Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare/transfer Android<...

Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...
 La multi ani @nicu131!

procura?

Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...
 Noul BMW seria 3:Sedan și To...

taxe si cheltuieli cu masini suv

CIV RAR parc auto

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania ... (II)

* * * - - 30 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
99124 răspunsuri în acest subiect

#78895
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.617
  • Înscris: 15.11.2003
Asta se intampla in tara, saracie si frig ne asteapta (pe unii) la iarna  :

Cald în casa ta!
Consiliul Local al Orașului Năvodari a aprobat astăzi desființarea Serviciului Public de alimentare cu energie termică în sistem centralizat în orașul Năvodari și încetarea prestării serviciului public de către SC Termica Distribuție Năvodari, începând cu data de 1 octombrie 2022.
Măsura a fost luată ca urmare a scăderii considerabile a numărului de abonați din sistemul centralizat de termoficare și a creșterii restanțelor abonaților către SC Termica Distribuție.
La data de 1 iulie 2022, SC Termica Distribuție Năvodari mai avea 1778 de abonați casnici la apă caldă și căldură (dintr-un total de 10.000), dintre care 1334 de abonați înregistrau datorii de 1,7 milioane lei,
În același timp, Rompetrol Energy, compania care produce și furnizează agentul termic, a depus spre aprobare la ANRE un preț de 560 lei/gigacalorie, în condițiile în care tariful actual este de 122 lei/gigacalorie. Astfel, prețul de furnizare a gigacaloriei către abonați ar fi fost, începând din această toamnă, de 822 lei/gigacalorie, valoare care ar fi peste posibilitatea SC Termica de a achiziționa agent termic, a populației de a plăti facturile și a Consiliului Local Năvodari de a acorda subvenții.
Tot în cadrul ședinței de astăzi, primarul Florin Chelaru a supus atenției și Consiliul Local a aprobat Regulamentul programului „Cald în Casa Ta” privind acordarea unui ajutor de urgență din bugetul local pentru acoperirea parțială a unor cheltuieli necesare achiziționării și instalării unui sistem de încălzire a locuinței și prepararea apei calde, familiilor și persoanelor singure ale căror apartamente erau branșate la sistemul public de termoficare la data de 30 aprilie 2022.
Practic, familiile cu un venit de până la 1500 lei pe cap de membru sau persoanele singure care au un venit de până la 2053 lei, vor primi un ajutor financiar nerambursabil în valoare de 4.000 lei pentru a-și procura centrale, boilere sau orice alte echipamente sau materiale, inclusiv lucrări de execuție, pentru producerea de apă caldă și căldură.
Condiția este ca solicitanții să nu aibă restanțe la SC Termica Distribuție pentru serviciul de apă caldă sau căldură.(adica mai nimeni)
Primăria Năvodari va comunica data la care se pot depune cererile și condițiile de eligibilitate.

Concluzie : Nu sunt bani de subventii, cresterea de la 122 la 800 lei / GCal inseamna ca fiecare e pe barba lui sa se descurce !

Editat de radu103, 20 august 2022 - 17:57.


#78896
XtZy

XtZy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 665
  • Înscris: 10.12.2005
Sunteti amuzanti rau, mai ales la faza cu copiii. Sper ca va pricepeti mai bine la investitii decat la crescut copii, desi nu pare ��

Se vad clar diferentele dintre copiii care au fost scosi in lume de mici si cei care au stat acasa legati de calorifer, gen @Flat.
Doar pentru ca tu nu-ti aduci aminte acum dupa 38 de ani ce faceai la un an si doua luni asta nu inseamna ca experientele alea nu ti-au influentat cresterea. Cu cat mai multe experiente (pozitive) si cu cat mai diverse cu atat mai bine, chiar si in ghetourile overpriced de la malul marii.

#78897
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.911
  • Înscris: 11.03.2006
Copiii trebuie sa vada cat mai multe locuri, sa aiba cat mai mult experinte, ca sa se dezvolte OK, chiar daca mai tarziu nu-si mai amintesc pe unde au fost cand aveau 3 ani.

#78898
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.770
  • Înscris: 15.07.2013
Legat de investiții, 20K plasați in fondul asta, a crescut in 2 zile cu 2.04%

Fișiere atașate



#78899
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006

 cumparator, on 20 august 2022 - 18:21, said:

Copiii trebuie sa vada cat mai multe locuri, sa aiba cat mai mult experinte, ca sa se dezvolte OK, chiar daca mai tarziu nu-si mai amintesc pe unde au fost cand aveau 3 ani.

Copiii săraci care nu merg nicăieri nu se dezvoltă OK?

#78900
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.770
  • Înscris: 15.07.2013
Este vorba de stimulare si cum te raportezi fata de copil. Copii mei cresc in sărăcie, comparat cu verișorii din România: haine luate de la vecini, poarta adidașii pana ii rup si le iau numai de la outlet, umbla desculți, tricourile sunt pătate, pentru ca iese toată mâncarea si cu ce le mai pătează ei. In schimb, verișorii din România sunt adevărați prinți si prințese, nu calcă desculți pe jos, au zeci de perechi de pantofi, umbla încălțari cu adidași de 500 RON. Totul pe datorie, veniturile lor de maxim 2000 eur in gospodărie. Aia la propriu cresc cu animale in curte si nu au pus mâna pe ele niciodata, eu ii duc pe astia la ferma copiilor sa călărească capre si sa alerge iepuri.

Ideea este ca trebuie stimulați, cât mai mult si cât mai divers. Nu faptul ca merg in Grecia ii ajuta, pentru ca pana la gimnaziu toată dezvoltarea lor este socială, ci experiența drumului, a faptului ca aud o limba noua, ca merg cu autobuzul in alta tara, etc.

Nu ratez nicio ocazie sa ii duc la Muzeu Tehnic sau la Muzeu de Științe Naturale sa facem experimente si sa ne uitam la exponate, mereu găsim ceva nou, sau care poate sa fie făcut altfel. Nu exista seara fără sa citim, nu exista zi sa nu desenam sau sa facem ceva.

Aia bogatii merg la mall si se uita pe YouTube, cu orele pe tableta.

Așa ca nu sărăcia sau bogăția conteaza, ci cât timp petreci cu ei si ce faci. Sa ii duci la mare o sa ii ajute foarte mult. Sa călătorească, la fel. Nu conteaza unde.

#78901
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.451
  • Înscris: 17.05.2010

 Darius2022, on 16 august 2022 - 22:49, said:

@shase, cine a zis ca vrea ca primaria sa faca parcări gratis? Un om normal la cap ar vrea sa plătească o suma rezonabilă, chiar putin prohibitiva, dar sa fie un loc de parcare civilizat, păzit, supravegheat video.
320 lei / 65 euro pe lună și nu e înghesuială la locuri de parcare care are în plus și sprinklere anti-incendiu, 25 grade vara și 15 grade iarna. Eu închiriez de 10 ani locuri de parcare și rentează mult mai puțin decât la apartamente. Ca exemplu din 100 de pliante puse la mașinile cele mai scumpe din cartier, nici măcar o persoană nu a sunat. Am posibilitatea să cumpăr și să dau spre închirere 8 locuri noi de parcare care stau neutilizate, dar nu merită. Poate la anul ... așa zic de 5 ani.

#78902
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.617
  • Înscris: 15.11.2003
Azi mergem high-style la restaurantul Oro din Mamaia.
Se pare ca e laudat, sper ca ii plac copii lui Flat ca si ei trebuie sa manance

Editat de radu103, 20 august 2022 - 18:54.


#78903
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.770
  • Înscris: 15.07.2013
Eu sunt sechestrat la domiciliu, m-am întors din România si cu Covid. Este a 3-a zi, încă nu mi-a trecut, dar a fost destul de greu, parca trebuia sa fie mai ușoară varianta asta. Este un fel de simulare de boșorăgeala + gripa nasoala: dureri musculare, dureri articulare, îmi ia 10 minute sa ma îndrept de oase când ma dau jos din pat, oboseala, febra, frisoane, tuse, etc.

Editat de HEX2FUN, 20 august 2022 - 18:59.


#78904
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am avut prin mai anul asta si a fost in principal febra, frisoane si tuse cumulat cu oboseala; vreo 3-4 zile in total.
Cum stati cu chineza? eu am fost recent prin Vancouver si pe la supermarketuri e in doua limbi: engleza si chineza.
Vreo 20% din populatie sunt chinezi si mancarea (chinezeasca) a fost buna, n-am ce sa zic.

Interesanta demografie are orasul asta si de imobiliare nu prea te apropii (e la fel de scump ca San Francisco metrul patrat (in jur de $10k/m2)) Posted Image

Plin de Tesla peste tot.

Editat de MembruAnonim, 20 august 2022 - 19:22.


#78905
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.911
  • Înscris: 11.03.2006

 Flat, on 20 august 2022 - 18:31, said:

Copiii săraci care nu merg nicăieri nu se dezvoltă OK?

Exact. Credeam ca e evident. Se dezvolta mai tarziu, cand ajung in Germania, pe camp.

 HEX2FUN, on 20 august 2022 - 18:46, said:

Așa ca nu sărăcia sau bogăția conteaza, ci cât timp petreci cu ei si ce faci. Sa ii duci la mare o sa ii ajute foarte mult. Sa călătorească, la fel. Nu conteaza unde.

Cred ca Flat se referea la saracia adevarata, aia de la tara care n-au de mancare sarmanii, se culca cu burta goala si sunt pusi de parinti sa munceasca din scoala generala.
Adica nu e vorba de copiii care n-au X5, ci Skoda.

Editat de cumparator, 20 august 2022 - 19:30.


#78906
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 853
  • Înscris: 19.05.2022

 HEX2FUN, on 20 august 2022 - 18:28, said:

Legat de investiții, 20K plasați in fondul asta, a crescut in 2 zile cu 2.04%

Nici când sunt beat mangă nu vad literele amestecate așa 😀

#78907
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.770
  • Înscris: 15.07.2013
Scrisul ca scrisul, dar sa auzi fonetic același text :).

Acum îmi vine natural, nu mai procesez ca este in alta limba decât Romană, mai mult trebuie sa ma concentrez la engleza acuma, uneori le mai amestec.

#78908
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.617
  • Înscris: 15.11.2003
Am avut covid acum 12 zile.
Luni am fost somnolent rau pana la 16.00 cu putina febra. Miercuri am ramas fara gust si miros si de abia ieri mi-au revenit. La mine a fost mai lejer ca o raceala banala

Editat de radu103, 20 august 2022 - 19:58.


#78909
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Asa e limba maghiară, urâtă, e greu să ințelegi ceva.

Problema tarilor cu litere amestecate pare ca nu au forumuri de imobiliare autohtone..

#78910
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.617
  • Înscris: 15.11.2003

 cumparator, on 20 august 2022 - 19:28, said:

Exact. Credeam ca e evident. Se dezvolta mai tarziu, cand ajung pe camp
Un copil normal din ziua de azi la 10-12 ani, plimbat, citit si cu acces la internet rationeaza si interactioneaza ca unul de 16 ani de aceiasi conditie sociala
comparat cu cei din generatia cu 40 de ani acum.

Comparat cu mediul rural e tragic rau, copii fara oportunitati si perspectiva nu trec sa se dezvolte peste varsta intelectuala de 12 ani, de aia vedem nu.ai ghertoi peste tot care nu-nteleg ca aruncatul gunoiului peste tot nu e ok, e de porc !

Editat de radu103, 20 august 2022 - 20:05.


#78911
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.770
  • Înscris: 15.07.2013

 shase, on 20 august 2022 - 19:59, said:

Asa e limba maghiară, urâtă, e greu să ințelegi ceva.

Problema tarilor cu litere amestecate pare ca nu au forumuri de imobiliare autohtone..
Așa este, problema mare. Dacă te ajuta emoțional am proprietăți si in România, sunt consătean cu Nestor.

#78912
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.617
  • Înscris: 15.11.2003

 Flat, on 20 august 2022 - 18:31, said:



Copiii săraci care nu merg nicăieri nu se dezvoltă OK?
Ba da, ptr meseria de lucrator la salubritate sau tractorist
Din pacate mediul are un efect fantastic de nociv mai ales daca au ghinionul sa traiasca intr-un loc dezolant si defavorizat fara sa scoata capul in lume

Editat de radu103, 20 august 2022 - 20:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate