Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

sfat achizitie carcasa pc

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#73
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cat masoara exact cu tot plasticul de pe laterale?
Am fix 26,3 cm spatiu ca sa o pun in birou. Pe PCG la review scrie ceva de 26 cm.
Are loc sau ii cam acoper aerisirile de la vent-uri?

Edited by gumball3000, 05 February 2013 - 19:32.


#74
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postgumball3000, on 05 februarie 2013 - 19:31, said:

Are loc sau ii cam acoper aerisirile de la vent-uri?
cam asa ceva. daca biroul tau e deschis in spate si are loc sa se duca aerul cald, atunci mai merge (dar vor fi inutile venturile de pe lateral)
daca nu, atunci mai bine o lasi deoparte (cum am facut si eu dealtfel)

#75
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011

View Postgumball3000, on 05 februarie 2013 - 19:31, said:

Cat masoara exact cu tot plasticul de pe laterale?
Banuiesc ca intrebi de Z11.
Undeva la 24-25cm. Eu zic ca iti intra fara probleme in spatiul ala.
Legat de venturi,nu iti fa probleme: alea de pe laterale scot aerul cald din carcasa,nu baga. Deci nu ai ce obstructiona,ele isi iau aerul din fluxul bagat de cel din fata si il elimina prin laterale,cumva tot in partea din spate daca te uiti atent la laterale,nu il arunca fix intr-o parte.

#76
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
georgik12 imi poti atasa o poza cand pcul tau este solicitat ca sa vad si eu temperaturile?t rog mult

#77
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Mai nene,nu am mai facut de mult o proba sa vad ce si cum.
O sa-i dau in seara asta daca 1-2 curse in TDU 2,sa pui placa video la treaba.

#78
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Cam asa arata temperaturile dupa vreo 30 minute de TDU 2 pe 1920x1080 si detalii High cu 4 x AA.
Sistemul e un i5 2400 + GTX 560 Ti,ceva destul de gurmand (trece de 250W consum).

Cooler-ul de la procesor e stock,iar placa video e Asus Direct CU II TOP,cu OC la 900MHz.
Am Z11 Plus eu ca si carcasa,ce mai are in plus un ventilator de 120mm in tavan pentru evacuare,fata de Z11 care nu il are pe asta.

Attached Files


Edited by georgik12, 05 February 2013 - 21:59.


#79
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
momentan raman la g1 battle

cred ca m-am hotarat raman la asta desi nu am auzit de firma asta .... http://www.pcgarage....o-sf-800-black/ are si un reviw interesant http://www.mygarage....campaign=review

#80
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
bai nene placa mea de baza este micro atx iar la carcasa zice ca suporta atx si Matx este tot una cu micro atx?

#81
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Da mATX e micro ATX.

SuperFlower face unele dintre cele mai bune surse de pe piata, cel putin egale cu seasonic sau enermax, deci, nu e firma de coltz de bloc sau in vapor.
Faza e ca sunt cam putin prezenti si relativ de curand pe piata din romania

Edited by AMETHIST, 06 February 2013 - 00:49.


#82
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
aaa deci chiar este serioasa firma... sper sa o gasesc pe stoc...
uite aici cate negative la ea :
"As fi vrut sa vad pe toate venturile conectori de 3 pini care sa permita controlul lor automat de pe placa de baza dar asta ar fi marit fara doar si poate pretul de achizitie, in plus tocvmai v-am zis cum se pot configura in asa fel incat sa ruleze la viteze de rotatie mai mici in caz ca aajung sa va deranjeze. Imi place faptul ca pe cusca hdd-urilor exista racire adevarata , un ventilator orientat asa cum trebuie care nu sufla din lateral degeaba ci direct din fata hdd-urilor asa cum este normal dar.. pentru asta trebuie sa platim un pret. Daca doriti sa adaugati un hdd in respectivul cage dupa asamblarea sitemului s-ar putea sa fiti nevoiti sa scoateti placa video daca este foarte lunga, apoi sa desurubati cele 8 suruburi care tin cage-ul pe loc, apoi sa parcurgeti pasii invers.. pentru un singur hdd. Slava stiti voi cui ca nu faceti asta zilnic, altfel ar fi o problema.. dar nu este de fapt pentru ca hdd-urile sunt racite asa cum trebuie , de catre singurul ventilator de pe carcasa asta a carui turatie o puteti controla din placa de baza."

"Nu imi place ca : nu are nici un fel de suport pentru USB 3.0 frontal in epoca in care acest tip de placi de baza au inceput sa domine iar un Stick USB 3.0 este chiar rapid si folositor. Nu are macar ventul din lateral de 230 mm cu conector de 3 pini pentru a i se putea controla turatia. Nu are un adaptor sau un suport pe care sa se poata monta un al doilea ventilator frontal. Bine, se poate folosind o metoda de ghetou, adica soriceii multifunctionali, in fine.. Si nu imi plac eca firele care leaga placa de baza de panoul frontal sunt lipite sau fixate direct pe acesta desi poate ca a proceda altfel ar fi insemnat ca creasca pretul de achizitie DAR la cei 290 RON pret de site in momentul asta se incadreaza bine in gama sa si as incadra-o printre primele alegeri pe care le-as face eu de exemplu."

Acum zice-ti voi problema cu ventilatoarele care nu se pot regla din placa de baza este grava? adica sa inteleg ca ele ruleaza la o frecventa maxima sau scazuta?

Edited by djhappy89, 06 February 2013 - 00:56.


#83
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdjhappy89, on 06 februarie 2013 - 00:55, said:

aaa deci chiar este serioasa firma... sper sa o gasesc pe stoc...

Acum zice-ti voi problema cu ventilatoarele care nu se pot regla din placa de baza este grava? adica sa inteleg ca ele ruleaza la o frecventa maxima sau scazuta?
lol... pana la urma ai zis pas la segotep?
asta are filtre de praf incluse? parerea mea ca sunt destul de importante.

iar cu ventilatoarele, daca nu are nici fancontroller ca segotepu si nici mufe cu 3 pini cum zicea nenea cu placa de baza, inseamna ca vor merge la turatie(viteza, oricum nu frecventa) maxima, iar asta inseamna o racire buna, dar zgomotoasa. presonal prefer o racire putin mai deficitara (5-10grade) dar sa nu le aud.

Quote

Cam greu cu cable moddingul, nu are (cel putin a mea) gauri langa placa de baza pentru a trece cablurile pe sub carcasa. Din cauza ventilatorului lateral masiv, inaltimea maxima pentru coolerul de procesor este undeva la 16 cm. Pentru a scoate afara hdd-urile trebuie scoasa cutia in care se afla afara, asta dupa ce dai jos partea din fata a carcasei (ele sunt foarte bine racite si protejate acolo prin garnituri cauciucate).
asta m-ar da inapoi. iti recomand sa nu o iei pe asta daca tre sa te chinui in halul asta cu schimbarea unui hdd(sau adaugarea)

Edited by shmu, 06 February 2013 - 01:10.


#84
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
in citattul tau scria persoana respectiva ca nu are gauri pe langa placa de baza pentru a trece firele.
Eu zic ca asta are nu? Attached File  Capturesss.JPG   107.9K   8 downloads

In review-ul care l-am citit arta ca are filtre de praf jos la sursa si langa sursa dar eu am intrebat totusi la ei pe site sa vad daca are...
Apropo cat de zgomotoasa crezi (dupa parerea ta) ca o sa fie...

Edited by djhappy89, 06 February 2013 - 01:33.


#85
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdjhappy89, on 06 februarie 2013 - 01:30, said:

Apropo cat de zgomotoasa crezi (dupa parerea ta) ca o sa fie...
depinde de fiecare.
eu chiar sunt enervat de zgomotul ventilatoarelor, si daca alea vor merge la turatie maxima pe mine sigur m-ar deranja.
nu stiu termen de comparatie, dar nu ti-ar fii mai bine sa stii ca le poti controla?

pana la urma de ce o vrei pe asta neaparat?

#86
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
hmm..pt ca are multe ventilatoare deja puse, si putin si pentru aspect...
daca peste ceva timp fac rost de bani si cumpar  3 ventilatoare cu mufa in 3 pini nu le pot da jos pe cele de pe carcasa si sa le inlocui cu cele noi cumparate?

#87
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdjhappy89, on 06 februarie 2013 - 01:39, said:

hmm..pt ca are multe ventilatoare deja puse, si putin si pentru aspect...
daca peste ceva timp fac rost de bani si cumpar  3 ventilatoare cu mufa in 3 pini nu le pot da jos pe cele de pe carcasa si sa le inlocui cu cele noi cumparate?
hmmm.. pana la urma e decizia ta Posted Image.
da, poti cumpara ventilatoare si sa le montezi, sau poti lua un fan controller si sa le controlezi pe astea.
personal prefer metoda 2 pentru ca ai mai mult control si arata si misto.

Edited by shmu, 06 February 2013 - 02:21.


#88
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Daca tot vrei neaparat sa bagi 300 lei in carcasa, nu lua chinezarii (Segotep), indiferent daca-ti fac cu ochiul accesoriile multe si de proasta calitate, ca tot am vazut ca te intorci la ea. Ai ochit bine Zalmanu', vent-urile de 80 se pot anula in caz ca ti se par prea zgomotoase si pui de 120/140 in celelalte locuri, oricum is situate lateral. La fel de bine poti alege oricare din modelele Thermaltake la ~220 (ca-s vreo 3 modele) si sa adaugi vent-uri la 21lei, cu luminite daca asta te intereseaza, la 35 lei sau cu regulator de turatie si super calitate. Sau cauti Antec 300 sh cu ~150-170 ron (vine cu 2 vent-uri cu regulator de turatie) si ai batut la fund Segotep-ul ala cu 10 fan controllere pe dansul. La fel de bine te poti uita la Cooler Master HAF sh sau alte modele de top.
Montarea ventilatoarelor e super simpla = prindere in 4 suruburi, maxim cu detasarea panoului frontal al carcasei (ca am impresia ca ti-e frica sa nu te descurci si de aia cauti cu multe vent-uri din start). Alimentarea lor se face ori de pe placa de baza (sytem/chasis fan) ori de la sursa (molex), ori de la fan controller. Pui 4 suruburi si conectezi o mufa, eventual setezi in bios o turatie sau invarti un potentiometru. Nu-ti trebuie 3 facultati.

Edited by Scorpion, 06 February 2013 - 02:49.


#89
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostScorpion, on 06 februarie 2013 - 02:27, said:

Daca tot vrei neaparat sa bagi 300 lei in carcasa, nu lua chinezarii (Segotep), indiferent daca-ti fac cu ochiul accesoriile multe si de proasta calitate, ca tot am vazut ca te intorci la ea. Ai ochit bine Zalmanu', vent-urile de 80 se pot anula in caz ca ti se par prea zgomotoase si pui de 120/140 in celelalte locuri, oricum is situate lateral. La fel de bine poti alege oricare din modelele Thermaltake la ~220 (ca-s vreo 3 modele) si sa adaugi vent-uri la 21lei, cu luminite daca asta te intereseaza, la 35 lei sau cu regulator de turatie si super calitate. Sau cauti Antec 300 sh cu ~150-170 ron (vine cu 2 vent-uri cu regulator de turatie) si ai batut la fund Segotep-ul ala cu 10 fan controllere pe dansul. La fel de bine te poti uita la Cooler Master HAF sh sau alte modele de top.
chinezarii sunt TOATE. sau vietnamezarii, samd...
iar "accesoriile" nu sunt de proasta calitate. mananci IAR rahat fara sa stii.
si sa dai 50 ron pe un ventilator cand de zgarcesti la o carcasa, e de toata jena.
iar venturi de calitate sunt astea si nu alea(in caz ca te intrebi, da, sunt ale mele si sunt 4 in total - si daca te intrebi de ce am data atat pe niste ventilatoare: pentru ca imi permit)
Attached File  ventssssss.jpg   1.58MB   16 downloads

iar daca iei "firma", afla ca si alea pot da gres. priveste multlaudatul Corsair Professional Series HX650 spre exemplu.

Quote

Pro:
Schimbata in 7 zile de la data primirii in service cu una noua.Nu a afectat nici o componenta din calculator(pur si simplu nu a mai plecat)
Contra:
Cumparata in ianuarie si a crapat in aprilie pe un sistem mediu (phenom 9550+cooler ASUS arcticsquare ,Pb_Asus M3A32-MVP Deluxe,2x2g ram,nVidia GeForce 9800GT,hdd 2T WDC si 4 ventilatoare de carcasa) in conditii de functionare normale - fara overclocking la nici o componenta
cum ti se pare ca o sursa de 600 lei sa crape? si pe un sistem de toata jena.
la fel mi se pare si mie ca la 1-2 din cei 50 care au comentat la carcasa G2R sa zica "mi s-a stricat cutare". dar ceilalti gigei care zic numai de bune nu conteaza?

iar carcasele alea antec si zalman si thermaltake samd NU AU REINVENTAT ROATA si dispun de o tehnologie extraordinara de care segotep nu dispune.
tot niste cutii de tabla cu un vent in fata, unu in spate, 2 sus si poate ceva pe laterala. si afla ca tabla e la fel de groasa ca la segotep si restul carcaselor in pretul ala.
in plus, alea NU AU componente care sa se strice (ca deh.. nu au fan controllere).
inca ceva in plus: multe din alea mai "ieftine"(250lei) de firma nu au nici macar filtre de praf.

asa ca te mai rog INCA O DATA. nu mai manca rahat de segotep cand nu ai habar.

Edited by shmu, 06 February 2013 - 03:59.


#90
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Mai frate ma doare capu' de la Segotep-ul tau. Angajeaza-te la ei pe post de PR, ca la cat il lauzi ar tre' sa te plateasca aia. Ma mir ca nu recomanzi chinezaria asta ca are si card reader si luminite pe langa un stift de controller. Dar probabil ti-a zis cineva cand erai mic sa stai departe de Delux, daca purta numele Segotep sigur o recomandai. Segotep e ok la 110 lei (atat aia la 280, cat si aia la 220 is cam acelasi shit cu mai multe accesorii si design putin modificat). Mai bine iei controller separat la 50-60 lei si o carcasa de firma pe care eventual vor functiona toate mufele si cand vor fi nepoteii tai adulti decat sa iei o "vapor made" la care dupa 3-5 ani vei ramane doar cu tabla, ca accesoriile (mufe usb/audio, fan controller) sigur vor fi inutilizabile. Daca vrei calitate, cauti calitate chiar daca te costa cu 50 lei (fan controller separat) in plus.
N-am zis ca dau 50 lei pe ventilator, cel la 21 (se gaseste in alte parti la 19-20, dar e tot un drac) e super ok. Acolo doar i-am aratat ce solutii are, e liber sa aleaga, pe mine nu ma plateste Segotep sa-i bag pe gat ceva. Carcasa 220 lei + 21/42 vent-uri + 50/60 fan controller daca vrea neaparat = dotare Segotep, calitate firma.
Hai sa facem un "pariu", peste 2-3 ani imi zici ce-ti mai fac "accesoriile", daca inca-ti functioneaza eu incep sa laud Segotep, daca nu, sa nu te mai aud laudandu-i Posted Image
Vezi sa nu creada omul ca alea-s vent-urile Segotep, apropo, alea nu le folosesti, is prea zgomotoase? Imi place ca tu-n carcasa ai bagat inca 300-400 lei si vii si spui ca ce carcasa aerisita si buna e, silentioasa etc.

Edited by Scorpion, 06 February 2013 - 04:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate