Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 

Cardul de credit (sau debit) cu cel mai mare cash-back

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
933 răspunsuri în acest subiect

#685
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.400
  • Înscris: 26.01.2019

View Postadidami, on 30 septembrie 2022 - 20:04, said:


Si eu am tot BT Direct de la Carrefour...
Daaar eu ma uitam doar in extrasul de cont obtinut de la extrasul-meu.btdirect.ro (pentru ca (1) asta nu este parolat deci e mai "convenabil" de stocat pe termen lung si (2) este mai compact - are mai putine pagini).
Acu', cand m-am uitat la al tau, am observat ca arata cu totul altfel decat al meu si m-am gandit sa accesez si extrasul de cont din link-ul care vine lunar in emailul de notificare de la BT Direct; intr-adevar, ala arata ca al tau si contine si bonus-ul de loialitate. Posted Image
Daca nu puneai screenshot, m-as fi uitat mult si bine in celalalt extras... Posted Image
Sa traiesti, mersi mult de ajutor! Posted Image

P.S. Totusi, nu gasesc macar un singur motiv pentru care ai vrea sa faci doua tipuri de extrase de cont care contin informatii diferite... in afara de motivul traditional "de ce sa fie simplu cand poate sa fie complicat?"...
Par "speciali" astia de la BT Direct...

Editat de darkangel2, 30 septembrie 2022 - 20:56.


#686
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.130
  • Înscris: 13.03.2005
Motivul poate fi că acela cu Carrefour e limitat in timp, la promoția cu bonusul, și de la anul nu e de ajutor....

#687
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.400
  • Înscris: 26.01.2019
S-ar putea sa fie asta...
Insa n-ar fi fost mai simplu / natural / logic sa adauge (pe extrasul existent) o sectiune legata de promotie (sau promotii caci ar putea fi mai multe) care apare pe extras doar in perioada in care e activa promotia, in loc sa creeze un extras complet nou cu un layout complet nou si sa ofere ambele formate, in paralel, riscand sa creeze confuzie?

#688
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.130
  • Înscris: 13.03.2005
Cred c-ar fi vorba de ce firme sunt implicate în acest proces de generare a extraselor. Poate pentru acea promoție au apelat la alta firma, diferită de cea  curentă....pentru că și Carrefour trebuie sa aibă acces la aceste informații, dacă suporta o parte din acele reduceri...

Și extrasele vin din doua surse...

#689
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.400
  • Înscris: 26.01.2019

View Postwertyck, on 01 octombrie 2022 - 10:17, said:

ce firme sunt implicate în acest proces de generare a extraselor. [...] pentru că și Carrefour trebuie sa aibă acces la aceste informații

Zici ca datele personale din extrasele astea ajung pe la "niste firme" si Carrefour?

View Postwertyck, on 01 octombrie 2022 - 10:17, said:

Carrefour trebuie sa aibă acces la aceste informații, dacă suporta o parte din acele reduceri...

Carrefour ar putea sa aiba acces doar la tranzactiile din extras facute la Carrefour (caci suporta doar reducerile pentru aceste tranzactii; reducerile pentru tranzactiile facute la alti comercianti sunt suportate de acei alti comercianti).
Dar Carrefour are deja acces la tranzactiile facute la Carrefour; deci n-are nevoie de acces la extrasul de cont.

#690
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.130
  • Înscris: 13.03.2005

View Postdarkangel2, on 01 octombrie 2022 - 14:04, said:



Zici ca datele personale din extrasele astea ajung pe la "niste firme" si Carrefour?



Carrefour ar putea sa aiba acces doar la tranzactiile din extras facute la Carrefour (caci suporta doar reducerile pentru aceste tranzactii; reducerile pentru tranzactiile facute la alti comercianti sunt suportate de acei alti comercianti).
Dar Carrefour are deja acces la tranzactiile facute la Carrefour; deci n-are nevoie de acces la extrasul de cont.
Nu au acces la datele personale, ci doar au dezvoltat soluția software personalizata pe cerințele clientului, banca /magazinul.

#691
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.400
  • Înscris: 26.01.2019

View Postwertyck, on 01 octombrie 2022 - 14:57, said:

doar au dezvoltat soluția software personalizata pe cerințele clientului, banca /magazinul.

Daca tot au decis sa implementeze un alt extras, puteau sa faca o implementare completa / flexibila astfel incat sa renunte complet la extrasul celalalt.
Pare o chestie tipic romaneasca, facuta pe genunchi, de niste oameni care vor doar sa supravietuiasca pana maine...

In fine, propun sa inchidem subiectul cu concluzia "Atata s-a putut!".

#692
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 301
  • Înscris: 22.06.2019
macar sa fie mai dese astfel de "atata s-a putut" ... pt ca sunt atat de rare din pacate

#693
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.961
  • Înscris: 29.04.2006

View PostEagle Raider, on 27 septembrie 2022 - 23:45, said:

Am legat cardul bt direct la cardul curve și eram curios dacă cineva a retras bani de la bancomat folosind cardul curve, este comisioanata aceasta operațiune? Am retras de la un atm din Turcia niște lire folosind cardul curve legat la bt direct, conversia s a făcut gratuit de către curve, el a cerut lei și a facut conversia în lire turcești, dar oricum dacă nu se comisioneaza este o opțiune foarte bună atat pentru plățile în valuta în limita a 1000 euro/luna gratuit sau 200 euro/luna retrageri de la atm
mi-a fost emis extrasul pe luna anterioara și vad ca nu mi-au luat niciun fel de comision pentru retragerea de lire turcești de la bancomat folosind cardul curve. Bănuiesc ca mi-au dat și bonusul de 2% pentru aceasta retragere 😀

#694
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 27.11.2008

View PostEagle Raider, on 08 octombrie 2022 - 15:27, said:

mi-a fost emis extrasul pe luna anterioara și vad ca nu mi-au luat niciun fel de comision pentru retragerea de lire turcești de la bancomat folosind cardul curve. Bănuiesc ca mi-au dat și bonusul de 2% pentru aceasta retragere ��

Nici nu ar avea cum sa ia comision folosind Curve fiind schimba ei codul MCC al tranzactiei. Doar daca verifica banca dupa indicator Crv din tranzactie :))

#695
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.130
  • Înscris: 13.03.2005
In Revolut, retragerea la bancomat prin Curve, apare ca o plata online, cu caracter "General".

#696
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.400
  • Înscris: 26.01.2019

View PostDrizzt89, on 08 octombrie 2022 - 19:21, said:

Curve fiind schimba ei codul MCC al tranzactiei

Nu zicea Curve pe undeva ca nu schimba codul MCC tocmai pentru ca emitentul cardului tinta sa vada codul MCC astfel incat utilizatorul sa beneficieze de orice beneficiu ar acorda emitentul in baza acestui cod?

#697
bughybughy

bughybughy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 18.04.2005
Am facut top up pe Revolut folosind cardul Curve si BT direct in spatele lui... si binenteles ca mi-a luat comision de 9 lei / tranzactie + dobanda din prima zi la suma pentru ca BT direct a considerat plata prin Curve catre Revolut ca retragere cvasi-cash international ..... Posted Image .

Fișiere atașate


Editat de bughybughy, 09 octombrie 2022 - 19:10.


#698
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.130
  • Înscris: 13.03.2005
Dar se știa că BT, CEC și majoritatea băncilor comisioneaza top-up via Curve. Parcă doar ING nu lua comision și dobânda pe banii luați de pe cardul de credit, la top-up prin Curve.

#699
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.400
  • Înscris: 26.01.2019

View Postbughybughy, on 09 octombrie 2022 - 19:04, said:

Am facut top up pe Revolut folosind cardul Curve si BT direct in spatele lui... si binenteles ca mi-a luat comision de 9 lei / tranzactie + dobanda din prima zi la suma

Ai vrut sa fii sigur sigur ca merge fix cum stia toata lumea ca merge? :D :D :D

#700
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 631
  • Înscris: 27.11.2008

View Postwertyck, on 09 octombrie 2022 - 20:55, said:

Dar se știa că BT, CEC și majoritatea băncilor comisioneaza top-up via Curve. Parcă doar ING nu lua comision și dobânda pe banii luați de pe cardul de credit, la top-up prin Curve.

Nici BCR

#701
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.438
  • Înscris: 31.07.2006
Știți cumva dacă sunt comisionate retragerile de vreo bancă?
Fișier atașat  Screenshot_20221012_114254.jpg   290,66K   36 download-uri

#702
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.130
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil că da. CEC comisionează retragerile cvasicash de la POS
De verificat la fiecare în parte l,cum e tratata retragerea numerar de la un POS.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate