Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia vs Hyundai vs Skoda Karoq 2.0...

COPA AMERICA 2024

Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...
 Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya
 

coroana dentara portelan

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004
salut,
sunt interesat sa-mi imbrac vreo 4 dinti cu portelan si am o oferta de pret 3200ron(toti 4).
Ideea este ca trebuie obturat si canalul si scos nervul(dupa caz,asa mi-a explicat doctorul),aveti idee daca e ok sau nu workaround-ul asta?
De asemenea,daca puteti sa-mi spuneti si daca pretul e ok(e o clinica prin zona primaverii,deci preturi adaptate zonei :P)

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
in mod uzual era cam 450-500 lei per bucata. 3200 inseamna 800 lei per dinte ceea ce e cam mult
este necesara obturarea canalului si scosul nervului pentru ca o coroana nu mai poate fi scoasa de pe dinte decat prin taiere, in cazul ca ar fi nevoie.

Edited by onlyone, 11 July 2014 - 16:09.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
E prea vag mentionat termenul de portelan.
Solicita-i sa-ti spuna exact materialul, zirconiu, disilicat de litiu etc.

O coroana de zirconiu (sau mai corect zirconia) costa intre 800-2000 lei, depinde cine o face, cine se ocupa de ea si de calitatea/estetica obtinuta.

#4
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,551
  • Înscris: 12.07.2010
Mi se pare mult,sincer,dar dacă dispui de aceşti bani,de ce să nu-ţi tratezi dantura,sfatul meu e să mergi pe „mâna doctorului”,trebuie scos nervul,scoate-l deşi dintele va deveni dintr-un dinte „viu” unul „mort”!Preţuri de „Bucureşti Central”,„C'est la vie ”- vorba turcului sau a bulgarului?

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006

 onlyone, on 11 iulie 2014 - 16:08, said:

in mod uzual era cam 450-500 lei per bucata. 3200 inseamna 800 lei per dinte ceea ce e cam mult
450-500 poate PFM (ceramica pe suport de metal), coroana pe care nu i-as recomanda-o nimanui, decat in cazul in care sta prost cu bugetul si nu se poate orienta catre restul alternativelor

Edited by gumball3000, 11 July 2014 - 16:22.


#6
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
In Iasi era ~ 100 E

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006

 Sidorin, on 11 iulie 2014 - 16:13, said:

Mi se pare mult,sincer,dar dacă dispui de aceşti bani,de ce să nu-ţi tratezi dantura,sfatul meu e să mergi pe „mâna doctorului”,trebuie scos nervul,scoate-l deşi dintele va deveni dintr-un dinte „viu” unul „mort”!Preţuri de „Bucureşti Central”,„C'est la vie ”- vorba turcului sau a bulgarului?

Mie mi se pare mult sa-ti dai cu parerea despre un lucru despre care nu ai toate datele problemei.
800 lei era mult daca ii punea coroana acrilica sau PFM, 800 lei era mult si in cazul in care coroana nu respecta morfologia celorlalti dinti (nu de putine ori se intampla ca dintii sa fie slefuiti insuficient si sa arati cu noua coroana ca bugs bunny)

#8
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 14.08.2006
Coroana dentara de portelan pe suport metalic complet fiziologica este cam 100 euro/dinte. Daca stomatologul este priceput nu ai niciun fel de probleme si arata super.

Toate metalele din gura sunt toxice si nu-s recomandate..chiar daca zirconiul este frumos estetic are toxicitate la greu..ceea ce nu-ti vor spune stomatologii.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006

 meanman, on 11 iulie 2014 - 18:16, said:

chiar daca zirconiul este frumos estetic are toxicitate la greu..ceea ce nu-ti vor spune stomatologii.
Am sa te rog sa argumentezi cu surse documentate. Coroanele dentare din zirconiu au cea mai mare biocompatibilitate.

Am impresia ca tu faci confuzie intre zirconiu si dioxid de zirconiu (zirconia).
Coroanele dentare nu sunt fabricate din zirconiu (metalul).
Habar nu am cine a raspandit denumirea de coroana din zirconiu, pentru ca nu este fabricata din zirconiu, ci din dioxid de zirconiu (zirconia), un material ceramic, nu metalic.

Edited by gumball3000, 11 July 2014 - 18:27.


#10
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014

 meanman, on 11 iulie 2014 - 18:16, said:

Daca stomatologul este priceput nu ai niciun fel de probleme si arata super.
Tehnicianul !
Tehnicianul nu stomatologul , medicul are partea nasoala de asanare, pilire si mulaj , la portelan (si nu numai) tehnicianul duce greul datorita faptului ca dupa ce a intrat coroana la ultima faza de coacere nu te mai atingi de ea , o lipesti si gata afacerea . Daca ai un tehnician prost umbli cu ea in pahar ca si cu proteza .
Una peste alta si prin Cluj cam tot in jur de 100 Eu/bucata se invirte .

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Trebuie sa existe o comunicare buna intre tehnicianul dentar si medicul stomatolog.
Daca medicul stomatotlog nu slefuieste suficient dintele, atunci nici cel mai mare tehnician dentar din lume nu va reusi sa-ti faca o coroana care sa nu para ca sta sa-ti sara din gura.

Am vazut cum se procedeaza si prin afara, i se transmit tehnicianului fise cu toate culorile prezente pe dinte + fotografii.
In Romanica poti sa zici saru'mana daca iti nimereste cat de cat culoarea cu cea a dintilor invecinati.
Sa mai mentionez ca multi dentisti nu stiu sa aprecieze corect culorile nici cu cheia de culori in fata? De ce? Pentru ca le lipsesc cunostinte elementare de optica.
Culoarea se stabileste la lumina naturala, si mai sunt destul de multi factori care pot influenta alegerea corecta, dar nu am sa va plictisesc, plus ca deja ne-am abatut de la topic.

#12
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004
Salut,

multumesc pentru sfaturi,din cate stiu medicul imi zicea de dinti de portlan+metal,dar nu sunt ok,si de-aia am ajuns la faza cu coroana din portelan....de zirconiu nu a zis nimic.
In privinta banilor tineti cont ca am asigurare medicala de la job pentru servicii stomatologice,deci din start niste % reducere si tot s-a ajuns la 800ron/dinte.
Si mie mi s-a parut foarte scump in comparatie cu ce auzisem de la prieteni(500E 4 dinti tot portelan,nu stiu nimic de zirconiu).
De asemenea,daca stiti un medic si un clinica ok la calitate si ok si ca pret va rog sa-mi ziceti.
Din moment ce acel cineva iti face ceva in gura trebuie sa fie ceva ok,material ok...plus ca in Bucuresti nu se prea stie cine lucreaza bine si cine nu.
In trecut auzisem de Guacan dar nu stiu unde are clinica si ar fi ++++la bani.

Edited by adslboy, 13 July 2014 - 14:58.


#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Rasfoieste putin internetul si vezi ce alte preturi gasesti si prin alte cabinete.
Eventual uita-te pe site-uri si dupa cateva fotografii ale altor lucrari realizate in acel cabinet.
Cat despre asigurare, cat timp nu ne spui exact procentul reducerii din pretul total si materialul folosit, nu ne ajuta cu nimic pretul mentionat de tine.
La fel, nu stim inca daca pretul acela include doar coroana propriu-zisa sau si alte materiale/manopera (pivoti, tratamente de canal etc).
Mai bine pui o copie dupa un deviz pt. toata lucrarea.

Desi foarte rar am intalnit vreun cabinet sa-i ofere din start pacientului toate specificatiile coroanelor, poti insista putin asupra acestui lucru.
Despre ce dinti este vorba mai exact, incisivi, molari sau premolari?

Acestea ar fi materialele (ceramice) cele mai intalnite pentru coroanele dentare: portelan feldspatic, oxid de zirconiu, disilicat de litiu, oxid de aluminiu.
Intre ele difera rezistenta si proprietatile estetice/optice. Pentru unele dintre aceste materiale exista mai multe moduri de prelucrare pentru a obtine o estetica/rezistenta superioara.
Eventual solicita-i sa-ti spuna direct denumirea comerciala (daca este cazul):
IPS Empress
IPS Empress 2
IPS e.max
BruxZir
Lava Premium
Lava Classic
Lava Essential
3M Full Contoured Zirconia
noname

 adslboy, on 13 iulie 2014 - 14:54, said:

Din moment ce acel cineva iti face ceva in gura trebuie sa fie ceva ok,material ok
As ar trebui, dar gandeste-te ca nu-ti va pune cineva in gura ceramica pe suport de aur alb (si nu spun ca aurul este materialul cel mai indicat pt. coroane dentare, ci doar cel mai scump) daca tu iti permiti cel mult material acrilic.

 adslboy, on 13 iulie 2014 - 14:54, said:

plus ca in Bucuresti nu se prea stie cine lucreaza bine si cine nu.
Ai putea solicita inainte un portofoliu cu fotografii. Cine lucreaza bine ar trebui sa aiba asa ceva.
Nu uita sa vorbesti si cu medicul inainte si sa-i spui ce asteptari estetice/ resurse financiare ai, asta ca sa nu aveti niciunul surprize la final.

Edited by gumball3000, 13 July 2014 - 15:42.


#14
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004
maine sper sa ma vad cu doctorul si o sa intreb

#15
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004
Am aflat ce se va folosi:
IvoClar full ceramic,fara zirconiu etc.
E bun pretul 800 lei per dinte,e ok materialul,durabil etc?

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
E foarte ok!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate