Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

KIT pentru BICICLETĂ CU MOTOR pe benzină

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1087 replies to this topic

#739
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 05.02.2009

View PostKroghy, on 13 septembrie 2017 - 22:17, said:

Restituie produsul si cumpara o bicicleta electrica buna. Nu vibreaza, nu trebuie sa cari cu tine bezina in sticla de plastic, consumul e 0, nu ai treaba cu ulei si pierderi de benzina.
Chiar mă bate gîndul.
De o săptămână urmăresc clipuri pe youtube, cum pot să-mi construiesc singur o bicicletă electrică.
Am găsit pe eMag un Hoveboard.
Attached File  Screenshot_Chrome_20190715-153718.png   176.8K   15 downloadsAttached File  Screenshot_Chrome_20190715-153748.png   124.85K   15 downloads
(emag.ro/scooter-hoverboard-spider-web-electric-lumini-led-pe-roti-si-aripi-6-5-inch-telecomanda-bluetooth-cu-maner-si-husa-bonus-sd-hoverboard-10/pd/D6035QBBM/?X-Search-Id=9d24d817f1fcff6248f2&X-Product-Id=44992939&X-Search-Page=1&X-Search-Position=7&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view )
Viteză estimată la 20 km/h, autonomie 20 km. Preț ... aproape 600 lei.
Dacă cu roțile alea mici de 6,5" (care se învîrt de nu-știu-cîte mii de ori, ptr a parcurge 20 km, cînd voi pune motorul pe o roată de 26" sau 28" ... distanța va crește de 4 ori . Viteza ... nu-mi pasă. 25-30 km/h e perfect.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mzadJk8_w10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UutiGVbl2is?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mcjohn, 15 July 2019 - 14:57.


#740
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 05.02.2009

View Postsilesax, on 18 martie 2018 - 13:40, said:

ti o dat ala ceva banuti daca el a fost de vina?

View Postmcjohn, on 18 martie 2018 - 19:57, said:

Nu !
L-am sunat să plătească analizele și m-a amenințat că mă dă in judecată dacă-l mai stresez cu telefoanele.
Întotdeauna alege calea cea mai dezavantajoasă !
E tare zgîrcit.
Și acolo in intersecție putea veni să-și ceară scuze că nu m-a văzut , dar el a venit cu o falcă-n cer și una-n pămînt că i-am îndoit tabla de la mașină și să-i dau 500 lei ptr reparații.
A luat și amendă, a luat și puncte și era să-i ridice și carnetul 3 luni, dar ... a închis polițistul ochii !
Eu am fost invitat la Poliție luna trecută, să dau declarații in legătură cu vătămarea și au vrut să-i deschidă dosar penal. Dar nu am mai vrut să mai merg iar prin tribunale, judecată, termene, balamuc ...
Dar ... probabil tot acolo se va ajunge. Dar pe cale civilă.
Omul nu recunoaște nimic !
Mai vedem peste vreo 2 luni.
Sile, "circul" nu s-a terminat.
Șoferul peste care am dat în noiembrie 2017, era un traficant de droguri din Galați.
În urma accidentului, eu m-am sculat de jos fără nici o zgîrietură, ulterior, mi-am dat seama că am o coastă ruptă (am fost la Spitalul Județean și am făcut o investigație).
Așa cum am scris mai sus, l-am sunat pe șofer ca să plătească consultația.
Ulterior traficantul a fost prins, iar pe mine m-au găsit în lista de apeluri.
Au venit mascați să mă aresteze, crezînd că am făcut comandă de droguri la el.
https://alfred.camera/tv/HJtKavTyQ
M-au luat pe sus anul trecut și m-au dus la Ploiești, unde m-au anchetat prima dată.
Iar luna trecută, am fost din nou, (însoțit de Poliție de data aceasta, să mai declar, din nou, același lucru !
Attached File  Screenshot_20190624-073846_Sportractive.png   289K   9 downloads

#741
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Dar te-ai gandit ca pt a invarti o roata mai mare trebuie mai  multa putere?Plus ca motorul are 500w,daca nu il limitezi nu este legal pe strada!la puterea aia acaretul trebuie omologat!Nici acesta pe benzina nu este legal,trebuie omologat si acaretul inregistrat si permis cat A1!

#742
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Trebuia sa aibă pedale si max 250W

#743
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 05.02.2009
Uită-te la nebunul ăsta !
Depășește mașinile, in afara localității, de parcă s-au vorbit....
"Mergeți voi cu 50 km/h, ca să pot eu să vă depășesc ."
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MxPtfCD-4Qs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E tare scuterul !

Asta a omologat trotineta ?

#744
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View Postmcjohn, on 15 iulie 2019 - 21:22, said:


Asta a omologat trotineta ?
Daca nu ai auzit iti spun eu!In curand or sa se intample cu trotinetele exact ce sa intamplat cu scuterele si mopedele!Carnet si inregistrare la cele cu putere mai ,mare de 250w si viteza mai mare de 25km/h!!https://www.digi24.r...rotineta-969326

https://www.4tuning....enal-38970.html

ATENTIE! Si bicicletele electrice care depasesc viteza de 25 km/h sunt incadrate tot la moped si necesita inmatriculare!

Eu am fost oprit de un politist ca a auzit barait si sa uitat la acaretul meu si imi spune ca trebuie permis si nr de la primarie,pai zic cum primesc eu nr pt bicicleta?imi  spune ca trebuie omologat acaretul!zic sigur?el,da!ia dute la politia rutiera buzau si intreaba!Pai zic are 47cc!El,dupa marimea la cilindru are mult mai mult!Zic este mare ca se raceste natural cu aer!Sa nu te mai prind cu ea fara permis pe strada!Si acum cand merg cu ea cand vad masina lu' garcea opresc motorul!Nu stiu cum de nu s-au luat de tine la cele 2 accidente!La motorul asta de 72cc ar trebui permis A1,pentru ca depaseste capacitatea de 49,9cc si 45km/h!Cand am timp ma duc la rutiera sa intreb,dar pana atunci cum am spus,il vad pe garcea opresc motorul si dau la pedale!

Si ma gandesc sa fac cvumva sa ascund cilindru cu 2 placi de aluminiu

#745
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 05.02.2009

View Postemilmihai, on 16 iulie 2019 - 20:59, said:


Nu stiu cum de nu s-au luat de tine la cele 2 accidente!
La motorul asta de 72cc ar trebui permis A1,pentru ca depaseste capacitatea de 49,9cc si 45km/h!Cand am timp ma duc la rutiera sa intreb,dar pana atunci cum am spus,il vad pe garcea opresc motorul si dau la pedale!

Si ma gandesc sa fac cvumva sa ascund cilindru cu 2 placi de aluminiu
Păi ți-am mai spus de mai multe ori, dar începi să mă enervezi, iar eu am să încep să te ignor.
Un șofer care conduce un autobuz, nu trebuie să dea de carnet ptr a conduce o Dacie. Cel puțin eu așa cred. Am să mă interesez, totuși. Poate că greșesc.
Eu ți-am zis că am carnet . Am B-ul.
Nu am bani de mașină, dar asta e altă poveste !
De ce să mă amendeze ?
Ptr că am condus un vehicul cu o categorie inferioară ?

Tu, o cam dai din gard in gard.
In loc să pui mîna să înveți ptr carnet, cauți tot felul de giumbușlucuri.
E treaba ta !
Succes !

Și iar insiști cu aberațiile !
Dar m-am plictisit de cîte ori ți-am repetat !
Ești căpos tare, văd !
Motoarele astea sînt de 80 cc.
Intră pe Optera sau pe ROCO și comandă  tu motor de 72 cc ptr bicicletă și spune-mi dacă au ?

Iar in ce privește legislația ... e OK !
Cînd s-o da, s-o da și gata !
Atunci TU vei da motorul jos de pe bicicletă.
Dacă trebuie nr de înmatriculate la ea ... o să mă duc să obțin și dinacela. Ce-o să fac ?!
Mă pun cu legea ?
Pierd . :(

Iar tipul din Clip (Marius), i-am văzut clipul acum vreo 6 luni. Și chiar la el mă gîndeam cînd ai zis de omologare .

La revedere !

#746
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 05.02.2009
Uite, am decupat din link-ul pus de tine !

" Ce trebuie sa fac pentru a circula legal cu trotineta electrica?

Ca sa "conduci" o trotineta electrica in Romania pe drumuri publice ai nevoie de permis valabil categoria AM. Acest permis se obtine in urma unui examen si a unui curs care costa circa 600 de lei. Deci daca nu detii un permis de conducere valabil categoria AM sau una superioara care sa o includa, nu ai voie sa conduci o trotineta electrica. Altfel, risti dosar penal. "

#747
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postmcjohn, on 15 iulie 2019 - 21:22, said:

Uită-te la nebunul ăsta !
Depăşeşte maşinile, in afara localităţii, de parcă s-au vorbit....
"Mergeţi voi cu 50 km/h, ca să pot eu să vă depăşesc ."
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MxPtfCD-4Qs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E tare scuterul !

Asta a omologat trotineta ?

ca asta sunt doi pulifrici gomosi prin berceni megaultra accesorizati cu boxa pe ele veste cu semnalizare si etc...au incercat intr-o zi sa se alerge cu mine cu moto...i-am lasat cu visele...

#748
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 05.02.2009

View Postbelogerer, on 16 iulie 2019 - 21:57, said:

i-am lasat cu visele...
Păi ... n-am înțeles ?
Tu ... cu ce alergai ?

#749
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View Postmcjohn, on 16 iulie 2019 - 21:44, said:

Uite, am decupat din link-ul pus de tine !

" Ce trebuie sa fac pentru a circula legal cu trotineta electrica?

Ca sa "conduci" o trotineta electrica in Romania pe drumuri publice ai nevoie de permis valabil categoria AM. Acest permis se obtine in urma unui examen si a unui curs care costa circa 600 de lei. Deci daca nu detii un permis de conducere valabil categoria AM sau una superioara care sa o includa, nu ai voie sa conduci o trotineta electrica. Altfel, risti dosar penal. "
ba tu ejti tahuy..?!!!!,adica tu circuli cu drujba ta cu motor de 50 cc fara permis pe drumurile publice si ala cu trotineta corentata trebuie sa aiba categoria AM ..!!!!!!!?,unde scrie asta ?

#750
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 05.02.2009

View Postsilesax, on 17 iulie 2019 - 04:06, said:


!!!!!?,unde scrie asta ?
Dar eu știu de unde a citat autorul articolului, crezi ???
Întreabă-l pe el, nu pe mine !

Edited by mcjohn, 17 July 2019 - 08:22.


#751
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Daca nu stiai motorul asta intra in categoria A1,nu AM!Ca are '80'cc!Ma nu stiu cine este roco sau optera dar piaggio stiu cine sunt!Si daca la ei 43mm rezulta cilindru de 63cc la astia 0,4mm in plus nu are cum sa dea 17cc!Si la firstbike,la  activ vand cilindru de 80cc de 47mm dar cand vine cilindru vad ca pe el scrie 72cc!

View Postsilesax, on 17 iulie 2019 - 04:06, said:

unde scrie asta ?
https://www.digi24.r...rotineta-969326
Sunt trotinete cu motoare de 1000w,adica per total 2000w iar legea cere permis pentru motor mai mare de 250w!Am pus link cu cat am!Inca o data,asta are ''80cc'' si top spead de 60km ora,deci depaseste cat AM!Intra in A1!

Mai pe romaneste, orice trotineta electrica capabila sa depaseasca 25 km/h este un moped. Iar asta ii include cam pe toti cumparatorii de trotinete electrice, indiferent de marca, deoarece toate reusesc sa atinga viteze mai mari de 25 km/h, unele reusind chiar si viteze de 35-40 km/h din fabrica. Putine sunt cele care ating maximum 25 km/h, lumea dorind performanta si autonomie, doua trasaturi pe care le au trotinetele mai scumpe si, totodata, cele mai vandute.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EtkkbidAfP8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trotineta asta are 2100w,mult peste cei 250 prevazuti de lege pt a circula cu ea fara permis si fara a o inregistra!

Daca te uiti in clipurile lu' asta ai sa vezi ca spune ca merge cu bicicleta delimitata de prinde 40km/h.deci daca a fost limitata inseamna ca nu este legal cu ea pe strada!Ca nu degeaba o limitau aia de au fabricat-o!SI inca o data,faptul ca tu ai B-ul nu iti da dreptul sa conduci motor de 80cc!Eu m-am intalnit cu unul in oras care zicea ca a fost dus cu ea la un sediu de ia masurat puterea motorului,am intrebat cum si a zis ca a puso undeva de a masurat viteza si gazele de esapament si a vazut puterea pe calculator!Asa ca cei fara permis cand vedeti masina de politie opriti motorul si pedalati ca nu este legal!

Edited by emilmihai, 17 July 2019 - 19:33.


#752
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View Postsilesax, on 17 iulie 2019 - 04:06, said:

ba tu ejti tahuy..?!!!!,adica tu circuli cu drujba ta cu motor de 50 cc fara permis pe drumurile publice si ala cu trotineta corentata trebuie sa aiba categoria AM ..!!!!!!!?,unde scrie asta ?
Codul Rutier spune la art. 6 pct. 21 din OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice ca mopedul este definit ca fiind autovehiculul, cu doua sau trei roti, a carui viteza maxima prin constructie este mai mare de 25 km/h, dar nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala continua maxima nu depaseste 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaseste 350 kg, neincluzand masa bateriilor in cazul vehiculului electric.

#753
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postmcjohn, on 15 iulie 2019 - 21:22, said:

Uită-te la nebunul ăsta !
Depăşeşte maşinile, in afara localităţii, de parcă s-au vorbit....
"Mergeţi voi cu 50 km/h, ca să pot eu să vă depăşesc ."
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MxPtfCD-4Qs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E tare scuterul !

Asta a omologat trotineta ?
vezi si pretul cerut pentru el, este si ala la fel de tare

#754
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
Am si eu o intrebare. Daca dupa ce merg cu ea, o parchez in casa, nu va mirosi a benzina? E un aspect important care determina daca voi cumpara sau nu. Astept raspuns. Multumesc.

#755
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Miroase!Mai este si murdara ca pierde benzina pe la carburator,ulei pe la toba!

#756
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,426
  • Înscris: 05.02.2009

View Postudreadan, on 19 iulie 2019 - 11:11, said:

dupa ce merg cu ea, o parchez in casa, nu va mirosi a benzina? .
Mergi și cumpără 1 l de benzină, într-o sticlă din PET. Cind ajungi acasă pune dopul de la strică, alături de sticlă. Iar sticla o pui undeva ... n-are importanță, sub masă, după șifonier , nu contează.
Și să-mi spui care va fi prima reacție, a doua zi, cînd intri pe ușă ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate