Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES
 inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41746 replies to this topic

#1675
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 17.08.2007
Revin cu impresii (de pe topicul samsung qled)
Well... the oled is definitely better than  qled. Cel putin la capitolul imagine. Ieri am avut mai putin timp sa ma joc cu el, astazi insa dupa ceva setari luate de pe net se vede mult mai bine (stiu, ar tb calibrat). Netflixul se vede icomparabil mai bine, iar cele 4k sau hdr se vad demential (inclusiv clipurile nasa4k recomandate de Andrei).
Exista setari speciale pentru prevenirea burn-in ului?
Azi noapte m-am trezit cu un ecran negru pe care cobora incet o bara alba, subtire si orizontala in jos. Asa se manifesta pixel refresher?

Edited by vibeo, 15 November 2017 - 21:45.


#1676
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,261
  • Înscris: 25.04.2016

View Postadiatric, on 15 noiembrie 2017 - 17:27, said:

A fost la Flanco acum vreo saptamana la 8500 lei. Acum nu stiu care mai e situatia acolo.

#1677
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013

View Postvibeo, on 15 noiembrie 2017 - 21:43, said:

Revin cu impresii (de pe topicul samsung qled)
Well... the oled is definitely better than  qled. Cel putin la capitolul imagine. Ieri am avut mai putin timp sa ma joc cu el, astazi insa dupa ceva setari luate de pe net se vede mult mai bine (stiu, ar tb calibrat). Netflixul se vede icomparabil mai bine, iar cele 4k sau hdr se vad demential (inclusiv clipurile nasa4k recomandate de Andrei).
Exista setari speciale pentru prevenirea burn-in ului?
Azi noapte m-am trezit cu un ecran negru pe care cobora incet o bara alba, subtire si orizontala in jos. Asa se manifesta pixel refresher?

Nu ar trebui sa faca de-astea decat daca ii dai tu reimprospatare pixeli ceea ce chiar nu-ti recomamd.
In rest, cand face el singur ciclul la 4 ore minim de functionare eu nu am vazut vreo banda sau ceva.

#1678
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,279
  • Înscris: 28.11.2001
LG OLED 55B7 va fi la MediaGalaxy la 6999 lei de Black Friday (chiar de joi se pare...)

Broșurile Altex și MediaGalaxy aici : http://www.nwradu.ro...-live-blogging/

Edited by Hawkie, 15 November 2017 - 22:57.


#1679
ghighyutzu

ghighyutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.02.2009

View PostiZet, on 15 noiembrie 2017 - 21:41, said:

Am fost azi intr-un Media Galaxy si baietii de acolo tocmai expuneau un 55EZ950, cica retur de pe online. Din testele facute alaturi de ei am descoperit ca avea probleme cu uniformitatea griului si banding. Cam nasol, avand in vedere ca tv-ul costa 10000 lei. In rest, pe imagine statea bine, chiar daca demo-urile rulate erau vechi de cand lumea (demo-uri HD de-ale magazinului).


Salutare,
Unitatea de care vorbesti a fost facuta retur de mine.
Si cu parere de rau, pot confirma ca “pe imagine” a fost cel mai slab oled pe care l-am detinut vreodata. Si am cateva la activ:).
Si nu are nimic in comun cu “imaginea Panasonic”.Si nici macar cu un LG sau Sony cu panouri decente.
Este un tv busit clar din fabrica, iar panoul este responsabil in pp de 90%. Uniformitatea pe 100 IRE este la fel de praf ca pe 5%, iar noise mai mare in procesare nu am crezut ca ar putea exista la un tv Panasonic, fie ca e led sau oled.
Insa te inteleg perfect cu “statul bine pe imagine” chiar si cu aceste defecte substantiale, referinta fiind Samsung.
Am vrut doar sa fac aceasta precizare pentru a nu exista confuzia unor referinte gresite: acea unitate, nu are nimic in comun cu tipul de imagine livrat de majoritatea oledurilor Panasonic care beneficiaza de panouri LG acceptabile.
Cele bune!

#1680
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 06.11.2014
Ce sa zic, baietii din magazin iti multumesc pentru retur, ca erau plictisiti de LG-ul 55B6 pe care-l au in magazin si care e plin de arsuri, sigle si alte defecte de pe ecran.

#1681
ghighyutzu

ghighyutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.02.2009
Nu inteleg de ce...
Doar au si qled-uri la media...
Chiar atat de nereusite sa fie qled-urile, incat sa prefere chinul retentiei pe modele de anul anterior de la LG?!!
Hmmm...

Edited by ghighyutzu, 15 November 2017 - 23:09.


#1682
ghighyutzu

ghighyutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.02.2009
👍

Edited by ghighyutzu, 15 November 2017 - 23:11.


#1683
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 06.11.2014

View Postghighyutzu, on 15 noiembrie 2017 - 23:05, said:

Nu inteleg de ce...
Doar au si qled-uri la media...
Chiar atat de nereusite sa fie qled-urile, incat sa prefere chinul retentiei pe modele de anul anterior de la LG?!!
Hmmm...

Cu Qled-urile s-au obisnuit si deja stiu ca vad bine, arata bine si au sunet bun ;) Dar cum toata lumea preamareste Oled-ul, de parca s-ar fi reinventat roata, iar ei au avut parte doar de experienta nefericita a  LG-ului cu probleme, voiau sa aiba parte de "sange proaspat". Ca s-a nimerit tot unul cu probleme, asta e, dar macar tv-ul asta e vizionabil.

Edited by iZet, 15 November 2017 - 23:21.


#1684
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
S-a reinventat roata dar nu de vazut in magazin. Ala e de luat acasa.

De magazin e perfect qledu.
Si-asa ziceau colegii.. ca se bucura de material nou..?:))

#1685
ghighyutzu

ghighyutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.02.2009
Cu respect pt alegerile, gusturile si preferintele fiecaruia, insa am o curiozitate: nu exista topic de QLED, sau esti aici pt Galaxy sau Note?!?
Ca acolo se pare ca Samsung nu mai are nicio preblema cu transfuziile de sange. Si nu doar pt ei:).
👍

#1686
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 06.11.2014
@AndreiNR: Se plictiseau baietii caci se apropie Black Fraierday-ul si nu e tipenie de om prin magazin si s-au pus pe teste. Plus ca venise unul cu stickul dupa el sa testeze Panasonicul (intrebare pur retorica: Daca iti iei tv de 10000 lei, de ce il chinui cu filme HD de pe torrent, nu cumperi BD-uri 4K?). Asa ca mi-au aratat tot ce aveau mai bun pe acolo, de la Qled (aveau doar Q7), XE8505 si Oled LG/Panasonic.

@ghighyutzu: Eu postasem despre Oled-ul de la Panasonic, tu ai adus discutia despre Qled. Raspunsul meu s-a dorit a fi o gluma, dar oi fi prea obosit si nu mi-a iesit...

Edited by iZet, 15 November 2017 - 23:34.


#1687
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

View PostiZet, on 15 noiembrie 2017 - 23:00, said:

Ce sa zic, baietii din magazin iti multumesc pentru retur, ca erau plictisiti de LG-ul 55B6 pe care-l au in magazin si care e plin de arsuri, sigle si alte defecte de pe ecran.

Oledul e ca masinile scumpe. Trebuie ingrijite ca masinile. Gaz, ulei, putin polish si alte chestii. Cu cat creste pretul, creste responsabilitatea.

#1688
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Eu il dau cu ulei de argan in fiecare seara inainte sa-l bag in pat cu mine.

O bucurie tot am, si-anume ca nu trebuie sa dau cu el de pamant ca sa-i vina toata luminozitatea:

"Update 07/05/2017: We improved the TV's brightness by realigning the light guide plates by dropping the TV, as shown in this video. The brightness increased a bit, by 30-100 cd/m², at the cost of worse uniformity. The brightness scores have been updated, and an updated brightness plot is shown here."

Attached File  Samsung_Q7F_QLED_Brightness_Issue_Fix (1).gif   1.33MB   31 downloads

Pe larg aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_DBzfkP9w0s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1689
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012
Salutare,
Va rog frumos as vrea si eu o lamurire: am tot citit o gramada de informatii si review-uri si ... foarte mult din ce exista pe net referitor la alegerea unui TV in acest moment - si nu inteleg (in continuare) de ce - absolut toata lumea (100% fara exceptie) recomanda oled (si in special LG) ? Nu am gasit nici macar un singur site (cat de cat de profil) sau o parere (din cei mai avizati) care sa recomande altceva - daca vrei sa-ti iei TV in acest moment.
Am fost prin toate showroom-urile din Brasov - zile la rand, m-am uitat la toate modele existente (de 55 inch) - cred ca deja ma stiu pe de rost toti din magazinele de pe aici Posted Image
Am vizionat o gramada de comparatii pe youtube (stiu - nu e cel mai relevant test) dar si in showroom direct. De exemplu:
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qq2cB9Wsv2Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O238cfHs25w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si multe altele ...
Parerea mea personala este ca Samsung se vede clar mai bine (culori mai bune, luminozitate mai buna).
Nu vreu un versus , nu vreau nici o polemica - vreau doar sa ma decid cat mai bine ce sa achizitionez - atat. Am dat comanda deja de Q7F de la altex. Azi a aparut Lg B7 la pret foarte bun - nu ma deranjeaza diferenta de pret. Inca nu mi-a venit comanda - asa ca pot sa schimb inca.
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine: este doar o problema de perceptie a mea ? Am eu vreo problema si nu vad bine imaginea ? Comparatiile de mai sus sunt manarite / false / platite de samsung? (exista si varianta asta) - cu toate ca mie personal si in showroom mi s-a parut ca se vede la fel: lg se vede mai intunecat, mai sters iar culorile sunt mult mai bune la samsung.
Va rog sa ma ajutati sa inteleg daca, poate - pierd eu ceva din vedere ?
Multumesc

Edited by Sclaud, 16 November 2017 - 07:49.


#1690
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
"Every big retailer has lighting radically different from your home. You're also not likely to be standing at the normal viewing distance.

Checking out a few of my local stores, I found some models a few inches on the floor, others way over my head. Some rows I was forced to be just a couple of feet away, others I had to step back to see the TV. All of these factors change your perception. Worse, if you're looking at two TVs, one by your feet and the other over your head, how do you compare?



In perhaps the best example I can think of for the futility of in-store evaluation, a TV I knew to be good, placed knee-level in a narrow corridor, looked noisy and overall terrible. I'd reviewed the thing and even I wouldn't buy it if all I'd seen was its in-store performance. Conversely, a TV I knew to be utterly mediocre was given center stage, its backlight cranked all the way up, giving it the appearance of being special. This is why LCDs always look better in stores than they do at home, and why technologies with higher contrast but which are dimmer overall like OLED (or plasma, RIP) don't look as good.


Some smaller retailers may have darkened show floors, which makes it slightly easier to judge.

Most mid- and high-end TVs are 4K, but if you're looking for budget models and are torn between a large 1080p model and a smaller 4K, don't let your eye fool you in the store. At home, sitting where you normally sit, the difference in resolution will be minimal, if that. Get the larger screen.

My advice: Do your research beforehand, then judge the TV at home (given a reasonable return policy). If the TV is well reviewed, and other regular people have positive things to say in online reviews, and it looks good in your home, guess what? You've picked a fantastic television."

sursa:  https://www.cnet.com...ne-or-in-store/

Poate te ajuta si introducerea mea din acest thread la a intelege diferentele dintre cele doua tehnologii fundamental DIFERITE!

Poti intreba si pe @vibeo ca inteleg ca le are pe amandoua in casa,insa el trebuie sa mai stea putin cu oled ul si o sa vada diferente si mai mari cat de curand.

Edited by AndreiNR, 16 November 2017 - 07:56.


#1691
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 30.01.2012
Ma tot uit ... tot citesc ... si sunt din ce in ce mai confuz Posted Image
Stiti momentul ala cand: absolut toti in jurul tau fac o alegere diferita de a ta ... dar tu tot vezi lucrurile diferit. Serios incep sa-mi pun probleme daca e ceva in neregula cu mine Posted Image
Ultimul review citit:  http://4k.com/tv/lg-...at-price-22144/
- "B7 OLED TV delivers nowhere near the peak brightness of the best and most premium full-array LCD/LED 4K HDR TVs being sold today. It won’t match models such as Samsung’s new QLED TVs, Sony’s X940E Full-array 4K HDR TV or even 2016 4K HDR LCD TVs like the Samsung KS9800 or much less the ultra-bright Sony Z9D televisions."
- asta cuplat cu gama de culori cu care se lauda cei de la samsung.
=> Duc exact la diferenta de imagine pe care o percept eu intre aceste tv-uri.
Si e cu atat mai frustrant cu cat: Sony A1 se vede intradevar exceptional (folosind acelasi panel de la LG).
As lua oricand sony-ul dar la pretul acela - nici gand (cu toate ca design-ul mi se pare foarte urat).
Imi pare rau ca tot fac un versus pe acest topic dar ... tot incerc sa ma decid ce model sa aleg aceste zile ... si nu reusesc nicicum + ca pe topicurile de samsung QLED bate vantul tare de tot (atat aici cat si pe forumurile internationale).

Edited by Sclaud, 16 November 2017 - 09:15.


#1692
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Acel peak brightness nu te ajuta la nimic decaf in gradarea in zonele foarte luminoase NUMAI PENTRU HDR ia HDR cu metadata , care va fi implementat pe streaming(deja e pe netflix DV) si pe discuri, rezolva si aceasta "problema" .

Gamutul la OLED e 99% din DCI. Nu sta qled mai bine la acest capitol. E setat doar mai prost ca sa para mai colorat.

Daca tie iti place Samsung qled atunci mergi pe alegerea ta si gata!

Exista insa suficiente versusuri in care nu sufla niciun lcd led oricare ar fi el exceptand acel peak brightness pe care-l mai baga in fata Samsung din lipsa de orice altceva la ora actuala.
Mai este folosit pretul agresiv oentru a prosti lumea ca produsul lor e premium si litera "Q" care seamana cu "O" inainte de "LED"

Edited by AndreiNR, 16 November 2017 - 09:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate