Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Care este părerea voastră despre Interconfesionalism?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#37
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 28th February 2011, 10:49, said:

3 El este reflectarea gloriei sale și reprezentarea exactă a ființei sale. . .

REFELCTAREA aia e tradusa de sharli?
APO stii ce inseamna? Sa speram ca nu trebuie sa-ti explic totul....

541 apaugasma
radiance

Original Word: ἀπαύγασμα, ατος, τό
Part of Speech: Noun, Neuter
Transliteration: apaugasma
Phonetic Spelling: (ap-ow'-gas-mah)
Short Definition: a light flashing forth, radiation, gleam
Definition: a light flashing forth (from), radiation, gleam.

826. augazó


to shine forth
Original Word: αὐγάζω
Part of Speech: Verb
Transliteration: augazó
Phonetic Spelling: (ow-gad'-zo)
Short Definition: I shine forth
Definition: I flash, gleam, shine forth, appear white, bright; but perhaps: I see, see clearly, discern.

Uite unde mai este folosit:

2 Corinteni 4

4a căror minte necredincioasă a orbit -o dumnezeul veacului acestuia, ca să nu vadă strălucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu.

Ceea ce face sens cu restul Scripturii, care ne spune ca Hristos este lumina lumii.

Ioan 8:12
Isus le -a vorbit din nou, și a zis: ,,Eu sînt Lumina lumii; cine Mă urmează pe Mine, nu va umbla în întunerec, ci va avea lumina vieții.``

#38
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 28th February 2011, 11:41, said:

REFELCTAREA aia e tradusa de sharli?
APO stii ce inseamna? Sa speram ca nu trebuie sa-ti explic totul....

541 apaugasma
radiance

Original Word: ?????????, ????, ??
Part of Speech: Noun, Neuter
Transliteration: apaugasma
Phonetic Spelling: (ap-ow'-gas-mah)
Short Definition: a light flashing forth, radiation, gleam
Definition: a light flashing forth (from), radiation, gleam.

826. augazó


to shine forth
Original Word: ??????
Part of Speech: Verb
Transliteration: augazó
Phonetic Spelling: (ow-gad'-zo)
Short Definition: I shine forth
Definition: I flash, gleam, shine forth, appear white, bright; but perhaps: I see, see clearly, discern.

Uite unde mai este folosit:

2 Corinteni 4

4a căror minte necredincioasă a orbit -o dumnezeul veacului acestuia, ca să nu vadă strălucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu.

Ceea ce face sens cu restul Scripturii, care ne spune ca Hristos este lumina lumii.

Ioan 8:12
Isus le -a vorbit din nou, și a zis: ,,Eu sînt Lumina lumii; cine Mă urmează pe Mine, nu va umbla în întunerec, ci va avea lumina vieții.``

Acuma nu trebuie să vii cu tot arsenalul de dicționare.  Unele traduceri spun că Isus este "imaginea", altele "reflectarea", sau "reprezentarea" etc.
Ideea de bază nu se schimbă.  Isus ne-a dezvăluit cu exactitate calitățile și personalitatea lui Dumnezeu.  

Și e normal să fie așa.  Având în vedere că el a trăit foarte mult timp alături de Dumnezeu în cer.  Cine altcineva ar fi putut să ni-l prezinte sau să ni-l devăluie mai bine pe Dumnezeu decât cel care l-a văzut pe Dumnezeu?
(Ioan 17:5) . . .Tată, glorifică-mă alături de tine cu gloria pe care am avut-o alături de tine înainte de a fi lumea. . .
(Ioan 6:38) . . .am coborât din cer ca să fac nu voința mea, ci voința celui care m-a trimis. . .
(Ioan 6:46) . . .Nu că vreun om l-a văzut pe Tatăl, în afară de cel care este de la Dumnezeu; acesta l-a văzut pe Tatăl. . .

Edited by Eugen3, 28 February 2011 - 11:59.


#39
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 28th February 2011, 11:59, said:

Acuma nu trebuie să vii cu tot arsenalul de dicționare.  Unele traduceri spun că Isus este "imaginea", altele "reflectarea", sau "reprezentarea" etc.
Ideea de bază nu se schimbă.  Isus ne-a dezvăluit cu exactitate calitățile și personalitatea lui Dumnezeu.
De ce nu probezi biblic ce inseamna plata pacatului, cine o face si cum o face? Ce inseamna pt cel care plateste? Ce relatie cu Dumnezeu are cel care plateste?

#40
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 28th February 2011, 12:06, said:

De ce nu probezi biblic ce inseamna plata pacatului, cine o face si cum o face? Ce inseamna pt cel care plateste? Ce relatie cu Dumnezeu are cel care plateste?


(Romani 6:23) . . .plata păcatului este moartea, . . .
Conform cuvintelor ap. Pavel, odată ce o persoană a murit, a plătit prin moarte pentru păcatele făcute în timpul vieții.

(Eclesiastul 9:5) . . .cei morți nu sunt conștienți de nimic . . .
(Eclesiastul 9:10) . . .Tot ce găsește mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Șeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoștință, nici înțelepciune.


(Faptele 24:15) . . .va fi o înviere atât a celor drepți, cât și a celor nedrepți. . .

#41
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 1st March 2011, 00:01, said:

(Romani 6:23) . . .plata păcatului este moartea, . . .
Conform cuvintelor ap. Pavel, odată ce o persoană a murit, a plătit prin moarte pentru păcatele făcute în timpul vieții.

(Eclesiastul 9:5) . . .cei morți nu sunt conștienți de nimic . . .
(Eclesiastul 9:10) . . .Tot ce găsește mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Șeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoștință, nici înțelepciune.


(Faptele 24:15) . . .va fi o înviere atât a celor drepți, cât și a celor nedrepți. . .
Eu te-am intrebat cu totul altceva iar tu imi raspunzi cu copierea pasajelor din manualul iehovistului. Daca nu stii, spune. Eu sunt sigur ca nu stii, altfel nu ai mai sustine pe cretinul de sharli cu stupizeniile lui.

Edited by zexelica, 01 March 2011 - 00:22.


#42
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 1st March 2011, 00:21, said:

Eu te-am intrebat cu totul altceva iar tu imi raspunzi cu copierea pasajelor din manualul iehovistului. Daca nu stii, spune. Eu sunt sigur ca nu stii, altfel nu ai mai sustine pe cretinul de sharli cu stupizeniile lui.

Scuză-mă, dar eu nu fac filozofie, ca tine și ca alții.  Iar ceea ce am postat era din "manualul lui Iehova", adică din Biblie, nu din alte surse.  
Uită-te mai atent.  Erau doar niște versete din Biblie. :nonobad:

#43
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 1st March 2011, 00:01, said:

(Romani 6:23) . . .plata păcatului este moartea, . . .
Conform cuvintelor ap. Pavel, odată ce o persoană a murit, a plătit prin moarte pentru păcatele făcute în timpul vieții.

Romani 5

5:12   De aceea, după cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume, și prin păcat a intrat moartea, și astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toți au păcătuit...

5:13   Căci înainte de Lege păcatul era în lume. Dar păcatul nu este ținut în seamă cîtă vreme nu este o lege.

5:14   Totuș moartea a domnit, dela Adam pînă la Moise, chiar peste ceice nu păcătuiseră printr-o călcare de lege asemănătoare cu a lui Adam, care este o icoană preînchipuitoare a Celuice avea să vină.


Martorul, cui ?




View PostEugen3, on 6th March 2011, 19:17, said:

Scuz adică din Biblie, nu din alte surse.


ScrEvrei 2:9  Dar pe Acela, care a fost făcut pentru puțină vreme mai pe jos decît îngerii, adică pe Isus, Îl vedem încununat cu slavă și cu cinste, din pricina morții, pe care a suferit-o; pentruca, prin harul lui Dumnezeu, El să guste moartea pentru toți.


1 Petru 3

El a fost omorît în trup , dar a fost înviat în duh,

3:19   în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închisoare,
    
3:20   cari fuseseră răzvrătite odinioară, cînd îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în așteptare, în zilele lui Noe,


cînd se făcea corabia,

ASTIA NU ERAU MORTI NU ?

Edited by husand, 06 March 2011 - 21:21.


#44
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 6th March 2011, 19:17, said:

Scuză-mă, dar eu nu fac filozofie, ca tine și ca alții.  Iar ceea ce am postat era din "manualul lui Iehova", adică din Biblie, nu din alte surse.  
Uită-te mai atent.  Erau doar niște versete din Biblie. :nonobad:
Este un raspuns cu versurile gasite de tine copiate din Scriptura de catre idolatri tai teologi, stimabile.
Cine si cum plateste pentru pacate? Nu ai raspuns, nici nu ai sa raspunzi, pt ca-ti dai foc la doctrina turnului.

Ce inseamna plata pacatelor pt cel care plateste? Snt o sumedenie de versuri, pt cine a studiat.

Tu doar copiezi cu nerusinare, pot spune, din manualul iehovistului unde ai cateva versuri legate de un subiect, nu toata proba biblica.

Iar comportamentul tau vis-a-vis de Scriptura este exact ca cel orotdox.

Numai ca traditia ta se numeste altcumva: "REASONING FROM THE SCRIPTURES".

Edited by zexelica, 06 March 2011 - 22:49.


#45
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 6th March 2011, 22:48, said:

Este un raspuns cu versurile gasite de tine copiate din Scriptura de catre idolatri tai teologi, stimabile.
Cine si cum plateste pentru pacate? Nu ai raspuns, nici nu ai sa raspunzi, pt ca-ti dai foc la doctrina turnului.

Ce inseamna plata pacatelor pt cel care plateste? Snt o sumedenie de versuri, pt cine a studiat.

Tu doar copiezi cu nerusinare, pot spune, din manualul iehovistului unde ai cateva versuri legate de un subiect, nu toata proba biblica.

Iar comportamentul tau vis-a-vis de Scriptura este exact ca cel orotdox.

Numai ca traditia ta se numeste altcumva: "REASONING FROM THE SCRIPTURES".


Uite cum ne întoarcem la vechiul obicei ....
Când nu mai avem dovezi, aducem în discuție mereu "REASONING FROM THE SCRIPTURES", și calomniem.
Dacă idolatrii mei teologi copiază din Scriptură, mie mi se pare OK, atât timp cât nu vin cu filozolie umană.
Pentru păcate se plătește prin moarte.  Dacă tu ai o altă filozofie, și te apuci să desparți firul în patru, n-ai decât.  Tot spui că sunt o sumedenie de versuri, dar tu nu ești în stare să arăți măcar unul pentru a-ți susține convingerile.
(Romani 6:23) . . .plata păcatului este moartea. . .
(Geneza 2:17) Dar din pomul cunoașterii binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri“.
(Ezechiel 18:4) Iată că toate sufletele sunt ale mele. După cum sufletul tatălui este al meu, tot așa și sufletul fiului este al meu. Sufletul care păcătuiește, acela va muri.

#46
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 7th March 2011, 16:17, said:

Uite cum ne întoarcem la vechiul obicei ....
Când nu mai avem dovezi, aducem în discuție mereu "REASONING FROM THE SCRIPTURES", și calomniem.
Dacă idolatrii mei teologi copiază din Scriptură, mie mi se pare OK, atât timp cât nu vin cu filozolie umană.
Pentru păcate se plătește prin moarte.  Dacă tu ai o altă filozofie, și te apuci să desparți firul în patru, n-ai decât.  Tot spui că sunt o sumedenie de versuri, dar tu nu ești în stare să arăți măcar unul pentru a-ți susține convingerile.
(Romani 6:23) . . .plata păcatului este moartea. . .
(Geneza 2:17) Dar din pomul cunoașterii binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri?.
(Ezechiel 18:4) Iată că toate sufletele sunt ale mele. După cum sufletul tatălui este al meu, tot așa și sufletul fiului este al meu. Sufletul care păcătuiește, acela va muri.


Stimabile de moartea fizica e vorba aici ?

Vai mama noastra.

Romani 6:7  căci cine a murit, de drept, este izbăvit de păcat.

2 Corinteni 5:21  Pe Cel ce n-a cunoscut niciun păcat, El L-a făcut păcat pentru noi, ca noi să fim neprihănirea lui Dumnezeu în El.  

Galateni 2:20  Am fost răstignit împreună cu Hristos, și trăiesc ... dar nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine. Și viața, pe care o trăiesc acum în trup, o trăiesc în credința  Fiului  lui Dumnezeu, care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuș pentru mine.

Edited by husand, 08 March 2011 - 00:40.


#47
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 8th March 2011, 00:33, said:

Stimabile de moartea fizica e vorba aici ?


Ia zii măi Husand,
Despre ce moarte este vorba în versetul acesta?
(Romani 6:23) . . .plata păcatului este moartea. . .

Oferă o explicație clară susținută de dovezi biblice.  Poate învățăm și noi ceva. :rolleyes:

#48
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 8th March 2011, 11:40, said:

Ia zii măi Husand,
Despre ce moarte este vorba în versetul acesta?
(Romani 6:23) . . .plata păcatului este moartea. . .

Oferă o explicație clară susținută de dovezi biblice.  Poate învățăm și noi ceva. :rolleyes:

Se pare ca nu citesti scriptura ci manualul masluit in care Isus este un dumnezeu; fie x...

Efeseni 2

2:1   Voi erați morți în greșelile și în păcatele voastre,
  
2:2   în cari trăiați odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării .

măcar că eram morți în greșelile noastre, ne-a adus la viață împreună cu Hristos .

2:6   El ne-a înviat împreună, și ne-a pus să ședem împreună în locurile cerești, în Hristos Isus,




Deci scriptura cand vorbeste de moarte  inseamna neaparat ca esti mort, nu ?

Edited by husand, 12 March 2011 - 04:32.


#49
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 12th March 2011, 04:28, said:

Deci scriptura cand vorbeste de moarte  inseamna neaparat ca esti mort, nu ?


În contextul acesta, DA!

(Romani 6:23) . . .Căci plata păcatului este moartea, însă darul pe care îl dă Dumnezeu este viața veșnică prin Cristos Isus, Domnul nostru. . .

Moartea fizică, este pusă în contrast cu viața veșnică, care a devenit posibilă prin răscumpărarea oferită de Isus.

Dacă cercetezi atent, vei vedea că textul din Romani 6:23 este pus în legătură cu următoarele versete:

(Geneza 2:17) Dar din pomul cunoașterii binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri“.
(Ezechiel 18:4) Iată că toate sufletele sunt ale mele. După cum sufletul tatălui este al meu, tot așa și sufletul fiului este al meu. Sufletul care păcătuiește, acela va muri.

#50
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Da de unde.
13:31   În aceeaș zi, au venit cîțiva Farisei, și I-au zis: Pleacă, și du-Te de aici, căci Irod vrea să Te omoare.

13:32   Duceți-vă, le-a răspuns El, și spuneți vulpii aceleia: Iată că scot dracii, și săvîrșesc vindecări astăzi și mîne, iar a treia zi voi isprăvi.

13:33   Dar trebuie să umblu astăzi, mîne și poimîne, fiindcă nu se poate ca un prooroc să piară afară din Ierusalim.
  
13:34   Ierusalime, Ierusalime, care omori pe prooroci și ucizi cu pietre pe cei trimeși la tine; de cîte ori am vrut să strîng pe fiii tăi, cum își strînge găina puii supt aripi, și n-ați vrut!

Uite ca prooroci traiesc iar Fiul Omorat este viu in veci vecilor..

Ca este si alta varianta / Da.

Luca 13:28

Va fi plînsul și scrîșnirea dinților, cînd veți vedea pe Avraam, pe Isaac și pe Iacov, și pe toți proorocii în Împărăția lui Dumnezeu, iar pe voi scoși afară.

Afara are semnificatie stimabile


Apocalipsa 22:15

Afară sînt cînii, vrăjitorii, curvarii, ucigașii, închinătorii la idoli, și oricine iubește minciuna și trăiește în minciună!

25:41   Apoi va zice celor dela stînga Lui: Duceți-vă dela Mine, blestemaților, în focul cel vecinic, care a fost pregătit diavolului și îngerilor lui!

25:46   Și aceștia vor merge în pedeapsa vecinică, iar cei neprihăniți vor merge în viața vecinică


Este moartea a doua.

prima nu se mai rezolva

Edited by husand, 12 March 2011 - 21:22.


#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 7th March 2011, 16:17, said:

Uite cum ne întoarcem la vechiul obicei ....
Când nu mai avem dovezi, aducem în discuție mereu "REASONING FROM THE SCRIPTURES", și calomniem.
Dacă idolatrii mei teologi copiază din Scriptură, mie mi se pare OK, atât timp cât nu vin cu filozolie umană.
Pentru păcate se plătește prin moarte.  Dacă tu ai o altă filozofie, și te apuci să desparți firul în patru, n-ai decât.  Tot spui că sunt o sumedenie de versuri, dar tu nu ești în stare să arăți măcar unul pentru a-ți susține convingerile.
Tot nu ai raspuns cu privire la cine plateste pacatele si CUM.

#52
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 13th March 2011, 00:24, said:

Tot nu ai raspuns cu privire la cine plateste pacatele si CUM.


Nu înțeleg exact la ce te referi.  Însă Biblia arată că prin moarte, omul este absolvit de păcat și că prin moarte a plătit pentru păcatele din timpul vieții.

(Romani 6:7) . . .Fiindcă cine a murit a fost absolvit de păcat.

(Romani 6:23) . . .plata păcatului este moartea, însă darul pe care îl dă Dumnezeu este viața veșnică prin Cristos Isus. . .


Pavel pune în comparație moartea fizică cu darul vieții veșnice prin Isus

#53
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 13th March 2011, 15:30, said:

(Romani 6:23) . . .plata păcatului este moartea, însă darul pe care îl dă Dumnezeu este viața veșnică prin Cristos Isus. . .


Pavel pune în comparație moartea fizică cu darul vieții veșnice prin Isus

Moartea fizica nu se mai discuta ea este.

Aici se discuta moartea a doua.

1 Ioan 3:14

Noi știm că am trecut din moarte la viață, pentrucă iubim pe frați. Cine nu iubește pe fratele său, rămîne în moarte

A trecut este la timpul trecut pentru cineva din prezent.

A ramine in moarte si totusi a fi viu cu trupul este o realitate trista.

Iuda 1:12

Sînt niște stînci ascunse la mesele voastre de dragoste, unde se ospătează fără rușine împreună cu voi, și se îndoapă deabinele; niște nori fără apă, mînați încoace și încolo de vînturi, niște pomi tomnatici fără rod, de două ori morți, desrădăcinați ;

Edited by husand, 13 March 2011 - 20:54.


#54
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 13th March 2011, 21:51, said:

Moartea fizica nu se mai discuta ea este.

Aici se discuta moartea a doua.

Moartea a doua este cu totul altceva.  Este moartea din care nu mai există perspectiva învierii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate