Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
1481 replies to this topic

#1351
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Eu vreau sa inteleg mecanismul ca sa stiu ce decizie iau .
Principial , as vrea sa platesc cota de teva , sa am in st-by dreptul de racordare , dar sa nu ma racordez cind se monteaza teava ; peste ...ani , cind am sa ma hotaresc , sa ma pot racorda .
Se poate asa ceva ?

#1352
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Spuneti-mi  , cit timp este valabil tabelul  denumit Acord proprietari instalatii utilizare , dupa ce a fost semnat de toti cei conectati la teava ?

#1353
Animsocmcc

Animsocmcc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2019
Am și eu o nelămurire. Ce înseamnă "Nu e gaz pe țeavă "? Sunt deja la a treia firmă autorizată cu care incerc sa dau drumul la gaze si de fiecare dată totul se termină cu reprezentantul Distrigaz care teoretic vine sa dea drumul la gaz dar care spune "Că nu e gaz pe țeavă " Ce trebuie să fac în această situație? Nimeni nu reușește să mă lămurească.

#1354
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Pentru cei care au expeienta : robinet trecere gaz de 3/4 , cam ca acesta
https://linic.ro/pro...bila-gaz-34-mm/
ce fiabilitate au?   trebuie schimbati asa la o perioada  , presupunind ca sint 2 bucati inseriate ?

Edited by hspinache, 23 November 2019 - 18:07.


#1355
bobby69

bobby69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 01.02.2011

View Posthspinache, on 11 iunie 2019 - 13:17, said:

Este obligatoriu sau acesta este uzanta ? Adica teava devine a unei persoane si ceilalti care au contribuit vor sta cu mina intinsa ?
Este perfect normal !  Cine a platit initial uneori zeci de milioane dei lei vechi pt o teava este si proprietarul ei !  Si vine unul precum esti tu ce nu vrea sa dea nimic si sa se lege la teava altuia !  Sa stii ca poti sa-ti tragi si tu teava de la zero perfect legal !  Sa vezi atunci cat te costa si daca vei lasa pe orice Dorel sa se lege la teava ta... :)   Iti spun eu ca in 2 cazuri la 2 apartamente am platit o tona de bani cand doar 2 persoane voiau centrala in bloc - in timp ceialti au dorit sa se lege si au platit proportional...acum vine Dorel si cere sus si tare sa se lege gratis  asa ca vrea el la teava mea...eventual sa se lege cu catuse ca-l ajut si eu !  De proprietate privata ai auzit ? Ca doar nu imparti automobilul cu vecinul ca vrea el !

#1356
AlinGabrielZota

AlinGabrielZota

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2019
Bună ziua, ca sa ma racordez la gaze trebuie sa am centrala montata? Sau după ce termin cu tot cu gazele, adică sa am gaze pe teava pana în casa, pot monta și centrala?
Multumesc

#1357
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
De preferat ar fi sa ai toti consumatori de gaz montati, deoarece se va face un proces verbal de receptie cu ce ai si ce nu ai. Daca la montarea contorului o sa ai doar aragazul, o sa ti se treaca in acel PV ca nu ai CT si ca sa pus dop la robinet si sa sigilat, iar cind o sa montezi centrala, va trebui sa-i mai chemi inca o data si sa platesti.

#1358
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Oricum trebuie să plătească când se pune centrala in funcțiune.Nu este obligatoriu să fie montată.

#1359
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postioonell, on 09 ianuarie 2020 - 19:55, said:

Oricum trebuie să plătească când se pune centrala in funcțiune.Nu este obligatoriu să fie montată.
Gresit .

#1360
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Am o nelămurire si poate cineva stie si ma ajuta. Am făcut extindere pt gaz, ma rog o firma s-a ocupat. A băgat țeava in pământ, e facuta si instalația interioară și centrala. La începutul lui decembrie s-a depus la gaz de către firma care a executat lucrarea toate actele ce trebuiau la gaz si de atunci asteptam sa ne branseze :( E normal sa dureze atata? Trebuia semnat si ceva contract cu cei de la gaz sau asta urmează după bransament?

#1361
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
mai precis ?
Extindere , bransament , instalatie interioara , sint chestii diferite . In ce stadiu esti ?

#1362
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Extinderea si instalația interioară sunt facute. Am inteles ca trebuie conectată extinderea noastră la țeava principală și montat contorul.

#1363
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postpuisor, on 15 ianuarie 2020 - 07:39, said:

Extinderea si instalația interioară sunt facute. Am inteles ca trebuie conectată extinderea noastră la țeava principală și montat contorul.
Parca imi aduc aminte ca s-a facut bransamentul si ca ai gaz pe el . Daca este asa , contorul se poate deja pune in citeva zile , se face doar solicitare de contor . legatura la poarta , cu instalatia interioara , dureaza foarte putin .

#1364
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,492
  • Înscris: 12.07.2010

View Post3matrix, on 15 ianuarie 2020 - 18:03, said:

Parca imi aduc aminte ca s-a facut bransamentul si ca ai gaz pe el . Daca este asa , contorul se poate deja pune in citeva zile , se face doar solicitare de contor . legatura la poarta , cu instalatia interioara , dureaza foarte putin .
În aceeași situație a fost o familie într-o zonă rurală și a durat treaba asta un an. Sper să nu fie cazul colegului. "Venim săptămâna viitoare, suntem supraaglomerați, etc., etc,". Ei nu au stat cu mâna în sân, s-au dus pe la ei, au dat telefoane, email-uri, degeaba. Depinde și de localitate și de distribuitor. Asta mi-au spus, asta vă spun.

#1365
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Buna ziua ,
Cer un sfat , o idee ...
Ma aflu in urmatoarea situatie : locuiesc pe un drum secundar . Distanta dintre casa mea si strada principala pe care se afla conducta de gaze este de 130 metri . In 2018 Primaria s-a angajat ca cofinanteaza introducerea de gaze pe strazile principale si drumurile secundare . Pentru strazile principale s-a tinut de cuvant . Pentru strazile secundare , nu au mai fost bani . Baiat grabit fiind , am "apucat " sa-mi fac contract de bransare la reteaua  de gaze si in baza acestuia contract de furnizare gaze . Sunt posesorul a 2 frumoase contracte , dar nu am teava de gaze in fata portii . Am avut numeroase discutii cu cei de la Distrigaz , dar acestia spun ca sa mai astept , ca poate Primaria o sa cofinanteze lucrarea ... Cei care v-ati mai intalnit cu o asemenea situatie , ma puteti sfatui , va rog ? Ce trebuie facut in continuare ? Pot sa-i dau in judecata pentru nerespectarea contractului ?

#1366
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postvoma1009, on 30 ianuarie 2020 - 13:24, said:

Buna ziua ,
Cer un sfat , o idee ...
Ma aflu in urmatoarea situatie : locuiesc pe un drum secundar . Distanta dintre casa mea si strada principala pe care se afla conducta de gaze este de 130 metri . In 2018 Primaria s-a angajat ca cofinanteaza introducerea de gaze pe strazile principale si drumurile secundare . Pentru strazile principale s-a tinut de cuvant . Pentru strazile secundare , nu au mai fost bani . Baiat grabit fiind , am "apucat " sa-mi fac contract de bransare la reteaua  de gaze si in baza acestuia contract de furnizare gaze . Sunt posesorul a 2 frumoase contracte , dar nu am teava de gaze in fata portii . Am avut numeroase discutii cu cei de la Distrigaz , dar acestia spun ca sa mai astept , ca poate Primaria o sa cofinanteze lucrarea ... Cei care v-ati mai intalnit cu o asemenea situatie , ma puteti sfatui , va rog ? Ce trebuie facut in continuare ? Pot sa-i dau in judecata pentru nerespectarea contractului ?
Cred ca ai vrut sa faci o smecherie , ai dat o spaga si ai luat o teapa .
1. Ce inseamna " drum secundar " , ca nu exista notiunea asta , drum public sau servitute ?
2. Pt ce astepti primaria cu pomana , cind puteti rezolva pe banii vostrii ?
3.Nu inteleg cum te-au pacalit sa faci contract , care are valoare ZERO , atita timp cit tu nu ai nici macar teava pe strada !?
....
In situatia ta , daca miine depui actele , poate ai gaz peste 1 an ...
...trebuie extindere
...bransament
...instalatie interioarea ( IU )

#1367
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Am achitat pretul integral  la Distrigaz ptr extinderea bransamentului. Distrigazul a ales o firma ptr a executa lucrarea si tot Distrgazul, prin contract, s-a angajat ca in termen de 1 an va realiza lucrarea. Dupa 1 an, am sesizat Distrigazul ca nu a fost executata lucrarea. Dupa explicatii penibile, Distrigazul mi-a transmis sa semnez o anexa la contract prin care se prelungeste durata de executie a lucrarii cu inca 6 luni. Dupa cele 6 luni Distrigazul surprinde din nou ptr ca lucrarea nu a fost realizata.
In opinia mea acest comportament al Distrigazului este incurajat de indiferenta autoritatilor romane, care permit ca o companie precum Distrigazul sa detina monopolul distributiei de gaze in localitate. Cui trebuie sa ma adresez: Protectia Consumatorului, ANRE ...?
Un astfel de comportament (din partea societatilor care detin monopolul in domeniu) descurajeaza potentialii clienti.

#1368
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Nu exista extindere bransament , ci extindere retea . Ati luat legatura cu firma care a primit lucrarea ? Ce motiveaza ei ? In ce localitate / zona ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate