Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Peugeot 308 versus Ford Focus 3 versus Opel Astra J

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Superbul nu, doar octavia, m-am uitat cam in treacat la ea, desi e cea mai spstioasa din segment, singura varianta automata e dsg, care e cam cacacioasa, deci a picat din oficiu! Musai vreau automata, traficul din Timișoara e de cocos!

#56
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Peugeot 508 are cel mai slab interior din clasa, o spun review-urile serioase din afara. Sa compari cu Audi chiar este de ras, Audi sunt masini care costa dublu in aceeasi clasa, fara prea multe optionale. Si nu ma luatluati cu producatorul de interioare detinut de Peugeot, standardele de calitate si cerintele sunt foarte diferite intre marcile astea. Strict la subiect, Peugeot are motor mai bun si portbagaj mai mare dar Focus este peste 308 la celelalte capitole importante.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmax_01, on 20 iulie 2017 - 10:33, said:

Adica Focus 3, versiunea fara facelift, are probleme la bord?Ce probleme are?Care bord crezi ca este mai ok?A Focusului sau a Peugeotului, exceptand turometrul pe invers si comenzile integrate in acea tableta?
Ca ergonomie mi se pare ca Peugeot sta mai bine la bord, cu minusurile reprezentate de turometru si ecranul ce include prea multe comenzi.

#58
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostG-Ionel, on 21 iulie 2017 - 18:27, said:

Ca ergonomie mi se pare ca Peugeot sta mai bine la bord, cu minusurile reprezentate de turometru si ecranul ce include prea multe comenzi.
Te referi la Focusul 3 fara facelift?Tu ce model de Focus 3 ai?Cel cu facelift?

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@dennis_2005
Eu  am Focus II facelift, am vrut sa cumpar actualul Focus facelift, dar am renuntat. Nu prea imi place bordul in comparatie cu alte masini de la concurenta, este prea plonjat spre interior, dupa cum nici consola centrala nu este prea reusita, asa ca am zis sa  astept noul model, sa vedem cum se prezinta.
In schimb am vazut de curand si Peugeot 308, care mi s-a parut o masina frumoasa, iar faceliftul care urmeaza sa apara in curand si la noi este estetic deosebit.
Nu am avut  Peugeot 308 si nici nu am facut drive test pana acum, dar interiorul mi se pare de calitate si aerisit, ma refer la versiunea de echipare Allure. Daca ar fi avut disponibila si o motorizare pe benzina cu cilindree de peste 1,2 pe Allure era nemaipomenita.

#60
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 16.07.2017

View PostG-Ionel, on 22 iulie 2017 - 06:21, said:

@dennis_2005
Eu  am Focus II facelift, am vrut sa cumpar actualul Focus facelift, dar am renuntat. Nu prea imi place bordul in comparatie cu alte masini de la concurenta, este prea plonjat spre interior, dupa cum nici consola centrala nu este prea reusita, asa ca am zis sa  astept noul model, sa vedem cum se prezinta.
In schimb am vazut de curand si Peugeot 308, care mi s-a parut o masina frumoasa, iar faceliftul care urmeaza sa apara in curand si la noi este estetic deosebit.
Nu am avut  Peugeot 308 si nici nu am facut drive test pana acum, dar interiorul mi se pare de calitate si aerisit, ma refer la versiunea de echipare Allure. Daca ar fi avut disponibila si o motorizare pe benzina cu cilindree de peste 1,2 pe Allure era nemaipomenita.
Deci iti place mai mult aspectul si ergonomia plansei de bord de la Peugeot 308, fara facelift, fata de cea a Focusului 3 cu facelift.

#61
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View Postedi10000, on 21 iulie 2017 - 18:10, said:

Peugeot 508 are cel mai slab interior din clasa, o spun review-urile serioase din afara. Sa compari cu Audi chiar este de ras, Audi sunt masini care costa dublu in aceeasi clasa, fara prea multe optionale. Si nu ma luatluati cu producatorul de interioare detinut de Peugeot, standardele de calitate si cerintele sunt foarte diferite intre marcile astea. Strict la subiect, Peugeot are motor mai bun si portbagaj mai mare dar Focus este peste 308 la celelalte capitole importante.

Peugeot 308 nu 508. 308 este mașina de generație noua, 508 a fost lansat in 2011 și are un interior normal pentru clasa și anul in care a fost lansat.

Peugeot 308 are interior cel puțin la fel bun ca Audi A3. Dacă nu crezi poți sa te duci sa încerci.

Și poți sa încerci și 3008, sa vezi cum arata un interiör mai bun ca cel de la Q3.

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfreddy2017, on 22 iulie 2017 - 13:49, said:

Deci iti place mai mult aspectul si ergonomia plansei de bord de la Peugeot 308, fara facelift, fata de cea a Focusului 3 cu facelift.
Imi place plansa de bord si de la actuala generatie de 308, dar in special  de la facelift, ce urmeaza sa apara si la noi prin septembrie, avand in vedere ca au upgradat si ecranul tactil ce integreaza majoritatea comenzilor.  Am urmarit mai multe review-uri si mi-a placut.
La Focus 3 facelift nu imi place. Poate noul Focus va aduce o imbunatatire substantiala si la nivelul plansei de bord.

#63
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 16.07.2017

View PostG-Ionel, on 23 iulie 2017 - 09:01, said:

Imi place plansa de bord si de la actuala generatie de 308, dar in special  de la facelift, ce urmeaza sa apara si la noi prin septembrie, avand in vedere ca au upgradat si ecranul tactil ce integreaza majoritatea comenzilor.  Am urmarit mai multe review-uri si mi-a placut.
La Focus 3 facelift nu imi place. Poate noul Focus va aduce o imbunatatire substantiala si la nivelul plansei de bord.
La interiorul lui Peugeot 308 faceliftul consta doar in upgrade-ul ecranului tactil, mentionat de tine, adoptarea unei cutii automate performante iar in cazul modelelor foarte scumpe, afisaj electronic al indicatiilor tehnice, care in prezent sunt indicate de aparate analogice.

#64
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Adica ai un bord ca la noul 3008?
In sensul ca bordul e de fapt un ecran lcd care poate fi customizat cum sa arate?

Edited by kodiak, 23 July 2017 - 12:22.


#65
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 16.07.2017

View Postkodiak, on 23 iulie 2017 - 12:21, said:

Adica ai un bord ca la noul 3008?
In sensul ca bordul e de fapt un ecran lcd care poate fi customizat cum sa arate?
Detalii despre faceliftul lui 308, aici.
https://forum.softpe.../#entry21445405

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkodiak, on 23 iulie 2017 - 12:21, said:

Adica ai un bord ca la noul 3008?
In sensul ca bordul e de fapt un ecran lcd care poate fi customizat cum sa arate?
Din păcate nu este ca la 3008

#67
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Fail!
Ma gandeam eu ca urmatoarea nu va fi Peugeot!
Ciudat cum au facut un exterior foarte fain si un interior foarte nasol ca design! Are prea multe excentricitati la interior!

#68
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 16.07.2017

View Postkodiak, on 23 iulie 2017 - 16:11, said:

Fail!
Ma gandeam eu ca urmatoarea nu va fi Peugeot!
Ciudat cum au facut un exterior foarte fain si un interior foarte nasol ca design! Are prea multe excentricitati la interior!
Totul tine de gusturi.

#69
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Mi s-ar înnoda ochii dacă ar trebui să mă uit zilnic la turometrul ăla!
Mă enervează la culme lucrurile făcute altfel doar de dragul de a fii altfel, fără nici o utilitate practică! E ca și cum te-ai pune să citești un text scris cu susul în jos, poți să o faci, dar e enervant!
Păcat!

Edited by kodiak, 24 July 2017 - 07:36.


#70
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
unii conduc masini, altii turometre...

#71
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Fiecare cu piticii lui, moncher!
Recunosc ca eu am mulți și tropăie cu pași mărunți și repezi!☺
Chiar imi place mașina, dar designul de la bord mi se pare catastrofal, cum zic americanii, "dealbreaker"!

Edited by kodiak, 24 July 2017 - 09:55.


#72
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postkodiak, on 24 iulie 2017 - 07:35, said:

Mi s-ar înnoda ochii dacă ar trebui să mă uit zilnic la turometrul ăla!
Mă enervează la culme lucrurile făcute altfel doar de dragul de a fii altfel, fără nici o utilitate practică! E ca și cum te-ai pune să citești un text scris cu susul în jos, poți să o faci, dar e enervant!
Păcat!
Ai dreptate.Insa pana la urma te obisnuiesti si cu acel turometru care este doar o extravaganta si nu un lucru practic.Ca in viata lor reala,personala,  si cand vine vorba de proiectarea autoturismelor, francezii sunt extravaganti fata de ceilalti europeni fara insa sa fie si practice ideile lor.

Edited by max_01, 24 July 2017 - 09:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate