Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Intrebari si raspunsuri cu si despre spiritualitate.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3235 replies to this topic

#37
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Si tu poti fi om bun fara invataturile pe care le urmezi acum.
Nu cred ca as putea sa te fac sa-mi intelegi punctul de vedere potrivit caruia eu sunt sigur de existenta lui Dumnezeu,si nu are legatura cu frica,deoarece nu prea ma pricep la explicatii.
Eu nu am zis niciodata sa incepi sa practici o religie anume.
Si ma intereseaza prea putin spre deloc miorlaiala popilor,iar afirmatiile de mai sus nu au legatura cu invataturile din biblie sau alte carti ale altor culturi.
Am trecut si eu prin etapele prin care treci tu acum si ai trecut pana acum,atata doar ca eu nu m-am oprit la ceva anume ci am mers si mai departe.Nu m-am oprit din a pune intrebari,de a avea mintea iscoditoare,de a cauta raspunsuri,mi-am dat seama ca nici un om nu are nevoie de raspunsuri de la altcineva,ca fiecare este capabil(cu anumite exceptii) sa afle adevarul singur.
Nu trebuie decat sa ai mintea deschisa,sa nu te opresti din cautare chiar si atunci cand crezi ca ai aflat adevarul,si sa fii dispus sa accepti adevarul oricat de ciudat sau aiurea ar parea,si sa nu gandesti doar la suprafata,sa judeci(gandesti)dincolo de aparente.

#38
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postascended, on 02 august 2014 - 03:41, said:

Si tu poti fi om bun fara invataturile pe care le urmezi acum.
Nu cred ca as putea sa te fac sa-mi intelegi punctul de vedere potrivit caruia eu sunt sigur de existenta lui Dumnezeu,si nu are legatura cu frica,deoarece nu prea ma pricep la explicatii.
Eu nu am zis niciodata sa incepi sa practici o religie anume.
Si ma intereseaza prea putin spre deloc miorlaiala popilor,iar afirmatiile de mai sus nu au legatura cu invataturile din biblie sau alte carti ale altor culturi.
Am trecut si eu prin etapele prin care treci tu acum si ai trecut pana acum,atata doar ca eu nu m-am oprit la ceva anume ci am mers si mai departe.Nu m-am oprit din a pune intrebari,de a avea mintea iscoditoare,de a cauta raspunsuri,mi-am dat seama ca nici un om nu are nevoie de raspunsuri de la altcineva,ca fiecare este capabil(cu anumite exceptii) sa afle adevarul singur.
Nu trebuie decat sa ai mintea deschisa,sa nu te opresti din cautare chiar si atunci cand crezi ca ai aflat adevarul,si sa fii dispus sa accepti adevarul oricat de ciudat sau aiurea ar parea,si sa nu gandesti doar la suprafata,sa judeci(gandesti)dincolo de aparente.
Eu acum nu urmez nici o invatatura absolut nimic, ce "iese" din mine acum este un "efect secundar" al tehnici proprii pe care o aplic, atata tot. Am lasat in urma si ce mi-a zis acel master pt ca am realizat ca tre sa fiu pe picioarele mele.
Poate oi fi fost tu ateu sau mai stiu eu ce dupa care te-ai intors la dumnezeu intrun moment de cumpana/eveniment nu prea bine venit, dar ti-o garantez ca n-ai trecut prin ce experiente am trecut eu, asa crezi tu, dar e si asta o parere si trebuie tratata ca atare.
Vezi tu, faza cu intrebarile e diferita...tu nu te-ai oprit din intrebari pt ca inca n-ai inteles ce si cum. Cand intelegi nu mai ai ce intrebari sa pui ca e totu clar. Daca te referi la credinciosul de rand care nu iese din sloganul "crede si nu cerceta" atunci e o alta mancare de peste. Eu am trecut de mult de capitolul religii, dumnezeii, intrebari, masterii.
Daca iti spun acum ca de fapt nu e exista nici o cautare si nici o cale ma crezi? Ma crezi daca-ti spun ca orice efort pe care-l faci e in zadar? probabil ca nu ma crezi, dar daca stau sa ma gandesc cred ca e mai bine pt tine sa nu crezi/stii chestiile astea si sa nu ti le zica nimeni (in detaliu si cu explicatiile de rigoare) ca atunci te lasi de tot de viata, de dumnezeu, de cele sfinte, de univers etc. E intradevar mai bine pt marea majoritatea ca creada in propria iluzie pe care o numesc dumnezeu pt ca altfel o i-au razna deabinelea.
Eu incerc sa conversez cu oameni care au depasit de mult toate religiile si acesti dumnezeii inventati din frica, dar din pacate e mai greu de gasit astfel de oameni. Asta nu inseamna ca nu pot sa indrum pe cel interesat, ideea e ca daca cineva vrea sa ma asculte cu adevarat tre s-o faca 100% fara regrete, fara frica, fara cale de intoarcere, fara dumnezeu, fara nimic. Si eu la inceput am fost speriat cand am fost indrumat insa acel master mi-a zis clar: daca esti ready tre sa mergi 100% pe calea asta, o cale fara directie, fara speranta, fara frica, fara dumnezeu, fara cale de intoarcere, fara regrete orice s-ar intampla. Mi-a oferit si a doua varianta si a zis, daca insa simti ca nu esti pregatit uite.... usa aceea este cea dea doua varianta pe care ti-o pot oferii. Si te rog sa ma crezi ca trairile pe care le-am avut atunci nu se pot exprima in cuvinte pt ca jumatate din mine era super curios si interesat iar cealalta jumate zicea...fugi cat vezi cu ochii.... tu chiar nu realizezi ca omu e dus. Dar se zice ca un master are ochiul format si stie dinainte cine are sa vina la el, si mai mult decat atat pe cine sa sfatuiasca in functie de cum considera el ca acea persoana are sau nu potential de a accesa si alte dimensiuni/secrete etc ale acestui univers (practic iti citeste karma si-ti vede aura si automat stie daca esti sau nu pregatit). Ceva gen primul Matrix (1999) daca l-ai vazut, dar in viata reala. Diferenta e ca in film erau doua pastile una rosie si una albastra parca iar in cazul meu am avut de ales intre calea oferita de el si usa de la intrare.

Edited by AHDUB, 02 August 2014 - 05:45.


#39
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostAHDUB, on 02 august 2014 - 05:28, said:

Eu acum nu urmez nici o invatatura absolut nimic, ce "iese" din mine acum este un "efect secundar" al tehnici proprii pe care o aplic, atata tot. Am lasat in urma si ce mi-a zis acel master pt ca am realizat ca tre sa fiu pe picioarele mele.
Eu am trecut de mult de capitolul religii, dumnezeii, intrebari, masterii.


Aceasta este o forma de aroganta sa crezi ca nu ai nevoie de indrumator.
Pentru ca mintea este foarte iscusita in a crea o realitate in care apoi crede cu desavarsire .
Si astfel iti va fi foarte greu sa descoperi pe cont propriu erorile in care esti.
Eu nu pot sa cred decat ca tu iti practici propriile iluzii.

Fara indrumator poti merge pana la un anumit loc insa nu poti iesi din sfera conceptuala, sfera proeictiilor mintii.Poti doar sa dezvolti diverse intelegeri cu privire la realitate sau la propria conditie dar ele raman insa in domeniul conceptual.

Calea fara de cale-asa cum o inteleg eu(ati yoga sau dzogchen)-se face fara effort.Dar aici bineintles ma refer la o anumita abordare, o abordare specifica ,cea ati yoga.Effortless poti sa fii daca stii si ai descoperit natura proprie tale conditii, natura care este dincolo de mintea proprie.Cand o descoperi singurul lucru care un practicant il face din acel moment e sa se odihneasca in ea.Abia aici putem spune ca practica sau calea este dincolo de effort caci natura este dincolo de orice activitate, actiune sau effort.Ea a fost descoperita si ea devine singurul nostru mod de a fi.Aceasta este calea fara de cale unde nu trebuie facut nimic, calea de dincolo de minte, effort, sisteme religioase.etc...

#40
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Este amuzanta insistenta cu care afirmi cum ca eu as fi religios.
Daca nu ma insel,cam tot ce zici ca fac eu este de fapt ceea ce faci tu.
Asa cum am mai spus:tu ai schimbat o doctrina cu o alta,popii cu guru(sau cum se numesc cei de la care ai invatat acele chestii pe care le expui aici).
Asa cum stii si tu:mintea omului este foarte puternica,este capabila de foarte multe,dar chiar si cu potentialul maxim atins tot nu-l poate cuprinde pe Dumnezeu pentru simplu fapt ca mintea omului este finita,iar Dumnezeu infinit.
Eu ceea ce stiu le-am aflat blocand toate chestiile astea(religie,budism,filosofii orientale sau occidentale,yoga,etc.)
Numai dupa ce am blocat toate astea,am putut intelege lumea cu adevarat.
Si am mai avut un atuu:incapatanarea de a nu asculta de nimeni.
Sunt bune si chestiile alea cu centri energetici ai corpului,dar nu sunt indeajuns pentru scopul tau.
Repet:nu te opri din cautare.

#41
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Posttashinorbu, on 02 august 2014 - 10:38, said:

Aceasta este o forma de aroganta sa crezi ca nu ai nevoie de indrumator.
Pentru ca mintea este foarte iscusita in a crea o realitate in care apoi crede cu desavarsire .
Si astfel iti va fi foarte greu sa descoperi pe cont propriu erorile in care esti.
Eu nu pot sa cred decat ca tu iti practici propriile iluzii.
Aici nu e vorba de aroganta, e vorba de altceva, eu am fost initiat am inteles iar acu sunt pe propria mea piele, asa cum de altfel a fost si iisus si gautama si krishnamurti.

View Posttashinorbu, on 02 august 2014 - 10:38, said:

Fara indrumator poti merge pana la un anumit loc insa nu poti iesi din sfera conceptuala, sfera proeictiilor mintii.Poti doar sa dezvolti diverse intelegeri cu privire la realitate sau la propria conditie dar ele raman insa in domeniul conceptual.
Nu e asa cum crezi tu. Nu stiu cat budism ai studiat tu pana acum, dar iti zic eu ca dea lungul timpului au fost milioane de masteri care deindata ce si-au initiat discipolii, acesti discipoli au devenit iluminati intro fractiune de secunda (evident datorita "efortului" depus de acestia in vietile trecute). Ei bine, un astfel de om n-are nevoie de indrumator asa ca ce vorbesti tu se refera strict la nivel de incepator. iisus sau gautama sau krishnamurti n-au avut nevoie de altii indrumatori. Sigur tu vorbesti de nivelul tau si normal din perspectiva ta vezi perspectiva mea ca pe o aberatie/absurditate. Ca in meditatie, daca ai anumite vedeni, senzatii etc este complet eronat sa sari direct la concluzii, cam asa faci tu acum cu mine, dar e ok eu te inteleg si e bine ca asa pot sa vad ma usor la ce nivel esti.

View Postascended, on 02 august 2014 - 12:21, said:

Este amuzanta insistenta cu care afirmi cum ca eu as fi religios.
Daca nu ma insel,cam tot ce zici ca fac eu este de fapt ceea ce faci tu.
Asa cum am mai spus:tu ai schimbat o doctrina cu o alta,popii cu guru(sau cum se numesc cei de la care ai invatat acele chestii pe care le expui aici).
Asa cum stii si tu:mintea omului este foarte puternica,este capabila de foarte multe,dar chiar si cu potentialul maxim atins tot nu-l poate cuprinde pe Dumnezeu pentru simplu fapt ca mintea omului este finita,iar Dumnezeu infinit.
Eu ceea ce stiu le-am aflat blocand toate chestiile astea(religie,budism,filosofii orientale sau occidentale,yoga,etc.)
Numai dupa ce am blocat toate astea,am putut intelege lumea cu adevarat.
Si am mai avut un atuu:incapatanarea de a nu asculta de nimeni.
Sunt bune si chestiile alea cu centri energetici ai corpului,dar nu sunt indeajuns pentru scopul tau.
Repet:nu te opri din cautare.

Eu nu sunt nici pro nici contra popa, guru, dumnezeu si toate balariile astea pt ca stiu cine sunt si asta conteaza cel mai mult. Mintea omului nu e chiar asa puternica cum crezi tu, dar ma rog inca n-ai ajuns sa go beyond ca sa intelegi ce vorbesc. Exista ceva infinit mai puternic dar daca tu crezi ca fragmentul acesta din intreaga ta constiinta este foarte puternic atunci nu pot decat sa-ti spus ca ai dreptate in felul tau pt ca inca n-ai descoperit altceva. Exact ca omul de stiinta/geniul...el este considerat varful inteligentei acestei civilizatii si omul de rand ii vede mintea lui ca pe ceva fff puternic. In schimb daca realizezi ca mintea este limitata, atunci exista dorinta de a trece peste desi multi nu pot sa conceapa acest lucru.
Daca nu te superi as dori sa te intreb ceva: Zici ca sa nu te opresti din cautari...bun...poti sa-mi zici si mie ce ai gasit pana acum, sau ce ai realizat pe plan spiritual? Dar sa nu ma iei cu balarii de genu..am devenit mai bun sau mai nush cum, alea-s pt cei care cred in dumnezeu nu pt mine.

#42
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Am inteles ca mintea este limitata,eu ma refeream daca nu ar avea acele bariere care o limiteaza.
Ceea ce ai facut tu a fost sa-ti deschizi mintea,sa fie mai susceptibila celor spuse de acel personaj pe care l-ai intalnit(guru,sensei whatever).
Tu ai intalnit acest personaj care in mod sigur are mai multa charisma decat un om normal si te-a convins sa-ti deschizi mintea la invataturile pe care el le propaga.Putea sa fie la fel de usor Gog de la romanii au talent.
Mintea nu ti-o antrenezi(faci mai puternica)lasand-o sa zburde in voia ei,sau abandonand-o invataturilor unor anumite personaje(guru,popa,rabin,imam,maestru yoghin,etc.),care traiesc acum sau au trait acum mii de ani.
Si pe plan spiritual nu am realizat mare lucru,e adevarat:am incercat sa fiu mai bun si inca incerc,pentru ca inainte de toate a trebuit sa inteleg singur ce inseamna cu adevarat a fi bun.

#43
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostAHDUB, on 02 august 2014 - 17:13, said:

Aici nu e vorba de aroganta, e vorba de altceva, eu am fost initiat am inteles iar acu sunt pe propria mea piele, asa cum de altfel a fost si iisus si gautama si krishnamurti.

Aha , deci iti compari nivelul de intelegere si capacitatea de realizare cu cea a lui Isus, Budha, etc....Tare.

Nu e asa cum crezi tu. Nu stiu cat budism ai studiat tu pana acum, dar iti zic eu ca dea lungul timpului au fost milioane de masteri care deindata ce si-au initiat discipolii, acesti discipoli au devenit iluminati intro fractiune de secunda (evident datorita "efortului" depus de acestia in vietile trecute).

Ei bine, un astfel de om n-are nevoie de indrumator asa ca ce vorbesti tu se refera strict la nivel de incepator. iisus sau gautama sau krishnamurti n-au avut nevoie de altii indrumatori. Sigur tu vorbesti de nivelul tau si normal din perspectiva ta vezi perspectiva mea ca pe o aberatie/absurditate. Ca in meditatie, daca ai anumite vedeni, senzatii etc este complet eronat sa sari direct la concluzii, cam asa faci tu acum cu mine, dar e ok eu te inteleg si e bine ca asa pot sa vad ma usor la ce nivel esti.

Am studiat si practicat suficient de mult budism ca sa inteleg ca situatie e tocmai invers. Discipolii care au capacitatea de a descoperi proria lor natura in momentul transmisiei ,sa nu mai vorbim de iluminare totala,  este de 0,1 % din masa de milionae de discipoli de-a lungul istoriei.
Acesti indivizi sunt extrem de rari.Nu trebuie dacat sa ne uitam la maestrii tibetani mai cunoscuti din ultimele cateva secole si la caracterul lor execeptional ca sa intelegem cat de greu este de fapt descoperirea propriei naturi in momentul transmisiei nemaivorbind de iluminarea instantanee.Daca acesti maestri exceptioali nu au putut si nu au avut capacitatea necesara , care asa cum am spus este atat de rara, de a se ilumina instanataneu ,cum e posibil sa vorbim de milioane de discipoli care s-ar fi iluminat astfel.
Ce faci tu aici este ca constuiesti povesti care sa-ti sprijine propria proiectie si iluzie aceea unde de fapt tu nu ai nevoie de indrumatori deoarece ai capacitatea necesara de a deveni pe cont propriu asemeni lui Isus, Budha sau mai stiu io cine.

Tocmai de aceea nimeni nu o sa vina aici sa te asculte sau sa-ti urmeze sfatul pentru ca nu ai gram de credibilitate.Credibilitatea de obicei se construieste prin apartententa la o traditie, prin respectul fata de aceasta si maestrii ei si prin freceventarea unei methodologii testate a iluminarii,methodologie care neaparat trebuie sa fi dat roade in trecut prin discipolii care au incercat-o au practicat-o si au obtinut eleiberarea totala.

#44
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Posttashinorbu, on 02 august 2014 - 17:59, said:

Am studiat si practicat suficient de mult budism ca sa inteleg ca situatie e tocmai invers. Discipolii care au capacitatea de a descoperi proria lor natura in momentul transmisiei ,sa nu mai vorbim de iluminare totala,  este de 0,1 % din masa de milionae de discipoli de-a lungul istoriei.
Acesti indivizi sunt extrem de rari.Nu trebuie dacat sa ne uitam la maestrii tibetani mai cunoscuti din ultimele cateva secole si la caracterul lor execeptional ca sa intelegem cat de greu este de fapt descoperirea propriei naturi in momentul transmisiei nemaivorbind de iluminarea instantanee.Daca acesti maestri exceptioali nu au putut si nu au avut capacitatea necesara , care asa cum am spus este atat de rara, de a se ilumina instanataneu ,cum e posibil sa vorbim de milioane de discipoli care s-ar fi iluminat astfel.
Ce faci tu aici este ca constuiesti povesti care sa-ti sprijine propria proiectie si iluzie aceea unde de fapt tu nu ai nevoie de indrumatori deoarece ai capacitatea necesara de a deveni pe cont propriu asemeni lui Isus, Budha sau mai stiu io cine.

Tocmai de aceea nimeni nu o sa vina aici sa te asculte sau sa-ti urmeze sfatul pentru ca nu ai gram de credibilitate.Credibilitatea de obicei se construieste prin apartententa la o traditie, prin respectul fata de aceasta si maestrii ei si prin freceventarea unei methodologii testate a iluminarii,methodologie care neaparat trebuie sa fi dat roade in trecut prin discipolii care au incercat-o au practicat-o si au obtinut eleiberarea totala.
Eu nu construiesc nici o poveste, dar daca asa consideri te priveste. N-am nevoie sa vina toti, ca nu ma dau nici un guru. Cum spuneai si tu am nevoie doar de 0.1% dintre voi sa ma inteleaga dupa care am terminat cu transmisul mesajului. Restul pot merge foarte frumos pe calea cea mai lunga, cum spui si tu...a traditiilor si indoctrinarilor.

#45
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
Nu mai cauta, putin probabil sa ii afli tu. Te vor gasi ei. Daca nu exista dorinta cunoasterii, vorbele tale nu au sens pentru cine le asculta.

Iar iluminarea instantanee e posibila chiar si in absenta unui maestru personal.

Edited by Iztaccihuatl, 02 August 2014 - 19:11.


#46
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostAHDUB, on 02 august 2014 - 18:47, said:

Eu nu construiesc nici o poveste, dar daca asa consideri te priveste. N-am nevoie sa vina toti, ca nu ma dau nici un guru. Cum spuneai si tu am nevoie doar de 0.1% dintre voi sa ma inteleaga dupa care am terminat cu transmisul mesajului. Restul pot merge foarte frumos pe calea cea mai lunga, cum spui si tu...a traditiilor si indoctrinarilor.

Dar ce anume te-a facut sa crezi ca esti in postura de a putea transmite vreun mesaj cuiva?
Caci de obicei , pentru aceasta e nevoie de o anumita capacitate de transmisie a unei stari , nascuta din oarescare realizare ...
Ceea ce vad in mesajele tale sunt doar credinte goale care au pretentia de a merge dincolo de orice religie, sistem etc, credinte care nu se sprijina decat pe propriile tale proiectii  si intelegeri eronate.
Deocamdata ceea ce spui tu in mesajele tale sunt doar banalitati.

#47
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostIztaccihuatl, on 02 august 2014 - 19:04, said:

Nu mai cauta, putin probabil sa ii afli tu. Te vor gasi ei. Daca nu exista dorinta cunoasterii, vorbele tale nu au sens pentru cine le asculta.

Iar iluminarea instantanee e posibila chiar si in absenta unui maestru personal.
Ai dreptate in ce spui tu aici. Dasta am si specificat mai demult ca aici toti sunt interesati dar deocamdata n-am intalnit unul serios (nu zic ca n-or fii). Am mai spus nu caut nimic sau pe nimeni aici intru de placere si sa discut cu voi. Daca insa vad ca cineva e serios il voi indruma. Dasta ma si abtin sa intru in detalii, ce zic pe aici e doar o mica introducere, restul de info nu le pot expune aici.

View Posttashinorbu, on 02 august 2014 - 19:07, said:



Dar ce anume te-a facut sa crezi ca esti in postura de a putea transmite vreun mesaj cuiva?
Caci de obicei , pentru aceasta e nevoie de o anumita capacitate de transmisie a unei stari , nascuta din oarescare realizare ...
Ceea ce vad in mesajele tale sunt doar credinte goale care au pretentia de a merge dincolo de orice religie, sistem etc, credinte care nu se sprijina decat pe propriile tale proiectii  si intelegeri eronate.
Deocamdata ceea ce spui tu in mesajele tale sunt doar banalitati.
Inseamna ca n-ai avut nici macar curiozitatea si rabdarea sa-mi citesti posturile de la inceput. Eu nu iti raspund in idea de a te convinge ca ceea ce zic e adevarat, ramane la latitudinea ta sa apreciezi sau nu acest lucru. Asa cum il luati la misto pe Krishnamurti pt ca nu aveti capacitatea de al intelege pe deplin, la fel si cu mine dar e ok, ma asteptam de la bun inceput la astfel de opinii. Nu sunteti voi nici primii si nici ultimii.

#48
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostAHDUB, on 02 august 2014 - 20:29, said:



Inseamna ca n-ai avut nici macar curiozitatea si rabdarea sa-mi citesti posturile de la inceput. Eu nu iti raspund in idea de a te convinge ca ceea ce zic e adevarat, ramane la latitudinea ta sa apreciezi sau nu acest lucru. Asa cum il luati la misto pe Krishnamurti pt ca nu aveti capacitatea de al intelege pe deplin, la fel si cu mine dar e ok, ma asteptam de la bun inceput la astfel de opinii. Nu sunteti voi nici primii si nici ultimii.

Nu , nu am o problema cu Krishnamurti si nici nu am facut misto de el.
Si cred ca il inteleg destul de bine.

#49
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Posttashinorbu, on 02 august 2014 - 22:07, said:

Nu , nu am o problema cu Krishnamurti si nici nu am facut misto de el.
Si cred ca il inteleg destul de bine.
Daca l-ai inteles asa de bine cum pretinzi, in loc sa ma iei la puricat, cu chestii de genu ce m-a facut sa cred ca sunt in postura sa sfatuiesc pe cineva, eu consider ca ar fii fost  cu mult mai benefic sa incerci sa ii faci si pe alti sa-l inteleaga pt ca majoritatea intra aici pt a incerca pe cat posibil sa gaseasca raspunsul la anumite intrebari care-i macina. Daca in schimb nu erai lamurit de mine in ceea ce priveste cele spuse pe aici, puteai sa ma contactezi si sa avem o discutie pe aceasta tema nu sa incerci tu sa spui pe nush ce baze iluzorii/fictive cum ca eu nu stiu de fapt ce vorbesc. Puteai de altfel sa fii ontopic si sa iti expui varianta ta, varianta din care sa rezulte falsitatea celor spuse de mine. Oare de ce n-ai facut-o, ca vad ca timp ai sa-mi zici ca nush ce vorbesc? Daca tu iti faceai un topic ca asta,  si eu intram sa ma conving daca face sens sau nu ce scrii, te intorceam pe toate partile prin intrebari si asa ma lamuream. Aici vorbesc la modul general ca nu esti tu singurul care a facut-o. Sper sa nu te superi pe mine, dar daca ai capacitatea sa-l intelegi pe Krishnamurti atunci cred ca putem dezbate orice subiect civilizat si de ce nu, putem invata cate ceva unul de la altul, nu crezi?

#50
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 03 august 2014 - 00:27, said:

putem invata cate ceva unul de la altul, nu crezi?
Eu sunt de acord ca nu e nevoie de indrumator pentru ca un budist sa faca voia diavolului.
In primul rand trebuie sa ne intrebam ce anume face un budist? Nimic.
Doar se lasa condus de diavol. Pentru asta nu e nevoie neaparat de un guru

#51
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View Postaltul2, on 03 august 2014 - 11:13, said:

Eu sunt de acord ca nu e nevoie de indrumator pentru ca un budist sa faca voia diavolului.
In primul rand trebuie sa ne intrebam ce anume face un budist? Nimic.
Doar se lasa condus de diavol. Pentru asta nu e nevoie neaparat de un guru
Tu ai ceva cu budismul si asta pt ca nu poti intelege ce practici au ei. Pt cultura ta generala eu nu practic si n-am practicat niciodata budismul, am fost crestin pana am realizat ca am fost de fapt dus cu zaharelu. Daca in schimb m-ar intreba cineva ce religie recomand, as recomanda budismul pt ca este cu mult peste toate religiile din lume (parerea mea).Inainte sa intrebi ce face un budist consider ca mai bine ar fi sa te intrebi ce faci tu. Mai sa fie, deci daca n-ai in guru te-ai dus pe apa sambetei ahh? Poti sa-mi zici si mie cum il cheama pe guru tau, nu de alta dar poate or fii si altii interesati si asta ca sa nu-i i-a dracu si pe ei cum ii i-a pe toti budisti.

#52
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAHDUB, on 04 august 2014 - 02:06, said:

Daca in schimb m-ar intreba cineva ce religie recomand, as recomanda budismul pt ca este cu mult peste toate religiile din lume (parerea mea).Inainte sa intrebi ce face un budist
Pai de aia bat moneda pe budism pentru ca stiu cat valoreaza.
De exemplu un budist ar trebui sa insire ceva mantre (sau cum se numesc alea).
Isi inchipuie cineva ca face asta?
Nici vorba ii e prea lene sa deschida gura
Si atunci si-a confectionat niste cilindri pe care ii invarte si declara ca aceia spun incantatiile in locul lor.
Genial, trebuie sa recunosc.

#53
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostIn_IN, on 04 august 2014 - 06:51, said:

Tu cum iti faci rugaciunea, la microfon?
Pai rugaciunea e cu totul altceva nu se pot face comparatie.
Sa indrugi niste incantatii poate oricine, dar budistii sunt singurii care au gasit solutie ca sa scape de ele
Lenea e cucoana mare cum zice vorba (europenilor evident adica alt continent) Budismul a ridicat-o la rang de arta si meserie

Edited by altul2, 04 August 2014 - 06:57.


#54
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

View PostIn_IN, on 04 august 2014 - 07:06, said:


Vad ca esti tare harnic. Numai tu jubilezi pe toata aria asta. Nu stiu cind mai ai timp de rugaciuni.

Cu Altul e ca si cum ai vorbi cu peretii.
L-am indemnat sa citeasca ceva de la sursa-canonul pali, budhismul mahayana, despre compasiune, etc-si nu ce zic unii popi care habar nu au despre doctrinele budiste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate