Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia

Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...
 Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata

Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...
 Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...

Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya
 Promisiunile și realizarile ...

Recomandare soundbar

Controller dual step down MAX8734A

Nu pot citi stickurile USB
 

(javanotti) Casa Domnesti, Ilfov (3 persoane)

- - - - -
  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#631
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postgimi44, on 11th June 2012, 13:49, said:

nu este mai dificila aceasta prindere? ...
nu

#632
gimi44

gimi44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.08.2011

View Postpetre69, on 11th June 2012, 13:54, said:

nu
Eu cred ca trebuie fixate prin sudura foarte bine altfel la turnarea betonului sa nu ai ''pisatul boului''colaborat cu niste trasoare in unghi.

Solutia cu fier de 6 bagat in centuri este mai simpla dar mai tiganeasca.

#633
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Se pune cosoroaba peste "tijile" filetate se loveste cu ciocanul si se dau gauri in semnele rezultate.


Mai simplu decat "Buna ziua!".....

Edited by nemuriciu, 11 June 2012 - 15:32.


#634
gimi44

gimi44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.08.2011

View Postnemuriciu, on 11th June 2012, 16:32, said:

Se pune cosoroaba peste "tijile" filetate se loveste cu ciocanul si se dau gauri in semnele rezultate.


Mai simplu decat "Buna ziua!".....
Banuiam ca asa se face sau se da cu vopsea pe capatul tijelor,dar ma refeream la varianta cand tijele formeaza un unghi fata de verticala...le iei la ciocan?

#635
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postnemuriciu, on 11th June 2012, 16:32, said:

Se pune cosoroaba peste "tijile" filetate se loveste cu ciocanul si se dau gauri in semnele rezultate.


Mai simplu decat "Buna ziua!".....

Daca au fost montate toate a.i. sa aiba lungimea perfect egala. Si chestia asta nu e simpla ca buna ziua. Tot n-am inteles ce nu va place la mustatile alea.

#636
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Am vazut cum se lucreaza cu astfel de tije acum 15 ani cand tatal meu a construit o casa. Se procedeaza cum au spus baietii mai sus, atat tijele cat si lemnul este permisiv, eventual dai gaurile cu un burghiu de 13 daca ai tije de 12 si nu vei avea nici o problema cu pozitionarea cosoroabelor.

Ieri am realizat ca poate era mai simplu sa fac un fel de carja la capatul fiecarei tije filetate care odata prinsa in beton va rezista la smulgere cel putin la fel de bine ca si mustatile sudate de mine. Dezavantajul acestei solutii era ca dintr-un metru de tija filetata imi ieseau doar 2 tije deci m-ar fi costat mai mult...
Oricum si solutia cu mustati m-a costat curent, electrozi de sudura, timp (vreo 4-5 ore) dar macar am invatat sa sudez mai bine decat stiam :) M-am si ars putin... :)

#637
gimi44

gimi44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.08.2011
Am o intrbare pt. tine Javanotti daca nu te deranjeaza,si eu caut un teren pt. construirea unei case prin zona Clinceni-Domnesti de vreo doi ani,dar nu m-am hotarat inca,ai putea sa-mi spui la cat a ajuns mp teren intravilan prin zona in care ai cumparat tu?Si daca este adevarat ca in Domnesti trebuiesc minim 500mp teren?

#638
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View Postjavanotti, on 11th June 2012, 23:25, said:

Am vazut cum se lucreaza cu astfel de tije acum 15 ani cand tatal meu a construit o casa. Se procedeaza cum au spus baietii mai sus, atat tijele cat si lemnul este permisiv, eventual dai gaurile cu un burghiu de 13 daca ai tije de 12 si nu vei avea nici o problema cu pozitionarea cosoroabelor.

Ieri am realizat ca poate era mai simplu sa fac un fel de carja la capatul fiecarei tije filetate care odata prinsa in beton va rezista la smulgere cel putin la fel de bine ca si mustatile sudate de mine. Dezavantajul acestei solutii era ca dintr-un metru de tija filetata imi ieseau doar 2 tije deci m-ar fi costat mai mult...
Oricum si solutia cu mustati m-a costat curent, electrozi de sudura, timp (vreo 4-5 ore) dar macar am invatat sa sudez mai bine decat stiam :) M-am si ars putin... :)


POZE cu arsura, macar!
:thumbup:

ce aveau mustatile? astea ce au?
mustati

#639
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Am turnat stalpii si centurile, nu a iesit cum am vrut eu, au fost cateva segregari si neacoperiri cu beton datorate unui vibrator cu lancea de diametru prea mare care a intrat putin (sau deloc) in stalpi si datorita finisajului grinzilor drepte si inclinate care a durat mult prea mult, betonul intrand deja in priza in momentul in care se faceau finisajele...
Betonul a fost destul de fluid (asa a venit), initial i-am injurat pe cei din statie dar ulterior le-am multumit deoarece daca era mai vartos cu caldurile care au fost cand am turnat si cu vibratorul pe care l-am avut o dadeam in bara rau de tot...
Asta este, mergem mai departe, noi sa fim sanatosi.

Attached Files



#640
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
S-au terminat turnarile, s-a facut curatenie si s-a inceput constructia cosului. Detalii mai jos.

Constructia cosului mai dureaza cateva zile, dupa asta constructorul meu este liber. Daca aveti nevoie de un costructor serios, care isi vede de treaba, om de incredere si rezonabil ca pret il recomand cu caldura. Cei interesati pot sa ma contacteze pe privat ca sa le dau un numar de contact al dansului.

Attached Files



#641
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Cum este cosul? Ceva, nemultumiri? Ai luat varianta izolata sau il izolezi tu?

#642
ionutz_77

ionutz_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.12.2009
Felicitari  !
Nu  mai  ai  mult ,pana  o  vezi  la  rosu.
  :thumbup:

#643
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010

View Posthdi, on 6th July 2012, 05:47, said:

Cum este cosul? Ceva, nemultumiri? Ai luat varianta izolata sau il izolezi tu?
Deocamdata nu am nici o nemultumire in legatura cu cosul, elementele s-au imbinat perfect nu am avut nici o problema. Eu am luat varianta neizolata deoarece am fost nevoit sa-l imbrac cu zid de caramida dar l-am izolat eu cu cochilii de vata bazaltica de 4cm grosime cumparate separat (cu aceleasi cochilii si de aceeasi grosime sunt izolate cosurile de inox dublu perete).


@ionutz_77: multumesc, mai este mult pana la iarna cand sper ca voi termina casa la rosu.

#644
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Cred ca pe la vremea asta, cam te mutai in casa, daca aveai si tu putin noroc si nu intalneai ghinionul in cale, chiar aici, pe forum.

:)

#645
gimi44

gimi44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.08.2011

View Postbudrom, on 24th July 2012, 17:58, said:

Cred ca pe la vremea asta, cam te mutai in casa, daca aveai si tu putin noroc si nu intalneai ghinionul in cale, chiar aici, pe forum.

:)
Nu te potolesti de loc,iar vrei sa-ti dea cartonas rosu moderatorii constructori? :clapping:

#646
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Vb in numele lui Catalin?! (sau te afli in treaba?)
Ti-a placut ce au facut moderatorii?
:thumbup: :thumbup: :thumbup:  

Iubesti inselaciunea asa mult?
:naughty:
(bravo tie, esti vertical ... cand stai intins,
ciocu mic si treci lacul, ca un romanache, no?)

#647
gimi44

gimi44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.08.2011

View Postbudrom, on 25th July 2012, 11:59, said:

Vb in numele lui Catalin?! (sau te afli in treaba?)
Ti-a placut ce au facut moderatorii?
:thumbup: :thumbup: :thumbup:  

Iubesti inselaciunea asa mult?
:naughty:
(bravo tie, esti vertical ... cand stai intins,
ciocu mic si treci lacul, ca un romanache, no?)
Vorbesc in numele meu iar in alta ordine de idei nu prea imi place cand cineva sterge mesajele pe care le postez...asta insemna ca cuiva nu ii place adevarul,

#648
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postbudrom, on 24th July 2012, 16:58, said:

Cred ca pe la vremea asta, cam te mutai in casa, daca aveai si tu putin noroc si nu intalneai ghinionul in cale, chiar aici, pe forum.

:)
la ce ghinion te referi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate