o știam. Înaintea doar pe cablu se putea.. toate erau aplicații de sistem. Acesta e un mare plus pentru că nu mai stai să cauți denumirea fiecărui pachet și ce face.

#66
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 14.10.2004
Daca vorbim de ce nu mai exista carduri in telefon raspunsul este unul singur.
Asa au vrut producatorii nu ca vezi doamne nu face fata cardul la scriere/citire fisiere mari.
Da cum naiba face fata cardul la camerele foto care filmeaza 4K, fac poze RAW, adica fisiere mari?
O vrajeala maxima sa cumpere clientii cloud. Daca nu de la ei atunci de la parteneri.
Cel putin Apple parca nu au avut card niciodata astia sunt consecventi in jigodismul lor suprem.
E mare lucru ca inca ofera telefonul complet in cutie. Posted Image

#67
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 06.02.2011
Complet de acord cu tine.

#68
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

View PostLL13G, on 03 februarie 2024 - 14:09, said:

S23Ultra a fost si 5300 la precomanda la varianta de 512MB si cred ca am vazut si preturi mai mici la unii, probabil cu trade-in. La iPhone nu cred ca a dat cineva mai putin de 6400.
S23 Ultra de 512Gb a fost 6050 lei la precomanda cu reduceri cu tot.
5300 lei au prins o mana de oameni foarte norocosi care au beneficiat de ceva extra reducere, majoritatea nu au platit pretul asta.

#69
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostOriOn20, on 04 februarie 2024 - 20:04, said:

S23 Ultra de 512Gb a fost 6050 lei la precomanda cu reduceri cu tot.
5300 lei au prins o mana de oameni foarte norocosi care au beneficiat de ceva extra reducere, majoritatea nu au platit pretul asta.
Asa este, dar nu imi aduc aminte de ceva similar la iPhone 15 ProMax.

#70
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Nu se mai folosește card SD de prin 2016 de când cu S6..
Plătit un cloud de 200 GB de ex la Apple e 3€ pe lună adică 36€ pe an deci 360€ pentru 10 ani, ai totul acolo în back up fără să îți bați capul ca se strică SD-ul, fără să te gândești ca dacă pierzi telefonul sau ți-l fură cineva poate să îți acceseze pozele de pe cardul SD etc…
Plus ca pe cloud automat ai avantajele ca ți se salvează mesajele, setările etc..

#71
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Apple nu garanteaza back-up-ul din iCloud. Daca intr-o zi dispare tot ce e in iCloud, or sa dea un comunicat de presa induiosator cum ca le pare rau, ca life happens, si ca multumesc tuturor pentru intelegere si ca move on. Ca fapt divers.

#72
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
De acord, care ți se pare probabilitatea mai mare? Să ți se fure telefonul sau să închidă Apple iCloud? OK, Apple nu e sigur mai faci un cloud dacă chiar ai ceva date foarte importante..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate