Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania ... (II)

* * * - - 30 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99124 replies to this topic

#1
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Pentru topicul anterior, vezi aici.

Până la sfârșitul anului 2021, ar putea fi construiți aproximativ 156.000 de metri pătrați de spații de birouri de clasă A și aproximativ 1.500 de locuințe noi, în cele patru proiecte care au primit deja autorizații de construire în zona Expoziției, conform unei analize realizate recent de compania imobiliară ESOP Consulting. La acestea se vor adăuga proiecte mixte aflate în fază de planificare și tatonare a pieței, pe terenuri cumpărate deja de dezvoltatori, care ar mai putea aduce încă 100.000 metri pătrați de birouri și alte peste 1.000-1.500 locuințe, în următorii 5-10 ani.

Complexul prevede construcția a 27 de tronsoane de clădiri de până la 20 de etaje și va cuprinde locuințe, birouri, un mall și un hotel, în imediata vecinătate a centrului expozițional Romexpo din Capitală.

https://www.profit.r...tiriac-19048973

Edited by ech, 02 July 2019 - 10:01.
link topic vechi


#2
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Iti imaginezi ce ar deveni Pipera in 5-10ani, daca se construiesc toate birourile deacolo, de la Expozitiei?

Digi face experiment de trafic in Bucuresti, cu trotineta, bicicleta, transportul in comun si masina.
Tin situl lor intr-o ferestra de chrome si ma uit din cand in cand, cand relateaza din trafic. E lejer la birou, imi pare rau ca nu am ramas acasa, ca sa lucrez din hamac cu laptopul in brate.

Acum vara, traficul este la jumatate, dar le acord puncte pentru curajul de a sta in trafic, pe caldura asta.
Ma rog, mai putin reportera din Audi. Va fi singura cu machiajul intact la final de traseu. Posted Image Si este lung traseul, vreo 2 ore.

Edited by alexandrinabob, 02 July 2019 - 09:38.


#3
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Nu-mi imaginez. Ce ar deveni?

Sincer, acolo mi se pare o investitie relativ buna pentru cei interesati. Cei care vor lucra la birourile din zona nu vor avea prea multe alternative decente de transport in comun; vor trebui sa inchirieze in locatia respectiva.

Edited by mihaigerard, 02 July 2019 - 09:47.


#4
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Nimic, vor migra deacolo spre Expozitei si cine a cumparat acolo ar pierde din valoarea casei.
Nu mai discut de toate complexele facute in camp prin Ilfov, in zona aia, spre Pipera si la distanta de orice altceva...

DAr nu cred ca se va intampla.
Pana sa faca toate cladirile, moare Tiriac, si se fac praf toate planurile. Mai repede pariez pe asta.

Edited by alexandrinabob, 02 July 2019 - 09:50.


#5
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Nu o sa migreze nimeni din Pipera. Poate din militari.
De văzut cine o sa prefere sa vna la birou într-o locație fără transport în comun.

Edited by mihaigerard, 02 July 2019 - 09:51.


#6
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

 mihaigerard, on 02 iulie 2019 - 09:44, said:

Sincer, acolo mi se pare o investitie relativ buna pentru cei interesati. Cei care vor lucra la birourile din zona nu vor avea prea multe alternative decente de transport in comun; vor trebui sa inchirieze in locatia respectiva.
DA, ma deranjeaza ca nu au metrou. Dar parca ar trece peacolo linia spre Otopeni, aia care e chiar avansata pe parte de finantare europeana.
Tot nu cred ca vom vedea ceva inchegat acolo mai devreme de 10ani. Si in 2008 erau o groaza de vise frumoase.

 mihaigerard, on 02 iulie 2019 - 09:50, said:

Nu o sa migreze nimeni din Pipera. Poate din militari.
In Militari cei de la Renault au sediu nou.
https://www.business...iziei-militari/

O sa ma interesez daca isi muta sediul din Pipera, dar banuiesc ca da.

Si au fost firme care s-au mutat din Pipera in Grozavesti-Sema... ca sa fie mai aproape de studenti.

Edited by alexandrinabob, 02 July 2019 - 10:02.


#7
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Da, știu de sediul lor. Dar Ericsson parca și-a mai mutat de acolo angajații.

#8
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Asta spun si eu ca e marea problema din Expozitiei si va fi una din ce in ce mai mare, nu au metrou si nici perspective pentru asa ceva. Intr-un oras care se va extinde din ce in ce mai mult si va deveni din ce in ce mai aglomerat dezvoltarile imobiliare de birouri vor urmari caile de acces facil asa cum se intampla de mii de ani, hanurile au aparut la rascruci de drumuri, orasele mari s-au dezolvat pe rauri mari sau in jurul porturilor, fix acelasi lucru se va intampla si la o scara mai mica aici, zonele de business se vor concentra in jurul nodurilor rutiere si de transport in comun, nu invers.
Am cochetat si eu cu Expozitiei si pana la urma am zis pas din acest motiv, zona aia avea sens in configuratia actuala, regim mic de inaltime si aerisita deci trafic redus si posibilitatea de acces rapid catre centrul orasului, in momentul in care o arunci acolo 50-100k de angajati si rezidenti ai paralizat tot.

Odata cu ciotul ala de A3 care in sfarsit s-a infipt in oras si largirea de pe Fabrica de Glucoza eu zic ca Pipera a primit un nou suflu, toata zona aia de acolo, partea cealalta a Petricaniului are un potential enorm pentru ca acum toti cei care stau prin satele adiacente A3 si pana la Ploiesti sunt practic la 20 de minute distanta, mai aproape practic decat cineva din Victoriei care vine cu masina.
La momentul actual nu exista nici o alta zona de din Bucuresti care sa aiba un acces mai facil si extins decat Pipera: Vacarescu, Floreasca, Petricani, Aviatiei, Soseaua Pipera si acum A3, toate bulevarde cu doua benzi. La care se adauga metroul.

Edited by nnestor, 02 July 2019 - 10:14.


#9
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 alexandrinabob, on 02 iulie 2019 - 10:02, said:

Si au fost firme care s-au mutat din Pipera in Grozavesti-Sema... ca sa fie mai aproape de studenti.
Cel mai probabil firme mici... cu 20-50 angajati.

In Pipera se construiesc acum cele 3 cladiri Amazon si cu siguranta vor ramane aici mult timp.

#10
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Uite Pajura si Expozitiei. Si pe partea asta au finantare.
https://www.g4media....-licitatie.html

Totusi proiecte bombastice erau si in 2008. S-au concretizat prin 2016-2019...
si la metroul ala va dura 5ani constructia, in cel mai fericit caz, daca vine cineva mai harnic la guvernare si nu ne loveste criza.

#11
Tenisist

Tenisist

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.07.2019
Uramresc careva anunturi imobiliare si am observat ca Agentiile se intrec in a plasa anunturile la pret cat mai mare posibil. Uneori vad anunt al proprietarilor cu pret mai mic.

Imi scapa ceva sau chiar nu are nici o logica abordarea. Agentia face bani atunci cand  are loc tranzactia. Nu e in interesul Agentiei sa puna un pret realist tranzactionabil oare? Astfel se incheie tranzactia, isi ia comisionul. Vad Apartamente care au chiar si 6 sau 10 luni, care sa fi logica sau e totul o farsa ?...

#12
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
PUZ-ul lui Tiriac pare desenat aproximativ la misto. Str. Parcului are o banda pe sens, ei o deseneaza cu doua. Deseneaza un drum de acces la Romexpo, care s-ar putea sa nu fie public, ca strada cu doua benzi. Pun niste statii de metrou acolo (?!). Deseneaza in spate o strada care nu exista, care nu e pe terenul lor si care taie peste rezervoarele de apa.

Realitatea este ca sunt "27 de corpuri de cladire" care descarca trafic in str. Parcului, cu 1 banda pe sens.

Eu tot sper sa se destepte cumparatorii si sa arate, in fine, ca piata mai vrea si altceva decat inghesuiala.

Si mi-as mai dori ceva, pentru orice zona: constanță! Nene, daca eu cumpar intr-o zona, vreau ca zona sa ramana asa, nu sa se schimbe radical. Fara zeci de noi proiecte de blocuri, fara largiri de strazi, fara directii de trafic care nu existau.

#13
tiburonul

tiburonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.10.2014
Va rog eu sa nu va mai certati si aici in partea a 2-a a topicului. In schimb sa incercati sa fiti cat mai la subiect despre "colapsul imobiliar".

#14
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Motivul pentru care se numeste Cafenea este ca putem sa discutam ce avem noi chef pe subiecte legate sau adiacente imobiliarelor, daca vrei sa afli lucrurile care te intereseaza pe tine e suficient sa iei la pas toate subiectele din ultimii zece ani nu sa ne iei pe noi la rost ca nu dezbatem lucruri de interes pentru tine.

La subiect eram acum vreo zece ani atunci cand am inceput discutiile astea iar certurile si impunsaturile sunt motivul pentru care dupa ani si ani inca intram aici, ca altfel toti veteranii de pe aici am apucat sa spunem de cel putin doua trei ori toate lucrurile pe care le aveam de spus iar pe unii de aici aproape pot sa zic ca ii cunosc mai bine ca pe unii prieteni. Pe mine ma atrage fix diversitatea de idei si experienta altora cu atat mai mult cu cat vine de la niste oameni cu opinii puternice iar tonul discutiei mi se pare neimportant ba chiar imposibil sa fie altul avand in vedere ca suntem o gramada de alpha pe aici, nu toti suntem tineri domnisori sensibilosi si alte forme de snow-flakesi care una doua se duc si se plang la doamna educatoare, pardon, apasa pe Report.

Daca ar fi dupa mine as pune un disclaimer de genul Interzis virginilor imobiliari sau as pune limita minima de posturi, ca sa evitam toti dezamagitii care au impresia ca eu si altii ne-am petrecut sute de ore din viata ca sa postam aici fix ce isi doreste Ionel Prima Casa proaspat iesit din caminele facultatii sau scapat din domiciliul parintesc sa stie si sa afle.

Edited by nnestor, 02 July 2019 - 13:56.


#15
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 Louisy, on 02 iulie 2019 - 10:58, said:

Si mi-as mai dori ceva, pentru orice zona: constanță! Nene, daca eu cumpar intr-o zona, vreau ca zona sa ramana asa, nu sa se schimbe radical. Fara zeci de noi proiecte de blocuri, fara largiri de strazi, fara directii de trafic care nu existau.
Din pacate... nicaieri in Romania nu poti avea aceasta siguranta. Nu acum si nu in urmatorii 10 ani.

Edited by CryTeku, 02 July 2019 - 13:57.


#16
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Eu as da pur si simplu o lege ca nici o constructie noua sa nu poata depasi nici limita de inaltime medie din zona nici procentul de utilizare al terenului mediu din zona respectiva. Lege, fara posibilitate de derogare sau exceptie. Este suficient teren pana in centura capitalei in orice directie ca sa triplam Bucurestiul, nu e nevoie sa inghesuim alti si alti oameni peste noi.  Inghesuind din ce in ce mai multe locuinte in centru scade atat calitatea vietii celor care traiesc deja acolo cat si valoarea proprietatilor lor. Sunt convins ca orice bucurestean gandeste fix la fel ca mine, orice partid suficient de inteligent incat sa puna accent pe chestia asta va castiga la pas urmatoarele alegeri.
Eu tot scriu niste lucruri pe aici in idee in care intra totusi niste oameni cu cap si citesc si le trimit mai departe Posted Image

Edited by nnestor, 02 July 2019 - 14:08.


#17
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Daca toti suntem de acord ca e prea inghesuiala, atunci imi permit sa sugerez mai multa atentie la urmatoarea cumparatura. Daca ai de ales intre un bloc la... Nicolae Grigorescu si o casa mai aerisita la... Catelu, da o sansa casei. Dezvoltatorii construiesc exect acele cacaturi care se vand cel mai bine. Cineva cumpara inghesuiala ce se face acum, nu?

Aitiistii sunt noii oameni cu bani de azi, corect? Ia uite ce-si cumpara aitiistii din alte parti: https://www.google.c...m/data=!3m1!1e3
(Streetview & cry) Posted Image

#18
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
E vorba de infrastructura. Altfel, nu mai cumpărai deloc în București, ci în Ploiești sau Câmpinal, pentru ca făceai 20-30 de minute cu trenul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate