Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!

procura?
 Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...

Noul BMW seria 3:Sedan și To...

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...
 

Feriti-va cat puteti de Romtelecom !

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,295
  • Înscris: 14.10.2008
Cu atat mai nenorociti baietasii, ce sa mai.

#92
robbie0071

robbie0071

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 08.04.2013
gresit, taxa de reziliere este ilegala copii, mai consultati si voi site-ul opc-ului.
Singurul lucru care il pot cere ei este sa platesti contravaloarea abonamentului pana la data la care acesta sa termina, la cursul valutar al zilei

Edited by robbie0071, 13 May 2013 - 13:40.


#93
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,933
  • Înscris: 26.02.2010
Taxa de reziliere la rtc este direct proportionala cu numarul de luni ramase pana la sfarsitul contractului.

#94
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,295
  • Înscris: 14.10.2008
100 de euro pe 12 luni, pe 13 luni ar insemna sa fie 106 euro?

Taxa de reziliere este legala cand ai beneficiat de o asa zisa oferta sau promotie, cum a devenit ilegala RTC s-a aruncat la prelungiri cu oferte si promotii.

#95
robbie0071

robbie0071

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 08.04.2013
ma oameni buni voi nu intelegeti ca taxa de reziliere este ilegala??? Va spune unul care i-a dat in judecata si a castigat ce naiba....in niciun contract nu se prevede Taxa de reziliere. iar in ceea ce priveste ofertele, nu trebuie decat sa-ti platesti obligatiile contractuale pana la sfarsitul contractului. Cata prostie trebuie sa existe in tara asta ca sa platesti taxa ilegala de reziliere? cati dintre voi ati consultat un notar public pe tema asta? e 10-20 de lei o consultatie la notar bai oameni buni. http://www.gandul.in...si-upc-10751580 luati de aici si invatati

Edited by robbie0071, 13 May 2013 - 20:17.


#96
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,295
  • Înscris: 14.10.2008
Nu are nimeni timp de pierdut in instanta. Si poate ai avut noroc ca ai castigat, RTC de obicei are "spate" in justitie la noi.

#97
claudease

claudease

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 23.01.2009
Doamne ce ma amuz. Vorbiti pe aici multe... Va inteleg. Va cred... DAR... nu numai RTC e de vina la multe dintre prob voastre.

Faceti comparatii de preturi intre servicii de acelasi tip dar pe tehnologii diferite. Pffffiuuuu

Posted Image

nu aveti cum sa comparati servicii din Buc/Iasi care au poate fibra cu Slatina care inteleg ca a ramas la adsl.

Acum referitor la preturi... sunt si mari si mici. depinde cat de interesat esti de serviciile tale. daca ai ab cu contract de acum 2 ani iti dai seama ca nu ai cum sa beneficiezi de promotia din 2013. de promotia din 2013 beneficiaza clienti care au activat servicii sau contracte in 2013. Logic, nu? Posted Image

As putea sa va ajut pe unii dintre voi care ati dori mai multe informatii despre serviciile RTC desi as face asta pro bono. Posted Image nu zic asta sa-mi dati ceva la schimb ci numai sa nu ma injurati... Rau. stiu... sunt avocatul diavolului aici

As dori sa va spun cum arata schema taxelor de reziliere pt contract active, in pachet de servicii (ex. 1produs, 2 sau 3 produse). So

15 euro X serciu X perioada de 6 luni ramasa din contract, + TVA

exemplu: ai TV+NET+VOCE abia instalate cu contract activ, vrei sa inchizi ab in primele 6 luni te roade buzunarul de... 15E X 3 servicii X 4 = 180 + TVA = 223 Euro (aprox 9 sau 10 mil)

Hoooo... nu sariti sa dati in mesager Posted Image

Nu stiu cat de legale sunt taxele acestea dar inainte sa contraziceti si sa spuneti ca nu e legal trebuie sa va ganditi cum poate sa lucreze o astfel de companie in ilegalitate? Posted Image

La Romtelecom exista si posibilitatea sa se instaleze serviciile fara contract activ (fara abonament) la pret de lista. Dar costurile nu stiu daca or sa va placa.

Astept observatii, injuraturi (sper ca nu grave) ....

Edited by claudease, 17 May 2013 - 04:29.


#98
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Pretul de lista=e pretul la care treci , cind ai facut abonamentul , cind a expirat(ai 2 ani , ilegali !!)!!
Ai terminat perioada de contract = vei trece automat la pretul de lista cind ai facut abonamentul !!
Se reziliaza in ziua de facturare + 30 atentionare!!
RTC , cu externalizarea serviciilor si durerea in pibula de client , a pierdut pe toate sectoarele !!
Am "riscat" ani de zile , pina am "emigrat" in RDS cu nr de RTC( ca doar e al meu !!) !!

Inca nu a cazut netul , dar am beneficiat de "pasuire" (fara oprire sevicii) cind uitam sa platesc !!

#99
claudease

claudease

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 23.01.2009
nu se foloseste dar cred ca se pot instala ab la pret de lista. cum am mai zis insa. costurile cu siguranta nu mai sunt aceleasi.

Cand ai un ab (contract activ) ai o promotie (fie ea mai buna sau mai rea) cand nu mai ai ab nu mai promotia aia.

La noile ab de servicii in momentul in care expira contractul si trec la pret de lista, costul creste cu 10-20% aprox.

Tot ce trebuie sa facem e sa fim mai atenti.

eu de cand am facut contractul de furnizare servicii n-am mai sunat la relatii clienti decat atunci cand imi suspendau serviciile pt neplata sa mi se restabilieasca mai repede.
Nu prea e ok.

Edited by claudease, 17 May 2013 - 05:13.


#100
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011

View Postrobbie0071, on 13 mai 2013 - 20:15, said:

ma oameni buni voi nu intelegeti ca taxa de reziliere este ilegala??? Va spune unul care i-a dat in judecata si a castigat ce naiba....in niciun contract nu se prevede Taxa de reziliere. iar in ceea ce priveste ofertele, nu trebuie decat sa-ti platesti obligatiile contractuale pana la sfarsitul contractului. Cata prostie trebuie sa existe in tara asta ca sa platesti taxa ilegala de reziliere? cati dintre voi ati consultat un notar public pe tema asta? e 10-20 de lei o consultatie la notar bai oameni buni. http://www.gandul.in...si-upc-10751580 luati de aici si invatati

Am citit tot si nu vad nimic in legatura cu ce scrii tu. Ceea ce e acolo inseamna ca sunt anumite conditii in care taxa de reziliere e ilegala si altele in care nu este. In legatura cu taxa de reziliere , aia e pe undeva la 40% din cat ai plati daca-ti platesti obligatiunile contractuale pana la sfarsit.Ca ar trebui sa fie scoasa sau micsorata si aceasta e alta poveste . Poate ca s-ar merita daca multe alte aspecte contractuale nu ar fi trase cu ata alba. Ex: valoarea reziduala la mediabox dupa 2 ani de utilizare si de platit chirie e cu 10 euro mai mare decat acelasi mediabox (nou) cumparat de la RTC.

Edited by CatalinTudorBalan, 18 May 2013 - 16:27.


#101
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,161
  • Înscris: 04.02.2011
@claudease, dacă tot te lauzi că ai putea să ne ajuţi, ajută-mă şi pe mine cu serviciile lor mobile. Poţi? :naughty:

#102
catalinux1

catalinux1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.05.2010
Din ciclul ”aberații romteleinpom” : abonament surf mai mare la preț decat power!

Attached Files


Edited by catalinux1, 18 May 2013 - 21:16.


#103
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,933
  • Înscris: 26.02.2010

View Postcatalinux1, on 18 mai 2013 - 21:16, said:

Din ciclul ”aberații romteleinpom” : abonament surf mai mare la preț decat power!

Poti sa zici de play cu surf, deoarece mai au inclus si abonamentul voce 100. Pe cand power este oferit cu voce zero.

#104
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 11.08.2009
Nu este nici o aberatie . Abonamentul cu net surf are pretul normal , cel cu net play are pretul redus cu 2,48 Euro (reducere comanda online) iar cel power are voce zero ( primele doua au voce 100 )  .  Se vede asta si din imagine .

Edited by tenie5022, 19 May 2013 - 07:39.


#105
Nutu_Andrei494

Nutu_Andrei494

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.05.2013

View Postblueday, on 15 aprilie 2013 - 15:29, said:


nu exista procedura juridica de a incheia contracte prin telefon !



in baza a ce? daca nu semnezi contract?

se pot incheia contracte prin telefon. se completeaza un pre-contract iar apoi vin tehnicienii cu contractul care iti ramane si tie si tu vezi ce servicii ai optat acolo si semnezi ca ai luat la cunostiinta. daca nu stii despre ce e vorba abtinete sa mai arunci comentarii.
chiar daca inregistrarea telefonica ei o pot aduce la tribunal, cum demonstreaza ca au vorbit cu tine? tu poti sustine ca un "prieten" a raspuns in locul tau si [size=4]

si ce faci cu acea comunicare telefonica a numarului de inregistrare?
tie iti trebuie o hartie semnata si stampilata, cu nr. de inregistrare, din partea lor, ca postul telefonic a fost desfiintat.


#106
claudease

claudease

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 23.01.2009

View Postbenis, on 18 mai 2013 - 18:30, said:

@claudease, dacă tot te lauzi că ai putea să ne ajuţi, ajută-mă şi pe mine cu serviciile lor mobile. Poţi? Posted Image

ce servicii mobile? expliciteaza!

ori faci misto?

eu vb serios

#107
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,933
  • Înscris: 26.02.2010

View Postclaudease, on 20 mai 2013 - 09:34, said:


ce servicii mobile? expliciteaza!

ori faci misto?

eu vb serios
Internet clicknet mobil cdma, banuiesc.

#108
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,161
  • Înscris: 04.02.2011
Păi da, el ne spune că ne poate ajuta dar nu are habar ce servicii oferă pomtelecomul. Tipic..!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate