Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

sfat achizitie carcasa pc

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#91
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostScorpion, on 06 februarie 2013 - 03:58, said:

Mai frate ma doare capu' de la Segotep-ul tau. Angajeaza-te la ei pe post de PR, ca la cat il lauzi ar tre' sa te plateasca aia.
si tu trebuie sa-i faci cu ou si otet FARA SA AI HABAR? ma seaca cei ca tine care vorbesc din imaginatie.
Ma mir ca nu recomanzi chinezaria asta ca are si card reader si luminite pe langa un stift de controller. Dar probabil ti-a zis cineva cand erai mic sa stai departe de Delux, daca purta numele Segotep sigur o recomandai.
serios? prima mea carcas a fost delux si a draq mergea bine. cu sursa cu tot
Segotep e ok la 110 lei (atat aia la 280, cat si aia la 220 is cam acelasi shit cu mai multe accesorii si design putin modificat). Mai bine iei controller separat la 50-60 lei si o carcasa de firma pe care eventual vor functiona toate mufele si cand vor fi nepoteii tai adulti decat sa iei o "vapor made" la care dupa 3-5 ani vei ramane doar cu tabla, ca accesoriile (mufe usb/audio, fan controller) sigur vor fi inutilizabile. Daca vrei calitate, cauti calitate chiar daca te costa cu 50 lei (fan controller separat) in plus.
off... doamne ce ti-e si cu astia cu ochelari de cal. omule... TOATE sunt chinezarii. TOATE. si daca i s-a stricat lu unu mufele nu inseama ca se strica toate. te-ai gandit ca poate ala e mai mult beat si nu nimerea? sau ca poate tot dadea peste mufe? si eu am dat de 2 ori cu genunchiul de un stic bagat in front usb.
N-am zis ca dau 50 lei pe ventilator, cel la 21 (se gaseste in alte parti la 19-20, dar e tot un drac) e super ok. Acolo doar i-am aratat ce solutii are, e liber sa aleaga, pe mine nu ma plateste Segotep sa-i bag pe gat ceva. Carcasa 220 lei + 21/42 vent-uri + 50/60 fan controller daca vrea neaparat = dotare Segotep, calitate firma.
mai renunta cu obsesia asta de firma. spune-mi ce pana mea inseamna calitate la o carcasa? 2 mufe din fatza si un buton? sau imi spui ca alea de firma sunt facute din titaniu si astea chinezarii sunt din fier simplu? nu e mai simplu sa schimbi un rahat de front usb odata la 2 ani decat sa dai IN PLUS cel putin 100 lei ca sa aduci carcasele de "calitate" la nivelul accesoriilor de la segotep?
Hai sa facem un "pariu", peste 2-3 ani imi zici ce-ti mai fac "accesoriile", daca inca-ti functioneaza eu incep sa laud Segotep, daca nu, sa nu te mai aud laudandu-i Posted Image
sau poate mergi in pana mea undeva si pui mana pe o carcasa G1 G2 sau G3 si APOI mananci rahat. ce ar fi ca pana atunci sa nu te mai aud zicand de rau de ei? cand NU STII? si da, putem vorbi si peste 2-3 ani (apropo, carcasa are deja 1 an jumate).
Vezi sa nu creada omul ca alea-s vent-urile Segotep, apropo, alea nu le folosesti, is prea zgomotoase? Imi place ca tu-n carcasa ai bagat inca 300-400 lei si vii si spui ca ce carcasa aerisita si buna e, silentioasa etc.
venturile originale sunt pe laterala. si nu am spus ca ASTA e silentioasa. daca faci ochii mari si citesti frumos, vorbeam despre carcase cu venturi de 120mm, iar de asta am zis ca ajuta fan controlleru la silentiozitate
PS: am dat 70 per bucata nu 100 ca la emag. si am dat pentru placerea mea proprie si personala. nu pentru ca ii lipsea carcasei venturi bune. si daca as fi luat zalman sau alta carcasa tot venturi dinastea as fi pus. daca observi l-am inlocuit si pe cel zerotherm de la cooler.
asa ca te rog. inca o data, intai du-te si vezi apoi vorbeste.

atat vreau de la tine. sa te opresti si sa mergi sa te holbezi si mai ales sa pipai una din seria G de la ei.

Edited by shmu, 06 February 2013 - 04:59.


#92
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Ok, luati frate Segotep, e peste TT la 220, e peste Zalman Z9/Z11, e peste Antec 300/900 probabil si peste 1200, Cooler Master 6xx/9xx, daca nu scrie Segotep nu cumparati. Segotep rullz!
Multumesc de atentie, over and out.

#93
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
TT alea la approx 220 lei au 4.5 Kg. Segotep are 8 Kg. Care dintre ele crezi tu ca e o carcasa solida si care e conserva de 2 lei?
Si inainte sa compari carcasele Segotep cu delux intereseaza-te cine le face.

Edited by AMETHIST, 06 February 2013 - 05:55.


#94
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Lasati'l ma,se vede ca e fanboy si nu a pus mana pe carcasa. El crede ca daca are nume renumit sunt mai bune,fara sa aiba habar macar cu ce se mananca dotarile suplimentare. TT sunt scumpe,relativ usoare,posibilitati de WM de caca si nu exceleaza deloc in dotari.

Si nu a comparat nomeni Segotep cu Z11,dar nu o mai lungi si recunoaste ca in 200 lei Segotep'ul ta cu flit la orice prastie de TT,CM,Antec din banii aia (noi,nu SH).

PS: Super Flower sunt chinese,este?:)))

#95
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,264
  • Înscris: 25.01.2007
Asa ca fapt divers, mai nou si Segotep Raynor tower G1a silver vine si ea cu USB 3.0 nu doar battle edition.
Eu am comandat joi la mediadot si cea trimisa are USB 3.0.

Inca o chestie, vedeam mai sus ca se vorbea despre controlul ventilatoarelor cu 3 pini de pe placa de baza. Mai nou placile de baza permit controlul celor in 4 pini si la cele cu 3 pini poti vedea doar viteza.

Edited by andreyvsjoker, 06 February 2013 - 08:30.


#96
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
PS: Super Flower sunt chinese,este?Posted Image))

cred ca si segotepul tot chinese este...asa cred eu dar nu sunt sigur...

Credeti ca modelul meu de sursa va rezista la cate ventilatoare am de pus? sau nu va face fata?

#97
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 06.09.2008
Un vent consuma 1-2 Wati, nu e problema...dar, cum te-a mai intrebat cineva, de ce schimbi carcasa ?
Ca vad ca nu ai nici placa video...deci sa iei cine stie ce carcasa si cu x ventilatoare n-are sens..

#98
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postsirgoofy, on 06 februarie 2013 - 11:54, said:

Un vent consuma 1-2 Wati, nu e problema...dar, cum te-a mai intrebat cineva, de ce schimbi carcasa ?
Ca vad ca nu ai nici placa video...deci sa iei cine stie ce carcasa si cu x ventilatoare n-are sens..
:) acum dupa 6 pagini te gasesti sa intrebi asta? :)

#99
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 06.09.2008
N-am urmarit tot threadul, dar am dat la prima pagina si am vazut ca are Athlon X3 si Srtec 400W, n-am vazut pl video...
Deci singurul efect al montarii multor venturi pe o carcasa ce contine acest sistem e zgomotul in plus + consum putin mai mare de curent

#100
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
Nu-i nimic, am o placa video MSi gts 450
La inceput imi doream sa imi iau un cooler pentru procesor pentru ca cel de stoc face ft urat cand se incinde pcul ajunge undeva  la 6000de rotatii (chiar peste), apoi am considercat ca decat sa dau 1 mil jumate pe un cooler mai bn este sa  iau o carcasa care imi va aerisi un pic si paca video(care si ea se incinde), imi va aerisi si hardul si placa de baza ...
Am intrebat despre sursa daca ma va tine pentru ca am tot vazut pe aici prin comnetarii ca trebuie sa ai nus ce fel de sursa ca sa te tina etc.

Edited by djhappy89, 06 February 2013 - 12:43.


#101
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 06.09.2008
Si cu multe venturi tot o sa faca urat coolerul, de aia nu scapi.
Eu cand am avut AM3 am luat din start alt cooler, pe cel stock nu l-am montat vreodata :)

In locul tau as lua un cooler la 100lei si eventual un ventilator sa-l pun prin carcasa (daca se poate, ca nu stiu ce carcasa ai acum)

#102
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
cam mic fluxul de aer al coolerului recomandat de tine dar iti multumesc pentru sfat! pai in prezent am carcasa din primul post (vezi poza din primul post) .... din aia cu maner iar cand ma joc se ajunge undeva la 65 temp la cpu, 66 la placa video, 55 la plca de baza si hardu nu ma stiu la cat dar tot maricel si el..pe langa toate acestea mai beneficiez si de un sunet de avion mic in pregatirea decolarii:))

Edited by djhappy89, 06 February 2013 - 13:11.


#103
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,062
  • Înscris: 06.09.2008
"Clasica" delux cu maner, si eu am avut una Posted Image
Mda, e conserva rau de tot....nu prea ai cum sa faci airflow in ea (decat daca te apuci sa o tai/ modezi)

Oricum vad ca ai 300lei (te uiti la carcase de 300), asa ca poti sa ramai la segotep-ul deja recomandat la 200lei, si mai cumperi cooler dupa aia, cand o sa vezi ca cel actual tot nu se "potoleste"

Edited by sirgoofy, 06 February 2013 - 13:21.


#104
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
habr nu am ce firma este nus crie nimic pe ea....
maine cred ca imi vine carcasa comandata sper sa fie ok...

Edited by djhappy89, 06 February 2013 - 13:18.


#105
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Solutie: Iei catva placi de plexiglas, o surbelnita si te pui pe treaba.
Ca regula generala, cu cat este mai grea carcasa cu atat mai buna!

#106
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
poate ar fi si cazul sa cureti praful si sa schimbi pasta termoconductoare, atat la procesor cat si la placa video.

#107
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 02.01.2011
e curat luna in unitate iar pasta am schimbat-o acum 3 luni cam asa...

#108
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdjhappy89, on 06 februarie 2013 - 14:04, said:

e curat luna in unitate iar pasta am schimbat-o acum 3 luni cam asa...
si la placa video?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate