Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Care este părerea voastră despre Interconfesionalism?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#55
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View PostEugen3, on 29th May 2011, 15:01, said:

Moartea a doua este cu totul altceva.  Este moartea din care nu mai există perspectiva învierii.
Pritene tehnocrat in Scripturi..., vor fi inviati toti, unii pentru viata vecinica, altii pentru ocara sau moartea a doua.

Căci toți ne vom înfățișa înaintea scaunului de judecată al lui Hristos. Romani 14:10


Marea a dat înapoi pe morții care erau în ea; Moartea și Locuința morților au dat înapoi pe morții care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui.
Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
Oricine n-a fost găsit scris în Cartea Vieții a fost aruncat în iazul de foc.  Apoc. 20:13~15


El le-a răspuns: "Cel ce seamănă sămânța bună este Fiul omului.
Țarina este lumea; sămânța bună sunt fiii Împărăției; neghina sunt fiii celui rău.
Vrăjmașul care a semănat-o este diavolul; secerișul este sfârșitul veacului; secerătorii sunt îngerii.
Deci, cum se smulge neghina și se arde în foc, așa va fi și la sfârșitul veacului.
Fiul omului va trimite pe îngerii Săi, și ei vor smulge din Împărăția Lui toate lucrurile care sunt pricină de păcătuire și pe cei ce săvârșesc fărădelegea și-i vor arunca în cuptorul aprins; acolo va fi plânsul și scrâșnirea dinților.
Atunci cei neprihăniți vor străluci ca soarele în Împărăția Tatălui lor. Matei 13:37~43


#56
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostVali29, on 29th May 2011, 17:52, said:

Pritene tehnocrat in Scripturi..., vor fi inviati toti, unii pentru viata vecinica, altii pentru ocara sau moartea a doua.

Căci toți ne vom înfățișa înaintea scaunului de judecată al lui Hristos. Romani 14:10

Tu mai studiază referitor la "moartea a doua"

(Revelația 20:14) . . .Aceasta înseamnă moartea a doua: lacul de foc.  (sau distrugerea eternă)

#57
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 30th May 2011, 15:33, said:

Tu mai studiază referitor la "moartea a doua"

(Revelația 20:14) . . .Aceasta înseamnă moartea a doua: lacul de foc.  (sau distrugerea eternă)


Judecata este pe rol.

Isaia 9:7  El va face ca domnia Lui să crească, și o pace fără sfârșit va da scaunului de domnie al lui David și împărăției lui, o va întări și o va sprijini prin judecată și neprihănire, de acum și-n veci de veci; iată ce va face râvna Domnului oștirilor.  

Ioan 3:18  Oricine crede în El nu este judecat; dar cine nu crede a și fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.


Apoc 3:1  

VDCR Și îngerului adunării din Sardes scrie-i: «Acestea le spune Cel* care are cele șapte Duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: Știu lucrările tale - că ai numele că trăiești, și** ești mort.


Deci vi dar morti !

Ca sa vezi doctrina despre moarte si hades cu groapa comuna a omenirii in tractatele turnului.

Falsa.

#58
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 1st June 2011, 12:14, said:

Judecata este pe rol.
Falsa.

Timpul va dovedi dacă e așa cum afirmi tu sau nu.  

Să nu te trezești prea târziu și să rămâi pe dinafară ...


(Matei 22:13) Atunci regele le-a zis slujitorilor săi: «Legați-l de mâini și de picioare și aruncați-l în întunericul de afară. Acolo va fi plânsul și scrâșnirea dinților».

#59
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 1st June 2011, 11:49, said:

Timpul va dovedi dacă e așa cum afirmi tu sau nu.  

Să nu te trezești prea târziu și să rămâi pe dinafară ...


(Matei 22:13) Atunci regele le-a zis slujitorilor săi: ?Legați-l de mâini și de picioare și aruncați-l în întunericul de afară. Acolo va fi plânsul și scrâșnirea dinților?.





Ioan 3:36  Cine crede pe Fiul are viața veșnică; dar cine nu crede în Fiul nu va vedea viața, ci mânia lui Dumnezeu rămâne (μενει  verb - present active indicative )peste el.?  

Timpul nu mai are timp. Acum este si dovedit:

Ioan 8:54  Isus a răspuns: ?Dacă Mă slăvesc Eu însumi, slava Mea nu este nimic; Tatăl Meu Mă slăvește, El, despre care voi ziceți că este Dumnezeul vostru;

Atunci cand i se incearca credinta prin Cuvant nu multumeste lui Dumnezeu care  i-a pus in fata pe insusi Fiul Sau , Dumnezeu din Sine ,continua cu ignoranta religiei lui.

Edited by husand, 01 June 2011 - 13:20.


#60
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 1st June 2011, 14:08, said:

Ioan 8:54  Isus a răspuns: ?Dacă Mă slăvesc Eu însumi, slava Mea nu este nimic; Tatăl Meu Mă slăvește, El, despre care voi ziceți că este Dumnezeul vostru;

Atunci cand i se incearca credinta prin Cuvant nu multumeste lui Dumnezeu care  i-a pus in fata pe insusi Fiul Sau , Dumnezeu din Sine ,continua cu ignoranta religiei lui.

Problema este că tu nu-l recunoști "pe Tatăl lui Isus", cel care "l-a slăvit pe Isus".

Isus l-a recunoscut întotdeauna și ne-a arătat că numai lui trebuie să-i aducem închinare.

(Matei 4:10) . . .este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini și numai pentru el să îndeplinești un serviciu sacru. . .

(Deuteronomul 5:9) Să nu te pleci înaintea lor și să nu te lași convins să le slujești, fiindcă eu, Iehova, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu care pretinde devoțiune exclusivă, care aduce pedeapsa pentru nelegiuirea taților asupra fiilor, asupra celei de-a treia generații și asupra celei de-a patra generații a celor ce mă urăsc,

(Revelația 22:9) Dar el mi-a zis: „Ai grijă! Să nu faci lucrul acesta! Eu nu sunt decât un tovarăș de sclavie al tău și al fraților tăi care sunt profeți și al celor care respectă cuvintele din acest sul. Lui Dumnezeu să te închini!“

#61
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta in Dumnezeu si aveti credinta in Mine. (Ioan.14:1)

cum sa exercitam credinta in Isus, daca nu ne inchinam Lui?

#62
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 26 decembrie 2012 - 12:12, said:

Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta in Dumnezeu si aveti credinta in Mine. (Ioan.14:1)

cum sa exercitam credinta in Isus, daca nu ne inchinam Lui?

Eşti de plâns blueday ...

A avea credinţă e un lucru, iar a te închina cuiva este un alt lucru.

Ţi-a spus Isus negru pe alb cum stau lucrurile în acest sens, dar ai fost înşelat de filozofii umane din păcate ....

(Ioan 4:23, 24) . . .Totuşi, vine ceasul, şi acesta este acum, când închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui cu spirit şi cu adevăr, căci astfel de închinători caută Tatăl. 24 Dumnezeu este Spirit şi cei care i se închină trebuie să i se închine cu spirit şi cu adevăr“.

(Matei 4:10) . . .Atunci Isus i-a zis: „Pleacă, Satan! Căci este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru»“.

Ne rugăm ÎNTOTDEAUNA TATĂLUI, prin în numele lui Isus

(Ioan 15:16) . . .orice îi cereţi Tatălui în numele meu, el să vă dea.

Exercităm credinţă în Isus respectând învăţăturile sale, NU ÎNCHINÂNDU-NE LUI!

(Luca 6:46) . . .De ce mă chemaţi: «Doamne! Doamne!», dar nu faceţi ce spun eu?

(Matei 28:19, 20) . . .Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit. Şi iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului“.

#63
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
a avea credinta in Cineva, presupune si inchinare.

ignorant cum esti, afirmi lucruri pe care nu le cunosti; eu am citit despre chestiunile acestea si iti pot spune cu siguranta ca, intelesul acestor cuvinte, asa cum apare in limba in care a fost scrisa Biblia, presupune si inchinare, a avea credinta-a a te inchina.

dealtfel, avem exemplu pe Stefan, care a chemat in rugaciune numele lui Isus, asa cum apare si aici:

toti cei ce cheama in vreun loc Numele lui Isus Hristos, Domnul lor si al nostru: (1Cor.1:2)

a chema, inseamna rugaciune/inchinare.

#64
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 26 decembrie 2012 - 12:56, said:

a avea credinta in Cineva, presupune si inchinare.

ignorant cum esti, afirmi lucruri pe care nu le cunosti; eu am citit despre chestiunile acestea si iti pot spune cu siguranta ca, intelesul acestor cuvinte, asa cum apare in limba in care a fost scrisa Biblia, presupune si inchinare, a avea credinta-a a te inchina.

dealtfel, avem exemplu pe Stefan, care a chemat in rugaciune numele lui Isus, asa cum apare si aici:

toti cei ce cheama in vreun loc Numele lui Isus Hristos, Domnul lor si al nostru: (1Cor.1:2)

a chema, inseamna rugaciune/inchinare.


(Ioan 4:23, 24) . . .Totuşi, vine ceasul, şi acesta este acum, când închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui cu spirit şi cu adevăr, căci astfel de închinători caută Tatăl. 24 Dumnezeu este Spirit şi cei care i se închină trebuie să i se închine cu spirit şi cu adevăr“.

(Matei 4:10) . . .Atunci Isus i-a zis: „Pleacă, Satan! Căci este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru»“.

Ne rugăm ÎNTOTDEAUNA TATĂLUI, în numele lui Isus

(Ioan 15:16) . . .orice îi cereţi Tatălui în numele meu, el să vă dea.

Susţii învăţături ale demonilor.  Continuă aşa, să te faci de râsul tuturor .... Posted Image

#65
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
asta a spus Isus, sa ne rugam doar Tatalui? atunci Stefan de ce Il roaga pe Isus sa aiba grija de duhul sau?

Si aruncau cu pietre in Stefan, care se ruga si zicea: "Doamne Isuse, primeste duhul meu!" (Fapt.7:59)

chiar si un copil de 5 ani, intelege din acest text ca este binevenita rugaciunea facuta lui Cristos.

Cristos nu a spus niciunde ca rugaciunile sa fie facute doar Tatalui, ci a afirmat ca cine are credinta in Tatal, sa aiba credinta si in El, iar din exemplul lui Stefan, intelegem cat se poate de clar ca daca ne rugam lui Cristos direct, este foarte bine.

#66
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 26 decembrie 2012 - 20:34, said:

asta a spus Isus, sa ne rugam doar Tatalui? atunci Stefan de ce Il roaga pe Isus sa aiba grija de duhul sau?

Si aruncau cu pietre in Stefan, care se ruga si zicea: "Doamne Isuse, primeste duhul meu!" (Fapt.7:59)

chiar si un copil de 5 ani, intelege din acest text ca este binevenita rugaciunea facuta lui Cristos.

Cristos nu a spus niciunde ca rugaciunile sa fie facute doar Tatalui, ci a afirmat ca cine are credinta in Tatal, sa aiba credinta si in El, iar din exemplul lui Stefan, intelegem cat se poate de clar ca daca ne rugam lui Cristos direct, este foarte bine.

Foloseşti un verset pe care nu-l înţelegi desigur.  Acesta nu anulează cuvintele lui Isus postate în mesajul anterior!

I s-a rugat Ştefan lui Isus? Nu.
Numai lui Iehova trebuie să ne închinăm şi, prin urmare, numai lui trebuie să-i adresăm rugăciuni (Luca 4:8; 6:12). Ştefan obişnuia să i se adreseze lui Iehova în numele lui Isus (Ioan 15:16).
Acum însă, el a avut o viziune în care ‘Fiul omului stătea la dreapta lui Dumnezeu’ (Fap. 7:56).
Ştefan nu s-a rugat, ci pur şi simplu a vorbit cu Isus, cerându-i să-i păzească spiritul, deoarece era pe deplin conştient că Isus primise puterea de a învia morţii (Ioan 5:27–29).

Constituie însă cele câteva cuvinte ale lui Ştefan un precedent care să ne îndreptăţească să ne rugăm lui Isus? Nicidecum. Ştefan a făcut o distincţie clară între Isus şi Iehova, întrucât relatarea spune că el l-a văzut pe Isus „stând la dreapta lui Dumnezeu“. În plus, el se afla în împrejurări deosebite. Singura ocazie când i-au mai fost adresate cuvinte direct înviatului Isus a fost când apostolul Ioan l-a văzut în viziune şi i s-a adresat în mod similar. — Revelaţia 22:16, 20.

(Ioan 4:23, 24) . . .Totuşi, vine ceasul, şi acesta este acum, când închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui cu spirit şi cu adevăr, căci astfel de închinători caută Tatăl. 24 Dumnezeu este Spirit şi cei care i se închină trebuie să i se închine cu spirit şi cu adevăr“.

Observi cât de clar este Isus?

Edited by Eugen3, 28 December 2012 - 14:45.


#67
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 28 decembrie 2012 - 14:41, said:

Ştefan nu s-a rugat, ci pur şi simplu a vorbit cu Isus,

Biblia spune ca Stefan se ruga, tu spui ca doar vorbea....


Domnul sa aiba mila de tine !

Si aruncau cu pietre in Stefan, care se ruga si zicea: "Doamne Isuse, primeste duhul meu!" (Fapt.7:59)

Darby Bible Translation
And they stoned Stephen, praying, and saying, Lord Jesus, receive my spirit.

cuvantul in greaca este: epikaloumenon, literal :  a chema.

Stefan a chemat pe Domnul Isus, in mod direct.

Edited by blueday, 28 December 2012 - 14:58.


#68
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 28 decembrie 2012 - 14:55, said:

Biblia spune ca Stefan se ruga, tu spui ca doar vorbea....


Domnul sa aiba mila de tine !

Să aibă!

(Ioan 4:23, 24) . . .Totuşi, vine ceasul, şi acesta este acum, când închinătorii adevăraţi i se vor închina Tatălui cu spirit şi cu adevăr, căci astfel de închinători caută Tatăl. 24 Dumnezeu este Spirit şi cei care i se închină trebuie să i se închine cu spirit şi cu adevăr“.

Isus a fost cât se poate de clar.  

Arată-mi doar un verset biblic în care Isus le-a spus ascultătorilor săi să-i aducă închinare lui sau altcuiva în afară de Iehova Dumnezeu!

Edited by Eugen3, 28 December 2012 - 14:59.


#69
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
chiar si demonii se inchina lui Isus, si tu nu vrei !

#70
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
alt exemplu:

2 Corinteni 12:8. De trei ori am rugat pe Domnul sa mi-l ia.
9. Si El mi-a zis: "Harul Meu iti este de ajuns; caci puterea Mea in slabiciune este facuta desavarsita." Deci ma voi lauda mult mai bucuros cu slabiciunile mele, pentru ca puterea lui Hristos sa ramana in mine.

e clar: Pavel rugase pe Cristos, sa-l vindece, iar Cristos raspunde ca puterea Lui in slabiciune este facuta desavarsita.

#71
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
IOAN 20
27. Apoi a zis lui Toma: „Adu-ţi degetul încoace şi uită-te la mâinile Mele; şi adu-ţi mâna şi pune-o în coasta Mea; şi nu fi necredincios, ci credincios.”
28. Drept răspuns, Toma I-a zis: „Domnul meu şi Dumnezeul meu!”
29. „Tomo”, i-a zis Isus, „pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut.”

Edited by pacopaco1967, 31 December 2012 - 16:06.


#72
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
dar si dracii se roaga si se inchina lui Isus:

Si dracii rugau staruitor pe Isus sa nu le porunceasca sa se duca in Adanc. (Luc.8:31)

numai falsii crestini, nu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate