Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1481 răspunsuri în acest subiect

#1387
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.787
  • Înscris: 08.11.2009

View Post3matrix, on 20 februarie 2020 - 05:06, said:

Lipsa informatii!
Sint nenumarate cazuri cind nici 1mc de sapat a durat mai mult de o zi....sau cind pt o " galeata " de pamint s-au sapat 10mc ....

Eu le-am oferit toate informatiile pe care le-au cerut. Daca aveau nevoie de studiu geotehnic trebuia sa-l ceara.
Tu vrei sa spui ca ei au calculat ca acolo as avea stanca si ca trebuie sa dinamiteze ca sa bage teava?

#1388
westy8998

westy8998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 13.05.2007
Dragilor ,

Din experienta voastra - imi puteti spune la ce sa ma astept in situatia data ?

Locatie > Ilfov > Fundeni

Cerere depusa in 27.02.2019
Schita cu Solutia  emisa in 26.03.2019
Aviz Tehnic Racordare primit in data de 15.04.2019
Tarif Racordare emis si platit in valoare de 3340 RON

Gasit firma

Depusa Notificare in 02.05.2019
Facut lucrarea in curte - din strada pana in casa
Facut Contract cu Engie in Data de 30.08.2019

Ceva probleme cu Avizele

Depusa cerere de REAVIARE Documentatii Tehnice in data de 30.01.2020  din partea firmei cu care lucrez

Sunat astazi Distrigaz - fix la un an si cateva zile - pentru verificare .  Raspuns - inca se lucreaza la verificarea actelor - reveniti si dumneavoastra din 2 in 2 saptamani  .


Acum din experienta voastra - celor trecuti prin asa ceva - la ce sa ma mai astept !?

Editat de westy8998, 03 martie 2020 - 18:08.


#1389
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.344
  • Înscris: 21.06.2019
Ceva probleme cu Avizele ..... deci mai ai de asteptat .
Bransament exista , are gaz pe teava ?

#1390
westy8998

westy8998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 13.05.2007
Pur  si simplu s'au pierdut vezi doamne niste acte si am fost nevoie sa iau iar avizele de la primarie .

Nu ...inca nu am racord casa<> strada(acel 1 metru de teava si contor contor ..deci nici gaz pe teava

Am imi dau seama ca nu este treaba de o saptamana ...dar intrucat avem transparenta zero la distrigaz ..eram curios daca din experienta vorbim de 2 , 3 luni sau inca un an

#1391
Meta101

Meta101

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 08.04.2020
Am căutat peste tot unde să pun întrebarea asta, sper că am nimerit.

Am făcut și eu crerere de racordare la Distrigaz acum o lună și recent mi-au trimis un mail care spune că le trebuie un plan de coordonate stereo 70, dar nu prea stiu exact ce este palnul asta ca toate terminologiile astea m-au omorat. Este efectiv acel plan de situatie cu măsurătorile casei sau strazii sau a ce dumnezeu vor ei?

Nici măcar nu stiu plan de coordonate pentru ce exact ca nu mi-au detaliat, dar presupun ca pentru imobil.

Presupun că există un plan standard pentru distrigaz că nici macar nu stiu daca trebuie 1:500, 1:1000, etc.

Daca cineva mă poate lămuri as fi foarte recunoscător.

Multumesc anticipat.

#1392
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Va salut!

La o bucatarie de vara acoperita, am cuptorul si plita (separate) la o distanta de aprox 1.7m de robinetul de gaz. Nu am jucariile in  fata, dar stiu ca de obicei aceste echipamente au conexiunea pt gaz pe ambele parti, stanga / dreapta). Intrebarea mea este daca cele doua echipamente pot fi legate in serie: pe intrarea cuptorului pun racordul de la teava de gaz. iar racordul din partea opusa din cuptor , il leg la plita. Va functiona? (eu cred ca da, stanga trebuie sa comunice cu dreapta)

#1393
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Salut. Dupa un 1 an si 8 luni de cand am achitat extinderea de retea la Distrigaz, in urma cu cateva zile o echipa a unei firme a venit la fata locului, a sapat si a instalat o teava, de la conducta principala prin care curge gazul pana la gardul meu, amplasand si firida. Interesant este ca teava amplasata nu a fost legata la conducta principala, Cei care au montat teava mi-au spus ca lucrarea trebuie mai intai receptionata. Poate sa-mi spuna cineva ce etape mai sunt de urmat pana voi avea gaz in casa?

#1394
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postzamolxis01, on 17 aprilie 2020 - 20:56, said:

Salut. Dupa un 1 an si 8 luni de cand am achitat extinderea de retea la Distrigaz, in urma cu cateva zile o echipa a unei firme a venit la fata locului, a sapat si a instalat o teava, de la conducta principala prin care curge gazul pana la gardul meu, amplasand si firida. Interesant este ca teava amplasata nu a fost legata la conducta principala, Cei care au montat teava mi-au spus ca lucrarea trebuie mai intai receptionata. Poate sa-mi spuna cineva ce etape mai sunt de urmat pana voi avea gaz in casa?
Da , asa se procedeaza .
Urmeaza receptia , apoi se va sapa iarasi si se va face legatura intre bransament si retea .
Dupa ce se face asta , si aveti gaz pe bransament , daca este facuta si instalatia interioara pina in firida , se mai fac niste acte , si se solicita contorul .

#1395
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Multumesc @3matrix. Am instalatia interioara facuta. Cat timp dureaza receptia si montarea contorului? Locatia este langa Bucuresti. Multumesc!

#1396
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postzamolxis01, on 17 aprilie 2020 - 21:05, said:

Multumesc @3matrix. Am instalatia interioara facuta. Cat timp dureaza receptia si montarea contorului? Locatia este langa Bucuresti. Multumesc!
Daca firma se misca bine , in functie de evenimente , posibil in maxim 1 luna sa ai gazul . Cu ce firma ai lucrat ?

#1397
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Multumesc din nou. Nu eu am ales firma, ci Distrigazul. Eu am achitat tot ce a cerut Distrigazul si ei au ales firma care a executat lucrarea. Pentru mine a fost o solutie convenabila pentru ca nu m-am implicat foarte mult, dar cred ca in acest mod lucrarile au durat mai mult. Practic, primele demersuri pentru a avea gaz le-am initiat in urma cu 2,5 ani.

#1398
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.874
  • Înscris: 26.02.2018
De ce mi-or fi luat mie ăștia de la gaze, la revizia instalației, 165 lei?! De obicei era 65 lei. Mulțumesc
LE
Revizia la centrală este separat, nu este inclusă aici.

Editat de Fuserisk, 12 mai 2020 - 10:04.


#1399
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Pentru ca asta este planul lor tarifar pe anul 2020

#1400
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostFuserisk, on 12 mai 2020 - 10:01, said:

De ce mi-or fi luat mie ăștia de la gaze, la revizia instalației, 165 lei?! De obicei era 65 lei. Mulțumesc
LE
Revizia la centrală este separat, nu este inclusă aici.
Numai atit ?
Calculeaza deplasarea , verificarea , plata salariului , taxe , plata celor ce opereaza lucrarea , etc ...

#1401
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.874
  • Înscris: 26.02.2018

View Post3matrix, on 12 mai 2020 - 11:45, said:


Numai atit ?
Calculeaza deplasarea , verificarea , plata salariului , taxe , plata celor ce opereaza lucrarea , etc ...
Pai anul trecut atât mi-au luat 65. Oricum am luat țeapă; azi am găsit oferte la mai puțin de jumătate de preț instalație + centrală față de ce oferă Engie. Ce e bine că sunt liber de contract...inca n-am semnat cu ei

#1402
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostFuserisk, on 13 mai 2020 - 18:39, said:

Pai anul trecut atât mi-au luat 65. Oricum am luat țeapă; azi am găsit oferte la mai puțin de jumătate de preț instalație + centrală față de ce oferă Engie. Ce e bine că sunt liber de contract...inca n-am semnat cu ei
Sigur ! Ai gasit pe cineva sa faca munca voluntara sau ai gasit pe cineva care iti va da teapa .

#1403
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.787
  • Înscris: 08.11.2009

View Postflorin71_skoda, on 19 februarie 2020 - 11:38, said:

Tu da, ei nu.
De regula sint 2-3 firme intr-un judet, care au voie sa faca asa ceva. Deci un mic "monopol" si deia pot dubla sumele. Ei sint singuri la licitatie si se inteleg intre ei.

Uneori la buldo se calculeaza si transportul de la un santier la altul. Ca doar nu crezi ca o sa-l suporte firma. Tot clientul plateste si treaba asta, chiar daca nu stie.
Mi-au recalculat. De la 22000 extinderea + 2000 bransament, am ajuns la 15000 extinderea  + 2000 bransament.

#1404
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.874
  • Înscris: 26.02.2018

View Post3matrix, on 13 mai 2020 - 18:49, said:

Sigur ! Ai gasit pe cineva sa faca munca voluntara sau ai gasit pe cineva care iti va da teapa .
Exista preturi pe piata libera! Iti spun eu cat este pe aici cu aproximatie; instalatie cu doua focuri pana in 70 lei si revizia la centrala pana in 150 lei! Astea sunt preturile; nu toata lumea sta in Bucuresti! Aici deplasarea e aproape zero; iei trusa cu scule si mergi doua strazi! Nu o sa-ti dea nimeni 400+ lei pentru o revizie care e o chestie mai mult pe hartie...

Editat de Fuserisk, 26 mai 2020 - 12:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate