Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
1481 replies to this topic

#1333
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Pentru centrala cu tiraj fortat, camere de ardere etansa este nevoie de aerisire? sau este suficient detectorul de gaz?

#1334
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pentru centrala cu tiraj fortat, nu trebuie aerisire si nici detector de gaz. Trebuie in schimb pentru teava de gaz cu care alimentezi centrala, atit detector cit si aerisire..

Edited by florin71_skoda, 24 May 2019 - 13:56.


#1335
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
In spatiul unde este numai centrala cu tiraj fortat , nu este nevoie de ventilatie sau priza de aer , dar senzorul de gaz este obligatoriu .
la aparatele cu flacara deschisa se cere ventilatie permanenta si neobturabila si priza de aer + senzor .

#1336
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaşi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Off-topic... Să mor eu dacă înțeleg „mesajul” din textul „Împotriva PSD? Nu uitați, pe 26 MAI, să scrieți pe buletinele de vot "Mwuie PSD" Fiți patrioți! Fiți consecvenți!”. La o primă „citire”, dacă ne luăm după IQ-ul celor cărora se adresează, pare un mesaj destinat votanților PSD. Pentru clarificare, Mircea, poți „traduce”, te rog? Posted Image

#1337
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 86-APP, on 24 mai 2019 - 17:37, said:

In spatiul unde este numai centrala cu tiraj fortat , nu este nevoie de ventilatie sau priza de aer , dar senzorul de gaz este obligatoriu .
la aparatele cu flacara deschisa se cere ventilatie permanenta si neobturabila si priza de aer + senzor .
Astea sint din normativ, sau este regula interna pentru Bucuresti ? Ca eu unul nu vad logica.

#1338
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
@86-APP

Daca nu este nevoie de ventilatie sau priza de aer sunt cel mai fericit, senzor de gaz pun si daca nu imi cer, eu montez doar centrala, nu trag gaz si pentru plita sau cuptor

Multumesc

#1339
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Vecinii mei de scara , au cam hotarit sa traga coloana verticala de gaz , pe casa scarii ; am fost intrebat ;
Mie nu imi trebuie teava de gaz , dar as participa  la cheltuiala comuna .  In urma participatiei , as vrea sa mi se dea un document de coproprietar al tevii si pe viitor , cind va fi cazul , sa ma pot racorda utilizind documentul .
Se poate asa ceva ?
In mod normal in o astfel de situatie , ce documente se fac ?  Se fac documente colective sau poate se fac documentele doar pe un singur om si acela se descarca ? Care este procedura scriptologica ?
Se fac pe numele asociatiei ? Se fac de catre un singur locar sau un grup ?

Cind se face piful rebuie sa fie prezenti toti participantii ?

#1340
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Se poate face pe numele unei singure persoane și de restul va descurcați intre voi .
Pif se face la coloana , cînd se face și la primul utilizator .

#1341
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007

 86-APP, on 11 iunie 2019 - 12:00, said:

Se poate face pe numele unei singure persoane și de restul va descurcați intre voi .
Este obligatoriu sau acesta este uzanta ? Adica teava devine a unei persoane si ceilalti care au contribuit vor sta cu mina intinsa ?

#1342
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 hspinache, on 11 iunie 2019 - 13:17, said:


Este obligatoriu sau acesta este uzanta ? Adica teava devine a unei persoane si ceilalti care au contribuit vor sta cu mina intinsa ?
Nu .la fiecare nou client , se cere hîrtie de la asociația .
Cine a plătit primește , cine nu ...

#1343
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Nu am probleme cu asociatia . Cum se ajunge sa existe document ca cei ce au platit devin coproprietari pe teava ?

#1344
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu exista document. Exista legea junglei, sau mica intelegere.

Exemplu
Cineva vrea sa-si bage centrala. Asa ca se face un proiect pentru apartament si alt proiect pentru coloana, pe numele lui, a celui care vrea sa-si bage centrala. Proiectul nu se poate face pe un grup de oameni. Proiectul se face pe o persoana.
Mai departe sa presupunem ca toata tevatura pentru coloana de gaz cost 2.000 lei si in bloc sint 20 de apartamente. Asa ca revine 100 lei de apartament. Asa ca ala care trage coloana, se duce la fiecare apartament si cere cite 100 lei. Uni dau, alti nu. Sa presupunem ca aduna doar 1.200 lei de la 12 apartamente. Diferenta de 800 lei o suporta el, proprietarul coloanei. Sau hai sa zicem ca se asociaza cu un alt vecin si impart diferenta aia pe din doua si unul pune 400lei si altul 400lei (sau cum se inteleg ei). Se face coloana si asta este. Insa coloana o sa fie pe un singur nume.
Pe viitor cind mai vor si alti sa-si puna centrala, le trebuie aprobare de la ala care a tras coloana. Daca este unul din aia 12 care au cotizat initial cu 100 lei, primeste aprobarea gratis. Daca este unul din aia care nu au vrut sa cotizeze, o sa i se ceara bani. Citi bani ? Pai citi bani vrea muschiul proprietarului de teava. Daca vrea, poate sa ceara 200 lei pentru semnatura. Mai departe ar trebui sa imparta bani cu vecinul ala de a pus mai mult, ala ce a pus 400 lei. Daca o face sau nu, este fix problema lor. Poate ca intre timp se cearta si in cazul asta nu mai vrea sa-i dea nici un leu, ca asa vrea muschiul lui.

Edited by florin71_skoda, 11 June 2019 - 15:01.


#1345
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 florin71_skoda, on 11 iunie 2019 - 14:52, said:

Nu exista document. Exista legea junglei, sau mica intelegere.

Deoarece este o investitie privata si fiecare este liber sa gestioneze problema cum vrea .

#1346
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Holul blocului este este legislativ o zona comuna . Cum de se monteaza teava , fara avizarea tuturor proprietarilor  ? De ce initial se permite si apoi trebuiesc semnaturi de la cei ce au montat initial ?

#1347
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 hspinache, on 11 iunie 2019 - 19:47, said:

Holul blocului este este legislativ o zona comuna . Cum de se monteaza teava , fara avizarea tuturor proprietarilor  ? De ce initial se permite si apoi trebuiesc semnaturi de la cei ce au montat initial ?
Este greu de inteles ca VOI decideti ce faceti in blocul ala ?
Da , oamenii dau aprobare ca TU sa-ti montezi o teava de gaz , pe partea comuna , dar TU ca investitor decizi apoi cine se leaga de ea .
PS . fata de alte " tevi " de gaz , care se afla pe strazi , teava de gaz  de separare a blocului , ramine in proprietatea vostra . Aproape .
Adica voi o administrati si intretineti pe banii vostrii , si trebuie sa va intelegeti asupra folosintei . In caz ca nu va intelegeti , si spre exemplu , nu vreti VOI ca x sa se lege , puteti fi obligati , deoarece nu se mai aproba alta coloana ..

Edited by 86-APP, 11 June 2019 - 20:37.


#1348
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Ca sa se puna teava verticala , trebuie prima oara aprobare de la furnizor gaz . Cred ca se numeste acord acces . Se poate obtine un astfel de document asa , pe persoana individuala ? pai daca 5 insi var sa puna 5 tevi se aproba ? Nu prea cred .  Se cer ceva documente de la toti proprietari ?

#1349
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Sa zicem ca eu vreau sa trag teava . Ce trebuie sa fac prima oara ? Sa ma duc la dirtribuitor ?

#1350
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Mergi la o firma de gaze care îți va spune ce acte trebuie , cam care ar fi soluția tehnică și va depune pt acord de acces.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate