Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
1481 replies to this topic

#1315
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Si ce inseamna ca nu te mai lasa? Si eu am pe hol 10m de teava cu o mufa de imbinare si un cot montate cu calti si pasta. La urmatoarea verificare trebuie sa refac lucrarea si sa imi sudeze tevile si cotul? Sau ajunge numai sa pun inca un detector de gaze legat la electrovana?

P.S. Despre postul meu de mai sus are cineva idee?

#1316
sablici_tomy

sablici_tomy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.09.2009
Am o problema si as avea mare nevoie de un sfat ,am avut centrala termica pe gaz Ocean conectata la horn (stau la casa curte comuna),acum s-a stricat placa si sunt nevoit sa o inlocuiesc ,nu stiu daca mai am dreptul sa pun tot una la horn ca sa nu mai modific nimic  caci proiectul inclusiv cu centrala asa a fost facut in 1997 ,de atunci a fost totul neschimbat.Va rog daca stie cineva daca proiectul a fost facut atunci la horn normal de casa mai am posibilitatea legala sa o inlocuiesc tot cu una la horn?

#1317
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu .Centrala cu tiraj natural s-a scos .
Singura soluție ct cu condensare, și dacă se schimba poziția , alt proiect.

#1318
sablici_tomy

sablici_tomy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.09.2009
Multumesc de raspuns ,dar daca schimb locul in sensul ca in bucatarie am ambele racorduri aragaz si centrala , in serie  , la 2 metri intre ele si schimb intre ele aragazul cu centrala nemodificand nimic la instalatie pun o centrala in loc la aragaz si aragazul in loc la centrala veche astfel avand posibilitatea sa trag un kit de evacuare cu prelungire afara ,,atunci este considerata modificare de proiect daca nu ma ating de instalatie?

#1319
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
De regulă la așa ceva nu comentează nimeni .

#1320
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Ieri tocmai am făcut revizia la 8 ani a instalației și centralei. Ma gândesc cât ar mai costa peste inca doi ani să fac totul de la zero; centrala+ termostat, țevi ppr, filtru etc, calorifere noi(patru; 180cm + 140cm + două mici), hârțoage etc.  In urma cu 8 ani cred că m-am costat undeva pe la 2000E cu tot cu trasul gazului în apartament. Practic mă gândesc că e treabă de jumătate de zi pentru meșter. În acești opt ani nu i-am făcut nici un fel de mentenanță iar caloriferele au fost folosite și pe centralizat...mă mir că nu s-au spart până acum
LE
Deocamdată încă e mult mai ieftin gazul. In momentul in care gazul va ajunge doar de doua ori mai ieftin decât electricitatea trec pe electric. Apartamentul meu e foarte calduros: încă n-am atins suma de 200 lei la gaz cu 23 grade în casă. Acum la ora 11 deja mă încălzește soarele 100%.

Edited by PostacheNegrutzi, 19 April 2019 - 08:56.


#1321
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ce motiv ai sa strici ce funcționează ?🤔

#1322
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

 86-APP, on 19 aprilie 2019 - 11:28, said:

Ce motiv ai sa strici ce funcționează ?🤔
Dacă...se va strica. Când se va strica. Până atunci nu schimb nimic.

#1323
dragos_ene

dragos_ene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.04.2007
Buna ziua,

Se apropria data la care tb sa fac revizia de 10 ani a instalatie cu 2 aparate de consum (aragaz si centrala) la un apartament intr-un bloc (an constructie 1981), in care toti proprietarii au centrale termice. Apartamentul are montate detectoare de gaz in ambele incaperi (cea cu centrala si cu aragazul).
Acum intervine "problema" si anume, pe casa scarii nu sunt montate detectoare de gaz sau electrovalve.
Din discutiile avute cu diferite firme autorizate exista 2 variante:
1. nu fac revizia
2. cei care fac muta responsabilitatea de la engie pe asociatia de proprietari, in sensul ca se mentioneaza pe fisa individuala de revizie ca spatiile comune nu sunt prevazute cu detectoare dar asociatia de proprietari are contract cu o firma care va instala aparatele. In felul acesta, distrigaz nu va inchide gazul.
A apelat cineva la varianta 2? este posibila si a trecut de cei de la engie?
Multumesc.

#1324
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu se admite revizia sau verificare , fara electrovalva și senzor pe casa scării.
Obligația să montați este strict a voastră , prin firme autorizate.

Edited by 86-APP, 22 April 2019 - 15:24.


#1325
dragos_ene

dragos_ene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc.
Deci, este o obligatie a asociatiei de proprietari,a tuturor proprietarilor?
In situatia aceasta va fi destul de greu de mobilizat 40 de apartamemte, in conditiile in care data verificarii/reviziei este diferita de la proprietar la proprietar.
De suferit voi avea eu pt ca nu pot face verificarea... Si voi fi in culpa.

#1326
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Este simplu.
Dacă vine scadenta , vi se oprește gazul .
Atenție ! Și  pt coloana de separare trebuie sa existe senzor pe scara

#1327
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Zic ca "ar trebui" ca pentru fiecare metru de teava sa fie cate un senzor, de fapt, mai bine, intreaga instalatie sa fie mufata din electrovane conectate la senzori... ca cine stie...
Numai la noi e nebunia asta cu senzori peste tot - cand or sa bubuie primele apartamente ca vecinului de la parter senzorul a detctat otet fiert si a oprit intreaga coloana, in timp ce la etajul 9 fierbea oala de ciorba... de fapt n-or sa bubuie, ca apoi senzorul de la vecinul de la 9 va inchide coloana si tot asa, pana se strang toti in cerc... UIte, asta va fi o masura de cresere a socializarii intre vecini :)

Acum serios, mi se pare de bun simt daca omul a respectat legea la momentul autorizari lucrarii (senzori in camerele cu focare) sa continue sa fie in regula. Cum ar fi daca m-as duce la ITP cu masina Euro 5 si sa ma puna sa adaug componente la motor, ca sa respect noua norma Euro 6?

Nu ma astept la raspunsuri logice din partea celor care traiesc de pe urma instalarii de senzori, care bine-inteles ca vor avea "argumente logice si necesare" de siguranta etc....
Pana una-alta vad ca mai mult bubuie conductele subterane ale operatorilor, fisurate si neingrijite, decat scapari de gaze pe casa scarilor de la instalatiile functionale ale locatarilor...

#1328
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Dacă nu vrei un răspuns , citește ce acte ai semnat , și află că poți renunța la gaz .Nu ești obligat să ai gaz , și nu este nici operatorul obligat să-ți dea .


#1329
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005

 86-APP, on 24 aprilie 2019 - 07:01, said:

(...) citește ce acte ai semnat (...).

Nu e cazul la mine, ins in ultima vreme sunt mult mai "indignabil".. Deci, sa citesc ce am semnat? Pai, daca as fi stat la bloc, as fi semnat un proiect de autorizare care prevedea senzor in casa SI ATAT! Nu scrie nicaieri ca peste 1-2-49 ani vrea furnizorul sa schimbe materialul tevilor sau mai stiu eu ce si asta inseamna ca proiectul semnat de ambele parti (deci "contractul" intre noi) devine nul...

Dar nu-i bai, trebuie sa aiba si firmele de lucru cu montatul de senzori....normal, e vorba doar de "siguranta" utilizatorilor :)

#1330
teapaul

teapaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.12.2010
Am si eu o intrebare: vreau sa ma bransez la gaz, enel si canalizare. Problema e ca vreau sa le bag pe subteran toate doar ca spatiul, pe unde o sa fie santul, adica prin spatele casei mele si casa vecinului este de 2m. Ce conditii trebuie sa indeplinesc ca sa nu fie probleme? sau mai bine zis ce distanta trebuie sa am intre conducta de gaz, conducta de canalizare si tubul cu cablu electric?

#1331
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Intreb cu toate ca s-a mai discutat de principiu, dar eu vreau sa expun situatia mea: Am tras teava de gaz si trebuie sa imi aduca contorul si sa imi faca receptia. Am in balcon centrala in condensare + aragaz si in alta camera cu teava separata doar aragaz. O sa am hota in ambele locuri. Cum fac sa dau cat mai putine gauri de ventilatie aratandu-le si gaurile de hota de la fiecare camera pe care ei sa le puna la socoteala. Am detectoare de gaz, tin oricum geamul aproape non-stop deschis, dar cand vin ei sa controleze trebuie sa le arat ceva si incerc sa fie cat mai putine gauri dar sa fie legal. Pareri?

#1332
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Hota in mod greșit este asimilată cu grila de ventilație . Mai trebuie sa ai și o priza de aer unde ai aragazele .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate