Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tor cu IP de UK

Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere

Casa in constructie la tara, ce s...
 Procesor cu pini indoiti, vandut ...

Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7

laptop acer nu merge tastatura
 De ce ca Freelancer caștigi ...

La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!

Probleme testosteron
 Capac culbutori fisurat

Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?
 

Ce ati alege?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Masina sedan,disel,consum redus, pana in 8000 euro (30 membri au votat)

Ce ati alege?

  1. Renault Clio Symbol 1.5 dCi 80CP (1 voturi [3.33%])

    Procentaj al voturilor: 3.33%

  2. Opel Astra Clasic 1.7 CDTI 16v 82CP (23 voturi [76.67%])

    Procentaj al voturilor: 76.67%

  3. Dacia Logan 1.5 dCi 65CP (4 voturi [13.33%])

    Procentaj al voturilor: 13.33%

  4. Skoda Fabia Sedan 1.4 80CP (2 voturi [6.67%])

    Procentaj al voturilor: 6.67%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#1
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Salut,

Inainte de toate trebuie sa precizez ca sunt interesat de o masina sedan care sa fie cat mai:
- fiabila
- sa aiba motor disel
- un consum cat mai redus
- sa fie usor de intretinut (revizii ieftine)
- sa coste pana in 8000 euro la second hand (nu mai veche de 2,3 ani si cu mai mult de 70 mii km)

Optiunile pe care le-am adaugat cred eu ca se incadreaza in cei 8 mii de euro. Si alte propuneri sunt bine benite.

Multumesc.

Editat de mdc, 01 februarie 2006 - 21:32.


#2
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.932
  • Înscris: 11.01.2004
In ciuda faptului ca nu sunt adeptul SHului, motorul de pe Logan mi se pare prea slabut, drept urmare am votat cu Astra.
Iar faptu' ca e plina Europa de ele ar trebui sa fie un avantaj - sigur se va gasi una bine intretinuta si dotata in banii astia.

De ce? In materie de fiabilitate a convins, chiar daca motorul e mai vechi. Si cel de-al doilea avantaj - e singura compacta.

#3
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.155
  • Înscris: 01.07.2005
am votat skoda Fabia, mi se pare cea mai buna alegere, desi nu prea ma pricep :D

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
Intrebare: cati km crezi ca vei face cu masina?
Daca raspunsul e pana in 10-15k km pe an, eu zic ca sa ii bagi intr-un Logan 1.4 MPI in dotare laureate plus. te costa 8395euro, cu tot cu garantia extinsa la 3 ani si 100k km, dar macar ai linistea sufleteasca asigurata ca daca ceva pica timp de 3 ani la masina , o rezolvi pe garantie.

#5
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Nu stiu exact cati km voi face pe an cu ea, dar din calculele mele nu mai putin de 17-20 mii pe an.
Intentionez sa tin masina cel putin 5 ani si din acest motiv m-am gandit sa iau una cu un consum cat mai redus.
In timp isi va face banii. In plus eu conduc destul de batraneste (evit gropi, max 120km/h, etc.) si voi avea destula grija de ea.

Editat de mdc, 01 februarie 2006 - 22:15.


#6
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.484
  • Înscris: 23.06.2005
daca faci sub 20-25k pe an, studiile cititde de mine indica ca se recomanda benzinara, si nu diesel.

din lista ta, am votat - totusi - cu astra.

#7
luxten

luxten

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 31.01.2006
Votez Astra, pentru motorul diesel, consumul bun, intretinere relativ ieftina, usor de condus.

#8
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
sa stii ca loganul de 1.4l are un consum destul de bun. Eu pana acum am in jur de 6.8l/100 km consum mediu. Iar diferenta de bani care ramane o poti lasa pentru combustibil.. Inca o data: ce e nou, e nou, ai garantie , te doare undeva daca se strica masina , nu platesti din buzunarul tau. Ca sa nu mai zic de casco, care ar trebui sa fie mai mic la Dacia logan

#9
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Am auzit o multime de pareri legate de Logan. Unii zic ca ar consuma putin altii ca destul de mult. Sincer sa fiu insa nu am asa mare incredere in cei de la Dacia. Nu am nimic cu Loganul care arata a masina (spre deosebire de vechile dacii), insa ma ingrozeste gandul sa stau prin serviceuri cu ea asa cum stateam cu vechea mea dacie 1310. Pana la urma foarte multe din piese sunt fabricate in Romania si calitatea lor e inca necunoscuta (nu poti aprecia calitatea unei piese dupa cateva luni de folosire si dupa cativa mii de km).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate