Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Intrebari si raspunsuri cu si despre spiritualitate.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3235 replies to this topic

#3223
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014
Dragi forumisti, se pare ca a venit si momentul in care, am decis sa ma retrag. Ar fi mai multe motive printre care cele mai importante sunt faptul ca am observat in ultima vreme lipsa intrebarilor cu privire la acest subiect si ca, practic mi-am indeplinit misiunea cu care am intrat aici, aceea de a transmite un mesaj celor ce au dorit sa-l asculte.
Am sa imi pastrez contul, (din cate am inteles nu poate fi sters) si asta doar sa mai comunic cu acei cativa dintre voi cu care am discutat si in particular sau poate alti useri care se vor arata interesati de astfel de discutii.


As dori pe aceasta cale sa multumesc in primul rand forumului Softpedia, care a facut posibil un astfel de mod de transmitere a informatiilor, al moderatorilor si nu in ultimul rand voua userilor cu care am discutat cele de pe aici.

As dori de asemenea pe aceasta cale sa-mi cer scuze tuturor acelora dintre voi care v-ati simti ofensati, enervati sau v-ati suparat pentru raspunsurile pe care le-ati primit sau pur si simplu pentru discutiile de aici, intentia nu a fost sa enervez sau sa supar pe nimeni, ci doar sa va fac sa vedeti lucrurile outside the box, lucru care mi s-au parut destul de important. Tensiunile au fost mari, si nu se vor schimba prea curand, dar astia suntem si nu ne putem schimba asa de pe o zi pe alta, este nevoie de rabdare, compasiune si mai ales intelegere. Intelegerea vine NUMAI si NUMAI din observare/atentie, asa cum de altfel radacina cuvantului intelept provine din cuvantul a vedea/a sesiza/a observa. Daca ar fi sa mai spun ceva acum pe ultima suta de metri ar suna cam asa: Scepticismul insotit de o minte deschisa este cheia succesului atat in lumea suprasensibila, cat si in viata de zi cu zi, cu mult mai benefic decat scepticismul insotit de o minte inchisa/ignoranta, care nu face altceva decat sa il opreasca pe om sa descopere singur secretele SALE.

Va multumesc tuturor pentru atentia acordata si va doresc un viitor plin de intelepciune si compasiune. Nu am sa solicit inchiderea acestui topic, cum probabil unii dintre voi s-ar fi asteptat, si asta pt. ca asa cum am mai explicat odata, eu am fost doar creatorul lui, nu si stapanul sau. Noi toti suntem impreuna stapanii lui asa cum noi toti suntem stapanii acestui minunat pamant.


PS: Orice altcineva care doreste sa ia legatura cu mine, o poate face lasandu-mi un PM (am sa mai intru ceva timp — nu stiu exact cat — pe forum, dar n-am sa mai intervin in discutii) insa doresc sa precizez inca de pe acum ca cine doreste sa ma contacteze trebuie sa fie dispus sa discute cu mine pe skype, intrucat n-am sa mai raspund in scris intrebarilor, altfel va dati seama ca n-ar avea nici o logica retragerea de aici, daca stau sa scriu in particular cuiva, caci nu am secrete fata de nimeni.

PE CURAND!


#3224
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
E știut de mult timp, din vechime, că visele și imaginația
pot fi punți către demoni. Un fel de adware tracking coockie...
combinat cu „remote assistance”. Posted Image
„Clientul” doar dă allow...
și apare ca o realizare proprie, o „reușită”. Posted Image
E cale directă, probabil singura, de penetrare în ascuns
a spiritului „căutătorului”, de a-i „virusa” controlat mintea.
Ar mai fi meditația care e tot un pseudo-somn auto-impus gen
vis lucid, numai că e mai „avansat”...
Tot un „nani” spiritual cu „ușa” întredeschisă.

Vreau și eu un emoticon cu fulăraș pe ochi... o să solicit pe feedback, nu se mai poate... Posted Image

Edited by Noian, 18 April 2015 - 01:29.


#3225
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View PostNoian, on 18 aprilie 2015 - 01:16, said:

Vreau și eu un emoticon cu fulăraș pe ochi... o să solicit pe feedback, nu se mai poate... Posted Image

A, cum ar veni un fel de autoportret? :D

#3226
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 15.07.2014

View PostAHDUB, on 18 aprilie 2015 - 00:54, said:

Dragi forumisti, se pare ca a venit si momentul in care, am decis sa ma retrag.

Nuuuuuu. Pai si noi cum ne mai adapam din intelepciunea lui Osho ?
Oh wait ...avem conturi pe Facebook. :)

#3227
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View Postumilu, on 17 aprilie 2015 - 15:44, said:

Dpmdv cea mai radicala invatatura e aia care te face sa evoluezi exponential. ( sper ca am sesizat corect aspectul matematic al problemei expuse )

Cea mai radicala invatatura e cea care te introduce direct, in mod non-gradual in natura sau esenta realitatii.Sa nu facem confuzie intre mesajul non-compromitator al unei asemenea invataturi si capacitatea noastra a fiintelor de a-l putea urma etc.Majoritatea cailor se bazeaza pe sisteme graduale care solidifica diversele experiente creand categorii experientiale si trepte de evolutie spirituala.Toate metodologiile discutate aici de useri ca Phobos, Raul, IIztaccihuatl si altii etc, fac parte din caile graduale care imagineaza un scop ultim ,o iluminare absoluta.Cum iluminarea nu exista ca un scop ultim absolut toate eforturile lor de a trece prin diverse methode si trepte in mod gradual vor fi sortite esecului.

#3228
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View Posttashinorbu, on 18 aprilie 2015 - 13:32, said:

Cea mai radicala invatatura e cea care te introduce direct, in mod non-gradual in natura sau esenta realitatii.Sa nu facem confuzie intre mesajul non-compromitator al unei asemenea invataturi si capacitatea noastra a fiintelor de a-l putea urma etc.Majoritatea cailor se bazeaza pe sisteme graduale care solidifica diversele experiente creand categorii experientiale si trepte de evolutie spirituala.Toate metodologiile discutate aici de useri ca Phobos, Raul, IIztaccihuatl si altii etc, fac parte din caile graduale care imagineaza un scop ultim ,o iluminare absoluta.Cum iluminarea nu exista ca un scop ultim absolut toate eforturile lor de a trece prin diverse methode si trepte in mod gradual vor fi sortite esecului.



Tashinorbu, sunt oameni care isi dau seama de modul gresit in care isi traiesc viata, si de aceea cauta sa faca ceva pentru a trai confom cu realitatea. Pentru ei asta e important, sa invete sa faca. Ei nu au nevoie de invataturi radicale, ci de shimbari radicale. La ce bun ar folosi sa urmeze o asa-zisa invatatura radicala, daca ei nu sunt pregatiti, nu pot face nimic sa o puna in aplicare?
De ce nu gandim practic cand vine vorba de astfel de lucruri? Nu caile sunt de vina pentru ca ar conduce catre rezultate false - nu spun ca nu exista si cai gresite, dar nu despre acelea vorbim acum. Vorbim despre niste cai consacrate, foarte vechi care au fost urmate de foarte multi oameni atat in trecut cat si in prezent, si pot numi cateva: calea fakirului, calea calugarului, calea yoghinului. Cea la care eu am facut referirea este cea de a patra, sau cum i se mai spune - calea omului smecher, si asta nu in acceptiunea obisnuita de smecheras, ci pentru ca este mai rapida decat celelalte si se potriveste omului din zilele noastre, care nu mai traieste prin pustietati, ci traiesti in societate.
Revenind, nu caile sunt de vina pentru ca ar promite un nu-stiu-ce ultim care e inexistent. O parte din vina o poarta oamenii care nu au vointa, ori nu stiu sa isi aleaga calea potrivita, ori sunt superficiali - ceva de genul: aleg calea (invatatura) asta pentru ca e radicala. Pana la urma rezultatele sunt ale tale, nu ale caii. Cand o sa invatam oare sa ne asumam responsabilitatea asupra a ceea ce facem?
Iar rezultatele de care am vorbit mai devreme vin si ele gradual, pe masura efortului depus.
Pana la urma daca stam sa ne gandim doar moartea aduce ceva radical. Mori asa cum esti, si te nasti complet schimbat, din Duh, cum spune Hristos.

Edited by me_raul, 19 April 2015 - 15:23.


#3229
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View Postme_raul, on 19 aprilie 2015 - 15:22, said:


Ei nu au nevoie de invataturi radicale, ci de shimbari radicale.

Orice schimbare poate aparea numai in urma insusirii unor invataturi sau informatii.


Quote


La ce bun ar folosi sa urmeze o asa-zisa invatatura radicala, daca ei nu sunt pregatiti, nu pot face nimic sa o puna in aplicare?

Ei , oamenii obisnuiti care nu au o predispozitie spre astfel de lucruri nu ar ajunge niciodata in pozitia de a o pune in aplicare si astfel nu se poate pune problema daca ei ar fi pregatiti sau nu.

Quote

Revenind, nu caile sunt de vina pentru ca ar promite un nu-stiu-ce ultim care e inexistent. O parte din vina o poarta oamenii care nu au vointa, ori nu stiu sa isi aleaga calea potrivita, ori sunt superficiali - ceva de genul: aleg calea (invatatura) asta pentru ca e radicala. Pana la urma rezultatele sunt ale tale, nu ale caii.

Oamenii urmeaza caile care cred ei ca li se potrivesc si pe care le inteleg.Aici intra in discutie predispozitiile din vietile anterioare care se transmit si care de cele mai multe ori il imping pe om inspre o cale sau alta.Anumite invataturi spre exemplu, nu pot fi intelese decat daca individul a practicat sau s-a familiarizat in vietile trecute cu acestea.Ele nu pot fi intelese din prima intr-o singura viata.In acest caz individul, datorita predispozitiei si familiarizarii intr-o viata anterioara cu acestea, in aceasta viata va fi ghidat din nou inspre a le intalni sau descoperi.Astfel ca munca lor de cautare cumva ii recomanda pentru a fi introdusi acestor invataturi radicale.Nu avem niciodata situatia in care aceste invataturi radicale sa fie aduse ele insele in fata maselor ,prin efortul celor care le inteleg, fara a discrimina intre cei care alcatuiesc publicul. Se intampla exact invers.Cei care au predispozitie si sunt interesati ajung sa le cunoasca prin propriul lor efort.Aici am in vedere un anumit context si cred ca stii la care context ma refer.

#3230
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View Posttashinorbu, on 23 aprilie 2015 - 11:41, said:

Orice schimbare poate aparea numai in urma insusirii unor invataturi sau informatii.

Adica sa lasam acea invatatura sa lucreze in noi, sa ne transforme la interior.


Quote

Ei , oamenii obisnuiti care nu au o predispozitie spre astfel de lucruri nu ar ajunge niciodata in pozitia de a o pune in aplicare si astfel nu se poate pune problema daca ei ar fi pregatiti sau nu.

Prin oameni obisnuiti eu denumesc pe aceia care nu sunt interesati de spiritualitate. Tu prin oameni obisnuiti denumesti pe aceia care nu au aceasta predispozitie.

Quote

Oamenii urmeaza caile care cred ei ca li se potrivesc si pe care le inteleg.Aici intra in discutie predispozitiile din vietile anterioare care se transmit si care de cele mai multe ori il imping pe om inspre o cale sau alta.Anumite invataturi spre exemplu, nu pot fi intelese decat daca individul a practicat sau s-a familiarizat in vietile trecute cu acestea.Ele nu pot fi intelese din prima intr-o singura viata.In acest caz individul, datorita predispozitiei si familiarizarii intr-o viata anterioara cu acestea, in aceasta viata va fi ghidat din nou inspre a le intalni sau descoperi.Astfel ca munca lor de cautare cumva ii recomanda pentru a fi introdusi acestor invataturi radicale.Nu avem niciodata situatia in care aceste invataturi radicale sa fie aduse ele insele in fata maselor ,prin efortul celor care le inteleg, fara a discrimina intre cei care alcatuiesc publicul. Se intampla exact invers.Cei care au predispozitie si sunt interesati ajung sa le cunoasca prin propriul lor efort.Aici am in vedere un anumit context si cred ca stii la care context ma refer.

Pentru mine o invatatura radicala inseamna aceea care e accesibila unui numar cat mai mare de oameni care ar putea beneficia de ea, daca ar vrea si ar fi interesati, saturati fiind de conditia lor actuala. De exemplu crestinismul este o invatatura radicala. Incearca sa respecti cele 10 porunci si vezi cat e de greu. Daca ai afinitati pentru invaturi orientale, pai si acolo gasesti reguli de conduita care amintesc de cele din crestinism. Ideea e ca trebuie sa intelegem corect ce inseamna radical si sa nu uitam ca suntem oameni si suntem limitati la a face pasi mici. Si e bine sa integem asta pentru ca astfel capatam un anumit respect. Nu conteaza sa ne dorim treziea sau iluminarea. Conteaza sa crestem, sa incercam sa urmam exemplele bune pe care le avem, chiar daca vom vedea ca este greu. Hristos poate fi un exemplu pentru toata lumea, nu mai e nevoie sa cautam in alta parte. Poate pentru alti oameni din alte tari, culturi, e mai usor sa urmeze alte exemple care pot fi si ele demne de urmat, nu neg. Foarte bine, pana la urma doar una este calea corecta, si se ajunge tot acolo.
Sa spunem ca alegem o cale/invatatura ca e radicala, ca e mai asa sau mai pe dincolo, nu facem decat sa punem etichete si sa ne pierdem drumul cu lucruri care nu sunt atat de importante. Orice invatura care te ajuta sa repari ceva la tine este ok, atata timp cat nu ajungi sa te folosesti de ea, sa te "smecheresti" la modul religios. Cand ajungi un astfel de smecher nu numai ca ii smecheresti pe altii dar te smecheresti singur si asta e nasol rau.

Ai vorbit la un moment dat de vietile trecute, ca oamenii s-au familiarizat in vietile trecute. Pai la un moment dat au avut un start, e logic ca intr-o astfel de viata sa fi inceput. Deci au trait la un moment dat o viata in care nu au avut predispozitii venite din vietile trecute, si atunci au inceput sa cunoasca prima data si sa paseasca pe calea de care vorbesti. Repet, asa mi se pare mie logic.

#3231
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View Postme_raul, on 23 aprilie 2015 - 16:50, said:

Ai vorbit la un moment dat de vietile trecute, ca oamenii s-au familiarizat in vietile trecute. Pai la un moment dat au avut un start, e logic ca intr-o astfel de viata sa fi inceput. Deci au trait la un moment dat o viata in care nu au avut predispozitii venite din vietile trecute, si atunci au inceput sa cunoasca prima data si sa paseasca pe calea de care vorbesti. Repet, asa mi se pare mie logic.

Da.
Am vrut sa amintesc de acest aspect dar m-am gandit sa nu complicam lucrurile.
Se spune ca nu tot ceea ce experimenteaza cineva e karma.Intalnirea cuiva cu invataturile nu neaparat se intampla datorita unor predispozitii din trecut.E posibil sa se intample accidental si pentru acea persoana sa fie astfel prima data cand vine in contact cu astfel de informatii.
Dar totusi am tinde sa credem ca orice situatie apare din predispozitii si energia creata in trecut.

Am putea sa ne dam seama daca o persoana e la prima intalnire cu astfel de invataturi din rapiditatea cu care se dezvolta si intelege sa evolueze.Daca exista multe obstacole,fie de ordin material, emotional financiar etc pe care persoana respectiva nu le poate depasi cu multa usurinta am putea concluziona ca ea inca este la inceput de drum fiind proaspat introdusa in aceasta invatatura fie in aceasta viata fie in ultimele cateva vieti.
Daca insa din contra acea persoana din primul an sau ani reuseste sa inlature toate obstacolele cu usurinta si sa-si dezvolte in mod exponential capacitatea de intelegere iar virtutile incep sa infloreasca devenind din ce in ce mai libera si relaxata am putea spune cu oarecare certitudine ca ea are o oarecare experienta din vietile trecute care a fost retrezita prin contactul cu invataturile.Insa invataturile pe care le am io in minte cel putin teoretic se spun ca elibereaza intr-o singura viata spre deosebire de cele de pe caile inferioare care elibereaza intr-un eon sau cele tantrice care elibereaza in 7-16 vieti.
Dar sa spui ca o invatatura elibereaza intr-o singura viata e si asta cu mai multe intelesuri caci a te elibera intr-o singura viata asa cum se presupune, ar implica ca tot in viata aia te-ai intalnit cu invataturile pentru prima data si tot in aia te-ai eliberat.Parerea mea personala e ca acest lucru nu e posibil.Nu stiu sa fi existat fiinte umane care sa fi avut doar o viata.Daca acceptam acest lucru respingem legea renasterilor.
Astfel ca intelesul expresiei "invataturi care elibereaza intr-o singura viata" presupune o oarecare familiarizare si cunoastere care s-a transmis in aceasta viata si care sa functioneze ca baza dezvoltarii din aceasta viata.Numai avand baza cunoasterii din trecut putem avea sansa de a ne elibera in aceast viata.

#3232
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
Tashinorbu din ce scrii eu am impresia ca pui mai mult pret pe aceasta invatatura radicala decat pe oameni in general. Pana la urma invatatura este ca o unealta, ea este utila in masura in care omul o poate folosi. Si ea nu reprezinta un scop in sine. De aceea sa cauti sau sa pretuiesti niste invataturi pe care sa le numesti apoi radicale mi se pare nepractic.
Omul cand face ceva pleaca intotdeauna de la ceea ce isi propune sa obtina, si nu de la uneltele pe care le are. Intai ti-e foame si apoi cauti chibritul cu care sa aprinzi focul sa iti incalzesti mancarea. Degeaba as avea eu cel mai de pret aprinzator daca nu ajung sa il folosesc pentru ca nu am nevoie sa aprind focul, sau nu sunt in stare sa il folosesc, ca e prea sofisticat de utilizat.
Eu zic ca daca vrea ceva omul poate gasi si unealta de care sa se ajute. Daca nu stie, intreaba. Si din incercari poate ca o sa reuseasca mai devreme sau mai tarziu, pentru ca nu duce lipsa de unelte. Intr-adevar trebuie sa stie sa se foloseasca de ele. Dar si asta se invata. Revenind la ce spuneam, o invatatura radicala e ca un aprinzator sofisticat. Dar la fel de bine pot folosi un chibrit pe care il tin frumos intr-un loc uscat sa nu se ude. Rezultatul e acelasi, ca aprind focul. Ba chiar pot sa aprinzi focul si cu unelte si mai rudimentare.
Deci eu cred ca pui accentul pe ceea ce nu este important sau mai bine zis nu e cel mai important. Nu vreau sa ma intelegi gresit, si invatatura are importanta ei, insa eu pun in prim plan omul, pentru ca el este cel care se poate schimba, el este viu si nu invatatura.
Vrei sa cauti invatatura radicala? Ok, caut-o, insa ai grija sa nu o ratacesti printre cele care iti par ne-radicale.
Eu zic ca pierdem timp pretios in astfel de cautari si mai bine ne dam seama de ce avem nevoie si cum am vrea si cum am putea sa facem.

Edited by me_raul, 24 April 2015 - 00:08.


#3233
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View Postme_raul, on 24 aprilie 2015 - 00:05, said:

Tashinorbu din ce scrii eu am impresia ca pui mai mult pret pe aceasta invatatura radicala decat pe oameni in general. Pana la urma invatatura este ca o unealta, ea este utila in masura in care omul o poate folosi. Si ea nu reprezinta un scop in sine. De aceea sa cauti sau sa pretuiesti niste invataturi pe care sa le numesti apoi radicale mi se pare nepractic.
Omul cand face ceva pleaca intotdeauna de la ceea ce isi propune sa obtina, si nu de la uneltele pe care le are. Intai ti-e foame si apoi cauti chibritul cu care sa aprinzi focul sa iti incalzesti mancarea. Degeaba as avea eu cel mai de pret aprinzator daca nu ajung sa il folosesc pentru ca nu am nevoie sa aprind focul, sau nu sunt in stare sa il folosesc, ca e prea sofisticat de utilizat.
Eu zic ca daca vrea ceva omul poate gasi si unealta de care sa se ajute. Daca nu stie, intreaba. Si din incercari poate ca o sa reuseasca mai devreme sau mai tarziu, pentru ca nu duce lipsa de unelte. Intr-adevar trebuie sa stie sa se foloseasca de ele. Dar si asta se invata. Revenind la ce spuneam, o invatatura radicala e ca un aprinzator sofisticat. Dar la fel de bine pot folosi un chibrit pe care il tin frumos intr-un loc uscat sa nu se ude. Rezultatul e acelasi, ca aprind focul. Ba chiar pot sa aprinzi focul si cu unelte si mai rudimentare.
Deci eu cred ca pui accentul pe ceea ce nu este important sau mai bine zis nu e cel mai important. Nu vreau sa ma intelegi gresit, si invatatura are importanta ei, insa eu pun in prim plan omul, pentru ca el este cel care se poate schimba, el este viu si nu invatatura.
Vrei sa cauti invatatura radicala? Ok, caut-o, insa ai grija sa nu o ratacesti printre cele care iti par ne-radicale.
Eu zic ca pierdem timp pretios in astfel de cautari si mai bine ne dam seama de ce avem nevoie si cum am vrea si cum am putea sa facem.

Tu spui ca pui accent pe om ca si cum eu as face exact contrariul.

Dar noi aici vorbim de un anumit om, de acela care se angajeaza intr-o cautare spre depasirea propriei conditii limitate si obtinerea iluminarii.Acesta este contextul.

Cand am amintit de problema iluminarii -eliberarii intr-o singura viata am scos in evidenta capacitatile omului de a putea indeplini acest deziderat.In centru se afla omul cu capacitatile lui care sunt diverse.Nu toti oamenii au aceleasi capacitati.Dar in fiecare exista bineinteles potentialul de a se elibera.Acest potential insa este exprimat mai clar, mai potent sau mai putin potent in functie de predispozitiile, cunoasterea si energia din trecut.


Mereu cand vorbim de invataturi ne gandim cum ar putea fi ele aplicate fiintelor umane.
Cum as putea sa vorbesc de invataturi in izolare ?
Nu ar avea nici un sens.E ca si cum as incerca sa vorbesc de caldura focului, sa ii explic existenta,  fara a folosi in explicatia mea sursa de unde provine si fara de care nu poate exista-focul.
Toate invataturile sunt expresii ale unei constiinte si sunt create sub forme multiple in conformitate cu gradul de intelegere si capacitatile fiintelor carora aceste invataturi se adreseaza.
Si  ca sa folosesc exemplul tau arzatorul nu are nici o valoare functionala daca el nu este folosit pentru ceea ce a fost creat.El isi capata valoarea numai in relatie...Si de aceea invataturile nu au nici o valoare functionala decat daca isi pot implini functia  prin aplicarea lor in contextul vietii unei fiinte.

#3234
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Atâta mai scrieți despre nimic... :)

Tashine, ai urcat trolleala la nivel de artă și rafinament.
Știi câte contradicții ai înșirat pe acolo?
Sau câte premize „servite” ai folosit?

#3235
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostNoian, on 24 aprilie 2015 - 11:42, said:

Atâta mai scrieți despre nimic... Posted Image

Tashine, ai urcat trolleala la nivel de artă și rafinament.
Știi câte contradicții ai înșirat pe acolo?
Sau câte premize „servite” ai folosit?

Sunt trollul suprem care si-a depasit propria conditie.
Inca tu mai ai de invatat.
Inca esti un troll nesemnificativ

#3236
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View Posttashinorbu, on 24 aprilie 2015 - 10:47, said:


Tu spui ca pui accent pe om ca si cum eu as face exact contrariul.
Dar noi aici vorbim de un anumit om, de acela care se angajeaza intr-o cautare spre depasirea propriei conditii limitate si obtinerea iluminarii.Acesta este contextul.
Cand am amintit de problema iluminarii -eliberarii intr-o singura viata am scos in evidenta capacitatile omului de a putea indeplini acest deziderat.In centru se afla omul cu capacitatile lui care sunt diverse.Nu toti oamenii au aceleasi capacitati.Dar in fiecare exista bineinteles potentialul de a se elibera.Acest potential insa este exprimat mai clar, mai potent sau mai putin potent in functie de predispozitiile, cunoasterea si energia din trecut.

Mereu cand vorbim de invataturi ne gandim cum ar putea fi ele aplicate fiintelor umane.
Cum as putea sa vorbesc de invataturi in izolare ?
Nu ar avea nici un sens.E ca si cum as incerca sa vorbesc de caldura focului, sa ii explic existenta,  fara a folosi in explicatia mea sursa de unde provine si fara de care nu poate exista-focul.
Toate invataturile sunt expresii ale unei constiinte si sunt create sub forme multiple in conformitate cu gradul de intelegere si capacitatile fiintelor carora aceste invataturi se adreseaza.
Si  ca sa folosesc exemplul tau arzatorul nu are nici o valoare functionala daca el nu este folosit pentru ceea ce a fost creat.El isi capata valoarea numai in relatie...Si de aceea invataturile nu au nici o valoare functionala decat daca isi pot implini functia  prin aplicarea lor in contextul vietii unei fiinte.


Am inteles, insa nu imi dau seama de ce cauti sa vorbesti de o invatatura cea mai radicala. Le-ai incercat pe toate celelate sa vezi cat sunt ele sau nu sunt de radicale? Intreb si eu, ca nu inteleg de ce este important sa cautam o invatatura radicala si nu una care ni se potriveste?
Avansul mai mult sau mai putin gradual pe o cale spirituala depinde de om in primul si in primul rand, si nu de acea cale sau invatatura. E ca si cum omul ar avea un sac de o anumita marime si nu ar putea sa care prea mult la inceput, iar in timp ce creste el poate cara mai mult si mai mult cu el. Intelegerea reprezinta acest sac, puterea de a-l cara este reprezentata de puterea de cunoastere si gradul de maturitate al fiintei omenesti.

Edited by me_raul, 25 April 2015 - 00:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate