Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Permis suspendat depasire neregulamentara

- - - - -
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#73
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu n-am spus cum fac. Am spus cum gandesc, daca sunt in situatia de a depasi. Cel pe care-l depasesc nu are nici o obligatie fata de mine, deci sunt pe cont propriu.Daca ma bag peste el la intimidare, e posibil ca ala sa prefere sa moara cu dreptatea in mana sau sa se sperie sau sa faca ceva neprevazut. Mai bine stau in banca mea.

#74
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postdanvlas, on 15 martie 2018 - 05:47, said:

N-am absolut nici o obligatie fata de cei din spatele meu. Retine:nici una. Asa ca e strict treaba mea ce distanta las intre mine si cel din fata mea. Daca te hotarasti sa intri in depasire din spatele meu, tine cont ca n-am obligatia sa-ti fac loc, ci doar sa nu accelerez. E treaba ta daca ai sau nu timp sa termini depasirea. Poti sa faci spume de nervi ca stau lipit de ala, nu e problema mea. Ca idee, unul lipit de cel din fata lui asteapta momentul potrivit pentru depasire. Daca te bagi din spate, e ca si cand te bagi in fata la coada la magazin.
Niciodata nu ma bag in depasire in urma altuia, fiindca nu vreau sa depind de el ca sa ajung intreg acasa. Si cu permisul in buzunar.
Depasirea e, de departe, cea mai riscanta manevra. Cine nu realizeaza lucrul asta o va pati ca Huidu sau ca initiatorul, mai devreme sau mai tarziu.
N-ai pentru ca nu cunosti legea dar i blamezi pe aia care se baga, mai citeste legislatia ca o sa ramai chiar tu fara permis, daca n-ai de gand sa depasestyi esti obligat sa lasi loc in fata ta, aia care depasesc nu au voie sa depaseasca doua masini la rand dupa lege cum incerci tu sa-i fortezi, asa ca macar abtinete daca nu ai habar.
Si daca stai sa depasesti da, ai dreptate, nu trebe nimeni sa se bage in depasire, dar daca vad ca stai si nu depasesti cand ai ocazie o data, de 2 ori, a treia oara ma bag eu.

Edited by bogdan_popescu, 15 March 2018 - 08:41.


#75
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Esti bun sa-mi arati articolul de lege care ma obliga sa-ti las loc intre mine si cel din fata mea? Ca vad ca te pricepi, nu de alta. Mie mi-a scapat.
Dar nu bla-bla-uri. Numar de articol din OUG 195/2002 sau din Regulamentul de Aplicare.

Mi-a scapat si articolul care zice ca depasirea e obligatorie.

Edited by danvlas, 15 March 2018 - 08:50.


#76
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Cauta-l ca nu am timp sa invat pe cei care n-au habar, poate esti tu bun sa-mi arati articolu ala care te lasa sa depasesti mai multe masini la rand, ca vad ca asta te faci ca nu intelegi, nu e voie sa depasesti mai multe masini la rand, deci daca e sa fie legal orice sofer ar trebui sa te depaseasca si sa se bage in fata ta, in locu ala care intentionat il lasi prea stramt, si sa te forteze sa franezi si sa-ti bagi unghia in gat. :D

Acum vad ca ai editat, pai nu e obligatorie frate, ori mergi legal si lasi loc altora care au chef sa depaseasca ori predai permisul sau stai acasa, nu e nimeni obligat sa nu te depaseasca ca te oftici tu ca te-au depasit.

Edited by bogdan_popescu, 15 March 2018 - 09:08.


#77
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Am zis eu ca e voie? Unde?

Mi-e teama ca nu intelegi, asa ca o sa-ti explic cu alte cuvinte:
1. Depasirea nu e obligatorie.
2. Daca te hotarasti sa depasesti, esti pe cont propriu si nu ai ce sa reprosezi altora.
3. Daca crezi ca altii au obligatii fata de tine in trafic, e bine sa documentezi treaba asta cu articol de lege.
4. Ce crezi tu fara argumentare legala e apa de ploaie. Poezie.

Edited by danvlas, 15 March 2018 - 09:17.


#78
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 02.09.2005
Nici nu mai conteaza cum te-ai repliat inapoi pe banda ta, permisul ti se ia fiindca ai dublat masina din fata ta care era deja in depasire.

Edited by jericho, 15 March 2018 - 09:31.


#79
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

View Postjericho, on 15 martie 2018 - 09:30, said:

Nici nu mai conteaza cum te-ai repliat inapoi pe banda ta, permisul ti se ia fiindca ai dublat masina din fata ta care era deja in depasire.

Din punct de vedere legal,care articol din OG 195 aminteste de acest lucru?

#80
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postdanvlas, on 15 martie 2018 - 09:10, said:

Am zis eu ca e voie? Unde?

Mi-e teama ca nu intelegi, asa ca o sa-ti explic cu alte cuvinte:
1. Depasirea nu e obligatorie.
2. Daca te hotarasti sa depasesti, esti pe cont propriu si nu ai ce sa reprosezi altora.
3. Daca crezi ca altii au obligatii fata de tine in trafic, e bine sa documentezi treaba asta cu articol de lege.
4. Ce crezi tu fara argumentare legala e apa de ploaie. Poezie.
Reciteste postarea mea anterioara ca se pare ca o ignori, ce poti sa faci cand vezi ca spui niste prostii.
1. Pai ce obligi tu pe altu sa nu te depaseasca ca tu mergi cu cazanu cu 30 si te oftici ca esti depasit?
2. Pai clar ca sunt pe cont propriu dar daca o fac legal si te depasesc numai pe tine ca asa ma forteaza legea si ma bag in fata ta, ori imi faci loc sa ma bag ori te scot de pe drum, una din doua Posted Image
3. Daca tu ai permis si crezi ca nu ai obligatii fata de ceilalti soferi inseamna ca l-ai luat la Pitesti si e timpul sa il predai.
4. Toate sunt cu argumente in lege asa ca lasa tu apa de ploaie si ori preda permisul ori pune mana si invata legislatia.

Edited by bogdan_popescu, 15 March 2018 - 09:40.


#81
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,151
  • Înscris: 19.09.2005

View Postradu_vasile59, on 14 martie 2018 - 19:20, said:

Am ingrosat acest fragment, pentru ca din el nu reiese obligatia agentului constatator de a face mentiunea, din contra, in absenta acestei mentiuni contravenientul nu beneficiaza de reducerea stipulata in lege.
ai inteleg gresit, un proces verbal fara acea metiune poate fi atacat in instanta ca nu e completat corect.
politisutl este obligat sa treaca acea metiune, ca sa stie "inculpatul" ce poate face.

View Postbogdan_popescu, on 15 martie 2018 - 08:52, said:

.... sa-mi arati articolu ala care te lasa sa depasesti mai multe masini la rand, ca vad ca asta te faci ca nu intelegi, nu e voie sa depasesti mai multe masini la rand, deci daca e sa fie legal orice sofer ar trebui sa te depaseasca si sa se bage in fata ta, in locu ala care intentionat il lasi prea stramt, si sa te forteze sa franezi si sa-ti bagi unghia in gat. Posted Image
da se poate si considera mai multe depasiri facute succesiv "unul cate cate unul"

hihihi.jpg

Edited by arg, 15 March 2018 - 09:49.


#82
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 02.09.2005

View Postadisz, on 15 martie 2018 - 09:37, said:


Din punct de vedere legal,care articol din OG 195 aminteste de acest lucru?
art 45 alin 2

View Postdanvlas, on 15 martie 2018 - 09:10, said:

Am zis eu ca e voie? Unde?

Mi-e teama ca nu intelegi, asa ca o sa-ti explic cu alte cuvinte:
1. Depasirea nu e obligatorie.
2. Daca te hotarasti sa depasesti, esti pe cont propriu si nu ai ce sa reprosezi altora.
3. Daca crezi ca altii au obligatii fata de tine in trafic, e bine sa documentezi treaba asta cu articol de lege.
4. Ce crezi tu fara argumentare legala e apa de ploaie. Poezie.
Obligaţiile conducătorului depăşit:
– Să nu mărească viteza de deplasare;
– Să circule cât mai aproape de marginea din dreapta a părţii carosabile.
Conducătorul depăşit nu trebuie să mărească viteza de deplasare pentru că măreşte în mod periculos timpul necesar executării manevrei. El nu este obligat să reducă viteza, pentru ca astfel ar trebui să oprească atunci când este depăşit de mai multe vehicule la rând. Preventiv se poate reduce viteza pentru a facilita reintrarea pe banda de circulaţie a unui vehicul care efectuează o manevră imprudentă şi care, pentru a evita o ciocnire frontală, va forţa oricum acest lucru.
Conducătorul depăşit nu trebuie să semnalizeze. Dacă totuşi semnalizează dreapta, acest lucru semnifică faptul că intenţionează să oprească, să schimbe direcţia de deplasare la dreapta, semnalizează că a înteles intenţia sau că manevra este posibilă. Rezultă că depăşirea se poate executa după ce s-a înteles semnificaţia semnalizării. Dacă semnalizează stânga, atunci nu trebuie să se efectueze manevra pentru că, fie nu a văzut şi vrea să depăşească sau să vireze la stânga, fie semnalizează faptul că depăşirea este periculoasă. Conducătorul depăşit poate face semn cu braţul stâng, scos pe geam pe partea laterală stânga, atunci când manevra este posibilă (conducătorii de camioane sau autobuze). Legea obligă însă pe fiecare conducător să se asigure individual.
Circulând cât mai aproape de marginea din dreapta a părţii carosabile este evident că nu se pot face depăşiri, dar a nu face depăşri în acest caz este o interdicţie, care provine din obligaţiile la depăşire şi nu o obligaţie de sine stătătoare.

#83
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
daca e interzis sa depasesti mai multe masini o data atunci de ce nu esti obligat sa lasi o distanta corespunzatoare fata de masina din fata astfel incat sa poti fii depasit ?  si eu depasesc frecvent mai multe masini din cauza ca nu lasa spatiu intre ele.

#84
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
cu ce orori citesc pe aici imi dau seama de ce stirile de la ora 17 sunt asa ocupate si o sa aiba flux continuu de clienti...
multi nu au minim instinct de supravietuire... nu ca ar fi problema, daca vor sa se sinucida o pot face, dar lor le place sa joace ruleta ruseasca cu ceilalti participanti la trafic care au.

#85
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postbogdan_popescu, on 15 martie 2018 - 09:39, said:

Reciteste postarea mea anterioara ca se pare ca o ignori, ce poti sa faci cand vezi ca spui niste prostii.
1. Pai ce obligi tu pe altu sa nu te depaseasca ca tu mergi cu cazanu cu 30 si te oftici ca esti depasit? Nu oblig pe nimeni la nimic. De regula merg cu viteza maxima dintre cat pot si cea la care nu-mi pierd permisul. Nu-mi pasa daca ma depasesti sau nu.
2. Pai clar ca sunt pe cont propriu dar daca o fac legal si te depasesc numai pe tine ca asa ma forteaza legea si ma bag in fata ta, ori imi faci loc sa ma bag ori te scot de pe drum, una din doua Posted Image  Am ingrosat partea care mi se pare cam ciudata pentru un sofer asa de talentat si cunoscator al legii. Pe vremea mea se dadea si o testare psihologica, s-a scos?
3. Daca tu ai permis si crezi ca nu ai obligatii fata de ceilalti soferi inseamna ca l-ai luat la Pitesti si e timpul sa il predai. Am permisul de pe vremea cand in sensul giratoriu se dadea prioritate de dreapta, iar kilometrii mei in marsarier s-ar putea sa-i depaseasca pe ai tai cu fata Posted Image
4. Toate sunt cu argumente in lege asa ca lasa tu apa de ploaie si ori preda permisul ori pune mana si invata legislatia. Pai iar spui poezii? De ce nu spui clar: "Articolul X din OUG ma obliga sa ma bag din scurt in fata ta, ca n-ai lasat loc suficient"? Si inca ceva: ai vreo calitate oficiala sa-mi ceri tu mie sa predau permisul? Flori nu vrei?



View Postadisz, on 15 martie 2018 - 09:37, said:

Din punct de vedere legal,care articol din OG 195 aminteste de acest lucru?
Am pus si eu articolul si explicatia in postarea #28. Cata vreme unul e inca in depasire, se cheama ca "a initiat aceasta manevra" si nu ai voie sa incepi si tu una. Abia dupa ce el a terminat-o, reiei procedura de la capat (asigurare/semnalizare si depasire).

Acum incerc sa-l conving pe amicul bogdan_popescu asupra modului in care trebuie facuta o depasire ca sa fie toata lumea fericita. Ii recomand si cateva drumuri pe E70, zona Armenis-Caransebes, unde poate sa prinda coloane intregi de tiruri care merg lipite unele de celelalte. Poate-si mai antreneaza rabdarea.

View Postcsi1, on 15 martie 2018 - 10:03, said:

daca e interzis sa depasesti mai multe masini o data atunci de ce nu esti obligat sa lasi o distanta corespunzatoare fata de masina din fata astfel incat sa poti fii depasit ?  si eu depasesc frecvent mai multe masini din cauza ca nu lasa spatiu intre ele.
E un aspect oarecum neclar si interpretabil. De exemplu, cel care initiaza depasirea e obligat "sa se asigure ca cel (unul) care il urmeaza sau cel (tot unul) care il preceda nu a initiat o manevra similara". As putea specula ca eu, primul din spatele melcului, am obligatia sa ma asigur doar fata de cel din spatele meu (al doilea), dar nu si fata de tine (al treilea). Daca tu te bagi in depasire, teoretic si eu as avea voie sa ma bag, ca obligatia mea se opreste la cel din spatele meu. Evident ca trebuie sa fii tampit rau sa faci una ca asta, dar nu exclud sa existe unii care chiar sa gandeasca asa.
Si eu depasesc mai multe masini la rand, cu conditia sa fie suficient de rarefiate astfel incat sa ma pot replia in oricare dintre spatii. De obicei inchei seria cu doua masini inainte ca situatia sa devina "tensionata" pe contrasens. Dar daca-l vad pe unul lipit de cel din fata, stau cuminte pana ma lamuresc clar ce vrea sa faca. In 99% din cazuri omul asteapta un moment prielnic si prefer sa nu risc sa ma bag eu, iar el sa nu se asigure, crezand ca eu astept.

View Postlexis1, on 15 martie 2018 - 10:09, said:

cu ce orori citesc pe aici imi dau seama de ce stirile de la ora 17 sunt asa ocupate si o sa aiba flux continuu de clienti...
multi nu au minim instinct de supravietuire... nu ca ar fi problema, daca vor sa se sinucida o pot face, dar lor le place sa joace ruleta ruseasca cu ceilalti participanti la trafic care au.
Multi se bazeaza pe obligatiile altora in loc sa-si vada strict de ale lor.

#86
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
multe masini merg in coloana, exemplu soselele spre granita de Vest si esti obligat sa faci depasiri de coloane de tir-uri chiar si de sute de metri. la fel si E85, daca e coloana de masini grele . ce inseamna in lege "una cate una " , sa te bagi in fata fiecareia ?

#87
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu esti obligat deloc.
Astepti frumos pana depasesc cei din fata TIR-ul care circula cu viteza legala si adaptata conditiilor de drum si apoi il depasesti si tu.
Tu de ce crezi ca stau cate 5 in spatele TIR-ului? Ca le place vederea, sau ca efectiv nici primul din spatele tirului nu poate depasi in mod legal si in conditii de siguranta tirul?
Daca ala primul nu poate ce te face sa crezi ca esti tu mai viteaz ca esti al 6-lea din coloana?
Sau la tine siguranta nu conteaza... ce conteaza ca omori niste oameni, important e sa te bagi nene, ca se raceste mamaliga acasa. Daca omori niste oameni, asta e, ghinionul lor, nu?

Edited by lexis1, 15 March 2018 - 10:43.


#88
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
n-ai inteles, e vorba de zeci de tir-uri care merg in coloana.

Edited by csi1, 15 March 2018 - 10:48.


#89
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,151
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcsi1, on 15 martie 2018 - 10:47, said:

n-ai inteles, e vorba de zeci de tir-uri care merg in coloana.
e simplu colegu, cand intri in depasire trebuie sa te asiguri ca ai unde sa revi..., daca e coloana compacta e clar ca nu poti depasi.

Edited by arg, 15 March 2018 - 10:50.


#90
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postcsi1, on 15 martie 2018 - 10:36, said:

multe masini merg in coloana, exemplu soselele spre granita de Vest si esti obligat sa faci depasiri de coloane de tir-uri chiar si de sute de metri. la fel si E85, daca e coloana de masini grele . ce inseamna in lege "una cate una " , sa te bagi in fata fiecareia ?
Aia e o usoara fortare a definitiei depasirii. Dar de o importanta vitala e planificarea depasirii in asa fel incat sa ai loc sa te repliezi. Daca locul ala e departe, prefer sa renunt la depasire, fiindca nu pot calcula toate evenimentele care pot avea loc in timpul in care trec pe langa cei depasiti. Uneori astept linistit in spatele melcului pana la o rampa cu doua benzi, unde plec ca din pusca (5000-6000 rpm) si incerc sa trec de cat mai multe tiruri. E fain cand se baga cate un TIR in depasire in fata mea in situatiile alea (sau in varf de rampa), cand franez in spatele lui, iar grabitii din spatele meu incep sa-mi dea flashuri mie.

Edited by danvlas, 15 March 2018 - 10:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate