Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 

Când va deveni tehnologia 5G majoritară în România?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
26 răspunsuri în acest subiect

#19
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 577
  • Înscris: 24.10.2016
Nu stiu de ce se vorbeste de 5G majoritar cand nici macar nu exista 5G "real" in Romania.
Actualul 5G depinde de reteaua 4G.
Cum poti vorbi de a inlocui 4G cu 5G cand 5G nu e inca standalone (de sine statator)? Eu 5G NSA nu il consider 5G, ci un 4G++ care iti rupe si bateria la telefon in doua stand conectat in acelasi timp atat la 4G cat si la "5G".

Sa lanseze toti operatorii din RO 5G SA si dupa putem vorbi de o tranzitie.

Editat de ovtd, 28 septembrie 2023 - 12:32.


#20
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.611
  • Înscris: 17.08.2007
Ei nu sunt in stare nici macar un 4G ca lumea sa ofere si vorbim de 5G?
Iata harta 5G in Europa.

Fișiere atașate



#21
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 577
  • Înscris: 24.10.2016
Nu stiu cat de reliable e harta aia. Chiar asa sa fie 5G continuu intre Suceava si Iasi? Sau Tg.Mures si Sebes?
Ca suntem pe ultimul loc in UE cred ca e adevarat. La ce preturi mici avem... de unde bani de investit in 5Je-uri.
Plus ca multinationalele astea vor sa faca si profit, nu doar sa investeasca.

Editat de ovtd, 28 septembrie 2023 - 13:53.


#22
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.515
  • Înscris: 30.06.2023
Pana si Bulgarii ne-au depasit :)

#23
pateu_98

pateu_98

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.011
  • Înscris: 12.11.2012

 AlexEn, on 28 septembrie 2023 - 12:19, said:

Pentru ce iti trebuie internet mobil la viteza asta? Sunt curioasa.

Si cel putin la inceput ca sa ai viteza mare va trebui sa scoti banul, asa cum s-a intamplat cu accesul la toate tehnologiie noi.
5G e tichie de margaritar acum.
Eu nu suport sa astept 10 secunde sa imi incarce un filmulet 1080p si apoi sa mearga intrerupt din 5 in 5 secunde
Dar un film intreg?

Sau sa spunem pa partea ailalta da afaceri:
Ai nevoie sa transferi urgent un fisier da peste 1TB la un proiect da care depinde viitorul afacerii tale si circumstantele sant ca tre sa faci acel transfer da fisier cu proiectu in mai putin da 5 minute cand intri sa prezinti proiectu

Teoretic ai 300Mbps in 4G, tu tre sa faci un transfer da 1TB in mai putin da 5 minute
Crezi ca viteza 4G mainstream te ajuta?



 cralin, on 28 septembrie 2023 - 12:25, said:

Ce faci pe telefon/tableta cu cartela SIM de iti trebuie 100Mbit/s constant prin reteaua 3/4/5 G ?
Si daca tot iti trebuie 5G, esti si dispus sa platesti abonamente de ordinul sutelor de EUR ca sa-l ai ?


Serios, daca vrei viteze mai mari si nu vrei sa infigi cablu de retea in echipament, Wireless-ul este de asemenea o optiune pentru viteze sub 1Gbit/s.
In primu rand imparte aia 100Mbit/s constant prin reteaua 4G la 10 oameni conectati in acelasi timp si vezi daca mai ai 100Mbit/s constant prin reteaua 4G

Si da, eu as plati un abonament scump sa am o viteza foarte mare da internet prin Wireless! Vreau sa am viteza minim da 1Gbps constant fara sa scada viteza ca nu ma deranjeaza sa impart 10Gbps+ cu alti 10 oameni daca banda mea nu scade sub 1Gbps

Ideea e ca la momentu actual exista tehnologia Wireless care poate oferi viteze da peste 1Gbps constant da fiinca nu e tehnologie vestica nu se foloseste ca vezi domne spioneaza chinezii prin 5G

Pa mine ma ataca oamenii care zic ca is multumiti cu 42Mbps in 4G viteza reala si constanta cand pot sa aiba minim 200Mbps reala si constanta in 5G
Si costurile nu cre sa fie asa mari daca se monteaza antene care da 5G cum n au fost costurile cand s au montant antenele 4G

Ca daca e sa ne luam dupa vorba "costa mult echipamentu 5G si nu merita sa ai abonament 5G" atuncea cand s a lansat 4G ul nu costa si ala mult si nu merita sa avem abonemante 4G?

Asta e ca aia "pentru unii e muma, pentru altii e ciuma"
Sau cu vulpea si strugurii acrii sa potriveste mai bine in cazu da fata  Posted Image
"Vulpea care nu ajunge la struguri, spune că sunt acri" Adica EU zice ca costurile la echipamentu 5G e prea mare si nu merita investitia
Fișier atașat  4G vs 5G internet speed.png   103,51K   8 download-uri

#24
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.656
  • Înscris: 23.09.2017

 atupi, on 28 septembrie 2023 - 13:41, said:

Ei nu sunt in stare nici macar un 4G ca lumea sa ofere si vorbim de 5G?
Iata harta 5G in Europa.

Noi suntem ultima oaie a europei in ceea ce proveste implementarea 5g? :))

#25
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.640
  • Înscris: 30.08.2006
Cu exceptie proiectului de 3G900 Romania nu a fost niciodata in top! Insa atunci a fost un trial al unui operator(cel rosu) cu un furnizor la oferta super-sambata (coincidenta sau nu chinez) si dupa daca a mers hai cu el si pe alte retele unde avem nevoie.
In raport cu anumite proiecte de modernizare da s-a ajuns sa fie "mai bine ca in vest" dar tot pe niste tehnologii care deja existau dincolo de x ani(ca de aia acolo avea echipamente mai vechi si la noi abia se puneau->de ex 3G pe rural).
In rest....4G a venit cum a trebuit in raport cu economia pe care o avem si cat platim pe luna! La unul dintre granzi intr-un ritm mai sustinut, pe cand la celalalt mai ...asa(cel putin pe rural/urban mic).La ceilalti 2(albastru si magenta) ceva mai tarziu!
Ganduri/idei/povesti....da s-au tot creat.Noi....cei mai cei!
Gradual se va construi si acest 5G (NSA evident.....spre nemultumirea unora).Unii vor suferi....majoritatea covarsitoare se va "chinui/isi va ocupa timpul" cu altele!

 ovtd, on 28 septembrie 2023 - 12:30, said:

Nu stiu de ce se vorbeste de 5G majoritar cand nici macar nu exista 5G "real" in Romania.
Actualul 5G depinde de reteaua 4G.
Acest 5G este acelasi 5G care exista si in alte tari/EU/Vest.
Nici acolo nu este SA peste tot.
Sa intelegem ca si aia au 5G FAKE?
Exista totusi niste specificatii in spate!

 ovtd, on 28 septembrie 2023 - 12:30, said:

Cum poti vorbi de a inlocui 4G cu 5G cand 5G nu e inca standalone (de sine statator)? Eu 5G NSA nu il consider 5G, ci un 4G++ care iti rupe si bateria la telefon in doua stand conectat in acelasi timp atat la 4G cat si la "5G".
Se poate sta pe mod 4G.
Stiu ca erau si in era "primitiva" a 4G (chiar am intalnit) temerari care nu doreau sa stea pe 4G pentru ca atunci cand sunau/primeau apel consuma mai multa bateria/semnal/etc si na...mai bine se sta pe 2g/3g->corect.....atata ca in prezent s-ar putea ca unele terminale sa nu mai permita sa selectezi cum/ce doresti.
PS:mai erau unii care ziceau ca "se consuma" mai repede MBii pe 4G (ca na erau din alea 200/400/500MB internet pe luna).

 pateu_98, on 28 septembrie 2023 - 16:25, said:

Si costurile nu cre sa fie asa mari daca se monteaza antene care da 5G cum n au fost costurile cand s au montant antenele 4G
Totusi unele voci zic altceva.Nu prea iese cascaval.
Sa minta?
Chiar sa nu fie asa de scump 5G?
https://techblog.com...work-operators/
Revenind la 4G, antenele existente pe anumite benzi putea trece la 4G fara a fi schimbate(acum 10-12 ani).
Acum pentru Gbps aia promisi de 5G nu cumva trebuie niste antene mai aparte/"smechere" in anumite parti ale spectrului?
https://www.rantcell...antenna-5g.html
Mai merge direct dat 5G peste cele existente? Sigur ca da....vezi N1 de la T/ORO/VDF(dar viteza???? mai este 5G?????).

 pateu_98, on 28 septembrie 2023 - 16:25, said:

Ca daca e sa ne luam dupa vorba "costa mult echipamentu 5G si nu merita sa ai abonament 5G" atuncea cand s a lansat 4G ul nu costa si ala mult si nu merita sa avem abonemante 4G?
Pai cand s-a lansat 4G nu erau niste abonamente "separate"?
Cat trafic era inclus?
Cine dadea nelimitat pe "mobil"?

Editat de yblu, 28 septembrie 2023 - 18:58.


#26
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.577
  • Înscris: 30.03.2023

 raducanu969, on 28 septembrie 2023 - 14:51, said:

Pana si Bulgarii ne-au depasit :)

Editat de DannyHuwe, 29 septembrie 2023 - 15:21.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Mi se pare si putin logic sa nu se ceara acest 5G, la noi traiasca fibra de Gbps, in schimb, in vest, vad ca se bazeaza lumea mai mult pe conexiunea mobila decat cea fixa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate