Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Intrebari si raspunsuri cu si despre spiritualitate.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3235 replies to this topic

#55
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 04 august 2014 - 06:44, said:

Pai de aia bat moneda pe budism pentru ca stiu cat valoreaza.
De exemplu un budist ar trebui sa insire ceva mantre (sau cum se numesc alea).
Isi inchipuie cineva ca face asta?
Nici vorba ii e prea lene sa deschida gura
Si atunci si-a confectionat niste cilindri pe care ii invarte si declara ca aceia spun incantatiile in locul lor.
Genial, trebuie sa recunosc.
Mantra budistului e exact acelasi lucru cu rugaciunea crestinului, fie ea a inimii sau a mai stiu eu ce. Rolul aceasteia (oricare din cele doua) este sa-ti iti linisteasca/calmeze mintea prin metoda concentrarii. Cam asta-i marele secret. Prin aceasta concentrare se incearca calmarea minitii in idea ca, creierul sa inceapa sa receptioneze si altceva (dumnezeu asta de care toti vorbesc), cum ar fii alte frecvente spre exemplu, practic celulele acestuia devenind mult mai sensibile la stimuli pe care altadata nici nu ii inregistra. Dasta majoritatea dintre voi a-ti avut asa zisele experienta spirituale cand erati mici, pt ca atunci creierul vostru era suficient de sensibil sa prinda/receptioneze si aceste semnale, iar acum este cu mult mai greu sa le experimentati.

#56
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostGabbes, on 05 august 2014 - 10:53, said:

In primul rand sa iti raspund la intrebare: Pai e destul de simplu sa stii cine esti. Eu sunt un om creat de Dumnezeu, ca toti oamenii de altfel (nu stiu daca tu crezi in faptul ca ne-au creat extraterestrii, cum cred altii). Sunt tare curios cum raspunzi la niste intrebari pe care as vrea sa ti le pun. In primul rand, sa stii ca Ortodoxia are raspuns la absolut toate intrebarile existentiale. Eu te rog sa imi raspunzi pe rand la toate, sa vad cum 'gandeste' filozofia reincarnarii. Poate vei fi socat de anumite intrebari, nestiind ce sa raspunzi, ignorandu-le zicand ca nu exista asa ceva, dar asta e treaba ta.
Nu voi fii socat de nici un fel de intrebare sunt deschis la orice (legat de acest subiect).
Din cele scrise de tine mai sus bag sama ca nu stii cine esti. Daca asculti de altu inseamna ca nu iti cunosti adevarata ta natura. Ce ai invatat din biblie e doar un basm, Iisus, Budha si ceilalti sunt doar in mintea ta pt ca nu exista. Am explicat clar cum se face ca trecutul nu exista si ca de fapt totul a inceput ACUM. Nu te-a creeat nici un extraterestru, tu te-ai creeat singur insa nu-ti poti aminti de ce ai facut-o atata tot…asta-i de fapt confuzia in care lumea e acum, dar are si ea rolul ei asa ca nu incerc sa ii fac pe toti sa inteleaga ce se intampla de fapt.

View PostGabbes, on 05 august 2014 - 10:53, said:

1. Suferinta - Cum explici ca exista suferinta pe Pamant? Pt. ce exista ea? Cu ce scop? Cei care sufera nu ar putea oare sa se sinucida pt. sa scapa de aceasta viata si sa treaca in cea viitoare? Ma refer d. p. d. v. al teoriei reincarnarii...
Vezi tu suferinta este creeata de tine insuti, daca intelegi asta vei intelege in cele din urma si cum o creezi si prin urmare ai sa te opresti din acea creatie. Ea are un scop fff inteligent insa nu multi inteleg. Dasta Krishnamurti spunea ca frica este cu mult mai pretioasa ca un diamant, daca stii sa te uiti la ea. Cei care tre sa-si plateasca karma sufera, iar daca se sinucid nu fac altceva decat sa-ti faca si mai rau pt ca se nasc in conditii si mai rele pana ce-si platesc "datoriile". Dasta multi considera ca dumnezeu e nedrept pt ca spun ca sunt atatia copii care se nasc bolnavi si mor de tineri. Asta e de fapt karma lor si cine intelege nu se amesteca. Asta nu inseamna ca daca poti ajuta pe cineva sa n-o faci, sper sa nu ma intelegi gresit.

View PostGabbes, on 05 august 2014 - 10:53, said:

2. Pacat - Exista pacat? Adica avem voie sa facem orice? daca e asa, atunci e f. grav, pt. ca oamenii ar putea comite niste atrocitati inimaginabile, ca nu platesc pt. asta nu? sau platesc intr-una din vietile viitoare? In care din ele? Ar fi un non sens.
Exista si nu exista pacat. Daca stii cine esti si poti cuprinde aceasta realitate NU exista pacat pt tine. In schimb cat timp esti prins in aceasta samsara tot ce faci va fi platit in viitor in viata asta sau in urmatoarea. Fiecare face ce vrea, dar nu fiecare intelege ce se intampla daca face un anumit lucru. Asa ca, nestiind care pot fii consecintele e mai bine sa nu faci nimic de la bun inceput.

View PostGabbes, on 05 august 2014 - 10:53, said:

3 Judecata - Continuare de la Pacat. Pai cum ne-ar putea judeca Dumnezeu? Traind atatea vieti, pt. care platim? Devine chiar hilara teoria reincarnarii... Sau: Consideri ca exista Judecata? Ori nu? Ai putea raspunde ca in fiecare viata traita de om se face Judecata. Dar e clar ca aceasta Judecata NU SE FACE in aceasta viata de pe Pamant, se vede cu ochiul liber asta. Cei mai multi oameni nu platesc aici pt. ceea ce fac. De fapt asta e si dovada existentei lui Dumnezeu. Unii se inseala amarnic, zicand ca nu exista Dumnezeu. Pai Judecata faptelor e cea mai mare dovada. Doar nu face fiecare ce vrea si apoi gata... Super nonsens.
Nu exista nici o judecata si nici un dumnezeu. Daca te bazezi pe dumnezeu eu zic ca e mai bine sa nu mai continuam discutia asta pt ca nu ajungem nicaieri. Propria ta constiinta te judeca, in sensul ca ea cauta de fapt sa fie balansata….daca faci rau, tre sa iti platesti datoria si atunci rau iti va face cineva…si tot asa.
Tot ce se intampla se plateste aici, dar nu neaparat sub aceeasi forma.

View PostGabbes, on 05 august 2014 - 10:53, said:

4. Diavoli - Exista diavoli? daca zici ca da, cum exista ei, de unde au aparut? sau crezi in Biblie? pai daca crezi in Biblie, reincarnarea e si mai hilara... i-a creat Dumnezeu? pt. ce?
NU exista nici asa ceva, asa cum observi din biblie dumnezeu asta asa de cretin a fost incat nu si-a dat seama ca propria sa creatie o s-o i-a razna si ajunge in cele din urma sa se bata cu ea….Ce copilaresc si absurd in acelsi timp.

View PostGabbes, on 05 august 2014 - 10:53, said:

Mai la inceputul topicului ai spus ca exista cate un zeu pt. fiecare parte a universului creat (sa aiba grija de acea parte - planete, stele sisteme etc). Esti aproape, dar pe langa; Ortodoxia zice asa: ca Dumnezeu a pus ingeri care sa aiba grija de acestea. Nu alti dumnezei. Vezi cum te inseala Diavolul? Stiu ca nu. Vrea sa crezi orice, dar numai Adevarul nu. A intrebat Pilat: Ce este Adevarul? Iisus zice clar: ca El este Adevarul, adica Dumnezeu, iar diavolul face orice pt. a-l departa pe om de la Cunoasterea Adevarului, adica
de Dumnezeu. Foarte frumoasa doctrina Ortodoxa, dar oamenii nu vor sa o accepte. Treaba lor. Dar vor trebui sa dea raspuns la Judecata.
Pe mine nu ma inseala nici un diavol, n-am eu treaba cu iluziile voastre dar in sfarsit daca asa crezi tu te priveste. NU exista ingeri, totu e o minciuna care astupa de fapt adevarul.  Daca ar fi sa compar as spune ca doar 10-15% e adevarat restu e umplutura pt control, atata tot.  Vezi tu, daca crezi asa tare in dumnezeu automat pt tine exista si un diavol la capatul opus. Eu de ex n-am treaba cu opozitii de genuasa ca nu ma poate lua nici dracu si nici dumnezeu. Practic credinciosul este mult mai vulnerabil (daca vrei) decat unul care nici nu crede dar nici nu zice ca nu crede.

View PostGabbes, on 05 august 2014 - 10:53, said:

Sa nu imi zici ca e prea complicat sa imi raspunzi la intrebari. Nu e asa de complicat. Normal, la cum ti-a impuiat capul masterul ala al tau, e greu... In realitate insa, raspunsurile sunt simple si clare. De aceea Ortodoxia e perfecta. Teoria reincarnarii e mult prea complexa, negasind raspunsuri simple la intrebari existentiale. Deja suna a inventie si minciuna. Numai prostii cred in asa ceva. O sa imi zici ca da, e prea complicat ca sa inteleaga oamenii simpli. Pai si atunci cum trecem in o alta viata? Cum ne descoperim? Ar fi nedrept. Aia destepti inteleg tot, iar aia mai slabi - nimic. De aceea orice doctrina ar trebui sa aiba si o varianta simpla. Usor de inteles de catre oricine. Daca spui ca Reincarnarea nu are o teorie usor de inteles, atunci e clar ca totul e o inventie si minciuna. Parca te vad cum zici: doar cei initiati si iluminati inteleg. Pai asta spun si masonii... Unde ajungem? Totul trebuie sa fie mult mai simplu. Neaparat. Altfel, cei slabi nu au nici o sansa.
Pt mine unul nu e complicat sa-ti raspund tie sau altuiva la nici o intrebare referitoare la aceste chestii, complicat e faptul ca desi iti/va raspund tot nu intelegeti. Nu mi-a incuiat nimeni nimic. Este foarte drept, daca depui efort ai sa ajungi sa intelegi si tu. Numai ca tre sa depui efort nu gluma. Reincarnarea nu e o minciuna, daca as intra in detalii (n-am timp aici) te-as lamuri si te-as face sa gandesti pt tine pt prima oara, nefiind influientat de mine sau de ortodoxie sau de nimeni. Dasta asta depinde numai de tine pt ca e karma ta nu a mea.
Dute la biserica si intreaba popa sa-ti explice in detaliu tot ce stie el despre viata asta, dar fff in detaliu fara sa omita nici cel mai mic amanunt si dupa, hai sa avem o conversatie tot la fel de in detaliu si pe urma te las pe cine sa decizi cine e mincinosu si cine chiar vrea sa indrume cu adeavarat.

View PostGabbes, on 05 august 2014 - 10:53, said:

P. S.: ceva important: si care este sfarsitul reincarnarilor? cand ajungem unde tre sa ajungem ce se intempla? sau ne reincarnam la nesfarsit? De fapt tu iti dai seama ce este aia INFINIT? Sa explici detaliat ce se intampla cand ajungem la cea mai inalta whatever ce zici tu ca e... Ce facem noi oamenii in INFINIT? Ortodoxia are raspunsuri f. simple: vom fi in veci in Imparatia Cerurilor, alaturi de Dumnezeu. Iar cei ce nu au crezut, in iad vesnic. Sau ti se pare normal sa ii mantuiasca si pe cei ce NU AU CREZUT? E f. ciudat ca in teoria reincarnarii sa ajunga la un sfarsit fericit si cei ce nu cred in ea. Un alt nonsens. Daca eu nu cred, cum si de ce sa ajung la nush ce iluminare fara voia mea?!
Inteleg ce inseamna infinit si cu siguranta mult mai bine ca tine. Deci e clar ca biblia asta e plina de non-sens, vad ca si tu scrii acelasi lucru..dupa care ma intrebi pe mine ca ce facem noi in acest infinit. Nu te mantuieste nimeni, nu te salveaza nimeni nu exista dumnezeu, rai si toate aberatiile astea…daca poti sa le pui depoarte macar pt cateva saptamani cati conversam aici iar cand ai inteles mesajul meu esti liber sa faci ce vrei - sa te reintorci la dumnezeu sau mai stiu eu ce sa faci.

#57
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014
Scuze de greselile de ortografie din postul meu de mai sus, am scris si am trimis asa ca n-am mai avut timp sa recitesc totul cap coada. Daca nu s-a inteles undeva am sa explic pt ca nu mai pot edita acum. Nu greselile sunt esentiale ci mesajul!

#58
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,061
  • Înscris: 23.09.2005

View PostGabbes, on 05 august 2014 - 10:53, said:

E f. ciudat ca in teoria reincarnarii sa ajunga la un sfarsit fericit si cei ce nu cred in ea. Un alt nonsens. Daca eu nu cred, cum si de ce sa ajung la nush ce iluminare fara voia mea?!

Ca o mica comparatie:
Cand te indragostesti nu o faci cu "voia ta". Se intampla pur si simplu.
Copilul care cand e mic crede in povesti si zane, nu-si propune sa afle si nici nu crede in alta realitate, si totusi inevitabil ajunge sa realizeze singur ca povestile sunt doar povesti.
Copilul care cand e mic crede ca Tom si Jerry sunt reali ajunge sa realizeze singur ca nu e asa, fara sa-si propuna si fara sa creada ca ei n-ar fi reali, atunci cand afla si cand intelege cum sunt de fapt creati ei.

Iluminarea cred ca e doar o consecinta naturala. Sunt si lucruri in viata pe care le constientizezi fara sa le urmaresti, fara sa crezi in ele.

Parca citisem in "Yoga tibetana si doctrinele secrete":

"Omul este intr-o continua transformare. Adolescentul nu mai e copilul care a fost. Barbatul matur nu mai e adolescentul care a fost. Batranul nu mai e barbatul matur care a fost. "

Edited by Phobos, 05 August 2014 - 23:40.


#59
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaltul2, on 04 august 2014 - 06:54, said:

Pai rugaciunea e cu totul altceva nu se pot face comparatie.
E cam asa:
Attached File  rugaciune.jpg   27.28K   2 downloads

#60
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postandreic, on 05 august 2014 - 23:47, said:

E cam asa:
Attachment rugaciune.jpg
Cred ca faceti confuzie, ce spuneti e meditatia care defapt nu este altceva decat un somn continuu.
Si este definita asa de legea fundamentala a budistului, care-l invata ca trebuie sa fie indiferent fata de orice din jurul lui.
Ceea ce are o noima. E clar ca daca stai impasibil poti trai ca un parazit.
Si daca dormi toata ziua in pozitia lotus nici nu te obosesti.
Pentru ca imbarligarea picioarelor formeaza o baza stabila care te impiedica sa te rastorni. Asta e scopul innodarii picioarelor atat de nefiresc

Crestinismul si societatea crestina este cu totul altceva.
In primul rand functioneaza proverbul preluat din Biblie unde scrie: cine nu munceste sa nici nu manance
Dar asta nu e totul, o zi din cele 7 lasate de Dumnezeu, credinciosul trebuie s-o inchine spre slavirea Creatorului si Tatalui sau
Iar rugaciunea, este adevarat, trebuie sa fie cat mai multa, dar in niciun caz trandavind, ci in timp ce se munceste.
Iar impasibilitatea fata de suferinta celor din jur nu ca ar fi tolerata macar, este diavolismul maxim (cum de altfel e si budismul evident)

In mod natural budismul nu ar trebui sa aibe adepti in spatiul crestin, trandavia fiind clar infierata. Dupa cum spune si Creanga: Povestea lenesului, care in timp ce medita in caruta a intrebat rar, ca sa nu-si strice aura: dar... muieti-s .... posmagii?

Edited by altul2, 06 August 2014 - 06:26.


#61
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 06 august 2014 - 06:13, said:

Cred ca faceti confuzie, ce spuneti e meditatia care defapt nu este altceva decat un somn continuu.
Si este definita asa de legea fundamentala a budistului, care-l invata ca trebuie sa fie indiferent fata de orice din jurul lui.
Ceea ce are o noima. E clar ca daca stai impasibil poti trai ca un parazit.
Si daca dormi toata ziua in pozitia lotus nici nu te obosesti.
Pentru ca imbarligarea picioarelor formeaza o baza stabila care te impiedica sa te rastorni. Asta e scopul innodarii picioarelor atat de nefiresc

Crestinismul si societatea crestina este cu totul altceva.
In primul rand functioneaza proverbul preluat din Biblie unde scrie: cine nu munceste sa nici nu manance
Dar asta nu e totul, o zi din cele 7 lasate de Dumnezeu, credinciosul trebuie s-o inchine spre slavirea Creatorului si Tatalui sau
Iar rugaciunea, este adevarat, trebuie sa fie cat mai multa, dar in niciun caz trandavind, ci in timp ce se munceste.
Iar impasibilitatea fata de suferinta celor din jur nu ca ar fi tolerata macar, este diavolismul maxim (cum de altfel e si budismul evident)

In mod natural budismul nu ar trebui sa aibe adepti in spatiul crestin, trandavia fiind clar infierata. Dupa cum spune si Creanga: Povestea lenesului, care in timp ce medita in caruta a intrebat rar, ca sa nu-si strice aura: dar... muieti-s .... posmagii?
Asta crezi tu ca e un somn continuu pt ca nu ai reusit in viata ta sa meditezi cu adevarat. Cand se refera la indiferenta din jur ei nu se refera la a ignora ce se petrece in jur, ci mai degraba la a nu intrerupe atentia in care acea persoana a ajuns in meditatie. E fantastic de mare diferenta dintre somn, meditatie si as mai putea sa introduc aici si constienta zilnica a fiecaruia. Din proprie experienta iti spun ca meditatia este cu mult peste constiienta unui om normal care este apt pt activitati fizice sau psihice, asta ca sa nu mai vorbesc de somn. Moartea este de fapt un somn din care te trezesti in alt corp altundeva si neavand habar ce si cum consideri ca e prima si ultima ta viata.
Am mai spus-o si o repet, cat de limitat sa fii sa crezi ca aceasta viata este prima si ultima iar dansa decide soarta unei eternitati, asa cum sunt toti aburiti prin mai toate religiile. Mama masii de inteligenta unde esti cand am nevoie de tine.
Dupa parerea mea asta ar trebui spuse animalelor daca s-ar putea, nu oamenilor, omul tre sa fie liber si cand spun liber la refer la tot ce tine de libertate, neconstrans de nici o traditie, obicei, dumnezeu, diavol, religii, rai, iad, politica, judecata de apoi sau de dinainte, timp, spatiu, gand, corp fizic, extraterestrii etc precum si restul balivernelor inventate de om pt control.

Zi-ne si noua unde ai ajuns tu cu rugaciunea asta pe care o tot pomenesti, l-ai vazut pe dumnezeu, ti s-a intamplat ceva extraordinar de la ea? Apropo scuza-ma ca-mi permit sa te intreb dar tu in timp ce scrii aici te si rogi, ca vad ca scrii ca adevaratii fani Iisus sunt de "serviciu" la rugaciune si cand sunt la munca.  Asta numesti tu libertate? Sa-ti consumi viata prin a te ruga ... in fine ... eu inteleg de unde vii si nu prea am cu ce te ajuta, am incercat sa te sfatuiesc dar tu tot pe a ta o tii. Incearca tu sa te rogi continuu si sa faci diverse activitati si ai sa vezi de ce belele dai. Te sfatuiesc sa nu conduci si sa te rogi ca poti sa omori pe altu daca esti distras prea mult de rugaciune. Vezi tu, unde dai si unde crapa!

#62
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 06 august 2014 - 15:20, said:

Te sfatuiesc sa nu conduci si sa te rogi ca poti sa omori pe altu daca esti distras prea mult de rugaciune. Vezi tu, unde dai si unde crapa!
Este o diferenta fundamentala:
Credinta in Hristos e Adevarul.
Hristos e singurul care poate si il ocroteste pe crestin.

In opozitie e buda.
Tu stii cum a murit buda iluminosul?
Dracu l-a pus sa manace carne de porc
SI apoi a murit cufurit explodand si improscand in jur lui.
Porcul pe care l-a mancat buda a avut parte de o moarte nobila fata ce a patit acest buda.
De aceea sa nu mai doresti in viata ta nimanui, sa ajunga ca buda.

Iar tu, cand iti mai vine sa meditezi, si te pune necuratu, aduti aminte ce i s-a intamplat lui buda din cauza asta

Edited by altul2, 06 August 2014 - 16:24.


#63
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 06 august 2014 - 16:11, said:

Este o diferenta fundamentala:
Credinta in Hristos e Adevarul.
Hristos e singurul care poate si il ocroteste pe crestin.

In opozitie e buda.
Tu stii cum a murit buda iluminosul?
Dracu l-a pus sa manace carne de porc
SI apoi a murit cufurit explodand si improscand in jur lui.
Porcul pe care l-a mancat buda a avut parte de o moarte nobila fata ce a patit acest buda.
De aceea sa nu mai doresti in viata ta nimanui, sa ajunga ca buda.

Iar tu cand iti mai vine sa meditezi, si te pune necuratu, aduti aminte ce i s-a intamplat lui buda din cauza asta
Auzi, nu te supara imi poti spune si mie cati ani ai? Nu de alta dar la cum vezi tu acum lucrurile nush daca vorbesc cu un adult sau cu un copil care inca n-a depasit pragul de 12-14 ani.

PS: Te intrebasem cate ceva in postul anterior dar ca de obicei de fiecare data eviti sa raspunzi la orice te-as intreba. Oare de ce? Stapanul tau iti zice ca nu cumva sa dai din casa?

#64
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 06 august 2014 - 16:24, said:

Auzi, nu te supara imi poti spune si mie cati ani ai? Nu de alta dar la cum vezi tu acum lucrurile nush daca vorbesc cu un adult sau cu un copil care inca n-a depasit pragul de 12-14 ani.

PS: Te intrebasem cate ceva in postul anterior dar ca de obicei de fiecare data eviti sa raspunzi la orice te-as intreba. Oare de ce? Stapanul tau iti zice ca nu cumva sa dai din casa?
Pai am dat raspuns mai mult ca edificator
Repet luam reper porcul lui buda, un animal nevinovat.
Buda a sfarsit la multe stadii sub porc.

Crestinul, oricare, are parte de o viata si un sfarsit al ei, incomparabil peste porc
Deci nu observi care e diferenta si rezultatul?

Edited by altul2, 06 August 2014 - 16:36.


#65
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostAHDUB, on 06 august 2014 - 16:24, said:

Auzi, nu te supara imi poti spune si mie cati ani ai? Nu de alta dar la cum vezi tu acum lucrurile nush daca vorbesc cu un adult sau cu un copil care inca n-a depasit pragul de 12-14 ani.

PS: Te intrebasem cate ceva in postul anterior dar ca de obicei de fiecare data eviti sa raspunzi la orice te-as intreba. Oare de ce? Stapanul tau iti zice ca nu cumva sa dai din casa?

Pai nu ti-am spus care e treaba cu Altul?
Nu m-ai crezut.
Cum forumul de spiritualitate nu e moderat de nimeni niciodata, poti sa ai metadiscutii peste metadiscutii , sa fii oftopic vesnic sa jignesti sa acuzi si sa-njuri fara oprelisti.
De aceea exista pe aici oameni ca Altul care in viata lor nu au spus ceva folositor.

#66
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 06 august 2014 - 16:36, said:

Pai am dat raspuns mai mult ca edificator
Repet luam reper porcul lui buda, un animal nevinovat.
Buda a sfarsit la multe stadii sub porc.

Crestinul, oricare, are parte de o viata si un sfarsit al ei, incomparabil peste porc
Deci nu observi care e diferenta si rezultatul?
Ok m-am lamurit, ramai te rog la porcul lui buda si incearca pe cat posibil sa eviti acest topic nu de alta dar mi-l cam umpli de aberatii si din pacate nu pot sterge ca nu sunt administrator.

Pe masura ce innaintez in varsta ma tot intreb cum, cine si de ce a introdus "s"-ul in cuvantul creStin...ca nu face nici un sens. Hmm sau poate are si acest cuvant secretele ascunse ale sale asa cum de altfel biblia le are.
Pt cei care se sunt crestini si se simt ofensati de vorbele mele, vreau sa accentuez faptul ca nu am facut referire la ei ca oameni, am facut referire la religie si la cei care au inventat aceasta secta in ideea de a va controla.

PS: Fa-ti un un topic al tau si vorbeste acolo de porci si sau cui vrei tu si cu siguranta multi crestinii te vor asculta.

#67
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 06 august 2014 - 17:00, said:

Pe masura ce innaintez in varsta ma tot intreb cum, cine si de ce a introdus "s"-ul in cuvantul creStin...ca nu face nici un sens. Hmm sau poate are si acest cuvant secretele ascunse ale sale asa cum de altfel biblia le are.
Pt cei care se sunt crestini si se simt ofensati de vorbele mele, vreau sa accentuez faptul ca nu am facut referire la ei ca oameni, am facut referire la religie si la cei care au inventat aceasta secta in ideea de a va controla.

PS: Fa-ti un un topic al tau si vorbeste acolo de porci si sau cui vrei tu si cu siguranta multi crestinii te vor asculta.
Pai vorbiti de religii?
Ai zis ca le-ai studiat.
La crestinism e clar ca e diferit, dar nici budismul nu-l intelegeti?

Deci aici descrie ce anume s-a intamplat cu buda:

Mancarea si bauturile erau variate si se gaseau din abundenta. Un fierar prosper pe nume Cunda a gazduit banchetul cel mai generos, onorandu-l pe Buddha cu carnuri, diferite fierturi de orez aromate, muguri de bambus calcati de porci, dulciuri cu lapte si un fel de mancare condimentat cu carne de porc numit sukara-maddava. Gautama, ghiftuit si cuprins de crampe stomacale si arsuri, nu a terminat de mancat. O analiza moderna sustine ca „o artera importanta, aflata in sau langa un ulcer duodenal, s-a rupt si a eliberat o cantitate mare de sange in tractul intestinal”. Stoic, Gautama a incercat sa-si ascunda intensitatea simptomelor, pana cand o singerare anala abundenta i-a alarmat pe discipolii sai.
Hotarat sa predice in urmatoarea localitate din drumul sau, Kusinara, el a plecat din Pava pe jos, sustinut de prieteni, insa nu a ajuns departe. Cuprins de o sete avida datorita deshidratarii, el s-a asezat pe marginea drumului si a cerut sa i se aduca apa de la un parau din apropiere. Poate ca apa i-a potolit setea, insa este foarte probabil ca in acelasi timp sa-i fi agravat simptomele intestinale, deoarece paraul trecea pe langa un sat, iar apa probabil ca nu era potabila. Sangerand, vomand si toropit de o slabiciune, Buddha si-a continuat drumul catre periferia orasului Kusinara, unde letargia l-a rapus.

http://www.almeea.co...dha-in-chinuri/

Edited by altul2, 06 August 2014 - 17:15.


#68
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 06 august 2014 - 17:09, said:

Pai tu nu vorbesti de religii
Ai zis ca le-ai studiat.
La crestinism e clar ca e diferit, dar nici budismul nu-l intelegeti?

Deci aici descrie ce anume s-a intamplat cu buda:

Mancarea si bauturile erau variate si se gaseau din abundenta. Un fierar prosper pe nume Cunda a gazduit banchetul cel mai generos, onorandu-l pe Buddha cu carnuri, diferite fierturi de orez aromate, muguri de bambus calcati de porci, dulciuri cu lapte si un fel de mancare condimentat cu carne de porc numit sukara-maddava. Gautama, ghiftuit si cuprins de crampe stomacale si arsuri, nu a terminat de mancat. O analiza moderna sustine ca „o artera importanta, aflata in sau langa un ulcer duodenal, s-a rupt si a eliberat o cantitate mare de sange in tractul intestinal”. Stoic, Gautama a incercat sa-si ascunda intensitatea simptomelor, pana cand o singerare anala abundenta i-a alarmat pe discipolii sai.
Hotarat sa predice in urmatoarea localitate din drumul sau, Kusinara, el a plecat din Pava pe jos, sustinut de prieteni, insa nu a ajuns departe. Cuprins de o sete avida datorita deshidratarii, el s-a asezat pe marginea drumului si a cerut sa i se aduca apa de la un parau din apropiere. Poate ca apa i-a potolit setea, insa este foarte probabil ca in acelasi timp sa-i fi agravat simptomele intestinale, deoarece paraul trecea pe langa un sat, iar apa probabil ca nu era potabila. Sangerand, vomand si toropit de o slabiciune, Buddha si-a continuat drumul catre periferia orasului Kusinara, unde letargia l-a rapus.

http://www.almeea.co...dha-in-chinuri/
Posted Image  dar se accepta de data asta......
Hai ca macar ai simtul umorului...ai si tu partea ta frumoasa asa cum de altfel toti o avem. LOL cam n-am mai ras cu o asa pofta de mult. Chiar nu ma asteptam sa rad asa cu pofta de la un topic. Posted Image Posted Image Posted Image

#69
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Posttashinorbu, on 06 august 2014 - 16:55, said:

De aceea exista pe aici oameni ca Altul care in viata lor nu au spus ceva folositor.
Folositor nu poate fi decat adevarul

#70
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,061
  • Înscris: 23.09.2005

View Postaltul2, on 06 august 2014 - 16:11, said:

Tu stii cum a murit buda iluminosul?
Dracu l-a pus sa manace carne de porc
SI apoi a murit cufurit explodand si improscand in jur lui.

[ http://img4.wikia.nocookie.net/__cb20121125061515/adventuretimewithfinnandjake/images/0/02/Say-what.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://gifsec.com/wp-content/uploads/GIF/2014/03/Taylor-Swift-confused-gif.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ http://gifsec.com/wp-content/uploads/GIF/2014/03/Confused-Gollum-GIF.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ http://gifsec.com/wp-content/uploads/GIF/2014/03/Confused-GIF-3.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://gifsec.com/wp-content/uploads/GIF/2014/03/GIFS-Hallelujah.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ http://gifsec.com/wp-content/uploads/GIF/2014/03/Bless-this-gifs.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ http://gifsec.com/wp-content/uploads/GIF/2014/03/Bless-this-GIF.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





[ https://i.imgur.com/uY0c6O8.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://media.giphy.com/media/fWCRNZUrkxcD6/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://stream1.gifsoup.com/view5/3920603/big-trouble-china-head-explode-o.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 06 August 2014 - 18:33.


#71
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,061
  • Înscris: 23.09.2005
Altul, nu m-ai inteles. De unde ai scos maicã, asa o gogomãnie? :)

#72
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostPhobos, on 06 august 2014 - 18:50, said:

Altul, nu m-ai inteles. De unde ai scos maicã, asa o gogomãnie? Posted Image

Posted Image
Da tu cum ti-ai inchipuit ca a murit buda?
Ca un nimb intr-o explozie de lumina ?
Posted Image

Am prezentat pe larg sursa care evident e budista http://www.almeea.co...dha-in-chinuri/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate