Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare/transfer Android<...

Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...
 La multi ani @nicu131!

procura?

Xiaomi aduce pe piața din Ro...

Ariana 22 ani din Ploiesti are ne...
 Noul BMW seria 3:Sedan și To...

taxe si cheltuieli cu masini suv

CIV RAR parc auto

Tractor prin programul rabla
 Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...
 

Comunitate freelanceri pt Romania?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
34 răspunsuri în acest subiect

#1
mrjuice

mrjuice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 219
  • Înscris: 24.01.2007
Salutare tuturor programatorilor, cer mici lamuriri sau explicatii din partea celor care mai stiu cum se misca piata soft in Romania mai ales.
Am observat ca, ideea site-urilor de freelancing in strainatate e destul de mediatizata si chiar se misca treaba bine.
Nu sunt la curent cu piata soft din Romania, am auzit ca au fost ceva incercari din partea unora, dar avand site-uri prost create atat din punct de vedere grafic, cat si din punct de vedere functional, am inteles ca au cam dat gres.
Acum, curiozitatea mea consta in urmatorul fapt : ma intreb de ce in Romania nu exista un asemenea site, si daca ar fi o idee buna infiintarea unei comunitati de acest gen; daca merita investit in asa ceva, iar daca s-a mai incercat asa ceva, de ce a avut esec o astfel de idee, sau daca pe viitor nu ar fi vreo posibilitate de dezvoltare in ceea ce priveste 'comertul soft' pe internet, la noi.
In principiu as dori sa stiu parerea celor care au incercat asa ceva sau sunt la curent cu astfel de idei/detalii.
Respecte

Editat de mrjuice, 14 decembrie 2010 - 15:07.


#2
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.874
  • Înscris: 10.10.2003
Pe scurt, pentru ca ideea unui site de freelance este de a reuni cererea cu oferta. Un freelancer fuge sa lucreze pe un astfel de site pentru a se intalni cu angajatori care platesc mai bine decat cei din tara lui. De asta vworker si freelancer.com sunt pline de indieni si nu de americani, de exemplu.

Un site de freelancing clasic nu cred ca ar avea succes in Romania. O implementare diferita, orientata altfel decat pe pastrarea distantei intre freelancer si angajator cred ca ar putea avea un pic mai mult succes.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.651
  • Înscris: 30.07.2003
Eu in locul unui manager nu as alege o astfel de solutie !

#4
mrjuice

mrjuice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 219
  • Înscris: 24.01.2007

 neagu_laurentiu, on 14th December 2010, 18:03, said:

Eu in locul unui manager nu as alege o astfel de solutie !
Cam la asta cred ca se rezuma ideea principala:) patronii romani nu se incred in oameni din natia lor, e ca si treaba cu loganul : "Dacia? aia e masina?"
Cine stie in timp posibil sa se schimbe mentalitatea.

#5
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.553
  • Înscris: 25.03.2006

 mrjuice, on 15th December 2010, 09:36, said:

Cam la asta cred ca se rezuma ideea principala:) patronii romani nu se incred in oameni din natia lor, e ca si treaba cu loganul : "Dacia? aia e masina?"
Cine stie in timp posibil sa se schimbe mentalitatea.

Cand experienta va spune altceva.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006
And I'm here to make the difference. Nu vrea nimeni să se alăture?

http://phpro.yet-ano...

#7
mrjuice

mrjuice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 219
  • Înscris: 24.01.2007

 OriginalCopy, on 15th December 2010, 12:27, said:

And I'm here to make the difference. Nu vrea nimeni să se alăture?

http://phpro.yet-ano...
Error 403
We're sorry, but we could not fulfill your request for /wiki/user/flav/g%C3%A2nduri on this server.

You do not have permission to access this server

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.273
  • Înscris: 24.02.2007
La mine merge.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.651
  • Înscris: 30.07.2003
Si cum justifici tu manager in Romania banii dati mie freelancer ? Imi trebuie o forma de organizare ca sa pot sa-ti dau factura. Sigur sunt solutii insa si destule piedici in legislatia noastra.

#10
mrjuice

mrjuice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 219
  • Înscris: 24.01.2007

 neagu_laurentiu, on 15th December 2010, 16:16, said:

Si cum justifici tu manager in Romania banii dati mie freelancer ? Imi trebuie o forma de organizare ca sa pot sa-ti dau factura. Sigur sunt solutii insa si destule piedici in legislatia noastra.
Se pare ca se clarifica lucrurile, auzisem si eu ca legea noastra ingradeste multe facilitati sau activitati care s-ar putea extinde si dezvolta in Romania.
Nu m-am interesat de clauzele functionarii unei astfel de comunitati, deocamdata faceam sa zic, un studiu de fezabilitate, cat s-ar merita infiintarea a unei astfel de activitati.

#11
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.214
  • Înscris: 26.02.2008

 mrjuice, on 15th December 2010, 18:56, said:

Se pare ca se clarifica lucrurile, auzisem si eu ca legea noastra ingradeste multe facilitati sau activitati care s-ar putea extinde si dezvolta in Romania.
Nu m-am interesat de clauzele functionarii unei astfel de comunitati, deocamdata faceam sa zic, un studiu de fezabilitate, cat s-ar merita infiintarea a unei astfel de activitati.

se mai ocupa cineva de aceasta idee? implementarea unui simplu forum ar avea rezultate?

#12
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.214
  • Înscris: 26.02.2008

 republicall, on 16th February 2012, 13:42, said:

se mai ocupa cineva de aceasta idee? implementarea unui simplu forum ar avea rezultate?

incep eu aici o initiativa deoarece simt ca ar fi destul loc si in romania pentru asa ceva; nu o fac pentru bani ci pentru a face rost de clienti; cine doreste poate veni cu idei cum sa arate sau sa functioneze... http://pc.probitorg.com/

#13
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.044
  • Înscris: 17.01.2003

 republicall, on 16th February 2012, 14:58, said:

cine doreste poate veni cu idei cum sa arate sau sa functioneze... http://pc.probitorg.com/
In loc de "Punctul de Contact" redenumeste-l in "Punctul C". In rest e perfect asa cum e.

#14
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.214
  • Înscris: 26.02.2008

 Astor, on 16th February 2012, 20:20, said:

In loc de "Punctul de Contact" redenumeste-l in "Punctul C". In rest e perfect asa cum e.

"C" de la contact ?, e ok, ma voi gandi sa vad care suna mai bine; se va intelege de la ce vine "C"-ul? eventual sa pun o explicatie in background;

ce zici si de prescurtarea "PUCO" de la "PU"nctul de "CO"ntrol. Suna prea gay? ar merge in paralel cu "Punctul C"? defapt in cazul tau ar fi "PUC" ?

#15
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.044
  • Înscris: 17.01.2003
PUCO e cam gay, dar "ne-am intalnit in Punctul C" pare destul de masculino-feminin, deci e ok. Eventual le dai si certificari, imagineaza-ti ce mandri vor fi programatorii care se pot lauda ca au Punctul C.

#16
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.214
  • Înscris: 26.02.2008

 Astor, on 16th February 2012, 22:08, said:

PUCO e cam gay, dar "ne-am intalnit in Punctul C" pare destul de masculino-feminin, deci e ok. Eventual le dai si certificari, imagineaza-ti ce mandri vor fi programatorii care se pot lauda ca au Punctul C.

:thumbup:  :naughty:

pana la urma de la ce vine C ?

#17
gabi3xz

gabi3xz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 175
  • Înscris: 21.12.2011
de la contract ;)

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

 OriginalCopy, on 15th December 2010, 12:27, said:

And I'm here to make the difference. Nu vrea nimeni să se alăture?

http://phpro.yet-ano...

Noua adresă e https://github.com/y...ject/phpro-book, ideea e aceeași.

Nu e "comunitate de freelanceri", poate fi "comunitate de formare a freelancerilor" (dintre cursanții care aleg calea asta).

Editat de OriginalCopy, 16 februarie 2012 - 23:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate