Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

Cardul de credit (sau debit) cu cel mai mare cash-back

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
933 replies to this topic

#703
bughybughy

bughybughy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.04.2005

 darkangel2, on 09 octombrie 2022 - 21:59, said:

Ai vrut sa fii sigur sigur ca merge fix cum stia toata lumea ca merge? Posted Image Posted Image Posted Image

Oare stie lumea si daca la transferul de pe cardul asta de credit BT Direct catre alt card prin Libra Journey tot asa se ia comision 2.5 % ?  
Sau la transferul catre contul din ING prin serviciul Porteaza-ti banii sau la OTP prin serviciul Magnetul de bani ?

#704
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 bughybughy, on 15 octombrie 2022 - 19:58, said:

Oare stie lumea si daca la transferul de pe cardul asta de credit BT Direct catre alt card prin Libra Journey tot asa se ia comision 2.5 % ?  
Sau la transferul catre contul din ING prin serviciul Porteaza-ti banii sau la OTP prin serviciul Magnetul de bani ?

Nu's sigur, da' am senzatia ca s-au prins mai toti de manevra cu "Quasi Cash" (parca mai sunt doar 1-2 care se fac ca ploua)...
In plus, chiar daca nu-ti ia comision acum, cred (nu's sigur) ca banca poate sa revina oricand in urmatorii 3 ani (sau care o fi limita de prescriere si daca o exista una in acest caz) si sa spuna ca a fost o eroare a sistemului informatic (faptul ca nu s-a perceput comisionul) si trebuie sa platesti din urma tot ce ai fi datorat daca ti-ar fi perceput comisionul la momentul respectiv...

Edited by darkangel2, 15 October 2022 - 20:07.


#705
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 27.11.2008

 darkangel2, on 08 octombrie 2022 - 22:54, said:

Nu zicea Curve pe undeva ca nu schimba codul MCC tocmai pentru ca emitentul cardului tinta sa vada codul MCC astfel incat utilizatorul sa beneficieze de orice beneficiu ar acorda emitentul in baza acestui cod?

Schimba sigur la extrageri ATM, in ceva cod generic.
Curve incearca sa lase codul MCC identic la majoritea industriilor , dar nu le pot lasa pe toate la fel fiindca unele se bat cica cu sistemul lor informatic. Nu emit lista de care si cum le schimba pentru ca ar fi informatie care tine de proprietatea intelectuala a companiei (sic)
Dar la extrageri ATM ar fi culmea sa nu schimbe MCC-ul mai ales ca ei fac reclama la faptul ca poti sa scoti bani si cu cardul de credit.

#706
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006

 darkangel2, on 15 octombrie 2022 - 20:06, said:

In plus, chiar daca nu-ti ia comision acum, cred (nu's sigur) ca banca poate sa revina oricand in urmatorii 3 ani (sau care o fi limita de prescriere si daca o exista una in acest caz) si sa spuna ca a fost o eroare a sistemului informatic (faptul ca nu s-a perceput comisionul) si trebuie sa platesti din urma tot ce ai fi datorat daca ti-ar fi perceput comisionul la momentul respectiv...
Cred ca pe banca o costa mai mult sa verifice aceste informații din urma cu 3 ani, decât ar avea de recuperat de la tine, plus de asta, nici n-am auzit de astfel de cazuri... sunt unii care dau dauna băncilor sute de milioane de euro (pe care oricum tot noi ii plătim) si banca nu reuseste sa ii recupereze, nu cred ca sta sa aloce resurse pentru asa ceva, mai ales ca e vina lor.

În alta ordine de idei, pentru cine are cardul gold de la cec, poate face plata ratelor prin pago către bt direct și astfel mai câștiga încă 0,5% din suma cheltuita cu cardul bt direct. Acum testez prima luna, vedem la decontare/extrase, dar n-ar trebui sa fie probleme

Edited by Eagle Raider, 17 October 2022 - 21:58.


#707
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 Eagle Raider, on 17 octombrie 2022 - 21:57, said:

Cred ca pe banca o costa mai mult sa verifice aceste informații din urma cu 3 ani

N-am zis ca banca intentioneaza sa faca asta, poate descoperi problema intamplator...

#708
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006
Trebuie doar sa citească puțin pe softpedia Posted Image

#709
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005
Că doar softurile AI sunt de formă la acea bancă...

#710
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 Eagle Raider, on 17 octombrie 2022 - 21:57, said:

decât ar avea de recuperat de la tine

Irelevant, banca nu gandeste asa.
Cateodata banca nu gandeste deloc.... Posted Image

 Eagle Raider, on 17 octombrie 2022 - 21:57, said:

sunt unii care dau dauna băncilor sute de milioane de euro (pe care oricum tot noi ii plătim) si banca nu reuseste sa ii recupereze

Cand e vorba de "milioane de euro" pierdute, exista 3 posibilitati:
1 Banca stia de la inceput ca va pierde banii (cineva avea o datorie de platit catre altcineva => "asa a fost sa fie")
2 Banca nu a facut corect analiza de risc => e foarte bine ca pierde (cel mai bine pentru toata lumea ar fi sa piarda suficient de mult incat sa se inchida, c-asa-i in afaceri - mai si pierzi)
3 Unele sunt pierderi pe bune

Oricum ar fi, e fix cum ai zis tu: nu-i recupereaza nimeni caci cei care pierd "milioanele" astea stiu cum sa faca ca sa nu mai poata fi recuperate.
Daca insa tu n-ai platit 3 EUR acu' 2 ani si banca descopera (intamplator), e o probabilitate mare ca-i vei plati... Posted Image

 Eagle Raider, on 17 octombrie 2022 - 21:57, said:

mai ales ca e vina lor.

Gresit!
E vina ta caci nu ai verificat faptul ca nu ai platit acel comision.

Edited by darkangel2, 17 October 2022 - 22:36.


#711
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012

 vwvwvw, on 24 august 2022 - 11:44, said:

Eu il folosesc din aprilie fara probleme, cashback intra lunar ca bani inapoi pe card cu un Sms. Emiterea 40 ron si administrarea 4.5 ron/luna se anuleaza rapid prin cashback.

Rambursarea o fac cu Pago scanand codul de bare din factura. Ca bonus, folosesc cardul de credit CEC Visa Affinity (4 ron administrare) pt a rambursa cu 24 rate la dobanda 0.


La mine a mers inrolarea pe BtPay, dar numai dupa ce am sunat la ei sa activeze cardul, vezi sa nu fie asta problema si la tine. Soldul e actualizat instant.

Conform regulamentului, campania Carrefour BT Direct tine pana pe 31.12.2022, sper sa fie prelungita.

Eu am platit 3 facturi cu pago si mi-a facut 3 plati, cum se pot insuma sa faca o singura plata ca sa poata fi impartita in rate? Merci

#712
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Plătești cu Paypoint

#713
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004

View Postandreid2010, on 14 noiembrie 2022 - 17:28, said:



Eu am platit 3 facturi cu pago si mi-a facut 3 plati, cum se pot insuma sa faca o singura plata ca sa poata fi impartita in rate? Merci

Nu se poate prin Pago. Se plateste individual fiecare factura chiar daca tu selectezi mai multe in acelasi timp.

#714
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.08.2012
Campania pentru cardul BT Direct Carrefour a fost extinsă până pe 31 decembrie 2025:
https://www.btdirect...refour_2025.pdf

#715
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019
Super veste!

Nu stiu daca asta se aplica si la cardul Carrefour (sau doar la cardul Flanco cum scrie acolo):
"Important! Incepand cu 1 februarie 2023, comisionul lunar de administrare a Cardului Direct, respectiv a Cardului Direct de la Flanco, va fi de 6.5 lei.
Ca si pana acum, acest comision se va regasi pe extrasul de cont, doar atunci cand se inregistreaza activitate in luna respectiva."
Sursa: https://www.btdirect...m-functioneaza/

#716
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 08.01.2008

View Postgigelvasile, on 29 decembrie 2022 - 20:14, said:

Campania pentru cardul BT Direct Carrefour a fost extinsă până pe 31 decembrie 2025:
https://www.btdirect...refour_2025.pdf
Există aplicație pentru a gestiona acest card? Adică să vezi extrasul de cont, sa faci rambursări.
Edit: văd că se poate adăuga în BT Pay, dar nu sunt client BT. Trebuie să îmi deschid cont la BT ca să pot folosi aplicația asta?

Edited by sergiu_psc, 02 January 2023 - 01:09.


#717
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 27.11.2008
Da

#718
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

View Postsergiu_psc, on 02 ianuarie 2023 - 00:54, said:

Edit: văd că se poate adăuga în BT Pay, dar nu sunt client BT. Trebuie să îmi deschid cont la BT ca să pot folosi aplicația asta?

Nu trebuie sa fii client BT ca sa poti sa adaugi si sa folosesti cardul BT Direct in BT Pay.
BT Pay se poate folosi doar cu cardul BT Direct.


View PostDrizzt89, on 02 ianuarie 2023 - 01:16, said:

Da

Esti sigur?

Edited by darkangel2, 02 January 2023 - 15:17.


#719
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005

View Postdarkangel2, on 02 ianuarie 2023 - 15:16, said:



Nu trebuie sa fii client BT ca sa poti sa adaugi si sa folosesti cardul BT Direct in BT Pay.
BT Pay se poate folosi doar cu cardul BT Direct.




Esti sigur?
Te cam contrazici, având cardul BT Direct, devii client BT, și deci poți folosi BT Pay.

#720
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

View Postwertyck, on 02 ianuarie 2023 - 16:12, said:

Te cam contrazici, având cardul BT Direct, devii client BT, și deci poți folosi BT Pay.

Scuze, am vrut sa zic ca nu e necesar sa-ti faci un alt cont (in afara de cel care vine cu BT Direct) pentru a folosi BT Direct cu BT Pay.

P.S. Sper ca stie toata lumea ca BT Direct este oferit de BT Direct IFN SA care nu este acelasi lucru cu BT (Banca Transilvania).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate