Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?

Xiaomi aduce pe piața din Ro...
 Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla

Care cada de baie e mai buna?
 Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...

Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...
 Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...

Priza aplicata cu intrerupator cu...
 

Abonament ieftin (4-5 euro) pt client vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,153
  • Înscris: 29.01.2016

View Postrumegus, on 16 ianuarie 2020 - 16:23, said:

Mda, daca esti copil, cel mai ok e prepay. Daca esti om serios, care chiar are nevoie sa poata folosi telefonul, oricand, chiar si vara, la mare, unde retelele sunt incarcate, normal sa aiba nevoie de abonament. Cand reteaua e saturata, primii ejectati sunt cartelistii, apoi cei cu abonamente ieftine. cu cat ai un abonamnt mai scump, sansa sa poti vorbi e mai mare.
Cred ca ai ramas cu gandul si mentalitatea prin 2002. Ai ceva dovezi ca asa este ? De unde si pana unde oamenii seriosi au abonament si cei neseriosi au prepaid ? Asta poate doar in imaginatia ta. N-ai vazut oameni "seriosi" cu abonament, reziliati pentru neplata facturilor ? Mai seriosi sunt cei cu cartele, ca trebuie sa reincarce ca sa se reactiveze optiunile. S-ar putea ca astia sa fie "mai constanti" ca plati decat cei cu abonament.
De unde stii ca primii ejectati sun cei cu cartela ? Si unde ai mai vazut retele supraincarcate astfel incat sa nu poti da un apel ? Eu nu am mai vazut de peste 10 ani.
Ca idee, ponderea de cartela vs abonament, cel putin la Vodafone, este de 60-65% vs 40-35%. Deci, cartelele s-ar putea sa aduca venituri la fel de mari ca abonamentele, daca nu chiar mai mari...
Aaaa, daca comparai abonamentele pe firma vs abonamente pe pers fizice sau prepaid, posibil sa ai o oarecare dreptate cu prioritatea pe retea. Desi, nu cred ca se aplica nici in acest caz.

Edited by Magicwisewolf, 16 January 2020 - 16:32.


#20
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Nimic mai fake, din experienta proprie iti zic ca prepay-ul are prioritate in fata abonamentului.
In perioadele alea aglomerate, cum ar fi Revelionul, in fiecare an mesajele si apelurile de pe prepay se duceau rapid, de pe abonament nu se duceau decat dupa nenumarate incercari. Si erau din aceeasi retea ambele, ambele aceeasi locatie, ambele in acelasi moment. Aici ma refer in special la Orange, cu care am vasta experienta.

View Postrumegus, on 16 ianuarie 2020 - 16:23, said:

Cand reteaua e saturata, primii ejectati sunt cartelistii, apoi cei cu abonamente ieftine. cu cat ai un abonamnt mai scump, sansa sa poti vorbi e mai mare.


#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,561
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdorin_2k, on 16 ianuarie 2020 - 14:09, said:

Care e diferența între client platinuium, gold, bronze și alte metale ce mai au ei?
În funcție de vechime, valoarea facturii sau după număr? (072xxxxyyy)
Va scrie pe factura și titlul? Platinuium, gold, bronze, lemn? Posted Image
In functie de vechime sau/si cat consumi. Uite aici: https://www.vodafone...index.htm#tab-2

Nu stiu, nu m-a interesat, il tin doar pentru a da cateva telefoane si atat. Nu am oameni in tara cu care sa am de vorbit, iar cei care vor, ma suna. Majoritatea punctelor, minutelor se reporteaza, nu m-am uitat pe ele de ani de zile. Posted Image Pe telefonul asta, cand vorbesc, nu cred ca am depasit 2 ore /luna , timp de ani de zile. Nu vorbesc mult, nu-mi place, nu ma intereseaza. Mai vorbesc cateodata, dar e atat de rar incat nu merita sa dau multi bani... Cred ca ar fi trecut pe cartela majoritatea, dar nu stiu cum e... Posted Image

Care factura? Platesc de cel putin 5 ani prin plati automate. Nu vad facturi, nu vad decat sms de confirmare ca s-a platit, sau nu s-a platit. Nu am platit de ani de zile facturi la ghiseu, as fi innebunit. Nici om sa pun sa plateasca nu are rost. Las bani intr-un cont si banca debiteaza automat. Nu am vazut greseli - m-am uitat la inceput, acum nu ma mai uit, dar imi dau seama daca e ceva grav, ca s-ar termina banii. Le las un cont sa ciuguleasca de acolo. Posted Image Pentru mine, e aur metoda asta. Ca sa va dati seama, nici macar in contul ala in care las banii, nu intru cu lunile, mai ales ca nu am tot timpul credentialele, OTP generatorul etc. Boier, ce sa mai Posted Image

Am mai fost la ghisee, la banci, unde nu aveam de ales, sa fac diverse plati ocazionale (pe care nu le pot face prin e-banking). Absolut peste tot am stat mai mult decat stateam acum 10-15 ani, cand mai plateam facturi, una-alta. Minim 20, daca nu 30 de minute, pus frecvent 15-20 de minute pentru niste chestii banale. Recent unele ghisee nu au casierii sau alte chestii, la sfarsit de program nu le merge una alta. Cozi, nervi, stupid. Nu, mersi. Efectiv la o coada de 4-5-6 oameni ajungi sa stai 25-30 de minute.

Edited by aaaa4567, 16 January 2020 - 19:57.


#22
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019
in marea britanie dura la o persoana 20 de minute (si asta cu programare din timp) daca te duceai neprogramat nici nu se uitau la tine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate