Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

sfat achizitie carcasa pc

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#37
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdjhappy89, on 04 februarie 2013 - 15:31, said:

Shmu zi-mi si mie te rog cum voi putea sa fac conectarea intre ventilatoare si si fan controler?
pai simplu: de la fan controller sunt cateva cabluri lungi (la mine 4 - pe G2R) cu mufe mama 3 pini in capat (din care doar 2 sunt folositi)
tu iti iei ventilatoare fara PVM si sa te asiguri ca vin cu mufe cu 3 pini incluse (unele au mufa molex - deobicei cele ieftine la 10-20 lei)
in rest iti dai seama din poza
Attached File  vents.jpg   2.11MB   20 downloads

#38
Bu_hu_huuu

Bu_hu_huuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 26.12.2012

View Postgeorgik12, on 04 februarie 2013 - 08:12, said:

Ati ajuns sa va certati si la o "tabla"?Posted Image
Cine cu cine se cearta?
Ma rog, eu nu ma cert cu nimeni.

#39
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu m-am referit la tine. :)
Dupa 5-6 posturi deja au inceput aia care se mira cum poti da pe o carcasa 200 lei. Probabil nu a pus pana pe una sau ii plac alea cu tabla indoita,cine stie,tot felul de oameni pe aici.

Ca sa fiu si putin ontopic: o carcasa buna o iei acum si o tii cativa ani,nu e nevoie sa o schimbi la fel de des ca si restul componentelor.

#40
Bu_hu_huuu

Bu_hu_huuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 26.12.2012

View Postgeorgik12, on 04 februarie 2013 - 23:09, said:

carcasa 200 lei.
Isi merita toti banii daca are incluse filtre de praf, surubaraie si doua ventilatoare. Plus celelalte avantaje (marime, capacitate mare, sistemele de fixare a hardurilor, etc.)

Pare ciudat, dar tabla de 0,3 mm a unei carcase conserve low cost te poate duce, in timp, tot pe la 200 lei daca cumperi separat ventilatoarele si filtrele.
Asa ca mai bine dai un ban de la inceput si ai scapat de griji si probleme.

Edited by Bu_hu_huuu, 04 February 2013 - 23:24.


#41
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Exact,doar ca multi nu gandesc asa si nu realizeaza ce inseamna o carcasa buna.
Un mic exemplu de temperatura la HDD: intr'o coaja fara ventilatie prindeam 40 grade,intr'una cu un vent de 120mm in fata nu sare de 30 grade.

#42
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Cooler Master Elite 332
Coller Master Elite 334

#43
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostScorpion, on 05 februarie 2013 - 01:10, said:

astea ce ar trebui sa fie? sursa tot sus e. wow... super... :|

#44
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Alternative mai ieftine de carcase ok, fara pretentii (332-ul, 334-le il gasesti si la 300 lei in versiunea "tunata" nvidia), ce au filtre de praf, racire ok (1 vent inclus, necesita adaugarea unui vent frontal). Faptul ca au sursa sus/jos mi se pare cel mai putin important. Puteai sa te legi de faptul ca nu-s vopsite negru in interior, probabil era un aspect mai important :)

#45
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Nu ma lasa sa editez, dar pt ca tot ma contrezi cu sursa jos ca ia aer mai rece etc, m-am documentat si am vazut ca-n general se castiga 2 grade, maxim 5 grade pe chestia asta. Ti se pare o chestie atat de importanta? Nu mi-am simtit sursa niciodata fierbinte (Seasonic 500W OEM).
Cat despre flux de aer etc, uite temperaturile care le am eu in sistem cu o carcasa asemanatoare cu Cooler Master Elite = Thermaltake WingRS 101 . Am 2 vent-uri 120mm (front+back), cooler AC Freezer 7 Pro (vezi si viteza coolerului, ca nu face zgomot Posted Image ) ceva de genul pe procesor AMD Phenom II X4 Black Edition 965. Video e MSI gtx 650 (ce a fost 350 lei la black friday). Ti se pare ca as avea temperaturi mari la orice componenta? Ti se pare o carcasa neaerisita?

Attached Files


Edited by Scorpion, 05 February 2013 - 05:25.


#46
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Da asa-i, adevarul e ca nu merita sa dai inca 40 de lei pentru o carcasa mai incapatoare, posibilitatea de a monta inca 5 ventilatoare, fan controller, filtre de praf instalate, USB 3.0 frontal si posibilitate de WM

#47
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cu siguranta nu merita. (sarcasm)
CM'urile alea sunt conserve,fara filtre de praf si posibilitate de WM de toata jena. Dar sunt Cooler Master ce naiba,cum sa iei Segotep?:|

Edited by georgik12, 05 February 2013 - 10:00.


#48
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostScorpion, on 05 februarie 2013 - 05:14, said:

Nu ma lasa sa editez, dar pt ca tot ma contrezi cu sursa jos ca ia aer mai rece etc, m-am documentat si am vazut ca-n general se castiga 2 grade, maxim 5 grade pe chestia asta. Ti se pare o chestie atat de importanta? Nu mi-am simtit sursa niciodata fierbinte (Seasonic 500W OEM).
felicitari... NORMAL ca nu ai simtit-o, doar ai Seasonic.
Daca ai fi avut un delux de 500-600 iti zic eu ca fierbea.
A... si cel mai important. NU AI COOLER STOC la procesor. asta ajuta enorm (arunca aerul cald in ventul care il arunca direct afara.

PS: cum de nu te-ai zgarcit si la sursa? ce? un delux nu facea fatza?

PS2: am avut / am mai vazut surse care fierbeau si se incingea carcasa in partea de sus (unde era sursa). daca nu ti s-a intamplat, nu generaliza.

Edited by shmu, 05 February 2013 - 10:55.


#49
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Initiatorul are Sirtec, nu Delux. Sa-l vad si eu pe ala care are sistem cu delux si-l pune in carcasa de 2 mil Posted Image. 2 fan-uri de system le poti "frana" cu ajutorul placii de baza, 5 deja sunt in general prea multe pt un sistem normal (iar, vezi sistemul omului). Aduna banii de pe 5 vent-uri + carcasa si zi-mi ca diferenta de temperatura merita. Is curios @shmu  ce temperaturi ai cu cele 7 vent-uri. Recomandati carcase de 2 mil pt sisteme ce valoreaza 10 mil, chiar daca se poate si mai ieftin. Eu n-am zis ca-s mai bune alea, doar ca-s destul de bune si fac fata configuratiilor normale. Aici parca se da o lupta "a mea e cea mai buna, cea mai mare" cand doar ar trebui sa se ofere alternative. Normal ca o carcasa de 1100 lei are lucruri in plus fata de una de 500 lei.
PS: Seasonic am luat pt protectii si stabilitate, nu pt ca facea cuburi de gheata, cand l-am luat era promotie cu 200 lei, pret imbatabil, nu-l luam daca era mai scump. Coolerul pt procesor l-am luat pt dimensiuni si faptul ca nu mai e necesar sa-l tot demontez ca sa-l curat usor de praf (e al 2-lea procesor pe care-l folosesc, pot folosi cei 50 lei ramasi de la carcasa pt a-l achizitiona Posted Image).
PPS: da @georgik, oarecum n-as da 200 pe o chinezarie, la fel cum n-as lua mouse a4tech cand am la acelasi pret logitech sau microsoft. Am avut si a4tech pe mana si stiu cat m-a tinut, la fel cum am avut si inca mai am de "firma". Pentru ca firma in domeniul componentelor = fiabilitate si garantia faptului ca functioneaza cum trebuie. Sunt sigur ca Segotep-urile pt a putea fi vandute ieftin fac rabat de la calitatea accesoriilor. Probabil acel fan controller e la fel de bun ca si un fan controller de 30 lei, la care e nevoie si de ceva noroc pt a nu se defecta dupa un timp relativ scurt. Noroc ca la capitolul "tabla" nu prea pot fi mari diferente. Daca ar fi sa dau 200 lei as merge pe Thermaltake-ul recomandat, doar asa, pt ca au experienta in domeniu si pt ca nu si-ar permite sa-si bata joc. Oricum, ziceam ca sunt sh antec-uri 300 cu 150 ron, daca si alea-s conserve... my bad.

Edited by Scorpion, 05 February 2013 - 12:25.


#50
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Tu trebuie sa intelegi ceva. Da 200 lei acum pe carasa si mai baga 2 viitoare upgradeuri in ea,nu dai 100 lei pe o coaja ca sa cumperi alta cand schimbi piesele.
TT ar fi o idee mai solide,dar  in niciun caz nu ofera aceleasi dotari ca Segotep (un vent de 120mm bun e 20 lei,un fan controller e 30 lei,din ala rudimentar). Toate astea costa in plus si daca tragem linie,ajungem cum 50 lei in plus pentru fix o branza (0.1mm de tabla in plus). Hai sa recunoastem,la 200 lei sa primesti tot ce ofera Segotep e tot ce iti trebuie,sunt carcase decente care tin sisteme mult mai gurmande cu temperaturi bune fara probleme.

#51
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostScorpion, on 05 februarie 2013 - 11:56, said:

Is curios @shmu  ce temperaturi ai cu cele 7 vent-uri.
vezi poza de mai jos. tine cont ca tocmai am dat alt-tab din diablo 3. si ca nu stau in frig. a... si sa nu uitam, venturile sunt puse la viteza LOW. ca am pitici cu zgomotul.
Normal ca o carcasa de 1100 lei are lucruri in plus fata de una de 500 lei.
aici e vorba de 200 lei. nu de 1000 sau 500. iar in 200 lei acele segotep OFERA tabla mai groasa si o tona de accesorii - G2R are: filtre de praf, 2 ventilatoare incluse, fan controller care NU se strica usor (al meu are 1 an juma si merge bine), tablite sloturi pci detasabile(prinse cu surub), o tona de suruburi incluse, wire management bun, un sistem bun de prindere al hdd-urilor, chiar are suport pentru hdd-uri de 2,5"(ssd), design interesant, midlle bay detasabil(ala unde bagi floppy) astfel incat sa-ti incapa ORICE placa video), gauri pt racire cu apa, samd.
Sunt sigur ca Segotep-urile pt a putea fi vandute ieftin fac rabat de la calitatea accesoriilor. Probabil acel fan controller e la fel de bun ca si un fan controller de 30 lei, la care e nevoie si de ceva noroc pt a nu se defecta dupa un timp relativ scurt. Noroc ca la capitolul "tabla" nu prea pot fi mari diferente. Daca ar fi sa dau 200 lei as merge pe Thermaltake-ul recomandat, doar asa, pt ca au experienta in domeniu si pt ca nu si-ar permite sa-si bata joc. Oricum, ziceam ca sunt sh antec-uri 300 cu 150 ron, daca si alea-s conserve... my bad.
atat timp cat NU ai vazut cele 2 carcase (G1 si G2) te rog nu mai manca ra**t
Attached File  temp.jpg   30.02K   6 downloads
tine cont ca tocmai am dat alt-tab din diablo 3. si ca nu stau in frig. a... si sa nu uitam, venturile sunt puse la viteza LOW. ca am pitici cu zgomotul.
PS: 5 venturi pe carcasa(1 fata, 2 lateral puse de mine, 1 spate si 1 sus), unul pe procesor (doh) si unul de la sursa(doh)

PS2: are o tona de comentarii pozitive, iar cele 2 comentarii de 1 punct nu are legatura cu carcasa (unu a intrebat daca incape o placa video nush de care, care culmea, ar incapea si unu se oftica ca nu are)

Edited by shmu, 05 February 2013 - 13:07.


#52
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Da, asa e, te-as ruga sa fii mai grijuliu la limbaj, ca nu ne tragem de sireturi, cred ca exprimarea mea a fost una ok, nu mi-am permis sa trag concluzii despre persoana ta, posibil eronate. Vazusem pe undeva ca ai spus ca per total ai 7 vent-uri, n-am stat sa analizez care si pe unde le ai. Normal ca le tii la turatii minime, altfel ti-ar decola sistemul, sau ai zice ca ai turbina de avion in casa. Mda, super mari diferentele de temperatura, pacat ca n-am diablo3 sa facem diferenta, eu le-am pus in idle, doar cu AIMP si opera deschise.
Ai citit si la "crontra" ? Hai ca fac un copy/paste: "Din pacate, la configuratia calculatorului meu, sunt nevoit sa o folosesc cu lateralele scoase, intrucat ventilatia nu face fata, in conditii de overclock.", "Hardurile racite de catre ventilatorul din fata, setat la turatie minima, ating intre 37-40 C"; "putin zgariata", "USB-urile din fata s.au stricat de la sine dupa numai 8-9 luni... Sloturile pt jack de 3.5 mm din fata au tinut cu 2 luni mai mult."; "- fan controller f slab, dupa 7 luni a cedat" etc. Mai cauta tu, mie mi-ajung astea. Adica am dat 200 ron pe o carcasa si tot e posibil sa am probleme, mda, buna investitie, unde era Thermaltake-ul ala?
Oricum eu ma retrag, n-are rost sa ma contrez cu voi pt nimic, in plus vad ca unii iau prea personal o discutie in contradictoriu care ar putea fi constructiva. Doar am vrut sa spun ca nu-i neaparata nevoie sa speriati omu' ca trebuie sa puna 10 vent-uri pe sistem si sa ia carcasa de 200 ron, are alternative si mai ieftine daca vrea.

#53
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostScorpion, on 05 februarie 2013 - 13:19, said:

Da, asa e, te-as ruga sa fii mai grijuliu la limbaj, ca nu ne tragem de sireturi, cred ca exprimarea mea a fost una ok, nu mi-am permis sa trag concluzii despre persoana ta, posibil eronate.
nu cred ca e eronat. chiar manaci rah** despre ceva de care NU STII.
Vazusem pe undeva ca ai spus ca per total ai 7 vent-uri, n-am stat sa analizez care si pe unde le ai. Normal ca le tii la turatii minime, altfel ti-ar decola sistemul, sau ai zice ca ai turbina de avion in casa. Mda, super mari diferentele de temperatura, pacat ca n-am diablo3 sa facem diferenta, eu le-am pus in idle, doar cu AIMP si opera deschise.
ai si tu venturile la turatie mica?
Ai citit si la "crontra" ? Hai ca fac un copy/paste:
"Din pacate, la configuratia calculatorului meu, sunt nevoit sa o folosesc cu lateralele scoase, intrucat ventilatia nu face fata, in conditii de overclock.",
si ce treaba are carcasa ca ala e bou si face OC cu cooler stoc?
"Hardurile racite de catre ventilatorul din fata, setat la turatie minima, ating intre 37-40 C";
serios? si al meu cum draq sta la 35 cu ventilatorul la minim?
"USB-urile din fata s.au stricat de la sine dupa numai 8-9 luni... Sloturile pt jack de 3.5 mm din fata au tinut cu 2 luni mai mult.";
wow... nu am mai auzit pana acum de fronturi stricate. pe bune? si la carcase de 100 lei sunt mai tzapene?
"- fan controller f slab, dupa 7 luni a cedat"
a cedat cum? ca il freca zilnic?
etc. Mai cauta tu, mie mi-ajung astea. Adica am dat 200 ron pe o carcasa si tot e posibil sa am probleme, mda, buna investitie, unde era Thermaltake-ul ala?
si ce? la thermaltake iti garanteaza aia ca daca freci controlleru zilnic(care apropo.. NU ARE) si daca freci zilnic usb-urile iti rezista 5 ani?
Oricum eu ma retrag, n-are rost sa ma contrez cu voi pt nimic, in plus vad ca unii iau prea personal o discutie in contradictoriu care ar putea fi constructiva.
nu e constructiva atat timp cat tu vrei doar sa recomanzi carcase de 100 lei FARA dotari, in care sa mai bagi bani, si care sa iti zbarnaie de la hdd sau venturi.
Doar am vrut sa spun ca nu-i neaparata nevoie sa speriati omu' ca trebuie sa puna 10 vent-uri pe sistem si sa ia carcasa de 200 ron, are alternative si mai ieftine daca vrea.
sincer chiar ma enevezi. si cand cineva ma enerveaza imi permit sa-i spun ca mananca ra***. era vorba de 2-3 ventilatoare, care ORICUM le vrei si pe o carcasa de 100 lei. ATAT TIMP CAT ISI PERMITE o carcasa de 200 lei, poate sa o ia pe care vrea. daca era sarac lipit pamantului, poate lua una la 70 lei cu sursa inclusa.
daca vrei o discutie constructiva, te rog frumos sa mergi intr-un magazin unde POATE au expusa o carcasa segotep din cele 2 si sa o inspectezi.
dupa care sa faci comparatie cu cele pe care le recomanzi (la 100 lei) si mai vedem.
atat timp cat tu ai experienta doar cu carcasa ta si cu altele probabil la fel de vechi, te rog abtine-te.

eu am experienta atat cu carcase vechi cat si noi, atat tower cat si desktop, atat mini cat si middle si blabla. atat noi cat si vechi. asadar eu am habar ce rah** mananc.

#54
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Scorpion, de ce duci discutia catre Thermaltake, despre care nu a zis nimeni ca e proasta?
1.Discutam despre diferentele dintre o carcasa recomandata de tine, 160 lei, si Segotep-ul de 200 lei.
2. nu i-a zis nimeni omului sa puna 7 ventilatoare, s-a zis ca se pot pune 7 ca si un avantaj. Daca pe viitor vrea avion cu OC poate sa foloseasca o asemenea carcasa in continuare, vara va avea mia putine probleme. si era doar unu din avantaje.
3 mai este posibilitate de WM si nu se trezeste ca unii cu un cablu ce-i blocheaza coolerul procesorului.
4 mai sunt filtre de praf incluse care costa 10 lei bucata.
5 fan controler, unii nu stiu sa-l lege si zic ca e defect.

Edited by andreyvsjoker, 05 February 2013 - 13:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate