Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
1481 replies to this topic

#1477
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
1.Cine are responsabilitatea de a se ocupa de verificare teava comuna a blocului ?
2.Verificare vs revizie la o instalatie de utilizare in interior. Exista un normativ , obligatii ,ceva special pt revizie ? Unde gasesc informatie ?

#1478
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Salutare.
un vecin isi monteaza o centrala care va functiona pe gpl(butelii legate in paralel).
poate sa faca legatura intre butelii (instalate afara) si centrala cu teava de Cu? existe ceva aliaj special e lipit?
lungimea va fi de cca 3m, compusa din 3 segmente.
sau tot teava trasa, filetata?
multumesc!
ps: stiu ca prin alte tari se foloseste cu ptr instalatii de gaze!

#1479
SamOrda

SamOrda

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.09.2023
Salut,
O întrebare de novice așa:
Am centrală pe gaze cu calorifere instalate în fiecare cameră.
Ideea e că nu am nevoie de căldură în toate camere, de exemplu sufrageria ce dă în dormitor o pot încălzi cu ușa deschisă fără a mai fi nevoie de a ”deschide” caloriferul din sufragerie (am închis robinetul tur, e corect?).
Mai sunt camere care dau doar în hol unde nu am nevoie de temperatură ridicată, de exemplu o bucătărie pe care nu o folosesc iarna decât pe post de debara (bulioane, gemuri, vin la pet, etc.), deci aici nu trebuie să fie nici foarte frig, dar nici cald nu e bine să fie.
Pot regla temperatura din robinetul de tur (la sfert, la jumate)?
La sufragerie pot ține robinetul tur închis complet?
Termostatul este în cel de-al doilea dormitor, care dă doar în hol.
Anul ăsta nu aș mai investi în robineți termostatați.
Mulțumesc.

#1480
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008
^^
Da.

#1481
Cristi2508

Cristi2508

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.11.2023
Constructiile nu sunt chiar asa simple cum par de la distanta!
Parerea mea este ca cea mai buna solutie care sa includa structura conform normativelor dar si un confort termic ridicat, nu e deloc accesibil ca pret, dar se poate:
- structura in cadre (stlpi si grinzi beton cum se face la blocuri)
- ⁠intre stalpi zidarie din caramida mica cu agrafe prinse in stalpi cu ancora chimica
- ⁠termoizolatie cu vata bazaltica de fatada cu grosime de 15-20 cm pe exterior
- ⁠inca un zid ingust din caramida mica pe exteriorul zidului langa vata bazaltica
Daca vrei ca peretele sa respire, mortarul trebuie facut cu liant pe baza de var (au cei de la Hasit). accesibil construct avea un meserias foarte bun care a lucrat in Anglia la asfel de structuri si chiar era super priceput, zidaria aparenta arata bestial!
Un dosar pentru autorizatie de constructie, se face in baza unor legi si a unor reguli care trebuiesc respectate. Si doar daca sunt respectate primaria elibereaza autorizatia de constructie.
Proiectul are doua componente importante, arhitectura si rezistenta. Ca sa rezulte un pret accesibil pe mp construit, ambi trebuie sa conlucreze!
Structura de rezistenta se face in mod obligatoriu conform  normativului pentru zona seismica in care se construieste casa si trebuie sa-l respecte daca vrea sa primeasca semnatura verificatorului.
La un perete de caramida cu grosime de 30 si placat cu polistiren de 10, polistirenul face peste 70% din termoizolatie. Ca sa va dati seama cat de importanta e termoizolatia va descriu scurt cum experimentat un client (la care am facut dirigentia) constructia casei cu zid de caramida de 44 Cemacon, centuri si stalpi de 24 (pe proiect era 25), iar pe exteriorul centurilor si stalpilor caramida de 20. Desi si eu dar si cei de la firma Accesibil Construct, care au facut executia, au insistat sa faca termoizolatie pe exterior, sau macar sa nu aplice tencuiala si decorativa pana nu trece o iarna,ca daca e nevoie de termosistem ar fi niste bani risipiti cu aceste doua lucrari. La primele temperaturi cu minus curgea la propriu apa pe colturi, iar temperatura in interior nu era confortabila cu centrala setata la maxima!

Edited by Daco_Get, 21 December 2023 - 20:33.


#1482
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Despre operatia de revizie instalatie utilizare .  
Odata terminata , predata , are garantie ? Si daca are , cit timp are ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate