Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Glet de finisaj peste chit acrilic Ceresit CS 11

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015
M-am apucat de reamenajat un apt, cateva mici renovatii, etc. Meseriasul ce-l am pt renovarea unei bai ma tot amana si m-am apucat si singur de facut alte cele de unul singur.
Printre altele, holul casei scarii de la etajul respectiv arata deplorabil, in bloc fiind majoritar batrani etc, nu s-a mai renovat/zugravit acolo de zeci de ani. M-am gandit sa fac eu mici reparatii si o zugraveala rapida pe acel hol ca sa arate cat de cat normal. Problema mea consta in faptul ca unul dintre pereti prezenta multiple mici crapaturi. Cum putere de munca/dexteritate/costuri pt a face o treaba corecta nu sunt, am reparat acele mici crapaturi cu chit acrilic de la Ceresit (cum vazusem intr-un video)
https://www.dedeman....80-ml/p/5002040
Acest chit, dupa uscare, s-a contractat putin, asadar nu pare ok sa dau cu lavabila direct.

Intrebarea se refera la daca pot sa dau cu glet de finisaj (de ex Ceresit CT 127) direct peste acest tip de chit acrilic. Desigur, fara a mai pune plasa etc. Cum acesta (chitul acrilic) pare sa aiba o textura oarecum siliconica, teama mea e ca poate gletul de finisaj nu va adera corespunzator

#2
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,839
  • Înscris: 15.01.2017
Poti sa dai sau poti sa mai aplici un strat de acrilic peste.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,178
  • Înscris: 07.11.2006
Un chit foarte, foarte bun este chitul de cutit

https://www.dedeman....-6-kg/p/5013093
iar asta este best buy
https://www.dedeman....-8-kg/p/5000871

Merg folosite la lemn, metal, zidarie. Le-am incercat pe toate suprafetele. Se prelucreaza usor, permit lejer vopsirea.



N-am inteles exact intelesul frazei

Vizualizare mesajAroundYou, pe 11 mai 2024 - 07:18, a scris:

, in bloc fiind majoritar batrani etc, nu s-a mai renovat/zugravit acolo de zeci de ani.

Adica motivul nezugravelii este batranii din bloc?Posted image

#4
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015

View Postadisz, on 11 mai 2024 - 08:38, said:

N-am inteles exact intelesul frazei
Adica motivul nezugravelii este batranii din bloc?Posted Image
Oarecum, in sensul ca nu au dorit sa faca, ca nu au dorit sa stranga bani pt a se face si asta, etc....
Desi cam offtopic treaba, hai sa-ti spun cam ce si cum e: Apt il am de o gramada de ani si il inchiriez, ultimul chirias mi-a stat vreo 11 ani, in tot timpul asta am fost pe-acolo doar de vreo 3 ori (odata la inchiriere si inca de doua ori cand schimbasem o CT exact cu cateva luni inainte de a pleca chiriasul). Ce-i drept, ani la rand, nici nu eram informat despre cand se tin adunarile AG, daca se tin, nici nu ma preocupasem, dadeam doar bani la fonduri cand se cereau (de ex reparatii majore lift, ceva motoare cred plus cabina, usa intrare plus alte cele cand se mai strangeau). Acum, vazand cat de urat e pe casa scarii, am intrebat si administratoarea (mai ales in contextul ca am vazut ca a inceput sa se adune niste sume mai maricele pt fond reparatii) daca e in plan sa se faca ceva pe casa scarii... Mi-a zis ca nu, ca lumea nu a dorit, ca nu s-a vrut o astfel de renovare fiindca ar costa prea mult, ca "stiti cum e, multi batrani, pensionari, nu prea vor sa dea bani pt reparatii etc, ca bani se strang acum pt a face lucrari intr-un spatiu, fost uscator, ca sa-l transforme in sediu administratie si pt sedinte AG", bla, bla,.Nu-i bai, sa faca si acolo, mie insa mi se pare o prioritate si renovarea casei scarilor si, cel putin de-acum inainte voi incerca de fiecare data sa merg si la sedinte, poate-poate...  Apropo, niste vecine de pe etaj, vazandu-ma ca m-am apucat de reparatii pe-acolo, aaa ca bine ca a venit un om gospodar, aaa ca "noi ne-am obisnuit asa", ca, ca, ca.... Cand le-am spus ca uite ca si usile astea (de la doua camere spatii comune de pe etaj) ar fi bine de vopsit, spatii pe care doar ele le folosesc (in mod abuziv desigur) pe post de debarale, nu s-ar fi oferit una sa zica hai ca macar banii de vopsea pt usi s-o dam si noi... Hai ca nu mai zic prea multe ca n-are rost. Stii cum e, daca s-ar face (de catre altii si nu pe banii nostri) ar fi bine, daca nu si deloc, asta e.
In sfarsit, intelesul frazei nu e o blamare a batranilor, e doar o constatare a lucrurilor, apropo nici eu nu mai sunt prea tanar, tot un batran sunt si eu deja, chiar daca probabil al mai "tanar batran" dintre toti proprietarii de-acolo.

Edited by AroundYou, 11 May 2024 - 09:10.


#5
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015

View Postadisz, on 11 mai 2024 - 08:38, said:

Un chit foarte, foarte bun este chitul de cutit

https://www.dedeman....-6-kg/p/5013093
iar asta este best buy
https://www.dedeman....-8-kg/p/5000871

Merg folosite la lemn, metal, zidarie. Le-am incercat pe toate suprafetele. Se prelucreaza usor, permit lejer vopsirea.
Desi mi-a raspuns @Epdm si probabil e suficient asta cu privire la temerile de care spuneam in prima postare, totusi sa mai fac o intrebare:

Crezi ca aceste chituri de cutit din exemple sunt variante mai bune (in ce priveste aderenta peste locurile date cu Ceresit CS 11) decat gletul de finisaj Ceresit ct 127 ? (intreb deoarece gletul de finisaj il am deja, pe cand daca e sa-mi spuneti ca cele "de cutit" ar fi variante mult mai bune ar trebui sa merg sa cumpar si dintr-asta)

#6
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,839
  • Înscris: 15.01.2017
Daca ai deja cumparat gletul ala este foarte bun. Nu te complica sa mai cumperi altul si sa ramai cu celalalt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate