Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Permis suspendat depasire neregulamentara

- - - - -
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
locali nu pot da amenzi de circulatie...
localii => angajati ai primariei

orice politist al politiei romane (angajat mai) poate fi si rutier... e vorba doar de o hartie...

Edited by arg, 14 March 2018 - 15:43.


#38
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

View Postaris86, on 14 martie 2018 - 14:18, said:

Ceva nu se pupa, de ce totusi ai refuzat PV?

Pentru ca in general lumea crede ca nesemnarea PV-ului este un fel de act de haiducie prin care se contesta continulul PV-ului. S-a mai explicat ca semnatura dovedeste doar ca ai luat la cunostinta si ti s-a inmanat PV-ul. Nesemnand nu ai nici PV-ul, nici o alta dovada a respectivului control asa ca nu-l poti contesta sau achita.

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,542
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBlackjack84, on 14 martie 2018 - 14:13, said:

Problema este ca am depasit imediat in spatele altei masini
Nu se depaseste nici coloana si nici IN COLOANA adica unul dupa altul... de asta te-au luat, nu ai ce face, nu e problema cum te-ai redresat ci cum ai depasit in spatele altuia. Stiu ca mai sunt situatii cand se practica dar in realitate nu e legal.

Edited by andreic, 14 March 2018 - 15:53.


#40
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Trebuia sa semnezi procesul verbal si sa contesti in 15 zile sanctiunea....
Aflai tu in instanta daca aveau probe si daca ai depasit corect.

#41
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
initiatorul este hit&run - are o singura postare, asta. a scris si dus este! Posted Image

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sau nu mai are curajul sa zica ceva....

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,260
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBlackjack84, on 14 martie 2018 - 14:13, said:

Intrebari:

Am vreo sansa sa castig o eventuala contestatie? Pot sa cer sa vad filmarea?
Care este valoarea amenzii? Nu au spus nimic de ea dar banuiesc ca nu scap fara
Pot sa cer sa mi se anuleze dovada de circulatie pentru a recupera permisul mai devreme?
Raspunsuri:
1 Mica. NU acum. Doar daca depui o contestatie dupa ce primesti PV.
2 Depinde ce au scris in PV
3 NU.

Cred totusi ca esti un troll.

#44
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Se aștepta să fie consolat și încurajat "să se dea la polițai". Din nefericire, ca el sunt mii în trafic. De-ăștia și de-ăia care te depășesc și se strecoară în distanța aia minusculă ce-o lași față de vehiculul din față pentru siguranță. Eu pe ăștia i-aș elimina din trafic prin anularea permisului. Sunt și indisciplinați, dar cel mai mult nesimțiți.

Edited by ursamajor, 14 March 2018 - 16:08.


#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
La asta ajuta camera, intri in el din spate si demontrezi cu filmareabca nu s-a asigurat cand a intrat.

#46
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostBlackjack84, on 14 martie 2018 - 14:13, said:

Problema este ca am depasit imediat in spatele altei masini care depasea
Exact asta a fost problema, nu ca a fost masina de politie, nu ca ai revenit prea repede pe banda.

#47
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View Postadisz, on 14 martie 2018 - 14:43, said:

De asemenea,in PV era trecuta si suma de plata,redusa,bineinteles.Prin urmare tu vei plati aceea amenda la valoarea reala.

Nu dezinforma. Va putea sa plateasca jumatate din minimul amenzii in 48 de ore dupa primirea procesului verbal. Nu conteaza daca primeste procedul verbal pe loc sau ii este trimis prin posta.

#48
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Conteaza daca incercuieste "varianta" cu reducerea, altfel trebuie platita valoarea intreaga. Poate, dar nu este obligat, precum crede in general lumea, sa iti acorde "reducerea". Scrie asta in OUG 195/2002.

#49
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postdanvlas, on 14 martie 2018 - 15:38, said:

Eu nu am vazut girofar rosu+albastru la alte masini decat la Politia Rutiera. Rosu simplu: Pompieri si SMURD.  Albastru: ambulanta, penitenciarele, serviciul de medicina legala, politia locala, procuratura.
Iar abaterile din trafic sunt sanctionate de politistul rutier, asa cum este el definit in Codul Rutier. Nu criminalist sau hotomanist, ci rutier.
Poate ca nu ai vazut, dar toate masinile politiei nationale au astfel de girofar, nu numai cele de la rutiera.
Iar calitatea de "politist rutier" o pot avea si politistii de la posturile de politie (comunale, de la tara) de ex.

#50
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
@danvlas: eu am invatat de mic un lucru: respectă și vei fi respectat. La asta ma refeream cand am scris reply-ul meu. Cu atat mai mult cu cat ai in fata un organ al legii (care, intr-un caz ideal, este la randul sau un model de simt civic, responsabilitate si decenta). Nu am nici o legatura cu Politia Romana, asta ca sa inlatur orice suspiciune. Tratez (sau incerc) orice om cu care interactionez cu acelasi respect pe care mi l-as dori si eu de la interlocutor. In exemplul tau cu instalatorul si televizorul, cu siguranta nu as fi raspuns cu "pleaca ma de aici cu evaluarea ta, nu semnez nimic, eu ce sa iti fac daca nu sti sa repari televizoare?!", ci cu "intr-adevar sunt doar un utilizator al televizorului, iar cunoștințele dv. in materie de instalatii sunt excelente, insa nu ar fi mai bine sa cerem si o a treia parere?". Desigur, extrapolez de dragul explicatiei, insa pricepi ideea.
Unii am observat ca numesc asta "pupincurism"...mie mi se pare "decență".

#51
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Orice contravenient are dreptul sa plateasca jumatate din minim in doua zile lucratoare de la comunicarea procesului verbal. Nu are importanta ce contraventie a savarsit.

Edited by danvlas, 14 March 2018 - 17:18.


#52
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Stai ca nu inteleg, tu depaseai masina care depasea masina de politie?
Si apoi ai taiat calea masinii de politie ca nu ai mai putut efectua depasirea planificata din cauza ca riscai o ciocnire cu cel de pe contrasens?
Si tot tu crezi ca esti nevinovatul si victima?

#53
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011

View Postdanvlas, on 14 martie 2018 - 17:17, said:

Orice contravenient are dreptul sa plateasca jumatate din minim in doua zile lucratoare de la comunicarea procesului verbal. Nu are importanta ce contraventie a savarsit.
Daca si cel ce intorcmeste PV e de acord. Nu e obligat sa fie, doar "poate".

#54
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postradu_vasile59, on 14 martie 2018 - 17:25, said:

Daca si cel ce intorcmeste PV e de acord. Nu e obligat sa fie, doar "poate".
Unde ai citit tu ca e optional?

Edited by lexis1, 14 March 2018 - 17:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate