Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

JOCURILE OLIMPICE PARIS 2024...fo...

Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...
 Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 

Parbriz Audi A4 S-line 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Mi s-a fisurat pe jumate parbrizul la masina. Aveti idee cam cat ar costa unul nou ptr acest gen de masina si de unde l-as putea comanda?

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,953
  • Înscris: 14.11.2004
Ce dotari se gasesc in acel parbriz? Senzori ploaie/lumina, camera video, antena DAB, heads up display?

La un Prius 2017 cu toate cele de mai sus un Pilkington a costat 1800 de lei cu montaj dar a iesit un dezastru din cauza camerei care nu mai functionat corect si a cerut calibrare.

Edited by connectorxp, 12 June 2020 - 21:16.


#3
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Senzor de ploaie are sigur. In rest nu stiu daca mai are si altceva. Nu stiu unde sa ma uit. O scrie in manual oare?

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 aditzuuu, on 12 iunie 2020 - 21:06, said:

Mi s-a fisurat pe jumate parbrizul la masina. Aveti idee cam cat ar costa unul nou ptr acest gen de masina si de unde l-as putea comanda?

La reprezentanta Audi ? Posted Image

#6
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
la reprezentanta presupun ca au niste scoruri.. :))

si voi ati mai pomenit sa crape parbrizu in timp ce spalati masina?ok...era destul de infierbantat caci statuse masina in soare. Dar totusi..sa faca soc termic in halu asta?

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da.

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Au preturi absurde la reprezentanta pt accelasi parbriz.
Masina nu se spala fierbinte, strici vopseaua.

#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 aditzuuu, on 13 iunie 2020 - 00:12, said:

la reprezentanta presupun ca au niste scoruri.. Posted Image)

si voi ati mai pomenit sa crape parbrizu in timp ce spalati masina?ok...era destul de infierbantat caci statuse masina in soare. Dar totusi..sa faca soc termic in halu asta?

Da.. Am patit si eu. Recunosc ca am fost idiot. Masina statea in soare la 30 de grade si eu am racorit-o cu furtunul.

#10
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Da, parbrizul face soc termic chiar daca nu are nici o crapatura...

#11
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007
parbriz incalzit, camera, senzori, costa 5800 lei la reprezentanta(insignia model 2018) . am luat o piatra si l-a ciobit, e reparat dar are un mic semn.

#12
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Incearca sa il schimbi la reprezentanta cu piesa originala. Aftermarketurile in imensa lor majoritate nu au nicio treaba cu specificatiile producatorului.

Adica te inspaimanti cate specificatii si norme trebuie sa indeplineasca un parbriz, de la compozitia sticlei si gradul de temperare pana la coatingurile anti-reflex, anti-glare, solar gain, etc.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Spalam si noi cum putem. Sint locuri unde au apa calda la spalatorie. Si ce, daca trage o ploaie torentiala dintr-o data, cum e ? Eu zic ca cel putin parbrizele ar trebui sa reziste. Nu stiu cum e la toate, stiu doar ca la o Renault Laguna pe care am avut-o, avea parbrizul cu ceva protectie termica, cand batea soarele pe el, reflecta cumva, pe dinauntru parbrizul era doar caldut, pe partea cu soare era fierbinte.

#14
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Diferenta dintre ploaie si apa de la robinet este ca ploaia vine cu 20 de grade mai rece decat parbrizul, apa de la robinet vine cu 40 de grade mai rece.

Adica e diferenta daca plonjezi in apa de 30 de grade vara la strand comparativ cu apa de 13 grade in Martie in acelasi strand.

#15
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Eu nu am fost niciodata la spalatorie auto cu servire.De cind ma stiu imi spal singur masina,ile.....Ontopic,cind iti cumperi Audi din 2017 se presupune ca ai si bani de intretinere....Banuiesc ca la casa mama costa niste sute bune de euro....

Edited by mcd2020, 13 June 2020 - 10:07.


#16
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Oricati bani ai avea, daca pierzi 1500 de euro pe strada cred ca te ia cu rau de la stomac. Adica ai fi facut altceva cu banii aia.

#17
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Murdarule-nu cumva daca nu poti face intretinere masinii ce ai ales trebuie sa te redimensionezi catre una pentru bugetul tau?

#18
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Daca tie iti sparg vandalii parbrizul, tot la intretinere consideri ca s-au dus banii de inlocuire?

Intretinere e cand te dai cu crema antirid pe fata nu cand iti bagi mana in ghips ca ai cazut pe scari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate