Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intrebari si raspunsuri cu si despre spiritualitate.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3235 replies to this topic

#19
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 31 iulie 2014 - 21:27, said:

Deci nu inteleg?
Ce anume vrei sa zici?
Sa zici ca religia sau matematica sau stiinta e aceea pe care o stiu parintii e cam absurd.
Dar atunci tu ce ai gasit comun in toate religiile, ce anume se potriveste indiferent de zona de nastere?
Ce vreau sa zic este ca totul este divin, totul este conectat si totul este de fapt tu (dar adevaratul tu NU egoul tau). Cand ai sa lasi egoul deoparte ai sa observi asta si pe pielea ta. Partea cea mai dificila e sa scapi de egoul asta.
Ce am gasit in comun...hmmm simplu...toate sunt menite sa controleze si sa subjuge omul. Acu cateva mii de ani unii mai inteligenti au hotarat sa profite de prostia altora si au inceput cu vrajeli de genu dumnezeu, iar oameni plin de frica au pus botu si au inceput sa se inchine. Iisus le-a aratat apostolilor ce sa faca (in una din gospels zice clar ca ii invata krya yoga pe bolnavi). Asta de ce? Daca el trebuia sa ii salveze le zicea clar, copiii mei, maine in loc sa ma crucifice aia, am sa las un mare OZN is spatele grajdului unde m-am nascut iar toti cei care credeti in mine...va urcati in el si la ora "h" ne-am tirat de pe planeta asta de cacao.
Tot ce a incercat el sa faca, este ce au incercat si Gautama si Krishnamurti si Osho si restu, doar in diferite stiluri/moduri. Modul prin care ajungi la iluminare nu este important ci iluminarea in sine conteaza. Daca tu ai fii dumnezeu si te-ai uita in jos la planeta asta iti spun eu ca ai zice: Ba ba nici mie nu-mi vine a crede cat de ignoranti pot fii acesti oameni.

#20
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 31 iulie 2014 - 21:54, said:

Ce vreau sa zic este ca totul este divin, totul este conectat si totul este de fapt tu (dar adevaratul tu NU egoul tau). Cand ai sa lasi egoul deoparte ai sa observi asta si pe pielea ta. Partea cea mai dificila e sa scapi de egoul asta.
Ce am gasit in comun...hmmm simplu...toate sunt menite sa controleze si sa subjuge omul. Acu cateva mii de ani unii mai inteligenti au hotarat sa profite de prostia altora si au inceput cu vrajeli de genu dumnezeu, iar oameni plin de frica au pus botu si au inceput sa se inchine. Iisus le-a aratat apostolilor ce sa faca (in una din gospels zice clar ca ii invata krya yoga pe bolnavi). Asta de ce? Daca el trebuia sa ii salveze le zicea clar, copiii mei, maine in loc sa ma crucifice aia, am sa las un mare OZN is spatele grajdului unde m-am nascut iar toti cei care credeti in mine...va urcati in el si la ora "h" ne-am tirat de pe planeta asta de cacao.
Tot ce a incercat el sa faca, este ce au incercat si Gautama si Krishnamurti si Osho si restu, doar in diferite stiluri/moduri. Modul prin care ajungi la iluminare nu este important ci iluminarea in sine conteaza. Daca tu ai fii dumnezeu si te-ai uita in jos la planeta asta iti spun eu ca ai zice: Ba ba nici mie nu-mi vine a crede cat de ignoranti pot fii acesti oameni.

Dar este o diferenta majora: Hristos a fost omorat.
Restul budistilor au murit de moarte buna (bine vorba vine)
Apoi toti ucenicii lui Hristos au suferit acelasi supliciu.
Restul budistilor au huzurit binemersi, osho cu 100 de masini personalizate.

De ce vezi o asemanare intre aceste doua situatii?
Eu zic ca e clar ca Hristos a spus si a facut un lucru iar restul au spus si au facut altceva
De exemplu ce zice Osho cu ce zice Krishnamurti sunt cam la fel, de altfel seamna cu ce zici si tu, adica nu exista religie ci exista doar egoul personal. Bine egoul nu in stare libera ci subjugat diavolului, de aceea ceri imperios ca omul sa renunte la personalitate. Si in plus ziceti ca ar mai fi si reancarnarea.

Chestii preluate de la buda (de la guru evident sa nu se inteleaga gresit), dar te intreb eu pe tine: cine il reancarneaza pe budist daca nu exista zei?

Edited by altul2, 31 July 2014 - 23:06.


#21
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 31 iulie 2014 - 23:04, said:

Dar este o diferenta majora: Hristos a fost omorat.
Restul budistilor au murit de moarte buna (bine vorba vine)
Apoi toti ucenicii lui Hristos au suferit acelasi supliciu.
Restul budistilor au huzurit binemersi, osho cu 100 de masini personalizate.

De ce vezi o asemanare intre aceste doua situatii?
Eu zic ca e clar ca Hristos a spus si a facut un lucru iar restul au spus si au facut altceva
De exemplu ce zice Osho cu ce zice Krishnamurti sunt cam la fel, de altfel seamna cu ce zici si tu, adica nu exista religie ci exista doar egoul personal. Bine egoul nu in stare libera ci subjugat diavolului, de aceea ceri imperios ca omul sa renunte la personalitate. Si in plus ziceti ca ar mai fi si reancarnarea.

Chestii preluate de la buda (de la guru evident sa nu se inteleaga gresit), dar te intreb eu pe tine: cine il reancarneaza pe budist daca nu exista zei?
Deci cu mult mai inteligenti budistii asta vrei sa spui. Sunt de acord cu tine.
Nu exista diavol....egoul nu vine de acolo...egoul este doar o unealta a sufletului insa cand el pretinde ca este propriul sau creator atunci apare problema.
Sufletul sau se reincarneaza si-si construieste singur un ego..ca sa poata supravietui...dar nu ca sa se distreze pe pamant sau sa stea inchis toata viata intro manastire si sa nu poata spre ex aprecia frumusetea unei femei sau a unui apus de soare, ci ca sa capete cunostiinte si sa acumuleze energie cosmica.

Acelasi lucru l-a zis si Iisus numa ca au avut altii timp in aproape 2000 de ani sa-i modifice forma dupa cum au dorit in idea de a te subjuga. Daca erau inregistrari cu vorbele lui erau aproximativ egale cu cele ale lui Krishnamurti, Osho etc.

Edited by AHDUB, 31 July 2014 - 23:16.


#22
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 31 iulie 2014 - 23:13, said:

Deci cu mult mai inteligenti budistii asta vrei sa spui. Sunt de acord cu tine.
Nu exista diavol....egoul nu vine de acolo...egoul este doar o unealta a sufletului insa cand el pretinde ca este propriul sau creator atunci apare problema.
Sufletul sau se reincarneaza si-si construieste singur un ego..ca sa poata supravietui...dar nu ca sa se distreze pe pamant sau sa stea inchis toata viata intro manastire si sa nu poata spre ex aprecia frumusetea unei femei sau a unui apus de soare, ci ca sa capete cunostiinte si sa acumuleze energie cosmica.

Acelasi lucru l-a zis si Iisus numa ca au avut altii timp in aproape 2000 de ani sa-i modifice forma dupa cum au dorit in idea de a te subjuga. Daca erau inregistrari cu vorbele lui erau aproximativ egale cu cele ale lui Krishnamurti, Osho etc.

Sunt totusi niste nuante care produc o diferenta majora desi aparent ar semana
Tu zici doua chestii combinate:
1. Ca egoul omului e rau si trebuie abandonat
2. Ca omul este o rotita intr-un angrenaj universal

Asta explicitat inseamna ca tu ceri ca omul sa renunte la personalitatea lui si sa se lase acaparat de o forta universala.
In crestinism acest proces se cunoaste foarte bine si se numeste posedare diavoleasca

Dar ce lipseste in acest melanj ca posedarea sa fie reala: ideea lipsei zeilor adica a posesorilor. Diavolii nu doresc ca budistul posedat sa vorbeasca macar de stapani

#23
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 31 iulie 2014 - 23:30, said:

1. Ca egoul omului e rau si trebuie abandonat
NU este rau unde ai vazut tu ca am scriu eu ca este rau..am spus ca e o unealta cum este de fapt si corpul.

View Postaltul2, on 31 iulie 2014 - 23:30, said:

2. Ca omul este o rotita intr-un angrenaj universal
Ei vezi ca usor usor incepi sa gandesti pentru tine. Da cam asa ceva...si rotita asta e strans legata de intregul sistem si prin urmare NU poate exista individual.

Hai sa iti dau un exemplu ca sa fiu mai explicit, sper sa intelegi de data asta.
Un om esti dumnezeul propriului sau corp, si prin urmare este responsabil de el in totalitate. Daca nu are grija de el, se imbolnavesti asta e clar. Dar sa presupunem ca acest om face totul ca la carte.
Organismul sau esti format din diferite organe cu diferite functii. Aceste organe sunt la randul lor impartiti in mai multi sau mai putini lobi/cavitati. Acestea sunt impartite in subdivizii sa le zic iar aceste subdivizii sunt impartite in grupuri de celule. Aceste celule sunt programate (contin egoul lor) pentru a duce la bun sfarsit sarcina pt care au fost create in functie de zona si rolul fiecareia. Este evident ca aceste celule NU pot trai decat in sistem nu si in afara sa (daca omu isi taie un deget de ex acel deget se va descompune).
Problema apare atunci cand una sau un grup de celule pretinde ca el nu face parte din sistem si ca poate sa traiasca independent de acesta dar in el (adica in corp). In exemplul meu aceste celule se numesc maligne.
Omul nu stie ce se intampla la nivel celular insa daca un intreg organ este afectat atunci el actioneaza, de cele mai multe ori fiind prea tarziu pt ca boala a avansat prea mult si prin urmare se produce moartea sa.

Ei bine acum daca in loc sa analizezi situatia la microscop o analizezi cu un telescop observi ff usor ca tu esti de fapt una din acele celule (nu neaparat cea rea/maligna). Noi oameni suntem niste celule aflate pe acest pamant care indeplinim un anumit rol, sistemul solar are un alt rol si tot asa, galaxia un alt rol si universul alt rol.

Tu te numesti X-ulescu, dar si o celula din degetul tau este tot acest X-ulescu si prin urmare este la fel de importanta ca celelalte pt ca numai intr-o armonie pot exista. E mai clara acum imaginea sau nici acum nu face sens????

View Postaltul2, on 31 iulie 2014 - 23:30, said:

Asta explicitat inseamna ca tu ceri ca omul sa renunte la personalitatea lui si sa se lase acaparat de o forta universala.
In crestinism acest proces se cunoaste foarte bine si se numeste posedare diavoleasca
Dar ce lipseste in acest melanj ca posedarea sa fie reala: ideea lipsei zeilor adica a posesorilor. Diavolii nu doresc ca budistul posedat sa vorbeasca macar de stapani
Nup mai inteles gresit eu am spus clar ca omu tre sa fie pe picioarele sale fara nici un fel de autoritate fie ea dumnezeu, diavol sau mai stiu eu ce entitate.
Daca te posezeaza dumnezeu tot posedare se numeste...vezi tu dumnezeu asta e doar o entitate ca tine dar cu puteri mai mari. El poate fi bun sau rau....

#24
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Daca tot spui ca ai citit foarte mult si foarte multi iluminati(Isus,Budha,etc.)cred ca ai facut si o sinteza la toate religiile.
Prezinta-ne pe scurt aceasta sinteza.

#25
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 01 august 2014 - 00:12, said:

NU este rau unde ai vazut tu ca am scriu eu ca este rau..am spus ca e o unealta cum este de fapt si corpul.
Este o unealta maligna, in sensul ca desi exista el nu trebuie sa apartina persoanei. Persoana trebuie sa-l abandoneze.

View PostAHDUB, on 01 august 2014 - 00:12, said:

Hai sa iti dau un exemplu ca sa fiu mai explicit, sper sa intelegi de data asta.
Un om esti dumnezeul propriului sau corp, si prin urmare este responsabil de el in totalitate. Daca nu are grija de el, se imbolnavesti asta e clar. Dar sa presupunem ca acest om face totul ca la carte.
Aici deja spui niste contradictii foarte mari
Odata zici:
- omul este dumnezeul propriu
A doua oara zici:
- omul trebuie sa renunte la egoul propriu

Deci cum ar putea cineva sa fie dumnezeul propriu daca trebuie sa renunte la egoul propriu si sa devina sclav? Total absurd ce spui

View PostAHDUB, on 01 august 2014 - 00:12, said:

Nup mai inteles gresit eu am spus clar ca omu tre sa fie pe picioarele sale fara nici un fel de autoritate fie ea dumnezeu, diavol sau mai stiu eu ce entitate.
Daca te posezeaza dumnezeu tot posedare se numeste...vezi tu dumnezeu asta e doar o entitate ca tine dar cu puteri mai mari. El poate fi bun sau rau....
Posedarea este doar de la diavol.
Cand au aparut teoriile budiste, diavolul e cel care l-a invatat pe buda, Osho, Krishnamurti si ceilalti din gasca sa-i faca pe creduli sa-si desfinteze egoul.
Cum? Pai asa cum ai explicat si tu:
- prima etapa e ca budistul trebuia sa-si repudieze egoul personal si sa-l tina inlantuit
- a doua etapa era sa-si predea egoul fortei universale, dupa cum ai spus ca egoul propriu este o parte dintr-un angrenaj universal

Ce implica aceste doua etape?
Simplu ii permite diavolului sa-l faca pe budist una cu el, adica ii intra in suflet si-l stapaneste.
Egoul budistului pe care nu mai este stapan, este cedat diavolului atunci cand budistul se recunoaste parte din forta universala, care e diavolul.
Deci ca sa intelegi, diavolul vrea sa-l faca sclavul lui pe budist. Cum face asta: ii zice ca trebuie sa fie parte din forta universului (care e diavolul evident) si in acelasi timp ii zice sa-si cedeze egoul, sa nu se mai ingrijeasca de el. Ego care este imediat acaparat de diavol evident.

Repet acest mecanism este atat de cunoscut din ceea ce se numeste posedare diavoleasca.
Un posedat are ego? Deloc
Este pus in miscare doar de diavol care face cu el ce vrea? Da, adica e parte dintr-un angrenaj condus de diavolul

Pentru ca sa nu bata la ochi diavolul il invata pe budist sa zica ca e dumnezeu pe pamant.
Ceea ce e o minciuna evidenta: cum sa fii dumnezeu daca nu ai ego propriu?

Edited by altul2, 01 August 2014 - 07:48.


#26
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postascended, on 01 august 2014 - 01:23, said:

Daca tot spui ca ai citit foarte mult si foarte multi iluminati(Isus,Budha,etc.)cred ca ai facut si o sinteza la toate religiile.
Prezinta-ne pe scurt aceasta sinteza.
Este vorba de credinta crestina in Dumnezeu

Si restul credintelor care sunt in diavol sub diferite forme si variatiuni

#27
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
1)Multumesc pentru raspuns @altul2.
2)Intrebarea era pentru userul BUDHA(AHDUB),cel care a initiat topicul.
3)Repet intrebarea,deorece cred ca nu am intrebat ce vroiam sa mi se raspunda:
Care este esenta tuturor religiilor?

#28
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 01 august 2014 - 07:32, said:

Este o unealta maligna, in sensul ca desi exista el nu trebuie sa apartina persoanei. Persoana trebuie sa-l abandoneze.
Bine bine eu ti-am explicat daca nu intelegi te priveste. Incearca tu sa traiesti fara ego si zi-ne si noua daca poti (acest ego este de fapt gandul)

View Postaltul2, on 01 august 2014 - 07:32, said:

Aici deja spui niste contradictii foarte mari
Odata zici:
- omul este dumnezeul propriu
A doua oara zici:
- omul trebuie sa renunte la egoul propriu

Deci cum ar putea cineva sa fie dumnezeul propriu daca trebuie sa renunte la egoul propriu si sa devina sclav? Total absurd ce spui
Eeee vulpea daca n-ajunge la struguri zice ca sunt acrii, cam asa esti si tu...consideri ca ma contrazic nerealizand de fapt ca aceasta contradictie vine de fapt din tine. Eu stiu ce stiu daca vrei sa ma asculti bine daca nu esti liber sa gandesti cum vrei eu nu te oblig.

Egoul omului (adica gandul) de fapt nu exista. Sa-ti dau un ex: Intr-o companie mai mare lucreaza mii de oameni. Acesti oameni sunt angajati ai companiei, au badge-uri, au inscriptii ...in sfarsit tot tacamul. Compania poa sa-i concedieze daca nu-si fac treaba sau daca fura etc. Dar un lucru esential pe care omenirea il scapa este acela ca aceasta companie NU exista de fapt. Ea tot de om a fost inventata cu scopul de a produce ceva. Ei bine asa e si cu omu, gandul sau este de fapt acea companie...dar vezi tu, ca NU poti convietui fara gand, deci daca spui ca tre sa scapi de ego complet inseamna ca n-ai inteles de fapt care-i treaba.
E mai clar acum?


View Postaltul2, on 01 august 2014 - 07:32, said:

Posedarea este doar de la diavol.
Cand au aparut teoriile budiste, diavolul e cel care l-a invatat pe buda, Osho, Krishnamurti si ceilalti din gasca sa-i faca pe creduli sa-si desfinteze egoul.
Cum? Pai asa cum ai explicat si tu:
- prima etapa e ca budistul trebuia sa-si repudieze egoul personal si sa-l tina inlantuit
- a doua etapa era sa-si predea egoul fortei universale, dupa cum ai spus ca egoul propriu este o parte dintr-un angrenaj universal
Diavolul nu te posedeaza, te posedeaza toti entitati mici care au mierlit-o si din frica incearca sa-si caute un loc de refugiu pt ca nu inteleg ce se intampla cu ei (ei fiind inca prinsi in acel purgatoriu) Ar mai fii si alte motive dar in fine nu vreau sa intru in astfel de subiecte aici pt ca astea chiar ca nu-s pt oricine.

View Postaltul2, on 01 august 2014 - 07:32, said:

Ce implica aceste doua etape?
Simplu ii permite diavolului sa-l faca pe budist una cu el, adica ii intra in suflet si-l stapaneste.
Egoul budistului pe care nu mai este stapan, este cedat diavolului atunci cand budistul se recunoaste parte din forta universala, care e diavolul.
Deci ca sa intelegi, diavolul vrea sa-l faca sclavul lui pe budist. Cum face asta: ii zice ca trebuie sa fie parte din forta universului (care e diavolul evident) si in acelasi timp ii zice sa-si cedeze egoul, sa nu se mai ingrijeasca de el. Ego care este imediat acaparat de diavol evident.
Daca iti pierzi mintile nu inseamna neaparat ca te-a posedat cineva. Inseamna ca n-ai fost pregatit sa poti sa deal-uiesti cu toata constiinta ta deodata, dasta spun ca nu poti sari peste etape.

View Postaltul2, on 01 august 2014 - 07:32, said:

Repet acest mecanism este atat de cunoscut din ceea ce se numeste posedare diavoleasca.
Un posedat are ego? Deloc
Este pus in miscare doar de diavol care face cu el ce vrea? Da, adica e parte dintr-un angrenaj condus de diavolul
Daca nu esti constient de absolut tot ce se intampla cu tine acu e normal sa reactionezi asa in lipsa egoului. Daca iti i-au gandul pentru 5 min, ai sa faci si tu la fel sau poate mai rau ca un om pe care-l consideri posedat. Aia nu e posedare, exista intradevar si ceva de genu dar nu intru aici in detalii.

View Postaltul2, on 01 august 2014 - 07:32, said:

Pentru ca sa nu bata la ochi diavolul il invata pe budist sa zica ca e dumnezeu pe pamant.
Ceea ce e o minciuna evidenta: cum sa fii dumnezeu daca nu ai ego propriu?
Ti-am mai zis, egoul impreuna cu corpul sunt unealta sufletului. acest dumnezeu este de fapt sufletul tau.

#29
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postascended, on 01 august 2014 - 11:16, said:

Intrebarea era pentru userul BUDHA(AHDUB),cel care a initiat topicul.
Pftui drace ma dadui de gol!! LOL

View Postascended, on 01 august 2014 - 11:16, said:

)Care este esenta tuturor religiilor?
Esenta religiilor a plecat de la Adhi yogi acu cateva mii de ani. El a invatat 7 apostoli 7 tipuri diferite de yoga ….acestea fiind acsate pe cele 7 chacras-centre (7 sages - de aici si 7 numarul lui dumnezeu …daia sunt 7 zile ale sapatamanii). In sfarsit…sunt fff multe de vorbit doar aici asa ca n-am timp.
Uite o prezentare facuta de un alt iluminat cunoscut sub numele de Sadhguru (pt cei interesati el inca traieste).
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4IIZGJqXH7g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asadar de la el a plecat totul, toate religiile printre care si acest crestinism. Ei bine totul a precat din Himalaia, dasta se zice ca India e cea mai spirituala tara, dasta majoritatea yoghinilor traiesc acolo pt ca de acolo s-au nascut multi iluminati (Adhi yogi, Gautama, Padmasambava, Sri Ramana Maharsi, Sadhguru, Krishnamurti, Osho etc)Asta nu inseamna ca nu poti deveni iliminat oriunde te-ai afla, ci doar ca acolo energia cosmica are un nivel mai ridicat, in special pe munte…
Dupa mii de ani, omu s-a smecherit si a inceput sa profite, modificand cum a dorit aceste invataturi in idea NU de a ajuta omul sa acceseze alte planuri ale conostiintei proprii ci doar sa il sclavageasca.
Esenta invataturilor este buna in principiu dar doar daca intelegi adevaratul mesaj ascuns. Te-ai intrebat vreodata de ce cartile sfinte au intotdeauna un mesaj ascuns?
Ei bine ala e de fapt adevaratul mesaj, restul e de suprafata bagat de la ei in idea de control.
Hai sa-ti dau un exemplu pe care eu insusi l-am trait…
Cand eram la varsta pubertatii m-am dus odata cu o prietena la biserica sa ma spovedesc. Dupa ce i-am zis preotului ce isprava am salajduit popa mi-a raspuns: Oooo ala e pacatul malariei, mare pacat fiule…ca sa te ierte dumnezeu tre sa nu-l mai faci vreodata si in plus de alta trebuie sa faci in fiecare seara 3oo de matanii timp de un an. Eu fricos pe atunci chiar am pus botu si credeam intrutotul ce zicea el. Cand am iesit de la patriarhie m-am intalnit si cu prietena aia a mea si ea era fff fericita pt ca pt acelasi pacat al malariei primise o pedeapsa de doar 20 de matanii pe zii pt doar 3 luni.
Ei bine, cand am auzit eu o isprava ca asta si mai ales orbit de invidie ca fata a primit o pedeapsa mult mai mica ca a mea mi-am zis in gand…."hai sa ne cacam inspre gura ta parinte" (am putin chef de bascalie azi) dupa care am renuntat la toate mataniile dansului.
Totusi experientele mele spirituale erau trairi reale si nu le puteam trece cu vederea, asa ca, credeam si eu orbeste intrun dumnezeu care are sa ma salveze daca nu mai fac astfel de pacate. In sfarsit m-am abtinut vre-o 6-7 luni complet desi imi era enorm de greu pt ca hormonii imi zburau prin singe mai ceva ca pasarile cerului, insa intro seara o prietena de-a surori mele a venit la mine si am stat la barfa pana tarziu in noapte. Ei bine parintii ei au fost de acord sa ramana la noi si am end up sa dorm cu ea in pat. Nu am facut absolut nimic, dar gandul mi-a zburat la toate iar a doua zi m-am tarat de durere pana la baie.
Dupa toate isprava asta am realizat ca nu fac altceva decat sa ma chinui singur fara nici un motiv, dar in sinea mea parca simteam ca nu e bine ce fac (vinovatia pe care ortodoxia o popaga). Prin urmare m-am apucat si am studiat problema personal incercand nu sa opresc pacatul in sine, ci mai degraba sa inteleg de ce fac eu ce fac si de ce popa zice ca nu e bine ce fac. In sfarsit, am inteles de ce nu tre sa faci acel pacat care n-are nici o treaba cu "te bate dumnezeu". Asta tine poate la copii mici dar banuiesc ca nu se aplica la prea multi pe aici.
Raspunsul la aceasta mare dilema este urmatorul: Sistemul de chacras al nostru pleaca de la baza coloanei vertebrale pana sus in crestetul capului.
Cine face prea multi sex nu face altceva decat sa-si intareasca al doilea chacra (Svadisthana) . Yoga zice sa-ti intaresti chacraurile dar tre sa fie totul in balans. Ca sa fie totul in balans tre sa nu te axezi doar pe unul., cele mai imprtante sunt cele de la inima in sus. Daca cineva invata singur cum sa absoarba energie cosmica (zicea cineva ceva pe aici de forta vitala si de un fluviu pe sira spinarii)  o sa fie influientat de cel mai activ chacra in cazul de fata cel al placerii. Dasta oamenii au diferite inclinatii, functie de cat de activi sunt centrii lor. Daca esti influientat de chacraurile de jos te vei comporta ca un animal cum s-ar spune in timp ce daca ti le activezi pe cele superioare tinzi spre iluminare.
Daca unul din chacrauri devine inactiv iar nu e bine ca apar bolile.
Cam asta ar fi raspunsul meu la intrebarea ta, religia este folositoare pt cei ce nu au capacitatea de a intelege, dasta Krishna si Iisus ii invata devotiune pe oameni de atunci…dar daca ai inteles care-i treaba nu-ti mai tre nici un fel de religie, credinta, frica, dumnezeu, etc etc.

#30
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Raspunsul pe care eu il asteptam era altul,si anume:
Toate religiile te invata(iti cer)sa fii om bun.Atat si nimic mai simplu.Citeam odata,undeva cum ca religiile ar fi toate un fel de ghid de conduita.
Si cam are logica,deoarece daca omenirea nu ar fi cat de cat buna s-ar autodistruge.
Plus ca mai este si acea rasplata care o primeste fiecare dupa moarte,in functie de viata si faptele pe care le-a trait si facut(ceva de genul-a fost om rau si a facut mult rau,in mod sigur nu se duce in loc cu verdeata si ciripele).

#31
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postascended, on 01 august 2014 - 19:03, said:

Raspunsul pe care eu il asteptam era altul,si anume:
Toate religiile te invata(iti cer)sa fii om bun.Atat si nimic mai simplu.Citeam odata,undeva cum ca religiile ar fi toate un fel de ghid de conduita.
Si cam are logica,deoarece daca omenirea nu ar fi cat de cat buna s-ar autodistruge.
Plus ca mai este si acea rasplata care o primeste fiecare dupa moarte,in functie de viata si faptele pe care le-a trait si facut(ceva de genul-a fost om rau si a facut mult rau,in mod sigur nu se duce in loc cu verdeata si ciripele).
Poti sa fii om bun si fara religii (de fapt mai marii iluminatii n-aveau nici o treaba cu religiile)...toti copii se nasc fff buni, inocenti, cu o iubire absoluta in inima, dar  societatea asta barbara ii strica pe parcurs asa ca nu religia te face om bun....Iti zic eu ca daca esti la ananghie devi om bun automat. Multi incerca sa schimbe omu prin frica, dar frica nu face decat sa creeze mai mare haos, probabil ca nu poti intelege ce spun eu acum.
Eu nu sunt nici pro nici contra religiei, doar ca spun lucrurilor pe fata atata tot. Daca esti religios si crezi ca aia e calea ta, go for it...dar a mea nu mai e demult .... eu incerc sa ii lamuresc pe cei de pe aici care inca au dubii cu privire la religiile astea si asta pt ca si eu la randul meu aveam dubii as putea zice mari abisuri.
Daca ar fi sa compar cum vedem lucrurile cand eram si eu fan Iisus si cum le vad acum, e ca si cum as compara un graunte de nisip cu soarele de pe cer.  Dar na, daca multi se multumesc cu putin e problema lor, eu nu m-am multumit cu putin si nu m-am lasat pana nu am aflat singur care este de fapt treaba.

#32
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View Postaltul2, on 31 iulie 2014 - 14:46, said:

Eu as vrea sa stiu care e diferenta intre Iisus si restul de nume insirate de tine

Tu de fapt vrei sa stii care e diferenta intre isus si budha.

#33
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostAHDUB, on 01 august 2014 - 18:39, said:


Asadar de la el a plecat totul, toate religiile printre care si acest crestinism. Ei bine totul a precat din Himalaia, dasta se zice ca India e cea mai spirituala tara, dasta majoritatea yoghinilor traiesc acolo pt ca de acolo s-au nascut multi iluminati (Adhi yogi, Gautama, Padmasambava, Sri Ramana Maharsi, Sadhguru, Krishnamurti, Osho etc)

Draga BUDHA,

Tehnic vorbind Padmasambava nu s-a nascut.
Ci a aparut in mod miraculos pe o floare de lotus pe lacul Danakosha din Odyana de vest.

Cand el a fost intrebat de oamenii regelui cine ii sunt parintii a raspuns in cantec astfel:

Tatal meu este Samantabadra care se naste cu de la sine putere,
Mama mea este sfera suprema a realitatii, Samatabadri
Casta din care provin este uniunea intelepciunii primordiale cu domeniul suprem Dharmadhatu
Iar numele meu este Padmasambava cel plin de Glorie.

#34
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Posttashinorbu, on 01 august 2014 - 20:29, said:

Tehnic vorbind Padmasambava nu s-a nascut.
Ci a aparut in mod miraculos pe o floare de lotus pe lacul Danakosha din Odyana de vest.

Cand el a fost intrebat de oamenii regelui cine ii sunt parintii a raspuns in cantec astfel:

Tatal meu este Samantabadra care se naste cu de la sine putere,
Mama mea este sfera suprema a realitatii, Samatabadri
Casta din care provin este uniunea intelepciunii primordiale cu domeniul suprem Dharmadhatu
Iar numele meu este Padmasambava cel plin de Glorie.

Stiu povestea lui, dar na nu multi o pot intelege asa ca nu stau aici sa explic toate caile prin care un adevarat budha poate lua fiinta. Stiu si de ce a ascuns cartea aia, dupa care a spus ca va fii gasita doar peste 6oo de ani, exact cum a prezis.
Si nu a fost tehnic deloc, a fost reala povestea nu a venit ca Iisus sau ca omul de rand printrun pantec. Dar daca incep cu astea iar sar credinciosii si spun ca era de fapt dracu si mai bine ma abtin sa fac orice fel de comentariu pe aceasta cale.
Dar intradevar poti aparea pe lumea asta din senin cum s-ar spune dar consider ca e mai bine sa nu vorbesc de chestii de genu pe aici.

#35
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Poti fi om bun si fara sa urmezi anumite invataturi ale anumitor iluminati(sau cum vrei tu sa-i numesti).
Tot ce trebuie sa faci este sa-ti dai singur seama ce inseamna cu adevarat sa fii bun(aici nu ma refer ca ar trebui sa urmezi un anume rit).
Din cate observ,tu ai cam schimbat crestinismul(ortodoxia) cu alte dogme.
S-ar putea ca mai tarziu sa ajungi la concluzia ce crezi acum nu explica tot,ci poate un pic partial.
Si sa iti spun un mic secret:nu Dumnezeu se ocupa cu soarta noastra,felul in care ne merge in viata,reusitele noastre,esecurile noastre,etc.Deci nu ai de ce sa fii suparat pe Dumnezeu.
P.S.Eu nu sunt religios,sunt ani buni de cand am intrat ultima data intr-o biserica,dar cred in Dumnezeu(de fapt pot spune ca sunt sigur de existenta Lui),si asta nu datorita unei anume indoctrinari,ci pe baza observatiilor personale asupra lumii in care traim.

#36
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postascended, on 02 august 2014 - 02:16, said:

Poti fi om bun si fara sa urmezi anumite invataturi ale anumitor iluminati(sau cum vrei tu sa-i numesti).
Tot ce trebuie sa faci este sa-ti dai singur seama ce inseamna cu adevarat sa fii bun(aici nu ma refer ca ar trebui sa urmezi un anume rit).
Din cate observ,tu ai cam schimbat crestinismul(ortodoxia) cu alte dogme.
S-ar putea ca mai tarziu sa ajungi la concluzia ce crezi acum nu explica tot,ci poate un pic partial.
Si sa iti spun un mic secret:nu Dumnezeu se ocupa cu soarta noastra,felul in care ne merge in viata,reusitele noastre,esecurile noastre,etc.Deci nu ai de ce sa fii suparat pe Dumnezeu.
P.S.Eu nu sunt religios,sunt ani buni de cand am intrat ultima data intr-o biserica,dar cred in Dumnezeu(de fapt pot spune ca sunt sigur de existenta Lui),si asta nu datorita unei anume indoctrinari,ci pe baza observatiilor personale asupra lumii in care traim.

Poti sa fi om bun, si fara ele, si fara religie si cel mai impoartant fara dumnezeu. Am ajuns la concluzia ca nu exista alte intrebari care sa nu le fi gasit vreun raspuns cat se poate de logic, clar si inteligent. Un alt motiv mai putin important este sa ma verific daca pot raspunde si intrebarilor voastre fara nici un pic de confuzie. Pana acum n-am primit intrebarea de game over. Asta nu poate sa-mi confirme decat ca ce am aflat este 100% adevarat.
Eu nu sunt suparat pe o iluzie creeata de propriul ego, dar nici nu sunt atat de prostut incat sa cred in ea
Zi-mi si mie de ce esti tu sigur de existenta lui? Nu cumva frica te face sa ai credinta asta oarba...i-a incerca sa te analizezi mai bine si vezi ce gasesti.

Eu nu fac ce fac doar ca sa fiu bun, bunatatea vine ca un efect secundar a ceea ce fac.Si asta este adevarata bunatate nu cea practicata mecanic (prin religie). Eu am cu totul alt scop pe aceasta planeta, nicidecum sa fiu sau sa devin un om bun/mai bun. Daca doar atata vrei eu zic ca popa & biblia e combinatia cea mai originala. Si la fel si iluminatii au vorbit pt cei care vor sa fie ceva mai sus decat un om mai bun, cum am mai spus eu am fost insetat sa aflu totul nu m-am multumit doar cu a fii un om mai bun. Universul asta iti permite sa devii orice, daca te autolimitezi e strict problema ta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate