Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 

Discuții imobiliare 2024

* * * - - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5946 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Intentii 2024 (189 membri au votat)

Doriti sa cumparati ceva in 2024?

  1. Da, un apartament (50 voturi [26.46%])

    Procentaj al voturilor: 26.46%

  2. Da, o casa (15 voturi [7.94%])

    Procentaj al voturilor: 7.94%

  3. Da, un teren (14 voturi [7.41%])

    Procentaj al voturilor: 7.41%

  4. Studiez in asteptarea unei minuni (46 voturi [24.34%])

    Procentaj al voturilor: 24.34%

  5. Nu (64 voturi [33.86%])

    Procentaj al voturilor: 33.86%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#5509
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajGabiS_ro, pe 08 mai 2024 - 05:38, a scris:

E 14000lei/luna cel mai ieftin pachet acolo. Îți trebuie multe apartamente in chirie și fără rate pentru așa ceva. Vreo 6 high-end in Giulești mai exact.

Cămin de bătrâni într-un palat dintr-un parc dintr-un oraș de provincie costă 2000 de euro pe lună și banii îi plătește cineva așa

- pensie 3200 lei

- ajutor însoțitor persoană cu handicap și ajutor handicap cam 1800 lei

- diferența până la 2000 de euro lunar bani plătiți

E cum e parcul Cișmigiu și e un palat în parc cam exact cum e palatul ăsta în parcul Cișmigiu.

https://i.postimg.cc...wXF4/Captur.jpg

Nu ar merge persoana aia în GUNOAIELE alea de care spui că costă 14.000 lei sau 2800 de euro.

Cine stă acolo a făcut acte cu fi-sa pentru casă de minim 500.000 de euro dar plătește diferența de 1000 de euro lunar cealaltă fată a persoanei care stă acolo.

Editat de anonimuI, 08 mai 2024 - 08:37.


#5510
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021
Irinel Columbeanu stă în azil care costă 7000 lei pe lună și el are pensie de 2000 lei, de aia spune că nu are bani pentru azil.

Mai are restanțe, nu foarte mari, adică nu e plătit totul 100%. Dar, asta nu înseamnă că, dacă nu va reuși să plătească tot, eu îl voi da afară. Va sta la noi, cât va dori, cu pensia lui, de 2.000 de lei”, a spus Cassian, citat de viva.ro.
Şederea în azilul de la Ghermăneşti, deţinut de Ion Cassian, costă 7.000 de lei lunar

Deci el trebuie să dea lunar 1000 de euro cum dă cineva lunar și la persoana de care am spus eu.

Editat de anonimuI, 08 mai 2024 - 08:53.


#5511
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.852
  • Înscris: 13.08.2008
https://www.gds.ro/B...sevraj-bugetar/

#5512
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.169
  • Înscris: 17.12.2017
Aia e nea Marin nu scapi și te duce la azil în Balotești.

Or să construiască IT-ști gard în gard case ca asta

[ https://i.ytimg.com/vi/XR-UmQkpqys/sddefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar la 5 dimineața dă drumul radu103 la motorul de Maserati brrr brrr să se încălzească pentru navetă.

Apoi când ieși la plimbare trec prin fața porții IT-ști care vorbesc despre pompe de căldură și muncă.

Editat de kaii, 08 mai 2024 - 11:59.


#5513
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajkaii, pe 08 mai 2024 - 11:59, a scris:

Aia e nea Marin nu scapi și te duce la azil în Balotești.


Nu vom merge la azil noi, vom avea unde să stăm.

Editat de anonimuI, 08 mai 2024 - 12:15.


#5514
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.718
  • Înscris: 22.05.2011
nea'Marine dar parca te duceai in Anglea ... la ficior ?

#5515
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajjakota, pe 08 mai 2024 - 12:05, a scris:

nea'Marine dar parca te duceai in Anglea ... la ficior ?

Nu merge nimeni acolo, nici cumnata, a fost pe vremea covidului și a rezolvat ce avea de rezolvat.

Peste câțiva ani o să meargă și nevasta să rezolve ceva și atât.

De acolo nu se mai întorc niciodată nici copilul meu nici vărul lui.

Pentru cine vrea să știe - o casă în străinătate a fost cumpărată cu 40% cash și restul credit de tânăr până în 30 de ani cu salariu mare acolo.

Acolo locuiește și copilul meu și nu plătește chirie și va sta până o să își ia și el casă.

Editat de anonimuI, 08 mai 2024 - 12:22.


#5516
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.418
  • Înscris: 05.10.2022

View Postvrajitoruldinoz, on 07 mai 2024 - 21:41, said:

Pana si clima e foarte grea
Asta cred ca e iarasi relativa; clima e similara cu New York (cu mentiunea ca nu pute a gunoaie) si superioara oraselor de pe la paralela 50 in sus din Europa iar orasul in sine e la 2-3 ore de mare si de munte (cu trenul!!!).

Imobiliare sa avem sa oferim ca in cativa ani, zeci sau sute de milioane de indivizi efectiv nu vor mai putea locui in anumite zone. (intai vor pleca cei cu $$$ si un procent vor ajunge si la noi)
Fișier atașat  clima.jpg   758,58K   29 download-uri
Sunt de acord ca daca se va rezolva cu masinile in orasele mari din Romania, calitatea vietii va creste mai mult: limitat parcatul pe trotuare peste tot, limitat putorile (diesel-urile) prin centru (doar EV-uri), investit in piste de biciclete, transport in comun, etc.

Editat de sirronkcuhc, 08 mai 2024 - 15:56.


#5517
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.108
  • Înscris: 21.06.2016
Da, nu pot sa zic ca NY e mai breaz.
Mie mi se pare ca e prea cald. Anul asta de la inceputul lui mai deja era cam cald petru perioada asta. Sa mai racorut acum. Vara insa cand se acumuleaza caldura bine, cupleaza cu vuietul, zgomotul de la masini si poluarea si devine infernal. Dar cred ca am imbatranit eu, ca doar e plina lumea de orase mari in care ea fel de cald sau mai cald.

#5518
twotall

twotall

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 258
  • Înscris: 29.12.2023
Nu caldura e problema in NY ci umezeala, combinatia intre caldura si umezeala e ucigatoare. In Bucuresti chiar daca ai multe zile caniculare, e o caldura uscata, mult mai suportabila.

#5519
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.108
  • Înscris: 21.06.2016
Asa este dar si caldura in Bucuresti mi se pare greu de suportat daca vrei sa faci mai mult decat sa stai la o bere la umbra.

#5520
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.852
  • Înscris: 13.08.2008
https://www.hils.ro/...dy/apartamente/

HILS suporta 4 % - diferenta de TVA de la 5% la 9 %.

#5521
twotall

twotall

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 258
  • Înscris: 29.12.2023
Inteleg sa se planga unul care vine din Suedia dar sa vii tu din California sa spui ca e insuportabila caldura din Bucuresti?! La Atena sau Roma ai fost vara, aia ce sa mai zica saracii...

Asta cu pistele de biciclete e cu dus si intors, la mine au taiat practic o banda ca sa faca pista de biciclete, nu cred ca in doi ani am vazut in total cinci biciclete. Investitii stupide ca sa bifam ca suntem verzi fara sa se faca un studiu despre utilitatea efectiva. Pistele alea au sens in ideea in care se conecteaza cu niste parcuri, cu niste zone verzi in afara orasului, altfel sa te plimbi cu bicicleta pe marginea unor drumuri aglomerate si poluate nu e cu nimic diferit de a iti bea ceaiul verde detoxifiant intr-o cusca de fumatori din aeroport.


#5522
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.108
  • Înscris: 21.06.2016
Cand zic ca e foarte cald in Bucuresti ma refer de fapt la placerea plimbatului prin oras si il compar cu alte orase din Romania nu cu California (unde intradevar e mai putin cald). Nu e atata o problema de clima (ca asta nu o putem evita) cat mai ales una de organizare si decizii luate in timp.
Daca aduni caldura, zgomotul, traficul, poluarea, devine un oras impracticabil daca vrei sa mergi altfel decat cu masina in aer conditionat, sau cu metroul.
Daca ar fi mai multa vegetatie, mai multe spatii, mai putin trafic, s-ar schimba lucrurile.

#5523
cristianc1

cristianc1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.154
  • Înscris: 01.04.2016

 vacantamijlocie, on 08 mai 2024 - 23:51, said:

https://www.hils.ro/...dy/apartamente/

HILS suporta 4 % - diferenta de TVA de la 5% la 9 %.

Sunt disperati?

#5524
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.220
  • Înscris: 04.03.2014

 twotall, pe 09 mai 2024 - 09:09, a scris:

Inteleg sa se planga unul care vine din Suedia dar sa vii tu din California sa spui ca e insuportabila caldura din Bucuresti?! La Atena sau Roma ai fost vara, aia ce sa mai zica saracii...


Roma nu e atat de calda cum crede lumea,  Sau poate m-am obisnuit eu:)

Defapt clima de acest tip e chiara considerata "buna".

Editat de ionutzitaly, 09 mai 2024 - 10:09.


#5525
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.156
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajcristianc1, pe 09 mai 2024 - 09:39, a scris:

Sunt disperati?

1900 de apartamente să construiești și să fi disperat?

Dacă erau 20 - 30 de apartamente puteai să spui că sunt disperați.

Oricum se VEDE pentru cine se construiesc. Nu sunt pentru ăia 300.000 care fac naveta zilnic să muncească în București.

Au trecut și ei la tipul de cumpărători care cumpără unde iau IT-iștii, adică vor să RIDICE zona foarte mult și repede.

https://www.hils.ro/...-1080-100-3.jpg

Cam așa vor arăta și rezidențialele noi doar pentru închiriat și tot ei sau alții ca ei le vor construi.

Editat de anonimuI, 09 mai 2024 - 10:31.


#5526
twotall

twotall

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 258
  • Înscris: 29.12.2023
Hai sa fim cinstiti, nu e nici o placere, niciunde, sa te plimbi pe asfalt incins intre betoane care radiaza caldura si cu soarele care te bate in cap, nici in Bucuresti, nici in Roma, nici in NY. Nici nu prea vezi multa lume pe strada vara la pranz, cand sunt episoade de canicula. Dar da, este o diferenta de cateva grade intre Bucuresti si restul oraselor, chiar daca ziua este la fel de cald seara e mult mai racoare in orasele mai mici din cauza faptului ca au mult mai putine betone care acumuleaza caldura si mult mai multe spatii verzi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate