Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebari si raspunsuri cu si despre spiritualitate.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3235 replies to this topic

#1
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014
Am deschis acest topic pentru a raspunde intrebarilor voastre legate de spiritualitate in general in ideea de a incerca sa clarific pe cat posibil confuzia celor cu adevarat interesati (sper sa gasesc macar unul care ma va intelege).
Am sesizat ca intradevar sunt fff multe offtopic si intentia mea nu a fost de a "strica" topicul nimanui.
Toti cei care intra pe astfel de topicuri sunt mai mult sau mai putini interesati dar asta nu inseamna ca sunt si seriosi. Este o mare diferenta intre a fii interesat si a fii serios….un exemplu concret este urmatorul: un credincios este interesat,…in timp ce un yoghin este serios cand vine vorba de spiritualitate.
Eu NU vreau sa ajut pe nimeni de pe aici, vreau sa fie clara treaba asta de la bun inceput, ce imi doresc este sa indrum acele persoane (daca exista) serioase de pe aici. Asta NU inseamna ca le voi zice eu ce sa faca sau prostii de genu, asta nu inseamna ca se vor alia cu mine, sau ca eu voi deveni autoritar in fata lor (sau prostii de tip guru), ci doar il voi indruma acolo unde consider ca este nevoie, restul actiunilor sale depinzand numai si numai de ei. Eu o fac din placere si cu buna intentie de a indruma pe cel interesat si serios in acelasi timp.
Cine nu intelege mesajul meu il rog de la bun inceput sa ma ignore si sa nu mai intre pe acest topic, nu de alta dar nu vreau sa creez nici un conflict (desi este imposibil). NU sunt aici sa distrug religii, secte, etc sau sa-mi creez adepti (sa fur omu de la dreapta credinta cum ar spune popa) sunt si eu aici ca tot omul (nimic special) pe un forum de discutii in care imi exprim propria parere cu privire la spiritualitate.

Asadar astept intrebarile voastre.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Din cate stiu exista topic special de spiritualitate... in aria religie si spiritualitate.

#3
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
nu sunt filosof ... dar unde ai incadra un filosof ? in cei seriosi sau in cei interesati?

#4
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postandreic, on 30 iulie 2014 - 20:10, said:

Din cate stiu exista topic special de spiritualitate... in aria religie si spiritualitate.
Ooops my bad....e ok...oricum pana maine va fi mutat. Scuze! Rog unul din administratori sa-l plaseze acolo unde considera el ca e cel mai bun loc pt asa ceva si sa stearga urma lui de aici (asta daca se poate), adica sa nu trebuiasca sa fie cineva redirectionat.

View Postbabalaul, on 30 iulie 2014 - 20:19, said:

nu sunt filosof ... dar unde ai incadra un filosof ? in cei seriosi sau in cei interesati?
Cei interesati

#5
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Si pana la urma ce consideri ca esti?Sau ce pregatire ai de crezi ca poti raspunde unor intrebari mai delicate?
Ca doar nu ai fost pe lumea ailalta si te-ai intors si acum ne povestesti si noua ce si cum in viata de dupa moarte.
P.S.Asta nu-i un post la misto.

#6
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postascended, on 30 iulie 2014 - 22:02, said:

Si pana la urma ce consideri ca esti?Sau ce pregatire ai de crezi ca poti raspunde unor intrebari mai delicate?
Sunt un om ca si tine, nu e nici o diferenta intre noi. Ce difera este faptul ca eu stiu de ce sunt aici si tu nu sti. Am peste cateva mii de ore de studiu intens al acestor subiecte care m-au framantat de mic copil. I-am studiat indeaproape pe Iisus, gautama, krisha, moise, religiile (ortodoxismul in special) si iluminatii cei mai recenti cum ar fii Osho, Babaji, Buda boy, Tam, Dalai Lama, Sadguru, Alan Watts si in special Krishnamurti si practic ei spun acelasi lucru dar folosind metode diferite. Krishnamurti mi se pare cel mai original si cel care a despicat si explicat firul vieti cel mai bine pana acum. Pe langa toate acestea se adauga nenumarate-le experiente pe care le-am avut si care mi-au confirmat mai tot ce spuneau toti acesti iluminati.

View Postascended, on 30 iulie 2014 - 22:02, said:

Ca doar nu ai fost pe lumea ailalta si te-ai intors si acum ne povestesti si noua ce si cum in viata de dupa moarte.
P.S.Asta nu-i un post la misto.
Si daca ti-as spune ca am fost si m-am intors tot nu m-ai crede asa ca o astfel de intrebare nu-si are rostul din start.

#7
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostAHDUB, on 30 iulie 2014 - 22:45, said:

Ce difera este faptul ca eu stiu de ce sunt aici si tu nu sti.

Bun,
- explică de ce ești aici,
- prezintă dovezile care crezi că ar fi elucidante, pentru motivele exitenței tale "aici", pentru a le analiza veridicitatea.

Edited by madhukar, 31 July 2014 - 14:40.


#8
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 30 iulie 2014 - 22:45, said:

I-am studiat indeaproape pe Iisus, gautama, krisha, moise, religiile (ortodoxismul in special) si iluminatii cei mai recenti cum ar fii Osho, Babaji, Buda boy, Tam, Dalai Lama, Sadguru, Alan Watts si in special Krishnamurti
Eu as vrea sa stiu care e diferenta intre Iisus si restul de nume insirate de tine

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postaltul2, on 31 iulie 2014 - 14:46, said:

Eu as vrea sa stiu care e diferenta intre Iisus si restul de nume insirate de tine

Iisus era circumscris.

#10
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postedy_wheazel, on 31 iulie 2014 - 14:48, said:

Iisus era circumscris.
Prea putin.
Daca ziceai ca i-a scos cu o bata pe smecherii sarlatani din templu era cu totul altceva

#11
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postmadhukar, on 31 iulie 2014 - 14:39, said:

Bun,
- explică de ce ești aici,
- prezintă dovezile care crezi că ar fi elucidante, pentru motivele exitenței tale "aici", pentru a le analiza veridicitatea.
Hei madhukar, am pretentii de la tine ca esti om citit si stii cum ce se mananca treburile astea.  Dar ca sa-ti raspund pe scurt, ca sa acumulez cunostiinte si energie cosmica.
Stii bine ca nu am cum sa vorbesc de asa ceva aici, dar daca esti serios putem avea o discutie in particular.

View Postaltul2, on 31 iulie 2014 - 14:46, said:

Eu as vrea sa stiu care e diferenta intre Iisus si restul de nume insirate de tine
Nici o diferenta ca om, sau ca spirit/entitate. Exista insa o diferenta de suprafata cum ar fii: modul de exprimare (in functie de timpul in care respectivul a vietuit) si tehnica folosita pentru indrumarea celor ce au fost interesati la vremea respectiva.

#12
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 31 iulie 2014 - 15:07, said:

Nici o diferenta ca om, sau ca spirit/entitate. Exista insa o diferenta de suprafata cum ar fii: modul de exprimare (in functie de timpul in care respectivul a vietuit) si tehnica folosita pentru indrumarea celor ce au fost interesati la vremea respectiva.
Pai ati declarat ca ati studiat chiar ortodoxia!
Nu s-a specificat acolo ca Hristos e singurul Dumnezeu si restul budistilor diavoli?
Toti acestia: gautama, krisha, iluminatii cei mai recenti cum ar fii Osho, Babaji, Buda boy, Tam, Dalai Lama, Sadguru, Alan Watts si in special Krishnamurti sunt chinuiti in Iad. Cine ar vrea sa invete ceva de la ei? Sunt curios.
De exemplu Krishna: Krishna si-a construit un oras de concubine, in sensul de oras de marime apreciabila. Probabil da povete foarte bune la trafic de carne vie

Edited by altul2, 31 July 2014 - 17:47.


#13
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 31 iulie 2014 - 17:44, said:

Pai ati declarat ca ati studiat chiar ortodoxia!
Nu s-a specificat acolo ca Hristos e singurul Dumnezeu si restul budistilor diavoli?
Toti acestia: gautama, krisha, iluminatii cei mai recenti cum ar fii Osho, Babaji, Buda boy, Tam, Dalai Lama, Sadguru, Alan Watts si in special Krishnamurti sunt chinuiti in Iad. Cine ar vrea sa invete ceva de la ei? Sunt curios.
De exemplu Krishna: Krishna si-a construit un oras de concubine, in sensul de oras de marime apreciabila. Probabil da povete foarte bune la trafic de carne vie
Vezi ca nu intelegi deloc razboiul asta interminabil al religiilor. Crestinii ii fac pe budistii diavoli, daca elimini sectaritatea observi ca sunt tot oameni. Sectele astea sunt niste granite fictive intre oameni. Nici un om nu e de la dracu, asta vrajeala popeasca de 3 lei, care prinde bine la cei fricosi, popa exploatandu-l pan la moarte pe enorias si chiar si dupa, pe rudele acestuia. TREZITI-VA OAMENI BUNI!
L-ai vazut vreodata sau cineva l-a vazut vreodata? NU exista asa ceva...totul este energie universul este energie (daca o etichetezi dumenezeu sau diavol) e clar ca nu stii cu ce se mananca. NO MAN HAVE SEEN GOD!

#14
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 31 iulie 2014 - 17:58, said:

Vezi ca nu intelegi deloc razboiul asta interminabil al religiilor. Crestinii ii fac pe budistii diavoli, daca elimini sectaritatea observi ca sunt tot oameni. Sectele astea sunt niste granite fictive intre oameni. Nici un om nu e de la dracu, asta vrajeala popeasca de 3 lei, care prinde bine la cei fricosi, popa exploatandu-l pan la moarte pe enorias si chiar si dupa, pe rudele acestuia. TREZITI-VA OAMENI BUNI!
L-ai vazut vreodata sau cineva l-a vazut vreodata? NU exista asa ceva...totul este energie universul este energie (daca o etichetezi dumenezeu sau diavol) e clar ca nu stii cu ce se mananca. NO MAN HAVE SEEN GOD!
Pai poti sa zici si asa dar atunci de ce il bagi pe Hristos in tagma budistilor?
Budistii n-au vazut niciun dumnezeu ce dumnezeu sa vada?
E buda vre-un zeu? sau Krisna, si restul grupului?
Deci nu sunt zei pentru ca sunt in Iad e cat se poate de simplu.
Si atunci intrebarea e cat se poate de fireasca ce ar vrea cineva sa invete din Krishna in afara de proxenetismul in care era expert?

Ce poate sa spuna unul ca Krishna care sa aibe vreo valoare de adevar?

Edited by altul2, 31 July 2014 - 18:15.


#15
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 31 iulie 2014 - 18:15, said:

Pai poti sa zici si asa dar atunci de ce il bagi pe Hristos in tagma budistilor?
Budistii n-au vazut niciun dumnezeu ce dumnezeu sa vada?
E buda vre-un zeu? sau Krisna, si restul grupului?
Deci nu sunt zei pentru ca sunt in Iad e cat se poate de simplu.
Si atunci intrebarea e cat se poate de fireasca ce ar vrea cineva sa invete din Krishna in afara de proxenetismul in care era expert?

Ce poate sa spuna unul ca Krishna care sa aibe vreo valoare de adevar?
Ce-ti mai place sa judeci pe altu...parca era mare pacat in ortodoxism. In fine nush de unde ai scos-o pasta cu proxenetismul dar ma rog.
Ce vreau eu de la tine e un singur lucru si anume sa fii onest pt 10 secunde cu tine insuti si sa realizezi ca daca te nasteai in india erai fan Krishna si-l ironiza pe Iisus. De acord cu mine sau nu?

#16
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 31 iulie 2014 - 20:23, said:

Ce-ti mai place sa judeci pe altu...parca era mare pacat in ortodoxism. In fine nush de unde ai scos-o pasta cu proxenetismul dar ma rog.
Ce vreau eu de la tine e un singur lucru si anume sa fii onest pt 10 secunde cu tine insuti si sa realizezi ca daca te nasteai in india erai fan Krishna si-l ironiza pe Iisus. De acord cu mine sau nu?
Este adevarat, daca m-as fi nascut in india printre budisti as fi invatat budismul

#17
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 31 iulie 2014 - 20:55, said:

Este adevarat, daca m-as fi nascut in india printre budisti as fi invatat budismul
Pei si atunci nu realizezi ca toata "batalia" asta este in zadar si ca de fapt nici unul nu e mai tare decat altul sau mai bun sau mai rau? Toti sunt practic la fel..

#18
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 31 iulie 2014 - 21:15, said:

Pei si atunci nu realizezi ca toata "batalia" asta este in zadar si ca de fapt nici unul nu e mai tare decat altul sau mai bun sau mai rau? Toti sunt practic la fel..
Deci nu inteleg?
Ce anume vrei sa zici?
Sa zici ca religia sau matematica sau stiinta e aceea pe care o stiu parintii e cam absurd.
Dar atunci tu ce ai gasit comun in toate religiile, ce anume se potriveste indiferent de zona de nastere?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate