Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Convertor al energiei din mediu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1839 replies to this topic

#1369
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

View PostIonu201x, on 08 octombrie 2013 - 22:35, said:

Acum topicul e cu energie gratis sau "absorbtia" de energie din mediu? Cred ca s-a cam deviat Posted Image

Cum pompa de caldura face mai eficienta incalzirea/racirea unul case, asa, cineva, unchiul meu, a inventat un sistem care produce energie mecanica(care poate fi transformata in orice) doar dintr-o diferenta mica de temperatura cum ar fi intre mediul exterior si paman indiferent de anotimp. Ca un rezultat posibil o casa intretinuta, cuvantul favorit, GRATIS!
Pentru investitori si mai multe informatii http://www.faqs.org/...app/20110000206

Topicul poate fi inchis! Posted Image

Interesant. Unchi-tu a inventat o pompa de caldura (care se gaseste de cumparat pentru incalzit casa) la care a atasat n-spe accesorii gen motor Stirling, foarte scumpe si foarte degeaba. Poate ne precizezi si cam la cat se ridica pretul unei asemenea instalatii, care se apropie de complexitate de o rafinarie mica. Sau de costurile intretinerii, presupunand ca ar fi vreun nebun sa dea banii pe ea.
Ce haios ar arata viloiul unui jmeker cu o hala in spate care sa adaposteasca complexul energetico-nuclearo-solaro-stirlingo-hidraulic, care va da curent, apa calda si rece, miere, lapte si covrigi. Plus va strange ouale dincotet si va scoate cainele la plimbare.
Unchi-tu a ratat Nobelu de anu' asta, dar nu dispera - se poate inscrie si la anul.Posted Image

View Postbd_lotru, on 09 octombrie 2013 - 20:11, said:

Da keta dar oricum constructia la o capacitate energetica este energofaga . Ia in calcul energia consumata ca sa produci betonul si echipamentul la o hidrocentrala

Vedeti ca divagam. Una este costul unei instalatii energetice, alta randamentul cu care acea instalatie produce energie electrica (sau de alta natura).

#1370
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011

View Postf300, on 10 octombrie 2013 - 01:24, said:

e mult mai slaba ca a lu' David Copperfield:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wChk5nY3Kzg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mda ..... Putem fi si carcotasi .

#1371
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009

View Postmymothman69, on 10 octombrie 2013 - 09:27, said:



Interesant. Unchi-tu a inventat o pompa de caldura (care se gaseste de cumparat pentru incalzit casa) la care a atasat n-spe accesorii gen motor Stirling, foarte scumpe si foarte degeaba. Poate ne precizezi si cam la cat se ridica pretul unei asemenea instalatii, care se apropie de complexitate de o rafinarie mica. Sau de costurile intretinerii, presupunand ca ar fi vreun nebun sa dea banii pe ea.
Ce haios ar arata viloiul unui jmeker cu o hala in spate care sa adaposteasca complexul energetico-nuclearo-solaro-stirlingo-hidraulic, care va da curent, apa calda si rece, miere, lapte si covrigi. Plus va strange ouale dincotet si va scoate cainele la plimbare.
Unchi-tu a ratat Nobelu de anu' asta, dar nu dispera - se poate inscrie si la anul.Posted Image



Vedeti ca divagam. Una este costul unei instalatii energetice, alta randamentul cu care acea instalatie produce energie electrica (sau de alta natura).

Conteza ca le-a pus impreuna pe toate cele. Conteaza ce produce fara nevoia de un anumit relief. Degeaba exista electricitatea de cand pamantu' daca nu se stia folosi. Daca vrei sa cunosti costurile iti fac legatura cu el. Sigur ca depinde si de cantitatea de energie pe care trebuie sa o produca.

Edited by Ionu201x, 10 October 2013 - 16:41.


#1372
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Ceva foarte simplu de facut, poate prea simplu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cTowOHDeB5Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Seamana cu lucrarea lui Naudin din postul 1358 doar ca nu mai este nevoie de un circuit oscilant.
Interesant este ca poate genera pana pe la 60w , de  vina sunt magnetii aia puternici, oare?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OBGJnG-00Gc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nico123, 12 November 2013 - 17:22.


#1373
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Pe bune ? Cea mai tare lanterna. De ce dracu mai dau bani pe baterii?

Acum tu chiar crezi ca aia merge ? De ce nu incerci sa ne arati si noua caposilor  ca e adevarat ? Ce iti lipseste sa incerci ? Becul ?

#1374
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostPaul_l, on 12 noiembrie 2013 - 17:39, said:

Pe bune ? Cea mai tare lanterna. De ce dracu mai dau bani pe baterii?

Acum tu chiar crezi ca aia merge ? De ce nu incerci sa ne arati si noua caposilor  ca e adevarat ? Ce iti lipseste sa incerci ? Becul ?

Mie imi place accentul restul e de prisos.

Se vede clar ca T ul este facut din tabla si ca este ceva in el ,sunt mici indicii pe bratele acelui T-ul din tabla care se vrea a fi un miez oricum se vede ca e ceva burdusit in el. Posted Image

Edited by AMAN_SER, 12 November 2013 - 18:36.


#1375
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
T-ul ala ''burdusit'' , probabil cu baterii ? la asta te referi? Pai ce baterii sa fie inauntru ? ceva care sa dea 60w adiva 12-13v la vreo 5A, ale dracu baterii trebuie sa intre in teul ala , cel putin de 12v si 5A. Eu nu cred. Alte presupuneri mai sunt?
Paul_I nu am magneti din aia puternici, becuri de 12v auto, am de toate felurile. De fapt nici eu nu vad un camp variabil sau un curent variabil acolo, e posibil sa fie un truc dar nu vad cum.

Edited by nico123, 12 November 2013 - 19:41.


#1376
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca becul ala are 60 W il inghit, sau pot sa-l si mestec inainte. Se spune ca poate merge pina la 60 W, dar becul din exemplu e de max 5W asa ca teoria cu ceva "suspect" ascuns in acel "T" ar putea fi posibila. E atat de simplu de realizat incat simpla construire a acelui montaj poate clarifica aspectul.

#1377
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Keta , al doilea clip, min 1:43 , max 5W ?
Pofta buna !

Da,si eu sunt fraier si dau banii pe baterii.Posted Image

#1378
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Este un bec de far cu halogen , ceva H4 care sigur are 60w doar pe o faza , este destul de puternic ca becul de 1w deabia mai lumineaza scazand tensiunea pe el atunci cand este conectat si cel de 60w.
60W nu o fi dar vreo 40w tot cred ca sunt, oricum becul este sigur de 60w, ce curent trece prin el doar presupunem.

Edited by nico123, 12 November 2013 - 19:55.


#1379
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postnico123, on 12 noiembrie 2013 - 19:36, said:

T-ul ala ''burdusit'' , probabil cu baterii ? la asta te referi? Pai ce baterii sa fie inauntru ? ceva care sa dea 60w adiva 12-13v la vreo 5A, ale dracu baterii trebuie sa intre in teul ala , cel putin de 12v si 5A. Eu nu cred. Alte presupuneri mai sunt?
Paul_I nu am magneti din aia puternici, becuri de 12v auto, am de toate felurile. De fapt nici eu nu vad un camp variabil sau un curent variabil acolo, e posibil sa fie un truc dar nu vad cum.

Daca analizezi videoclipa o sa vezi ca nu tine becul decat cateva secunde, sunt o sumedenie de baterii care pot furniza pana la 40C suficient cat sa mentina 1 minut cel mult o sarcina de 10 ori mai mare. Nu trebuie sa te ambalezi. Si sa iti mai spun o chestie el a filmat pe podea cica gresie insa nu a filmat camera si cum face zoom efectiv ci direct alea 4 placi de gresie care pot fi pe masa si sub ele diverse. Spun asta ca o paralela nu ca ar fi fost cazul aici.

Gandestete cat de mare trebuie sa fie un acumulator sau 3 de litiu capabili sa duca 5 amperi timp de 10 secunde.

#1380
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu m-am uitat atent si la clipul doi am crezut ca este acelasi ca si primul insa luat din alta parte. Acel bec de far are 60 W, ciudat este ca tensiunea pe voltmetru nu scade la socul cuplarii becului...

Aveti idee cam care ar fi schema concreta pentru a incerca experimentul ? Ce valoare au condensatorii, cate spire sunt pe primar si secundar, cum sunt legate diodele, etc. Cand voi avea timp as vrea sa ma joc cu montajul respectiv.

Edited by keta, 12 November 2013 - 20:02.


#1381
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ambele video-uri (desi numai pe primul l-am vazut cap-coada, are cred peste 10 "cut"-uri) sint atit de taiate (pentru numai citeva, putine, minute fiecare) incit nu trebuie sa ne intrebam exact cum face, sint PREA MULTE variante. Baterii in aparat, fire pe sub, fire mascate, efectiv nu merita discutia.

#1382
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postf300, on 12 noiembrie 2013 - 20:02, said:

Ambele video-uri (desi numai pe primul l-am vazut cap-coada, are cred peste 10 "cut"-uri) sint atit de taiate (pentru numai citeva, putine, minute fiecare) incit nu trebuie sa ne intrebam exact cum face, sint PREA MULTE variante. Baterii in aparat, fire pe sub, fire mascate, efectiv nu merita discutia.

Topicul acesta e un mic joc, nico vine vine cu o ghicitoare si noi ne straduim sa aflam raspunsul.Posted Image

#1383
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mi-ati stricat jucaria... si-mi facusem planuri sa-mi construiesc un atelier si sa ma apuc de experimente.

#1384
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Energia libera este foarte tentanta, este ca o melodie frumoasa cantata de o voce divina a unui personaj hidos cum ar fi Gingis Han.
  Ca sa uitati de probleme si sa destind admosfera:
http://adevarul.ro/e...6fe2/index.html

#1385
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View Postnico123, on 12 noiembrie 2013 - 19:36, said:

Paul_I nu am magneti din aia puternici, becuri de 12v auto, am de toate felurile. De fapt nici eu nu vad un camp variabil sau un curent variabil acolo, e posibil sa fie un truc dar nu vad cum.

Am eu o cutie mare cu hard-uri defecte . Găsim acolo magneti daca chiar vrei sa pierzi timpul.  Sa știi insa ca nu am din aia permanenti cu cimp oscilant cum trebuie pentru experimentul asta.

#1386
bd_lotru

bd_lotru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 30.01.2011
Mai vazusem niste scheme cu niste transformatoare care aveau inseriate in circuitul magnetic niste magneti permanenti . Le alimentai in c.a si iti aratau tovarasii ca scoate mai mult decat bagi . Dar asta e grosolana ....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate