Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Care este părerea voastră despre Interconfesionalism?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#1
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Este bine ca dierite religii să se unească pentru a desfășura diferite activități spirituale?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
E o utopie :D

Zeul meu e mai tare ca al tau!

#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

 Eugen3, on 9th February 2011, 13:01, said:

Este bine ca dierite religii să se unească pentru a desfășura diferite activități spirituale?

te gindesti la camasutra, nu?

#4
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Centris, on 9th February 2011, 14:11, said:

te gindesti la camasutra, nu?

ASSISI (Italia), 24 ianuarie 2002. Reprezentanții religiilor organizate din întreaga lume s-au adunat să se roage pentru pace — pace care în prezent este amenințată de terorism, intoleranță și nedreptate. Întâlnirea a fost anunțată de papă la aproximativ două luni de la prăbușirea turnurilor gemene din New York. Mulți lideri religioși au acceptat cu entuziasm invitația Vaticanului.

Cum priviți asemenea situații?

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
"interconfesionalism" nu exista in dictionar... ;)

#6
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 lawrence38, on 9th February 2011, 14:55, said:

"interconfesionalism" nu exista in dictionar... ;)

Expresie care provine din cuvântul interconfesional, folosită des.  Mai caută ...

Romana
dex98
1. INTERCONFESION'AL, -Ă, interconfesionali, -e, adj. Care se referă la relația dintre mai multe confesiuni sau religii; care are loc între mai multe confesiuni sau religii. [Pr.: -si-o-] - Din fr. interconfessionnel.

Succes,

#7
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 Eugen3, on 9th February 2011, 15:39, said:

ASSISI (Italia), 24 ianuarie 2002. Reprezentanții religiilor organizate din întreaga lume s-au adunat să se roage pentru pace — pace care în prezent este amenințată de terorism, intoleranță și nedreptate. Întâlnirea a fost anunțată de papă la aproximativ două luni de la prăbușirea turnurilor gemene din New York. Mulți lideri religioși au acceptat cu entuziasm invitația Vaticanului.

Cum priviți asemenea situații?
Periculoasa.... Desi au alta doctrina, foarte multe confesiuni sunt supuse Papei...

#8
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

 ktulu22, on 9th February 2011, 16:13, said:

Periculoasa.... Desi au alta doctrina, foarte multe confesiuni sunt supuse Papei...

Inclusiv AZS...am vazut o emisiune pe speranta tv ,unde moderatorul a zis unui invitat sa nu vb contra papalitatii .Deci ?

Edited by obadia, 09 February 2011 - 16:49.


#9
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 obadia, on 9th February 2011, 17:48, said:

Inclusiv AZS...am vazut o emisiune pe speranta tv ,unde moderatorul a zis unui invitat sa nu vb contra papalitatii .Deci ?
Asta fiind cand?

Daca te uiti asa de des la Speranta TV ai vazut emisiunea de aseara "Viata la superlativ"?

#10
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 ktulu22, on 9th February 2011, 18:36, said:

Asta fiind cand?

Daca te uiti asa de des la Speranta TV ai vazut emisiunea de aseara "Viata la superlativ"?

Piere-ti vremea uitandu-va la oameni si nu la Dumnezeu.

Omul face spectacol si vorbeste de la sine.

#11
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 husand, on 9th February 2011, 20:04, said:

Piere-ti vremea uitandu-va la oameni si nu la Dumnezeu.

Omul face spectacol si vorbeste de la sine.
Atunci nici pe tine nu te mai bag in seama.... :deadtongue:

#12
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

 ktulu22, on 9th February 2011, 19:36, said:

Asta fiind cand?

Daca te uiti asa de des la Speranta TV ai vazut emisiunea de aseara "Viata la superlativ"?


M-am uitat si m-am distrat ca la filmele de comedie ,a fost cica o misionara .Iar cand a zis ca sunt adventisti care cred inca in superstitii ,atunci mi-am dat seama ca nu e diferenta intre religia ortodoxa si cea adventista .Ma uit cand am timp la Speranta ,sa ma distrez de ce pot debita teologii vostri care au diplome de dr.in filozofie ,teologie ,medicina ,muzica etc.si sunt departe de Dumnezeu .

#13
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 ktulu22, on 9th February 2011, 20:17, said:

Atunci nici pe tine nu te mai bag in seama.... :deadtongue:


Corect. Cu asta se incepe pentru a privi la Dumnezeu si a auzi glasul lui.

Insa poti sa-i iubesti si sa fi ajutorul celui nenorocit.

#14
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Nu urmariti Speranta TV pentru ca nu se adreseaza unor oameni asa distinsi si cu capacitati mult superioare cum sunteti voi, care aveti o profunzime de a patrunde misterele inefabila si o cunoastere nemarginita, tainele fiind mici copii pe langa slujirea voastra a cauzei lui Christos. Voi care stiti lucrurile ascunse ale lui Dumnezeu fara a studia nu va comparati cu majoritatea. Voi care prin credinta inepuizabila aduceti roade cu duiumul la Christos, care nu stiu ce mai cautati pe acest pamant si nu sunteti luati la cer intr-un car de foc. Aveti mila de muritorii de rand care nu pricep niciun procent din imensa voastra intelepciune. Mila cer!

#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 9th February 2011, 13:01, said:

Este bine ca dierite religii să se unească pentru a desfășura diferite activități spirituale?
Nu se poate, stimabile. Lumea a fost data divolului de catre Dumnezeu, mai putin cei alesi. Iar cei care nu au Duhul, NU POT sa fac ceva ca sa-L dobandeasca. Deci, intalniri se vor face.........DEGEABA.

Strict despre interconfesionalism, este venit din mintea cuiva care nu citeste Scriptura.

Cei care au doctrina falsa, apartin lui satan, deci cum sa te unesti cu ei?

2 Ioan 1

9Oricine greșește și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

2 Corinteni 6

14Nu vă înjugați la un jug nepotrivit cu cei necredincioși. Căci ce legătură este între neprihănire și fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunerecul?


Deci, confesiunea care are o doctrina ce contrazice Scriptura, nu doreste corectarea, nu are cum sa fie de la Dumnezeu.

#16
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 11th February 2011, 10:49, said:

Nu se poate, stimabile. Lumea a fost data divolului de catre Dumnezeu, mai putin cei alesi. Iar cei care nu au Duhul, NU POT sa fac ceva ca sa-L dobandeasca. Deci, intalniri se vor face.........DEGEABA.

Strict despre interconfesionalism, este venit din mintea cuiva care nu citeste Scriptura.

Cei care au doctrina falsa, apartin lui satan, deci cum sa te unesti cu ei?

2 Ioan 1

9Oricine greșește și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

2 Corinteni 6

14Nu vă înjugați la un jug nepotrivit cu cei necredincioși. Căci ce legătură este între neprihănire și fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunerecul?


Deci, confesiunea care are o doctrina ce contrazice Scriptura, nu doreste corectarea, nu are cum sa fie de la Dumnezeu.

Sunt perfect de acord cu tine și bineînțeles cu principiile din textele scripturale menționate.  Totuși, discutând cu niște cunoștințe am aflat că baptiști, penticostali, adventiști, se întâlnesc din când în când pentru a-i cânta lui Dumnezeu împreună și pentru a efectua divese alte activități religioase.  Când am discutat cu un bărbat (nu contează religia pe care o are) despre acest subiect, s-a supărat spunând că nu este nicio problemă ca mai multe religii să aibă diverse activități religioase împreună.  "la urma urmei, toate religiile tot despre Dumnezeu vorbesc", spunea el.

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 11th February 2011, 11:54, said:

Sunt perfect de acord cu tine și bineînțeles cu principiile din textele scripturale menționate.  Totuși, discutând cu niște cunoștințe am aflat că baptiști, penticostali, adventiști, se întâlnesc din când în când pentru a-i cânta lui Dumnezeu împreună și pentru a efectua divese alte activități religioase.  Când am discutat cu un bărbat (nu contează religia pe care o are) despre acest subiect, s-a supărat spunând că nu este nicio problemă ca mai multe religii să aibă diverse activități religioase împreună.  "la urma urmei, toate religiile tot despre Dumnezeu vorbesc", spunea el.
Ce relevanta are ce ai discutat tu sau ce au facut altii? Ce scrie este important. Ca ei nu fac ce scrie, e clar. De aia sunt si pedepsite bisericile azi si sunt date sub autoritatea lui satan.

#18
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 zexelica, on 11th February 2011, 14:17, said:

Ce relevanta are ce ai discutat tu sau ce au facut altii? Ce scrie este important. Ca ei nu fac ce scrie, e clar. De aia sunt si pedepsite bisericile azi si sunt date sub autoritatea lui satan.
Dar Radio Family a cui e? Ca sunt prietenii tai.... carora le publici ideile... :deadtongue:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate