Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Revolut, crypto si taxe

Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

Paralizie parte inferioara picior...

COPA AMERICA 2024
 Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 

Permis suspendat depasire neregulamentara

- - - - -
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#109
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Asa este, dar intotdeauna va fi un singur vehicul depasit in timpul manevrei. Inginereste vorbind, treci de toti, dar unul cate unul :D
Am spus mai sus ca si eu depasesc mai multe masini deodata. Fac asta cu conditia sa ma pot replia in oricare spatiu dintre ele. Dar mi se pare inutila, consumatoare de timp si chiar riscanta revenirea pe banda doar ca sa ies din nou de pe ea si sa-l depasesc pe urmatorul.

#110
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007

 danvlas, on 15 martie 2018 - 14:33, said:

Definitia e aceeasi. Dar interdictia se aplica doar asupra vehiculelor, nu si obstacolelor:
"Art. 120. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:"

Depasirea obstacolelor nu e reglementata nicaieri Posted Image


Textul e destul de clar. In alta varianta scrie de vehicul imobilizat sau in miscare.


Edited by csi1, 15 March 2018 - 14:48.


#111
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 danvlas, on 15 martie 2018 - 10:18, said:

Am permisul de pe vremea cand in sensul giratoriu se dadea prioritate de dreapta, iar kilometrii mei in marsarier s-ar putea sa-i depaseasca pe ai tai cu fata
Prietene, am permis de cand tu nici nu stiai ce e ala giratoriu, si te asigur ca intr-un an fac mai multi km decat ai facut tu de cand ai permis, si niciodata nu am avut nici un fel de eveniment rutier, asa ca lasa gargara si invata legislatia ca nu ai deloc da deloc habar ce-i aia.

#112
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 06.02.2008
Cred că este destul de clar ce spune legea:
Art. 45/3
"Atunci când prin manevra de depășire se trece peste axa care separă sensurile de circulație, conducătorii de vehicule trebuie să se asigure că din sens opus nu se apropie un vehicul și că dispun de spațiu suficient pentru a reintra pe banda inițială, unde au obligația să revină după efectuarea manevrei de depășire."

E responsabilitatea celui care efectuează depășirea să se asigure că are spațiu pentru repliere pe bandă. Altfel, e obligat să aștepte până are.


#113
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
... la fel cum e si responsabilitatea tuturor imbecililor care merg lipiti de masina din fata sa lase distanta suficienta, nu 5 metri cum se intampla foarte des. Treaba asta cu mersul in fundul masinii din fata e sport romanesc, pentru ca nu mi se intampla decat in Romania (or fi si alte tari, dar prin Germania, Austria, Italia, Spania, samd nu prea sta mereu unul in spatele tau la 5 metri).

Cand tu esti sofer de duba si stai lipit de TIR-ul din fata la 5 metri, iar prostul cu TIR-ul sta si el lipit de urmatorul TIR din fata, tot la 5 metri, eu nu am alta solutie decat sa va depasec pe toti odata, sau sa stau dupa voi cu 70-80 la ora. Daca ar lasa toti distanta regulamentara intre ei, nu ar exista discutiile asta. Si nu inteleg, ei nu se depasesc, merg asa pur si simplu lipiti km intregi. Hai ca inteleg ca daca ai o masina mai puturoasa tre sa te apropii de ala din fata inainte de o depasire sa scurtezi distanta necesara, dar sa mergi asa zeci de km practic blocand pe oricine vrea sa te depaseasca pentru ca nu lasi loc in fata, asta n-o pot intelege. Si uite asa, dupa mers 5 km dupa un d-asta care sta lipit de ala din fata dar nu depaseste cand e ocazia, te saturi, te enervezi si il depasesti, fortezi intrarea in fata lui (il obligi sa franeze, ca de fapt sa creeze distanta in fata lui, distanta ce trebuia sa fie acolo oricum). Nu judecati mereu pe aia care depasesc, ca de multe ori sunt fortati sa "forteze" din cauza asta.

Sa nu se inteleaga ca sunt de acord cu un asemenea comportament agresiv in trafic. Dar doar exemple de situatii in care se creeaza probleme pentru ca pur si simplu nu se pastreaza distanta de siguranta fata de masina din fata.

#114
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Stii de ce sta lipit? Ca asteapta o ocazie sa il depaseasca pe cel din fata.

Ca romanul atat stie in trafic... depasire.

Cum vede o masina in fata, o calca pana se duce in fundul lui, si apoi rapid se baga sa il depaseasca.
Frustrari de oameni mici.

#115
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 adipelcz, on 16 martie 2018 - 11:29, said:

exact, raspunsul perfect, ca uite e plin de "soferi" ca danvlas care se oftica ca cineva are tupeu sa il depaseasca si sa se bage in locu ala minuscul pe care el a spus ca-l lasa, si ca el nu are absolut nicio obligatie fata de ceilalti participanti la trafic, ei isi fac legea cum vor ca restu-s prostii lor.
Pai nu are tupeu unu din asta sa ma claxoneze ca m-am bagat pe el, ca il duc dupaia cu 5/ora 3 km :D

Edited by bogdan_popescu, 16 March 2018 - 12:19.


#116
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,227
  • Înscris: 19.09.2005
stau de orgoliosi, sa nu-i depaseasca nimeni....

#117
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
O coloana se formeaza in spatele unui melc. Daca primul de dupa melc are o masina mai modesta, spatiul de depasire necesar este mai mare, pentru ca nu poate accelera prea energic.
Ne imaginam un tir cu semiremorca, urmat de o Dacia 1300. Cel cu Dacia vrea sa depaseasca la un moment dat tirul, dar oportunitatile lui de depasire sunt putine. Daca vine vreunul si i se baga in fata, el nu va mai depasi in veci. Asa ca sta lipit de tir pana apare momentul potrivit.
In spatele Daciei vine un Logan, in spatele Loganului vine o duba etc. Fiecare isi asteapta randul la depasire, pana vine RGL. RGL nu are rabdare, are masina de peste 150 CP si nu suporta sa astepte. Vede liber in fata un km si nu mai tine cont ca e linie continua, asa ca pleaca in depasirea intregii coloane. Intre timp, ala cu Dacia ajunge in zona de linie discontinua si are, in sfarsit, o fereastra de depasire. Dar, ghinion. Vine RGL din spate ca racheta. Dupa ce trece RGL, fereastra de depasire a Daciei s-a inchis. Asa ca iar asteapta momentul potrivit. Si toti aia din spatele lui la fel.
Daca RGL asteapta cuminte, Dacia poate sa depaseasca, iar cei din spatele ei poate au oportunitati mai mari de depasire dupa aceea. Dar RGL n-ar mai fi RGL Posted Image

Edited by danvlas, 16 March 2018 - 12:21.


#118
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 07.12.2014

 adipelcz, on 16 martie 2018 - 11:29, said:

... la fel cum e si responsabilitatea tuturor imbecililor care merg lipiti de masina din fata sa lase distanta suficienta, nu 5 metri cum se intampla foarte des. Treaba asta cu mersul in fundul masinii din fata e sport romanesc, pentru ca nu mi se intampla decat in Romania (or fi si alte tari, dar prin Germania, Austria, Italia, Spania, samd nu prea sta mereu unul in spatele tau la 5 metri).




Tu daca vrei sa ma depasesti la ce distanta stai in spatele meu? Lasi distanta suficienta in caz ca te depaseste unul inainte sa ma depasesti tu? Sau e valabil doar pentru altii ceea ce sustii?


Si da, stau lipit daca am intentia sa depasesc masina din fata mea. Altfel las suficient loc incat sa incapa si un TIR .

Edited by PoeOvidiu, 16 March 2018 - 12:26.


#119
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Dapasirea e sport national.
Nu o data s-a intamplat sa vina un dobitoc, sa ma depaseasca si apoi sa adoarma si sa ma forteze sa il depasesc eu pe el.
Ba unii faceau si sicane, cand vedeau ca incerc sa ii depasesc accelerau, sau dupa aia se ambitionau si ma depaseau ei iar si imi franau complet in fata.
Asa e cand toti frustratii nemancati dau de un covrig.

#120
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 bogdan_popescu, on 16 martie 2018 - 12:17, said:

exact, raspunsul perfect, ca uite e plin de "soferi" ca danvlas care se oftica ca cineva are tupeu sa il depaseasca si sa se bage in locu ala minuscul pe care el a spus ca-l lasa, si ca el nu are absolut nicio obligatie fata de ceilalti participanti la trafic, ei isi fac legea cum vor ca restu-s prostii lor.
Pai nu are tupeu unu din asta sa ma claxoneze ca m-am bagat pe el, ca il duc dupaia cu 5/ora 3 km Posted Image
Iar scrii poezii? Vezi ca aria de literatura e mai incolo.

#121
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 danvlas, on 16 martie 2018 - 12:20, said:

Iar scrii poezii? Vezi ca aria de literatura e mai incolo.
adevarul stiu ca supara, stiu ca volanul nu e chiar pentru oricine, tu esti exemplul perfect, si altii ca tine care incurca traficul, pentru voi s-a inventat autobuzul.

#122
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Uite tirul, uite Dacia, uite linia continua. Eu nu scriu versuri ce nimic nu au a spune
https://streetview-r...ina_slatina.php

Sunt si cateva cruci pe acolo, scrie RGL pe ele.

Am atasat fotografia de pe Street View, nu stiu de ce linkul nu se duce exact pe coordonate.

Attached Files


Edited by danvlas, 16 March 2018 - 12:36.


#123
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ai gresit locatia, ai pus linkul simplu care te duce in oras printre blocuri.

E misto cum in Slatina, in toata parcarea aia primul Logan e cea mai noua masina din zona.

#124
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
E o zona intre Ganeasa si Padurea Sarului. Cam 4 km de sosea dreapta, cu vizibilitate perfecta. Intr-un loc e linie continua pe o portiune de cca 500 metri. E de groaza cati regi ai soselelor depasesc ca zmeii acolo.

#125
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 danvlas, on 16 martie 2018 - 12:41, said:

4 km de sosea dreapta
cu vizibilitate perfecta
linie continua
Ceva lipsește din înșiruire. Ca să interzici depășirea trebuie să ai și pericolul.

#126
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 MembruAnonim, on 16 martie 2018 - 12:52, said:

Ceva lipsește din înșiruire. Ca să interzici depășirea trebuie să ai și pericolul.
Pericolul e drumul drept care face și pe ăla din față să dea talpă. Să nu respecte limita de viteză. Tu care nu ai radar în ochi ca Robocop nu realizezi că ăla vine cu 140 spre tine nu cu 50 ca de obicei. Am vreo 20 de ani de drumuri așa normale ca omu și unde am văzut linie continuă era cu un scop.

Edited by exceswater, 16 March 2018 - 13:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate