Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

KIT pentru BICICLETĂ CU MOTOR pe benzină

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1087 replies to this topic

#1081
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
In orice caz eu sunt multumit de cum si ce a iesit. Atat ca si costuri de intretinere cat si ca consum. Am avut si eu motor in 2 timpi montat pe bicicleta, recunosc cumparat second hand, pus alt set dar... am renuntat. Am testat motor de cositoare, nu unul ci 3 de puteri diferite pe 3 scule cu 2 roti, una facuta de mine in totalitate, una reperata si una adaptata, toate cu sistem diferit de transmisie, respesctiv reductor si raport de transmitere. Reductor cu pinioane apoi lant, reductor cu 2 raporturi de reducere cu lant, reductor capsulat prins cu suruburi pe lant apoi reductor pe lant exterior.

#1082
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postciprian_vladis, on 08 septembrie 2022 - 19:41, said:

Reductor cu pinioane apoi lant, reductor cu 2 raporturi de reducere cu lant, reductor capsulat prins cu suruburi pe lant apoi reductor pe lant exterior.
Și ? De care ai fost mulțumit ?
Pe care îl recomanzi ?

#1083
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Ieri înainte să mă întorc acasă cu trotineta, i-am pus telefonul cu aplicația pentru măsurarea vitezei. Viteza maxima atinsă a fost de 45 km la oră

Toate sunt ok din privința mea. Își fac toate treaba (reductoarele)

Attached Files



#1084
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014
Attached File  0BD6D276-BE6E-4BF6-A5DA-32CB0D30FE94.jpeg   344.1K   22 downloads
Proaspăt posesor al acestui motor.
L-am cumpărat de două săptămâni și sunt în curs de al monta...

#1085
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Ce capacitate? Interesant modelul de carburator. De unde l-ai cumpărat?

#1086
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014

 Robert_Kiran, on 07 ianuarie 2023 - 23:08, said:

Ce capacitate? Interesant modelul de carburator. De unde l-ai cumpărat?
80 cc, e vorba de un model Tuning, însă eu nu pentru acest lucru l-am cumpărat.
Am ținut să am un model mai solid, deoarece localitatea mea e separată de două căi ferate, iar peste acestea o pasarelă.
De multe ori drumul meu la cumpărături este peste acea pasarelă.
Țin să menționez că am o problemă locomotorie, cauzată de un vaccin la vârsta de 11 luni.
Acum la vârsta mea, îmi este din ce în ce mai greu să pedalez, tocmai de aceea m-am hotărât în a achiziționa acest motor, de preferință ceva mai potent.
Este cumpărat de la Roco piese, e un model mai recent, l-am cumpărat cu 696 lei.
Inițial, încă de când mi-am cumpărat bicicleta (vara lui 2021) îmi pusesem de gând să o motorizez cu un motor de 80 cc în 4 timpi.
Însă motoarele în 4 timpi, sunt mult mai voluminoase și mai grele (pentru mine) și necesită modificări și la pedalele bicicletei.
Mi-aș fi cumpărat o bicicletă electrică, însă costurile sunt mult prea mari.
Eu am dat pe Velors a mea 1000 lei în vara lui 2021, și tot atunci o Velors exact ca a mea, dar electrică era 3000 lei.

#1087
Tony44

Tony44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 18.10.2014
Attached File  20210617_174727_HDR.jpg   849.21K   18 downloads
Bicicleta pe care montez motorul.
Întâmpin destul de multe probleme la montaj.
Motorul achiziționat, are toba de evaluare de tip banană, și nu se potrivește pe bicicleta mea.
Atinge pe dedesubtul cadrului și de asemeni și apărătoarea roții față.
Acum trebuie să dau comandă la ei de o tobă de eșapament clasică, cromată și de o manetă de ambreiaj, deoarece cea cu care a venit în pachet e vai și amar, se mișcă din toate încheieturile iar sistemul de blocare al manetei pe poziția ambreiaj tras, e imposibil să îl stabilești, practic are niște dințișori și ca să poți fixa acei dințișori pe un bolț pătrat, trebuie să te uiți pe dedesubt.
Iar în momentul în care ai atins puțin maneta, riști ca bicicleta în timp ce motorul funcționează, să sară ca un berbec.

#1088
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Urmăresc de cîteva luni diferite clipuri cu motoare care folosesc apa ca și combustibil.
Am adunat în acest playlistul mai multe clipuri cu acest subiect :
Generator hidrogen
Am văzut mașini care merg cu hidrogen.
În playlist sînt mai multe motociclete care merg "cu apă".
Iar aici, un individ a făcut să funcționeze bicicleta sa cu hidrogen.
(Însă tipul nu a construit/atașat generatorul de hidrogen, ci face proba motorului cu un tub. :( )
Dar ideea e că te poți deplasa și cu apă, în loc de benzină.
https://youtu.be/oQL...ytaYTzsGVFHcMPC

Iar tipul acesta chiar se delasează cu bicicleta cu hidrogen.
A înlocuit rezervorul de benzină, cu un tub cu hidrogen.
Ingenios proiect !!!
https://youtu.be/P3L...?feature=shared

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate