Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania ... (II)

* * * - - 30 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99124 replies to this topic

#78877
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018
Attached File  Untitled.png   686.46K   115 downloads

#78878
the_lion_king

the_lion_king

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 10.02.2022

View Postbogzie, on 19 august 2022 - 21:08, said:


Poți face și la alezzi te rog?

Ai făcut ok? Mie îmi pare ca parca ai mâncat un m.

#78879
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018
am facut ok, ba chiar am adaugat un pic, pentru ca am tras linia stramb. in dreptul balcoanelor sunt sub 15 metri la one....

la alezzi nu iese bine, e 2d scanata zona..
https://www.google.c...29!4d28.6261687
click dreapta, measure distance, si aia e Posted Image
din bloc pana in bloc, par a fi un pic sub 18 metri

la nordis sunt 13 metri intre blocuri, lol. lux

Edited by bogzie, 19 August 2022 - 21:22.


#78880
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,849
  • Înscris: 21.06.2016

View Postneoq2, on 19 august 2022 - 17:51, said:

Lasă că am fost eu săptămâna asta și arată fix la fel, doar că era plin de mașini și oameni cu papuci ��

Aici am parcat, pe iarba aia uscata, biserica aia e la fel:
30 Strada D13
https://maps.app.goo...yzuJze1B5U7Wr39

Plin de praf, miros de canal, bălării și toate cele

Hai mă Radu că la 100k e ok, ceva decent e peste 300k.

Acum un an si o luna calcam si eu pe acolo, tot asa arata.
Am stat chiar prin spate pe acolo la un hotel "vila", o noapte a fost perfect, avea o piscina ok.
Juri ca esti prin Siria pe undeva, si multe din personaje arata similar :)

#78881
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfigo1988, on 19 august 2022 - 16:52, said:

Am fost in mai, la inceput. Arata la fel de urat, cu masini parcate peste tot (in fucking mai, nici nu vreau sa ma gandesc cum e acum), lucrarile de amenajare la promenada facute ca in Romania (adica cu pietre cazute deja) si 1/3 din zona inca in santier.

Uita, fa 3 poze cand ai timp:
1. Asa: https://www.google.c...!7i13312!8i6656
2. Intors la 180* spre mare
3. Una in lungul promenadei de pe trotuar.
Arata urat pe acolo asa din ce vad pe google street view dar e interesant de observat cum sunt prezentate unele locuri versus ce e in realitate (sau street view).

Edited by MembruAnonim, 20 August 2022 - 03:11.


#78882
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postthe_lion_king, on 19 august 2022 - 20:53, said:


Este evident ca pe terasa aia nu se poate sta ca te vede și te aude toată lumea. Și la banii aia iei la noul complex Alezzi care e "altceva".

Sa plătești 1400 euro numai taxele anuale mi se pare de porc.

Scump, obraz fin :))
https://www.olx.ro/d...re-IDgkGJT.html


#78883
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,310
  • Înscris: 08.01.2021

View PostFlat, on 19 august 2022 - 20:26, said:



Copiii în vacanță cu părinții se iau doar intre 7 și 12 ani. Min.7, sa fie raționali și să.stie pe ce lume sunt

Copii sunt foarte raționali încă de la vârste mult mai mici. Sau in fine, mai raționali decât majoritatea adulților, care au impresia ca anumite șabloane de gândire e tot una cu rațiunea :D
Ce vezi tu prin filme cu copii care se tăvălesc pe jos sunt  probleme generate de adulți nu de irationalitatea copiilor.

View PostFlat, on 19 august 2022 - 20:26, said:



Copiii în vacanță cu părinții se iau doar intre 7 și 12 ani. Min.7, sa fie raționali și să.stie pe ce lume sunt

Copii sunt foarte raționali încă de la vârste mult mai mici. Sau in fine, mai raționali decât majoritatea adulților, care au impresia ca anumite șabloane de gândire e tot una cu rațiunea :D
Ce vezi tu prin filme cu copii care se tăvălesc pe jos sunt  probleme generate de adulți nu de irationalitatea copiilor.

#78884
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Noi am mers deja în doua vacante cu asta mica, inclusiv zburat cu avionul. Și mai urmează încă doua.  A fost foarte cuminte

#78885
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Motivele pentru care oamenii vor sa se angajeze la stat sunt.în oglinda fata de cele pentru care fug de privat:)

Stabilitatea locului de muncă, programul şi salariile tot mai mari sunt printre principalii factori care îi atrag pe angajaţi spre o carieră în sectorul public

https://www.zf.ro/ev...-munca-21096528

Edited by mihaigerard, 20 August 2022 - 08:52.


#78886
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostKiloW, on 20 august 2022 - 07:50, said:


Ce vezi tu prin filme cu copii care se tăvălesc pe jos sunt  probleme generate de adulți nu de irationalitatea copiilor.

Poate că da, dar acești adulți sunt majoritari în România. Nu am nevoie de filme, sunt omniprezenți in realitate. Așa că aș prefera să își țină urlătorii acasă

Și nu știu, un copil de 2-3 ani este doar o mașinărie de pipi, caca și vomă, nu are nici un fel de prezență reala in mediul înconjurător, ce crezi că obții daca îl târăști mii de km să vadă un cer sau o mare pe care i-o poți simula și acasă cu o piscină gonflabila și trei pești de plastic? Nu va tine minte nimic, nu se va dezvolta in nici un fel, doar va fi o sursa de chin, iritare și deranj pe tot parcursul sejurului .

Eu nu mai țin minte nimic de la sub 7 ani și nu am nici o memorie slabă. Nici excursiile de după nu îmi sunt foarte familiare. Egal cu zero în perspectiva. Au insemnat mult mai mult primele cu gașca, cu prietenii, cu gagică, alea te formează

#78887
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 15.07.2013
Nu este deloc așa, ii ajuta foarte mult in dezvoltare sa vadă si sa experimenteze cât mai mult. Copilul mai mare de 5 ani își aduce aminte perfect toate vacantele pe care le-a făcut începând cu vârsta de 2 ani. In detaliu, ce a văzut, ce a mâncat, cu cine s-a întâlnit.

Eu ii iau pe ai mei in fiecare Weekend undeva, sa se joace, sa vadă ceva nou: grădini zoo, parcuri de distracție, bazin, muzee, centre de experiment. Si fac asta singur, nu merg cu ei in brațe, mergi singuri pe jos sau cu bicicleta, mănâncă singuri, stau singuri la masa pana ma întorc eu cu ce au comandat, fără sa facă crize. Cu cât experimentează si văd mai multe lucuri, singuri cu atât se dezvolta mai mult si devin mai stăpâni pe ei. Dacă ii crești izolație si cu frica, lucrul asta o sa se restrângă in comportamentul lor: fricoși, tipa si urma din cauza stresului. Orice copil când obosește si se tăvălește pe jos, dar ii las in pace, singuri își găsesc ceva de făcut. Chit ca merg in patru labe pe jos si se fac ca porcii, ii schimb de haine si aia e. Uneori se îmbolnăvesc, dar așa își fac imunitate. Ai mei au dormit afara primii 3 ani, indiferent de vreme, îmbrăcați in lâna si in cărucior, chiar dacă era -15 grade.

Oricum, divagăm de la topic - da, apartament la mare sau orice unde copilul poate sa experimenteze, este foarte bine. Dacă in schimb pleci in concediu si ai fobie de orice, atunci mai bine stai acasă, o sa ii induci si lui fobiile respective.

Edited by HEX2FUN, 20 August 2022 - 11:59.


#78888
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,505
  • Înscris: 15.11.2003
Mi-am revenit greu dupa concertul de aseara, a tinut pana la 1:30.
Bebele nu mai vroia sa plece de acolo. I-a placut maxim cu castile de protectie
Am fost la Tuzla ptr Vita de Vie dar mi-a placut si Toulouse Lautrec, Byron naspa, greu suportabili. (Living Rock 2022 Festival)
Sinistru acolo, din sat pana la plaja 15 min pe drum de Africa.
Daca ma intreaba cineva de plaja minunata de la Tuzla le spun atat : "Esti bou ? N-au apa curenta, n-au drum sa mergi cu masina, e mai rau ca-n Africa"

View Postthe_lion_king, on 19 august 2022 - 17:02, said:

Cred ca exagerezi. 120k deja sunt 4 oferte sub prețul asta. Problema e ca chiar atâta ca Militari Residence.
Tu nu intelegi ca am bagat pe facturi peste 125k euro la nivel de 2019 ?
Cum iti imaginezi tu ca se compara cu aia care au bagat 70k + cea mai ieftina mobila si fara loc de parcare ?
Vecinii mei vin cu GLE si Bentley, aia din spate vin ei cu logan si passat ca sa faca curat dupa turisti.
E o mare diferenta

View Postfigo1988, on 19 august 2022 - 17:13, said:

Magazinele apar imediat dupa blocuri. Eu nu ma grabesc nicaieri. Nu trebuie sa iau in primele 5 blocuri. Pot sa iau dupa, doar sa vad o directie - daca va exista. Altfel, sunt destule investitii de facut si oho, locuri frumoase de vizitat la hotel / airbnb.
Pai zi asa ca ti-ai programat sa iei la pensie

View Postfigo1988, on 19 august 2022 - 17:39, said:

Pai atunci e clar ca avem o problema, daca mersul la 2 camere cu bucatarie e considerat capriciu personal. Intelegeam sa zici de ceva hotel de 4-5 stele, acolo da, trebuie sa nu te gandesti la bani, dar fara nici o suparare, e un motiv pentru care bastanii de la Nordis mergeau la Monaco nu la Mamaia.
N-as zice bastani cat timp n-au livrat promisiunile, persoana de acel tip are alta denumire in dex si codul penal

View Postfigo1988, on 20 august 2022 - 08:02, said:

Noi am mers deja în doua vacante cu asta mica, inclusiv zburat cu avionul. Și mai urmează încă doua.  A fost foarte cuminte
Dupa 2 ani devine urlator si dificil de convins copilul, are tabieturi si program care te-ncurca

View Postvrajitoruldinoz, on 20 august 2022 - 01:39, said:

Acum un an si o luna calcam si eu pe acolo, tot asa arata.
Am stat chiar prin spate pe acolo la un hotel "vila", o noapte a fost perfect, avea o piscina ok.
Juri ca esti prin Siria pe undeva, si multe din personaje arata similar Posted Image
In poza aia cu biserica a mai aparut un bloc gata la gri pe stanga, ca sa va zic din realitate.
Degeaba ati fost daca nu observati diferentele si pe unde calcati

View PostMembruAnonim, on 20 august 2022 - 03:10, said:

Arata urat pe acolo asa din ce vad pe google street view dar e interesant de observat cum sunt prezentate unele locuri versus ce e in realitate (sau street view).
Si un selfie iese urat daca nu te pricepi oricat de frumos te-ai crede in realitate

View Postthe_lion_king, on 19 august 2022 - 19:03, said:

Asa cum se vede o sa vina si la noi. Hai sa vedem -20% in curand si la noi.

Ma uitam la Alezzi... Raducu viseaza cu ochii deschisi. Toate apartamentele de 2 camere nu au preturi peste 120.000 si inca nu s-a terminat sezonul. Si sunt deja vreo 10 la vanzare. El mai are si parcarea, inca 10.000.

De la peste 140.000 in primavara fara parcare. As zice lejer un 18%-20% sub. Deci urmeaza si Bucuresti. Doar sa ne pregatim.

Popcorn am. Astept sa vedem cat de mult am nevoie.
Apartamentul de langa mine s-a vandut cu 170k anul trecut, 3 camere impartite prost dupa mine (dormitoarele pe fata cu marea) si 10 mp in plus doar
Nu au scazut preturile la primul rand de blocuri unde sunt apartamentele "la mare".
Alea de la ciulini este normal sa coste mai putin decat atunci cand erau noi ptr ca trebuie sa platesti mentenanta, nu mai sunt noi, nu se inchiriaza la fel de bine, asa ca mai au de scazut 30% minim

View Postthe_lion_king, on 19 august 2022 - 20:53, said:

Este evident ca pe terasa aia nu se poate sta ca te vede și te aude toată lumea. Și la banii aia iei la noul complex Alezzi care e "altceva".

Alezzi e deja îmbătrânit și urat. Radu ar face bine sa vândă ca cei 20 vecini ai lui care au pus deja la vânzare apartamentele. Sunt pe olx.

Sa plătești 1400 euro numai taxele anuale mi se pare de porc.
Pai ala nou nu are actele inca, in decembrie vor incepe CVC-urile (si distractia dpmdvd)
Acolo e de luat in febr-mai 2023

Aia de pe olx au tot timpul la vanzare si la inchiriat, asta nu inseamna ca si vor sa vanda

View Postthe_lion_king, on 19 august 2022 - 21:14, said:

Poți face și la alezzi te rog?

Ai făcut ok? Mie îmi pare ca parca ai mâncat un m.
Am masurat eu acum pe Google Earth.
Sunt 21m pana la blocul din fata mea

View Postthe_lion_king, on 19 august 2022 - 20:53, said:

Sa plătești 1400 euro numai taxele anuale mi se pare de porc.
"Taxele anuale" si mentenanta sunt 800 euro + tva, restul pana la 1600 euro sunt toate celelalte utilitati
Dupa cat ati comentat de pe margine de azi noapte si pana acum se vede ca n-aveti prea multe de facut "acasa", deci e mai bine asa naspa cum e la mine !

View Postthe_lion_king, on 19 august 2022 - 15:56, said:

Pare ca deja sunt multe oferte de vânzare. Nu au prea mers afacerile în sezonul asta?

https://www.olx.ro/d...rt-IDgospY.html

Radu, te rog poți sa ne spui cât costa exact mentenanța? Ca toți zic 1.5 euro în sezon, dar la ce suprafața se discuta? Construita? Utila? Cu balcon sau fără?
La suprafata construita se discuta, 4 luni pe an cu 1.5 + tva / luna / mpc si 8 luni pe an cu 1.2 euro / mpc / luna
Au mers la inchiriere foarte bine si anul asta.
Nu senzational ca anul trecut cand a fost rupere dar a fost bine
Multi au luat 2-3-4 apartamente si vand ca sa faca rost de bani ptr proiectul nou unde au contractate si acolo.
De aia zic ca in primavara e distractie, nu toti vor putea finanta CVC-urile cu livrare la anul si la noile dobanzi daca nu vand ceva

Edited by radu103, 20 August 2022 - 13:17.


#78889
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

View PostFlat, on 20 august 2022 - 10:43, said:



Poate că da, dar acești adulți sunt majoritari în România. Nu am nevoie de filme, sunt omniprezenți in realitate. Așa că aș prefera să își țină urlătorii acasă

Și nu știu, un copil de 2-3 ani este doar o mașinărie de pipi, caca și vomă, nu are nici un fel de prezență reala in mediul înconjurător, ce crezi că obții daca îl târăști mii de km să vadă un cer sau o mare pe care i-o poți simula și acasă cu o piscină gonflabila și trei pești de plastic? Nu va tine minte nimic, nu se va dezvolta in nici un fel, doar va fi o sursa de chin, iritare și deranj pe tot parcursul sejurului .

Eu nu mai țin minte nimic de la sub 7 ani și nu am nici o memorie slabă. Nici excursiile de după nu îmi sunt foarte familiare. Egal cu zero în perspectiva. Au insemnat mult mai mult primele cu gașca, cu prietenii, cu gagică, alea te formează

Vorbești din experiența ta/interacțiune cu copiii de 2-3 ani sau doar din auzite/ frustrări adunate când ai.mers cu avionul și un copil plângea?

View PostFlat, on 20 august 2022 - 10:43, said:



Poate că da, dar acești adulți sunt majoritari în România. Nu am nevoie de filme, sunt omniprezenți in realitate. Așa că aș prefera să își țină urlătorii acasă

Și nu știu, un copil de 2-3 ani este doar o mașinărie de pipi, caca și vomă, nu are nici un fel de prezență reala in mediul înconjurător, ce crezi că obții daca îl târăști mii de km să vadă un cer sau o mare pe care i-o poți simula și acasă cu o piscină gonflabila și trei pești de plastic? Nu va tine minte nimic, nu se va dezvolta in nici un fel, doar va fi o sursa de chin, iritare și deranj pe tot parcursul sejurului .

Eu nu mai țin minte nimic de la sub 7 ani și nu am nici o memorie slabă. Nici excursiile de după nu îmi sunt foarte familiare. Egal cu zero în perspectiva. Au insemnat mult mai mult primele cu gașca, cu prietenii, cu gagică, alea te formează

Vorbești din experiența ta/interacțiune cu copiii de 2-3 ani sau doar din auzite/ frustrări adunate când ai.mers cu avionul și un copil plângea?

View PostFlat, on 20 august 2022 - 10:43, said:



Poate că da, dar acești adulți sunt majoritari în România. Nu am nevoie de filme, sunt omniprezenți in realitate. Așa că aș prefera să își țină urlătorii acasă

Și nu știu, un copil de 2-3 ani este doar o mașinărie de pipi, caca și vomă, nu are nici un fel de prezență reala in mediul înconjurător, ce crezi că obții daca îl târăști mii de km să vadă un cer sau o mare pe care i-o poți simula și acasă cu o piscină gonflabila și trei pești de plastic? Nu va tine minte nimic, nu se va dezvolta in nici un fel, doar va fi o sursa de chin, iritare și deranj pe tot parcursul sejurului .

Eu nu mai țin minte nimic de la sub 7 ani și nu am nici o memorie slabă. Nici excursiile de după nu îmi sunt foarte familiare. Egal cu zero în perspectiva. Au insemnat mult mai mult primele cu gașca, cu prietenii, cu gagică, alea te formează

Vorbești din experiența ta/interacțiune cu copiii de 2-3 ani sau doar din auzite/ frustrări adunate când ai.mers cu avionul și un copil plângea?

#78890
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 31.01.2011

View PostFlat, on 20 august 2022 - 10:43, said:

Eu nu mai țin minte nimic de la sub 7 ani și nu am nici o memorie slabă. Nici excursiile de după nu îmi sunt foarte familiare. Egal cu zero în perspectiva. Au insemnat mult mai mult primele cu gașca, cu prietenii, cu gagică, alea te formează
Eu imi amintesc destul de bine evenimente de la 2~3 ani, atunci am fost prima data la mare si imi amintesc fragmente din drum, intamplari de acolo, faptul ca veneau cu pui de lei si ursi pe plaja pentru poze (iar eu am vrut sa ma joc cu un pui de urs dar el nu si m-a zgariat bine pe brate si picioare. Tot la 3 ani am fost la cinema-ul din Mamaia si am vazut Terminator, ii ziceam lui tata sa-mi citeasca subtitrarile Posted Image

Cred ca nu ai memorie foarte buna, sau nu ai avut parte de evenimente interesante cand erai mic, copiii trebuie stimulati Posted Image.

Edited by Ephesos, 20 August 2022 - 13:53.


#78891
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postradu103, on 20 august 2022 - 13:16, said:

Pai zi asa ca ti-ai programat sa iei la pensie

La fel cum zici si tu ca nu o sa iei la One pana cand nu vand cu 2500 eur/mpu, asa zic si eu ca nu o sa cumpar la noi la mare pana nu o sa arate cum trebuie sau nu o sa fie un resort de top unde poti trai izolat de ce e in jur. :)

#78892
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,505
  • Înscris: 15.11.2003

View Postfigo1988, on 20 august 2022 - 14:13, said:

La fel cum zici si tu ca nu o sa iei la One pana cand nu vand cu 2500 eur/mpu, asa zic si eu ca nu o sa cumpar la noi la mare pana nu o sa arate cum trebuie sau nu o sa fie un resort de top unde poti trai izolat de ce e in jur. Posted Image
Pentru copii faci multe.
Vezi tu peste inca 1 an cum nu mai conteaza dezavantajele si brusc marea de la Navodari ramane singura perfecta ptr copiii mici la Marea Neagra frecventabila
Am fost in multe locatii de plaja dar aici e "The Best" ptr copiii mici la doar 2h30min cu masina de la Bucuresti

Edited by radu103, 20 August 2022 - 15:01.


#78893
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Amintiri din vacante de la doi ani, de la trei ani, ati fost precoce rau si voi si odraslele. Eu sub patru-cinci am abia franturi de ici colo, nimic clar sau inchegat.
Pana la sapte-opt ani pentru copil e tot una unde merge si ce vede cat timp e cu familia, copiii se multumesc cu foarte putin, in schimb amintirile astea sunt foarte pretioase pentru parinti, ca realist vorbind, intr-o viata intreaga, orizontul de timp pe care il ai de petrecut cu copiii e foarte mic. Sa ii tii acasa pana la 7–8 opt ca sa mergi in vacante cu ei pana la 15-16 ani dupa care nu mai vor ei, asta inseamna sa irosesti practic jumatate din acest timp si asa mult prea scurt. De la o varsta, regretul universal al tuturor celor din jurul meu cu care discut pe tema asta, fara exceptie.

De ce e o bucurie sa petreci timp cu copiii, asta e greu de explicat unuia pe care pare ca nu prea l-a strans mamica in brate cand era mic.

Edited by MembruAnonim, 20 August 2022 - 16:35.


#78894
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Exact, e egoismul părinților care văd roșu(sau negru) în fața ochilor dacă le zice cineva ceva că deranjează.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate