Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya

Promisiunile și realizarile ...

Recomandare soundbar
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41853 replies to this topic

#1693
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,542
  • Înscris: 17.09.2007

View PostAndreiNR, on 15 noiembrie 2017 - 21:13, said:

În comentariile lui Phil din threadul dedicat evenimentului, acesta spune ca s-a mirat oarecum ca Philips a castigat si la modul calibrat deorece Panason8c are suprematia. E adevarat ca tot el spune ca erau foarte apropiate dupa calibrare.

Acuma, eu nu am.experienta lui Phil si nici resursele lui,dar eu bag mana in foc ca nu.poti calibra Sony si nici macar LG sa arate ca Panasonic.

Si-acum intervine perceptia, judecarea unui tv aflat langa altul si iata rezultatele. De aceea era bun un monitor de referinta.

Daca te uiti la alte shootout-uri unde a fost asa ceva Panasonic a luat premiul cel mare.

Inteleg ca toata treaba asta cu alesul televizotului e subiectiva insa EU asta caut: un tv. care sa POATA sa arate ca un monitor de mastering de 40 mii coco.
Intre ce ai spus acum si ,,noaptea mintii" si suspiciunea de manarii e o mica diferenta.
Alte shootout-uri unde spui ca a iesit cel mai bine Panasonic nu au avut inclus si modelul asta de Philips.
N-am spus ca Panasonic nu ar fi mai aproape de un monitor de mastering in ce priveste culorile, am spus ca din acest test motion-ul de la Philips pare mult mai bun decat la celelalte modele. Chestiune pe care putem sa o discutam daca e mai aproape sau nu de referinta, din comentarii inteleg ca au dezactivat setarile de motion in modurile calibrat la toate modelele si in fapt sample-and-hold la acel framerate inseamna judder inclusiv la monitoarele Trimaster in HDR (unde nu pot folosi rolling-scan din motive de reducere luminozitate).
Acum, acel judder daca e suparator pentru unii poate fi imbunatatit cu algoritmi de motion, asta fiind de fapt asul din maneca al Philips la acel test (mai exact, algoritmii de motion au fost vizibil mai buni decat la celelalte TV). Pacat repet ca nu au facut si un test cu modul calibrat si controale de motion active.

#1694
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012
Imi este foarte clara strategia de marketing inselatoare de la samsung (cu alaturarea dintre Q si O) - e pe fata :)
La fel din toate rapoartele de vanzari pe acest an rezulta o scadere drastica a vanzarilor samsung pe acest capitol - in favoarea aliantei de OLED-uri.
Culmea, ieri intr-un showroom, stateam in fata unui samsung Q8 - vine baiatul de la vanzari (unul pe care culmea nu il mai vazusem pana atunci) si incepem sa vorbim de una alta - ii spun de dilema mea Q7 vs B7 iar el concluzioneaza clar: "LG nu clar - pentru ca LG". Asta in contextul in care LG este clar mai scump decat samsung (chiar si azi dupa reducere - tot e 800 ron diferenta). Singura lui scuza era ca - aparent era pe zona de vanzari samsung in acel magazin :)
E o porcarie totala ... cu baietii astia de prin magazine.

#1695
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
@Hansolo
E noaptea mintii sa testezi modul vivid si sa declari si un castigator!
Nu exista niciun judder cauzat de sample and hold. Ar fi prima data cand se aude de asa ceva. Este blur cauzat de aceasta "limutare" a tehnologiei sample and hold si nu judder.

Judder e in sursa si timpul de raspuns extrem de mic scoate in evidenta asta foarte clar. Si la plasma era judder cu astfel de surse...

Nu e nimic relevant in testul de acolo precum si comentariile de dupa,iar cel mai bun motion il are Sony la ora actuala. Aceasta este parerea mea desigur!

Ps. b7 sta cu toate optiunile de motion off si nu am absolut nicio problema cu asta!

Edited by AndreiNR, 16 November 2017 - 09:44.


#1696
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Sa ne amintim totusi ca philips au ceva experienta cu partea de Lighting
Asa cum GE furnizeaza led pentru Sony

#1697
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,542
  • Înscris: 17.09.2007

View PostAndreiNR, on 16 noiembrie 2017 - 09:37, said:

@Hansolo
E noaptea mintii sa testezi modul vivid si sa declari si un castigator!
Nu exista niciun judder cauzat de sample and hold. Ar fi prima data cand se aude de asa ceva. Este blur cauzat de aceasta "limutare" a tehnologiei sample and hold si nu judder.

Judder e in sursa si timpul de raspuns extrem de mic scoate in evidenta asta foarte clar. Si la plasma era judder cu astfel de surse...

Nu e nimic relevant in testul de acolo precum si comentariile de dupa,iar cel mai bun motion il are Sony la ora actuala. Aceasta este parerea mea desigur!

Ps. b7 sta cu toate optiunile de motion off si nu am absolut nicio problema cu asta!
Mai postez ceva si inchei, nu are sens dezbaterea asta https://www.avforums...5#post-25628651
Nobody is saying watch in vivid mode. The point of the shootout was to show video processing and how it could be done correctly without all the issues on the other manufacturers TVs in the shootout. This was Philips part of the evening.
Our (first) part was very much on calibration and best practice. But we are also open to debating and discussing the merits of good picture processing for content other than film and drama, where motion and artefact free images would work better for things like fast moving sports.

Nimeni n-a declarat Philips castigator pe baza modului Vivid.
Iti respect opinia, parerea mea e ca testul si comentariile ulterioare sunt relevante si se pare ca nu Sony are cea mai buna procesare la ora actuala.

#1698
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHansolo, on 16 noiembrie 2017 - 10:04, said:

Mai postez ceva si inchei, nu are sens dezbaterea asta https://www.avforums...5#post-25628651
Nobody is saying watch in vivid mode. The point of the shootout was to show video processing and how it could be done correctly without all the issues on the other manufacturers TVs in the shootout. This was Philips part of the evening.
Our (first) part was very much on calibration and best practice. But we are also open to debating and discussing the merits of good picture processing for content other than film and drama, where motion and artefact free images would work better for things like fast moving sports.

Nimeni n-a declarat Philips castigator pe baza modului Vivid.
Iti respect opinia, parerea mea e ca testul si comentariile ulterioare sunt relevante si se pare ca nu Sony are cea mai buna procesare la ora actuala.

https://www.tpvision...cessing-engine/
https://www.philips....picture-quality

#1699
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 06.03.2005
Recomandarile vanzatorilor nu au nici o relevanta, in general au targeturi cu ce trebuie sa vanda, sau recomanda produse care nu se intorc niciodata si nu vor  batai de cap, sau fac recomandari strict personale ca asta le-a placut, sau daca nu inghit vreun client ii recomanda ceva prost sa il pedepseasca.

#1700
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Hansolo,ultimul comrntariu pe subiect si partea mea:
Gadgetobsessdd zice:

The second part of the test was to compare the TVs with the same set of clips when set to Vivid. (More on this later.)

Mai zice si ca erau diferente in modurile calibrate intre ele. Prin urmare o referinta era bine venita. Ceea ce am zis si eu de altfel.

Modul vivid a fost special scos in fata si a facut departajarea fiind special "tunat" pentru a arata cat mai aproape de ce trebuie insa mult mai punchy si cu anumite controale de motion. Asta a fost meniul din partea Philips. Numai ca le-a trecut prin cap asa ceva si-i descalifica in ochii mei. Si pe ei si pe Phil si pe ma-sa :)

Celelalte 3 tv aveau modul vivid standard adica un rahat pe care-l stim toti astia de nu ne uitam asa la un televizor. Adica: brightness la maxim si contrast la fel(deci clipping),gamut extins, sharpness la maxim etc etc

Cred ca ar trebui sa citesti toate comentariile de acolo pentru ca eu am facut-o de la inceput.

Iar procesare nu inseamna ca motion e mai bun cum iti prezinta Philips problema. Sau modul lor vivid..

Procesare inseamna decodare si afisare INTOCMAI cum s-a dorit. Miscarea e o mica particica din toata povestea asta.
Panasonic e cel mai bun overall..IMHO

Edited by AndreiNR, 16 November 2017 - 10:22.


#1701
eugencristea33

eugencristea33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2009

View PostiZet, on 15 noiembrie 2017 - 21:41, said:

Am fost azi intr-un Media Galaxy si baietii de acolo tocmai expuneau un 55EZ950, cica retur de pe online. Din testele facute alaturi de ei am descoperit ca avea probleme cu uniformitatea griului si banding. Cam nasol, avand in vedere ca tv-ul costa 10000 lei. In rest, pe imagine statea bine, chiar daca demo-urile rulate erau vechi de cand lumea (demo-uri HD de-ale magazinului).

Salut...am spus intr un post anterior ca pot primi un discount bun de la o cunostinta( cineva de la media galaxy).Omul a spus ca nu stie care i treaba cu tv ul insa ca o sa mi spuna in ce locatie il trimite urmand ca eu sa ma duc acolo si sa l evaluez.Ma refer la panasonic..evident.
Poti sa mi spui si mie in ce locatie ai fost?..nu de alta dar..sa nu fiu suficient de atent si sa mi iau vreo teapa..adica chiar pe cel de care vb tu!

Multumesc,


#1702
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHawkie, on 15 noiembrie 2017 - 22:54, said:

LG OLED 55B7 va fi la MediaGalaxy la 6999 lei de Black Friday (chiar de joi se pare...)

Broșurile Altex și MediaGalaxy aici : http://www.nwradu.ro...-live-blogging/

Atat costa acum la emag.

#1703
razvantudurache

razvantudurache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 23.06.2014
L-am comandat si eu de la Emag acum,aveam un card cadou de 1000 ron,deci pret final 6000 ron.E bine nu???

#1704
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
B7 la altex :
https://altex.ro/tel...cm-lg-oled55b7v

Emag la noapte sau maine dimineata incepe BF.

Edited by MMike, 16 November 2017 - 13:56.


#1705
razvantudurache

razvantudurache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 23.06.2014

View PostMMike, on 16 noiembrie 2017 - 13:53, said:

B7 la altex :
https://altex.ro/tel...cm-lg-oled55b7v

Emag la noapte sau maine dimineata incepe BF.
L-au facut si la Emag acum 6999

#1706
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016

View Postrazvantudurache, on 16 noiembrie 2017 - 13:52, said:

L-am comandat si eu de la Emag acum,aveam un card cadou de 1000 ron,deci pret final 6000 ron.E bine nu???
Eu zic ca ai facut o super afacere! Bravo. Sa-l stapanesti sanatos!

#1707
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012
Eu sunt curios ce stocuri o sa aibe la emag maine. Acum 5 minute mai aveau 3 pe stoc iar acum mai e unu pe stoc (B7)
LE La 10 secunde dupa - gata - nu mai e pe stoc (decat prin flanco) Posted Image

Edited by Sclaud, 16 November 2017 - 14:19.


#1708
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSclaud, on 16 noiembrie 2017 - 14:18, said:

Eu sunt curios ce stocuri o sa aibe la emag maine. Acum 5 minute mai aveau 3 pe stoc iar acum mai e unu pe stoc (B7)

Treaba este ca nu mai e nici unul pe stoc.
Daca stai si te uiti la stoc, ramai cu stocul.
Traieste prezentul, cumpara acum sau niciodata.

#1709
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Pai....emag ziceau ca incep maine BF. Au inceput de azi ??

#1710
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012
Eu urmaresc sony 55A1 maine.
Dar si acolo e 1 pe stoc :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

stormglass

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate