Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 

Convertor al energiei din mediu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1839 replies to this topic

#1387
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 Paul_l, on 12 noiembrie 2013 - 22:49, said:

Am eu o cutie mare cu hard-uri defecte . Găsim acolo magneti daca chiar vrei sa pierzi timpul.  Sa știi insa ca nu am din aia permanenti cu cimp oscilant cum trebuie pentru experimentul asta.

Cand se inventeaza magneti cu camp oscilant vreau si eu 100 de bucati sa imi fac un ZPM pentru OZN ul din aleePosted Image

Nu de alta dar ma pun astia sa platesc amenzi ca nu l-am dus la rabla si ocupa locuri de parcare.

Edited by AMAN_SER, 13 November 2013 - 01:16.


#1388
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,647
  • Înscris: 07.02.2003

 nico123, on 12 noiembrie 2013 - 17:19, said:

Seamana cu lucrarea lui Naudin din postul 1358 doar ca nu mai este nevoie de un circuit oscilant.
SI atunci cum se obtine oscilatia de trebuie redresat ? :P

#1389
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 andreic, on 13 noiembrie 2013 - 22:27, said:

SI atunci cum se obtine oscilatia de trebuie redresat ? Posted Image

Trebuie dat din mana foarte rapid.

#1390
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f-e_g6b1GaA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1391
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca putem inchide topicul: Independență energetică, în sfârșit! Un savant român a transformat lenea în curent electric

#1392
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
daca reuseste si cu prostia putem vinde lejer toate hidrocentralele

#1393
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu zic mai bine sa se abtina, daca reusesc cu prostia s-ar putea sa devina pamintul supernova.

#1394
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu-i Roman e Moldovean asta explica multe. Daca era roman tot ce avea fier vechi prin curte era dus la REMAT si ar fi stat la carciuma la o bere.
Asa fiind Moldovean a zis ca sa foloseasca ce are prin curte pentru a recupera energia. A gandit bine , dar a calculat prost. Energia consumata pentru realizarea acelor proiecte de 2 lei (romanesti) nu va putea fi amortizata nici in 20 de ani de functionare a dispozitivelor sale (improvizate si total nefezabile)

Ca o concluzie exista un proverb:

Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul.  Si asta se pricepe in a se lauda pe sine. Si mai este si matematician parca

#1395
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu-i chiar asa , e adevarat ca proiectele sunt cam de kkt slab realizate dar nu a dat bani pe ele intrucat par facute din resturi luate gratis , a consumat ceva timp si poate ceva curent pentru sudura . Cu timpul probabil ca oricum nu avea ce face si curentul banuiesc ca e recuperat . Pe de alta parte are prea mult gunoi in curte si prea multe lozinci si unele dispozitive sunt prea rudimentare cum sunt alea de uscare care trebuie intoarse manual. La draq , nici un pic de automatizare nu a facut domnul inventator / matematician. La turbina de vant a ales solutia optima dupa parerea mea. Oricum decat sa stea la baut toata ziua mai bine si-a consumat energia cu chestiile alea.

#1396
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Interesant si functional, dar nimic inovativ. Randamente groaznice, iar despre aspect..... dar la tara in papusoi merge.
Important este ca functioneaza moca. Omul nu s-a stresat cu chestii de amanunt, a insirat ce a gasit prin curte si pe la vecini si merge. Pana la urma, asta-i important.
E tare ceaunul atarnat la parabolica. Dar trebuie sa fie atent cu mamaliga, sa nu explodeze.

Edited by mymothman69, 20 December 2013 - 09:43.


#1397
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LTLLnUOPOQk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1398
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Am mai vazut episodul asta, ceva nou ai?

#1399
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 AMAN_SER, on 27 decembrie 2013 - 15:39, said:

Am mai vazut episodul asta, ceva nou ai?
păi cu ceva nou ce-ai mai face? Ai dubla gratuitatea energiei gratis?
speram la reacţii gen... ''citeşte bă biblia! principiu' şperţo'dinamicii nu te lasă''
hai să zicem că-i funcţional... ar fi revoluţia mileniului iar ştirile o dau tot cu Elodia
hai să zicem că-i fake ... ştirile ar renunţa la Elodia şi ar convinge fraierii că doar ion produce... io'te bă friu' vost' energetic.... bălării dă 3 lei kilouatu'
oricum o dai, se va face linişte, scumpim cu cît ni se scoală energiile că termodinamicii vor plăti....îi învăţăm frumos că doar ion produce, se termină şi d'aia tre'scumpit şi gata!!!
orice tip de convertor este păr la ceas pe lîngă chestia asta...(pentru cine nu-i convins, sistemul chiar funcţionează)

Edited by sarac.lipit, 29 December 2013 - 21:46.


#1400
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
in alta ordine de idei azi am vazut o turma de porci mistreti care zburau spre sud si aveau si aripi

#1401
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

 AMAN_SER, on 13 noiembrie 2013 - 22:34, said:

Trebuie dat din mana foarte rapid.

Da, uite ca AMAN_SER incepe sa inteleaga cu ''datu din mana'', de fapt sunt doua feluri de oameni unii care dau din mana si unii care nu recunosc.
Posted Image Priviti ce reuseste tipul asta cu datu din mana, pune un motor in functiune la minutul 1si 15 sec.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oMK0dEKWJdY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


 sarac.lipit, on 29 decembrie 2013 - 21:18, said:

păi cu ceva nou ce-ai mai face? Ai dubla gratuitatea energiei gratis?
speram la reacţii gen... ''citeşte bă biblia! principiu' şperţo'dinamicii nu te lasă''
hai să zicem că-i funcţional... ar fi revoluţia mileniului iar ştirile o dau tot cu Elodia
hai să zicem că-i fake ... ştirile ar renunţa la Elodia şi ar convinge fraierii că doar ion produce... io'te bă friu' vost' energetic.... bălării dă 3 lei kilouatu'
oricum o dai, se va face linişte, scumpim cu cît ni se scoală energiile că termodinamicii vor plăti....îi învăţăm frumos că doar ion produce, se termină şi d'aia tre'scumpit şi gata!!!
orice tip de convertor este păr la ceas pe lîngă chestia asta...(pentru cine nu-i convins, sistemul chiar funcţionează)

Pai, filmuletul acesta a mai fost prezentat cu dou-trei pagini in urma, fara nici un rezultat.  Ma chinuiesc de doi ani sa-i fac sa inteleaga ca exista si altceva decat au invatat la scoala dar nu sunt crezut.
De functionat , sigur ca functioneaza jucaria , imi pare bine ca ti-ai dat seama.

 chilly willy, on 30 decembrie 2013 - 00:16, said:

in alta ordine de idei azi am vazut o turma de porci mistreti care zburau spre sud si aveau si aripi

Nu esti singurul care a vazut porci zburatori, mai era unul Nostradamus care povestea de oameni porci zburatori.  In viziunea lui pilotii de avioane care purtau masti de oxigen  erau oameni porci si se intelege ca zburau, asa ca te cred.

Edited by nico123, 30 December 2013 - 08:14.


#1402
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Mai nico eu iti propun altceva, fa tu un motor din categoria asta si promit sa vin personal la tine in oras sa il analizez si sa il documentez si daca totul e ok imi fac mea culpa pe forum Posted Image   sau mea pulpa ma rog.

#1403
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 nico123, on 30 decembrie 2013 - 08:01, said:

Pai, filmuletul acesta a mai fost prezentat cu dou-trei pagini in urma, fara nici un rezultat.  Ma chinuiesc de doi ani sa-i fac sa inteleaga ca exista si altceva decat au invatat la scoala dar nu sunt crezut.
De functionat , sigur ca functioneaza jucaria , imi pare bine ca ti-ai dat seama.

Mai intii trebuie sa "inveti ce se invata la scoala" si ma refer nu neaparat la o scoala anume ci la principiile stiintifice care functioneaza si care functioneaza extrem de bine ca sa mearga toate jucariile din jurul tau (numai sistemele implicate in faptul ca citesti topicul asta pe softpedia sint infinit mai complexe si fascinante decit orice hocus-pocus de video fake de pe youtube).

Vrei sa ne dam cu presupusul despre cum a fost falsificat youtube-ul ala? Baterii in "motor" sau fire prin masa sau pe sub masa e prima varianta in cazul in care chiar s-ar dovedi ceva lucru mecanic serios facut de elicea aia. Dar la cum suna generatorul ala suspect de mult ca un ventilator as zice ca pur si simplu e un ventilator undeva in afara cadrului.

Daca tot sintem la youtube va recomand (posibil din nou) sa va uitati cu atentie la urmatorul video incepind de la 09:00 (merita tot dar in mod sigur nu o sa aveti rabdare asa ca un minut e suficient). O sa trebuiasca sa fac o traducere in romana a scenei respective sa o am la indemina pentru astia cu "dovezile youtube".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D1Omr_phPMc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1404
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 f300, on 30 decembrie 2013 - 12:44, said:

Mai intii trebuie sa "inveti ce se invata la scoala" si ma refer nu neaparat la o scoala anume ci la principiile stiintifice care functioneaza si care functioneaza extrem de bine ca sa mearga toate jucariile din jurul tau (numai sistemele implicate in faptul ca citesti topicul asta pe softpedia sint infinit mai complexe si fascinante decit orice hocus-pocus de video fake de pe youtube).

Nu vreau sa agresam omul, eu i-am facut o propunere onesta, daca face motorul sa ne invite la el acasa la un gratar, o palinca ceva si analizam impreuna motorul ca de videoclipuri suntem toti satui.

Sunt dispus sa trec peste faptul ca un astfel de motor nu poate functiona, dar deh ce nu face omul pentru o plimbare Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate