Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - eMag sau Flanco?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 15.04.2019
M-am (cam) hotarat pe modelul asta. Voiam sa-l cumpar online de la eMag - cu 5.800 - avand astfel optiunea sa-l returnez fara comentarii daca descoper un pixel decedat, dar l-am descoperit acum la Flanco cu 5.500 -10% folosind cod voucher (deci 4.950) - https://www.flanco.r...-11-12-mai-2024 - cu rezervare in magazin (?). Sa merg direct pe Flanco sau e vreo chichita?
Cred c-am descoperit chicita: verificand pe site, e disponibil doar in Iasi si Maramures Posted Image
P.S. L-am gasit si la PCGarage/Evomag, la 5.700. Sunt la fel de seriosi ca eMag? Garantia e de fapt la LG, cred.

Edited by __Dan__, 11 May 2024 - 18:00.


#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,734
  • Înscris: 23.10.2006
Pentru 100 lei, nu m-as risca cu Evomag.

#3
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 14.02.2010
PC Garage e tot emag

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,574
  • Înscris: 02.08.2021
Acum au campanie de 45 de zile de retur. https://www.flanco.r...gazinele-flanco Deci se poate lua și de la Flanco.

Recomand ca să îi rogi pe cei de la Flanco să desfaceți acolo televizorul ca să vedeți dacă sunt toți pixelii în regulă.


Problema cu pixelii arși e că nu fac obiectul garanției dacă nu sunt arși prea mulți. Standardul permite un anumit număr de pixeli arși.


Dar fiind LG ar trebui să stai linștit, nu se întâmplă să le dea drumul din fabrică cu pixeli arși. Probleme cu pixeli arși la TV-urile noi le-am avut doar la producători ieftini, Dar se pot arde după aia, am pățit-o cu un monitor LG Flatron W1934S. Și acum are vreo 4 pixeli care stau doar pe verde.

Edited by Valy_User, 11 May 2024 - 18:43.


#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,107
  • Înscris: 02.09.2005
Nu stă niciun curier să verifici tu pixelii. Livrare cu verificare înseamnă doar verificare vizuală, conform legii.

#6
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 23.09.2017

View Posttibi346, on 11 mai 2024 - 18:18, said:

PC Garage e tot emag

Fals. Pcgarage face parte din grup, nu este emag. Daca pcgarage era emag.. pai era bine pt ca aveau acelasi proceduri, aceeasi viziune cu a emagului. Insa pcgarage are un management infect. Sunt recunoscuti pt mizeriile din garantii gen duci o placa de baza in garantie si ei invalideaza garantia pe motiv ca pinii sunt indoiti (in conditiile in care ai dus placa intreaga).

Ca sa nu mai spun de conditiile post vanzare net superioare la emag. Emag are de exemplu termen de retur pt cei cu genius 60 de zile. Pc garage are o sula pt noi

Edited by alex342, 11 May 2024 - 18:47.


#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,574
  • Înscris: 02.08.2021

View Postjericho, on 11 mai 2024 - 18:45, said:

Nu stă niciun curier să verifici tu pixelii.
Curier nu, dar dacă e rezervat/ridicat din magazin(așa cum spune inițiatorul), de fiecare dată am verificat cu angajații TV-ul.

Edited by Valy_User, 11 May 2024 - 18:50.


#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 15.04.2019
Adica au desfacut ambalajul si asamblat TV-ul inainte sa-l platesti? Ca daca e dupa, nu mai conteaza...
Sau era deja expus?

Edited by __Dan__, 11 May 2024 - 19:06.


#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,574
  • Înscris: 02.08.2021
După.
Contează, că le spuneam că vreau să-l dau înapoi, dat fiind acele defecte. Dar nu a fost niciodată cazul.

Edited by Valy_User, 11 May 2024 - 19:19.


#10
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Pentru retur, altex sau emag. Flanco sau altii, nesigur. Flanco cam scartari cu retururile. La altex e simplu cu predare direct in magazin daca se poate face transport personal.

#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,045
  • Înscris: 08.08.2002
Flanco nu-l au decat in cateva magazine deci pica.
Si emag mai are din cand in cand 10% reducere la unele marci de tv-uri (si LG), atunci e momentul sa-l cumperi. Daca arde il cumperi acum de la emag.

Edited by MD, 11 May 2024 - 20:34.


#12
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 03.01.2007
Recomand doar livrare acasa. Daca vei cumpara din magazin nu ai drept de retur in caz ca ulterior gasesti ceva la el ce nu-ti place. Am impresia ca emag accepta retur la produse ridicate dn showroom.
Cumparasem un HDD de la pcgarage cu ridicare de la sediu, au refuzat instant returnarea. M-am invatat minte sa nu mai ridic personal comanda.
In schimb pcgarage mi-a acceptat instant returnarea unui procesor si a unor boxe, pentru ca au fost livrate acasa.

Edited by FeDaYin, 12 May 2024 - 00:00.


#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 15.04.2019
Am avut placuta surpriza sa constat ca emag imi da un voucher de reducere 10% (la orice comanda de peste 1.000 lei). L-am achitat, sper sa mearga totul bine. :)

#14
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.01.2014
"smart" tv fara android nu as mai cumpara nici degeaba

#15
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,045
  • Înscris: 08.08.2002
Nu s-a dorit un "smart tv" si bine ca nu s-a plecat de la OS, cel mai important element este panoul (OLED).  WebOS de pe LG-uri e mai bun din multe puncte de vedere decat Android TV/ Google TV dar acesta este alta discutie.
Poate autorul threadului nici nu are android-uri in casa si utilizeaza iOS si respectiv tvOS ...  daca e fan Android nu e problema cu 200 si ceva de lei (daca nu are deja in casa) adauga un Chromecast cu Google TV.
Totusi Dan a venit aici hotarat pe OLED LG nu vroia (desi era mai ieftin) un Samsung  sau un Sony (mai scump ... si cu Google TV).

@Dan sigur e ok 55", nu ai loc de un 65" dat fiind ca ai reducere 10% ...

Edited by MD, 12 May 2024 - 06:39.


#16
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 15.04.2019
Nu prea am loc de 65" in amplasarea actuala (si nici nu vreau sa cheltuiesc mai mult de atat). Am un Firestick (de care-s multumit) si un Xiao Mi S tvbox (4k). Eu intelesesem ca WebOS e... utilizabil, ce scriu unii aici ma ingrozeste. Posted Image
Rasfoind un pic netul am aflat ca si pe WebOS pot fi instalate ipk-uri cu ajutorul PC. Mi-au mai reusit trucuri IT de dificultate medie. :)

#17
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 06.12.2006

View PostMD, on 12 mai 2024 - 06:28, said:

WebOS de pe LG-uri e mai bun din multe puncte de vedere decat Android TV/ Google TV dar acesta este alta discutie.

La ce e mai bun webOS?

View Post__Dan__, on 12 mai 2024 - 07:17, said:

Rasfoind un pic netul am aflat ca si pe WebOS pot fi instalate ipk-uri cu ajutorul PC. Mi-au mai reusit trucuri IT de dificultate medie. Posted Image

Trebuie sa faci mai multe si nu este chiar simplu, si mai si risti garantia in caz de una alta.

Edited by dba, 12 May 2024 - 07:23.


#18
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,739
  • Înscris: 31.12.2013
Nu înțeleg de ce ar cumpără cineva C3 de 55 când există încă G2 la același preț, cu 5 ani garanție panou. În 5 ani se pot întâmpla multe cu un OLED.

Edited by eddy_teer, 12 May 2024 - 07:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate