Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

sfat achizitie carcasa pc

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#1
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Salut, doresc sa imi cumpar o carcasa noua de pc. Scopul principal pentru care doresc sa imi cumpar una noua este acela pentru a avea o aerisire mai buna a calculatorului. Mentionez ca in prezent detin o carcasa mai veche cu maner sus, dupa cum se poate vedea si in poza atasata. Attached File  index.jpg   4.95K   76 downloads
As avea nevoie de niste sfaturi cu referire la cate ventilatoare ar trebui sa aibe (si care ar fi locurile ideale unde ar trebui plasate acestea) si ce dimensiuni sa aibe carcasa. Credeti ca gasesc ceva bun in 200 -300 de  lei?

#2
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010
Eu am asta
http://www.pcgarage....mmander-gs-iii/

e destul de ok daca vrei sa cheltui pana-n 300RON cumpara asta si cateva ventilatoare.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Carcasa aia cu maner este destul de faina, daca o tunezi foarte putin in interior.

In fata are din fabrica loc de ventilator de 80mm, dar se poate decupa pt. 120mm, si se mai fac niste gauri pt. suportii de cauciuc.
Cred ca 1-2 gauri deja se potrivesc.
Dai gaura relativ centrat, nu este obligatoriu sa fie ceva fix.
Nici nu este obligatoriu sa faci nici gaura perfecta ( poate sa arate chiar urat.)
Masca de plastic a carcasei, o sa acopere oricum "opera"

La spate ai sursa sus, care daca este racita activ, scoate aerul din carcasa.
Mai jos poti avea o placa video cu evacuare, daca este cu grosime dubla, si mai scoate si ea.

Ai nevoie de un ventilator de 120mm ( eu folosesc Noctua NF-S12 pe carcasa, si NF-P12 pe coolerul procesorului.
Daca se decupeaza complet gaura, este OK un ventilator normal.
La coolere cu multe lamele, este nevoie de presiune pt. a impinge aerul printre ele, si acolo este preferabil ventilator de tip turbina, cu minim 11 pale.

In rest, nu mai ai nevoie decat de cel mult un fan controller, ca sa setezi ventilatorul la +/- 900 RPM, daca la 1200 il auzi ca fasaie - dar asta daca si la procesor ai ventilator de 120mm @ +/- 900 RPM, si ai o placa grafica silentioasa, cu ventilatoare cat mai mari si putin turate ( un asus de ex ), si o sursa si ea silentioasa, cu ventilator de 120mm @ 740-900 RPM maxim

Edited by loock, 03 February 2013 - 21:36.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://www.emag.ro/c...z/pd/EN8L2BBBM/
Si ii mai pui niste ventilatoare pe ea.

#5
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Best-buy in 200 lei:
http://www.pcgarage....battle-edition/

2 ventilatoare de 120mm incluse,filtre de praf,fan controller si posibilitate foarte buna de WM.
Constructia e ok si racirea suficient de buna chiar si pentru sisteme "hot".

#6
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
eu stau si ma minunez. sa dai 2-300 lei pe o amarata de carcasa fara sursa e o aberatie. eu am o carcasa delux (chiar nu mai stiu modelul cea cu display Mxxx) cu tot cu faimoasa sursa de 450W DELUX (care inca merge fara greata) la 150 lei luata acum n-spe ani, la care am atasat pe partea din spate 2 ventilatoare de 80 mm (unu baga si unu scoate aerul) care face fata cu brio la un 26 grade in casa iarna (cu toate ca e mai mult langa unitate - la 15 cm de calorifer) si vara la un 28 grade.
degeaba ai super carcasa cu 4 negrii mititei care iti raceste unu procesorul, unu memoriile, unu placa video si unu hardul, daca in interior ai antichitati.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cauta un segotep G2R ca are si filtre de praf si 2 venturi incluse.

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostAlinE, on 03 februarie 2013 - 22:18, said:

eu stau si ma minunez. sa dai 2-300 lei pe o amarata de carcasa fara sursa e o aberatie.

Minuneaza-te tu in liniste.
E suficient ca o sursa Delux sau alta prastie de pe piata ce vina inclusa in carcasa de 100 RON sa-ti beleasca placa de baza si placa video odata ca sa incepi sa pasesti pe calea celor drepti.

O "amarata" carcasa de 2-300 lei te ajuta sa nu-ti zdelesti degetele cand incerci WM, te lasa sa instalezi device-uri 3,5" si 5,25" fara suruburi si poate si cu amortizoare de vibratii, iti permite sa pui sursa in partea de jos (cum e natural), vine cu headere USB 3 si daca nu cu ventilatoare, macar cu suficiente locase pentru ele gandite functie de fluxul de aer.

O sursa decenta incepe de la 150 RON cu noroc.

Punct.

#9
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
gamer8martie daca cumpar acea carcasa, restul ventilatoarelor  le cumpar eu separat? sau pot solicita atunci cand fac comanda  sa mi le monteze ei si sa le includa in pret ? tu cate ventilatoare ai pe carcasa?

loock mersi pentru sfat, te cred cu siguranta  in tot ceea ce spui tu, dar mi s-a cam luat de ea...

georgik12 ce inseamna posibilitate foarte buna de WM?

Eu nu ma pricep foarte bine in acest domeniu si recunosc...dar daca  o carcasa de pc nu este prevazuta cu acele filtre de praf, nu  exista posibilitatea sa le pot achizitiona si separat de undeva? si apoi sa le pun eu acolo?

Edited by djhappy89, 03 February 2013 - 23:17.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Daca te-ai plictisit de carcasa, si chiar vrei sa iei alta, nu te opreste nimeni.

Dar era OK carcasa aia, evident insa cu sursa schimbata cu una buna.
Sursele powerex erau prastie in general, dar modelul ala din poza, daca este cel alungit la spate si mai mare, din cate stiu venea cu o sursa de 450W care facea exceptie si era bunicica, doar ca avea ventilator de 80mm....

Dar acum are deja niste ani ( erau prin 2004 modelul ala), si si-a trait viata chiar de 2 ori.
As schimba sursa cu una buna, dupa biget. Eu as recomanda un Seasonic S12 430 minim, sau 520.
In rest, am zis de ventilator fata de 120mm, cu decupaj si montaj custom.

#11
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostdanX, on 03 februarie 2013 - 22:49, said:

Minuneaza-te tu in liniste.
E suficient ca o sursa Delux sau alta prastie de pe piata ce vina inclusa in carcasa de 100 RON sa-ti beleasca placa de baza si placa video odata ca sa incepi sa pasesti pe calea celor drepti.

O "amarata" carcasa de 2-300 lei te ajuta sa nu-ti zdelesti degetele cand incerci WM, te lasa sa instalezi device-uri 3,5" si 5,25" fara suruburi si poate si cu amortizoare de vibratii, iti permite sa pui sursa in partea de jos (cum e natural), vine cu headere USB 3 si daca nu cu ventilatoare, macar cu suficiente locase pentru ele gandite functie de fluxul de aer.

O sursa decenta incepe de la 150 RON cu noroc.

Punct.

se vede ca ai habar si te uiti la desene animate.
amarata aia de delux dupa 7 ani nu mi-a busit nici o componenta, dar tu persisti. continuam.
amarata de carcasa pe care o am nu mi-a zdrelit degetele niciodata, in procesul de curatare sau de up-grade. continuam.
3,5 sau 5,25 fara suruburi chiar esti din desene animate.
ce inseamna sursa in partea de jos? e cea mai mare tampenie posibila si tu te lauzi cu asa ceva. radiaza caldura spre placa video, chiar daca ai cooler de absortie pe partea superioara a sursei si cooler lateral de elimiare a aerului cald din sursa. gugal is the best right? continuam
la noile carcase fluxul de aer e gandit pentru anumite componente, cat radiaza cele mai actuale cum sunt pozitionate, etc. nu iei balega antica si o pozitionezi intr-o carcasa ca trebuie musai sa fie sursa jos.

daca ai habar de carcasa respectiva (vezi poza din primul post - la initiator) e o carcasa buna si ergonomica, poate nu exceleaza la fluxul de aer pentru componentele actuale cu zeci de harduri de 1 TB si 2 video in sli si 16 GB memorie, dar pentru un sistem normal e okay.

PS: cunosti de ce anumite carcase au locasul de sursa jos? iti spun eu daca nu stii deoarece sunt mult prea grele vezi ce greutate au sursele de 1200w.

Edited by AlinE, 03 February 2013 - 23:56.


#12
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Uite sa va spun si ce componente am la calculator, ma gandesc ca poate conteaza, nu stiu...va rog nu ma criticati...
1) Procesor AMD Athlon II X3 450 Triple Core, 3200MHz, socket AM3, BOX http://www.emag.ro/p...x/pd/EZGW2BBBM/
2) Placa de baza Asus M4A78LT-M-LE, Socket AM3  http://www.emag.ro/p...--pM4A78LT-M-LE
3) sursa  Sursa Sirtec - High Power Element 400W    http://www.pcgarage..../element-400w//
ba nuiesc ca hardu si ramii nu conteaza...

#13
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
acum sincer, pentru ce-ti trebuie carcasa noua? instaleaza everest si vezi ce temperaturi ai in conditiile actuale, daca ai posteaza-le aici sa vedem de ce vrei sa-ti schimbi carcasa. sfatul meu la carcasa actuala iti iei 1 cooler de 80 ( chiar nu mai stiu daca e loc pentru 2) si mai reduci din temperatura procesorului si placii video.

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostAlinE, on 03 februarie 2013 - 23:29, said:

se vede ca ai habar si te uiti la desene animate.
mai gandeste-te cine nu are habar
amarata aia de delux dupa 7 ani nu mi-a busit nici o componenta, dar tu persisti. continuam.
felicitari. nici mie timp de 4 ani. si apropo.. modelul de 450w era cel mai reusit. cele de alte valori erau niste petarde care s-au busit la multi. daca nu ti s-a intamplat tie nu generaliza
amarata de carcasa pe care o am nu mi-a zdrelit degetele niciodata, in procesul de curatare sau de up-grade. continuam.
aici sunt de acord cu tine. trebuie doar sa fii atent si e ok.
3,5 sau 5,25 fara suruburi chiar esti din desene animate.
si aici sunt de acord. doar nu scoti hdd-urile si altele mereu. dar din experienta e mai frumos sa nu te chinui cu suruburi cand ai nevoie
ce inseamna sursa in partea de jos? e cea mai mare tampenie posibila si tu te lauzi cu asa ceva. radiaza caldura spre placa video, chiar daca ai cooler de absortie pe partea superioara a sursei si cooler lateral de elimiare a aerului cald din sursa. gugal is the best right? continuam
ai avut vreodata o sursa pusa jos? nu cred. altfel nu ai fi bagat balivernele astea. sursa in partea de jos are ventilatorul orientat SUB carcasa, asadar preia aer in exterior si il arunca in exterior. astfel nu e nevoita sa preia aerul cald din pc. are ventilator pentru ca si ea se incalzeste. daca ia aer cald (cum face cand e pozitionata sus) crezi ca ii face bine? iar aerul cald din carcasa este scos de ventilatoarele pozitionate in spate sus si pe tavanul carcasei. asa cum e normal. ventilatoarele trebuie sa scoata aerul, nu sursa.
la noile carcase fluxul de aer e gandit pentru anumite componente, cat radiaza cele mai actuale cum sunt pozitionate, etc. nu iei balega antica si o pozitionezi intr-o carcasa ca trebuie musai sa fie sursa jos.
ce radiaza mai nene? sursa pozitionata jos nu depaseste 50o in interior(radiatoarele). la exterior(tabla) are maxim 30-35. ce naiba radiaza la temperatura aia?

daca ai habar de carcasa respectiva (vezi poza din primul post - la initiator) e o carcasa buna si ergonomica, poate nu exceleaza la fluxul de aer pentru componentele actuale cu zeci de harduri de 1 TB si 2 video in sli si 16 GB memorie, dar pentru un sistem normal e okay.
nu, nu e ok. nu mai traim in vremurile ventilatoarelor de 80mm care faceau din pc un avion. in ziua de azi poti lua ventilatoare de 120mm si un amarat de fan controller (Segotep G2R il are inclus) si nu mai iti faci griji seara/noaptea ca faci galagie si nu poate sa doarma persoanele cu care locuiesti.

Edited by shmu, 03 February 2013 - 23:53.


#15
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostAlinE, on 03 februarie 2013 - 23:29, said:

se vede ca ai habar si te uiti la desene animate.

Nu-mi bat capul sa te conving, ca vad ca ai chef de flame-uri.
Dar la faza de m-ai sus chiar m-ai nimerit. Am intr-adevar habar si chiar imi plac desenele animate.
Vaya con dios!


djhappy, o carcasa decenta e si Cooler Master Elite 372, am asamblat de curand un sistem cu ea si mi-a parut destul de ergonomica si cu un design normal, fara artificii.

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cat despre wire management se poate face atat cu o carcasa veche:

Attached File  WM1.jpg   1.22MB   48 downloads Attached File  WM2.jpg   961.74K   49 downloads

cat si cu o carcasa noua

Attached File  image004.jpg   804.12K   50 downloads Attached File  PC-5.jpg   2.5MB   49 downloads

#17
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Am si eu o nelamurire daca carcasa nu are fan controler pe ea ce inseamna ca ventilatoarele vor functiona la putere maxima sau minima? este importanta aceasta functie fan controler?

Momentan pana acum m-am hotarat la 2 carcase dar nu stiu la care sa renunt... am ales  pe aceasta http://www.pcgarage....mmander-gs-iii/ si aceasta
https://www.pcgarage...raynor-g2r-red/


Prima carcasa are un numar total de 6 ventilatoare repartizate astfel:
-pe tava 2 x 120 (scoate aerul cald)
-in spate 1 x 120 (scoate aerul cald)
-pe lateral 1 x 120 (baga aerul rece)
-in fata 1 x 120 (baga aerul rece)
-in interior 1x 120 (baga aerul rece)
In aceasta situatie avem 3 ventilatoare care scot aerul cald contra 3 ventilatoare care baga aer rece, un raport echilibrat.
A doua carcasa are un numar total de 5 ventilatoare repartizate astfel:
-in tavan 2 X 140 (scoate aerul cald)
-in spate 1 X 120 (scoate aerul cald)
-in fata 1 X 120 (baga aer rece)
-in interior 1 x 120 (baga aer rece)
In aceast situatie avem 3 ventilatoare care scot aerul cald si 2 ventilatoare care baga aer rece , un raport neechilibrat.
  • Cum trebuie sa fie acest raport ? ca in prima situatie sau ca in a doua situatie?
  • La prima privire, diferenta dintre aceste doua carcase este ca a doua nu are nici un ventilator pe partea laterala ceea ce cred ca este un minus.
  • Totodata cea de a doua carcasa are in tavan 2 ventilatoare de capacitati mai mari decat prima carcasa.
  • Ca si asezare a ventilatoarelor in carcasa se poate observa ca prima carcasa are ventilatorul din interior asezat  pe muchia de jos a carcasei pentru a prelua aer rece Attached File  Capture2.JPG   25.3K   18 downloads , in timp ce a doua carcasa are ventilatorul din interior situat pe un suport (aici nu inteleg cum de preia aer rece, deoarece nu este pe muchia de jos a carcasei) Attached File  Capture22.JPG   81.44K   18 downloads


#18
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postshmu, on 03 februarie 2013 - 23:51, said:


se vede ca ai habar si te uiti la desene animate.
mai gandeste-te cine nu are habar - oare?
amarata aia de delux dupa 7 ani nu mi-a busit nici o componenta, dar tu persisti. continuam.
felicitari. nici mie timp de 4 ani. si apropo.. modelul de 450w era cel mai reusit. cele de alte valori erau niste petarde care s-au busit la multi. daca nu ti s-a intamplat tie nu generaliza - multi pe aici au spus ca este o petarda, se pare ca nu.
amarata de carcasa pe care o am nu mi-a zdrelit degetele niciodata, in procesul de curatare sau de up-grade. continuam.
aici sunt de acord cu tine. trebuie doar sa fii atent si e ok. - nu trebuie sa fii atent, este o carcasa ergonomica si accesibila nici decum miditower sa folosesti penseta (idem si pentru carcasa initiatorului)
3,5 sau 5,25 fara suruburi chiar esti din desene animate.
si aici sunt de acord. doar nu scoti hdd-urile si altele mereu. dar din experienta e mai frumos sa nu te chinui cu suruburi cand ai nevoie - e ceva la mintea cocosului, daca strategia de marketing afecteaza anumita populatie asta nu inseamna ca toti punem botu.
ce inseamna sursa in partea de jos? e cea mai mare tampenie posibila si tu te lauzi cu asa ceva. radiaza caldura spre placa video, chiar daca ai cooler de absortie pe partea superioara a sursei si cooler lateral de elimiare a aerului cald din sursa. gugal is the best right? continuam
ai avut vreodata o sursa pusa jos? nu cred. altfel nu ai fi bagat balivernele astea. sursa in partea de jos are ventilatorul orientat SUB carcasa, asadar preia aer in exterior si il arunca in exterior. astfel nu e nevoita sa preia aerul cald din pc. are ventilator pentru ca si ea se incalzeste. daca ia aer cald (cum face cand e pozitionata sus) crezi ca ii face bine? iar aerul cald din carcasa este scos de ventilatoarele pozitionate in spate sus si pe tavanul carcasei. asa cum e normal. ventilatoarele trebuie sa scoata aerul, nu sursa. - serios? sursa jos inseamna o sursa gen 1200w grea de vreo 3-4 kg care nu poate fi montata in partea superioara a carcasei datorita greutatii.
la noile carcase fluxul de aer e gandit pentru anumite componente, cat radiaza cele mai actuale cum sunt pozitionate, etc. nu iei balega antica si o pozitionezi intr-o carcasa ca trebuie musai sa fie sursa jos.
ce radiaza mai nene? sursa pozitionata jos nu depaseste 50o in interior(radiatoarele). la exterior(tabla) are maxim 30-35. ce naiba radiaza la temperatura aia? serios desfa tu sursa aia amarata pe care o ai si pune dejtu pe radiatoare.

daca ai habar de carcasa respectiva (vezi poza din primul post - la initiator) e o carcasa buna si ergonomica, poate nu exceleaza la fluxul de aer pentru componentele actuale cu zeci de harduri de 1 TB si 2 video in sli si 16 GB memorie, dar pentru un sistem normal e okay.
nu, nu e ok. nu mai traim in vremurile ventilatoarelor de 80mm care faceau din pc un avion. in ziua de azi poti lua ventilatoare de 120mm si un amarat de fan controller (Segotep G2R il are inclus) si nu mai iti faci griji seara/noaptea ca faci galagie si nu poate sa doarma persoanele cu care locuiesti. pentru ce are este chiar okay, nu toata lumea are calculatoarele facute pentru editare video si foto ( suntem fotografi dar tragem totul raw si rupem noptile sa editam o poza ca nu suntem in stare sa o facem corect la apasarea butonului de deselereu - shmu nu are legatura cu tine la faza cu foto)


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate