Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

(javanotti) Casa Domnesti, Ilfov (3 persoane)

- - - - -
  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#1
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Salutare tuturor,

Incep si eu un jurnal care se va intinde pe o perioada de aprox. 3 ani, cat sper eu ca va dura constructia casei mult visate. Terenul pe care se va construi casa este situat in comuna Domnesti, are deschidere de 24m si adancime de 35m. Anul acesta am in plan aducerea constructiei pana la faza de placa peste fundatie (radier), anul viitor sper sa reusesc sa pun acoperisul, iar in anul urmator sa  reusesc sa o finisez total sau partial dar suficient cat sa pot locui in ea, eu si familia mea.

Momentan sunt chiar la inceput de drum, la faza de concept, de exprimare a ceea ce doresc sa obtin, cu ajutorul unui soft de proiectare, pregatirea mea neavand nimic in comun nici cu arhitectura si nici cu constructiile. Am avut ca punct de plecare un proiect deja existent pe site-urile de profil, pe care l-am modificat intr-o masura destul de mare.

Pe acest forum ma astept sa primesc sugestii de functionalitate, de design si de executie a casei de la persoane mult mai experimentate ca mine in aceste domenii.
Pentru inceput va rog sa analizati pozele atasate, sa intrebati ceea ce nu este clar si sa sugerati eventuale modificari care ar duce la o mai buna functionalitate a casei si la un design mai reusit.
Inca o data va rog sa tratati imaginile pe care le-am atasat ca provenind de la un amator in ale arhitecturii, sunt multe erori, dar sper ca se intelege ceea ce am vrut sa fac.

Dupa ce voi ajunge, cu ajutorul vostru, la o solutie optima voi consulta un arhitect pentru a realiza proiectul de la 0 pe baza schitelor mele.

Multumesc anticipat tuturor celor care vor urmari jurnalul meu, atat activ, cat si pasiv cum am facut-o si eu mult timp inainte de a deschide acest jurnal.

Catalin

Attached Files



#2
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Foarte tare! Spor la treaba!

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
bine ai venit javanotti. spor la treaba

#4
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
foarte bine impartita, se vede ca e gandita, - e functionala,practica ; felicitari!

ce suprafata are, si din ce vrei sa construiesti?

#5
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Multumesc pentru mesajele de bun venit si pentru aprecieri.

Casa va fi construita din caramida tip poroth. de 30 cu izolatie de 10 din neopor.

Numai bine.

#6
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
bine ai venit , bafta !

#7
denise18

denise18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 28.04.2008
Buna, bine ai venit, pe unde construiesti?

#8
catalin_marcu

catalin_marcu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.07.2009

View Postdenise18, on 21st February 2010, 14:55, said:

Buna, bine ai venit, pe unde construiesti?

Multumesc, voi construi in Domnesti la granita cu Clinceni. Vezi imaginea atasata, dreptunghiul mic cu contur rosu este parcela mea (alaturi de alte 41 de parcele incadrate de dreptunghiul mare rosu). Zona inca nu are denumire, in acte apare ca si tarla 46.

Attached Files



#9
catalin_marcu

catalin_marcu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.07.2009

View PostMyryam, on 21st February 2010, 09:53, said:

ce suprafata are, si din ce vrei sa construiesti?

Suprafata utila fara garaj, spatiu tehnic din spatele garajului si fara terase si balcoane este de aprox. 89 mp la parter si 85 mp la etaj. La acestea se adauga garajul cu 24 mp si spatiul tehnic cu 6.4 mp. Terasa are 24 mp iar veranda 7.2 mp.

A iesit cam mare pentru nevoile noastre dar am fost nevoit sa ajung la aceste dimensiuni pentru a avea camere si bai de dimensiuni decente la etaj.

Daca voi nu criticati, o sa incep eu. Problemele cu care ma confrunt momentan sunt:

1. Nu imi place cum este pozitionat semineul - nu am solutie pentru modificarea lui deoarece hornul face parte din designul casei si nu pot sa-l mut.
2. Datorita configuratiei de la etaj, a iesit o bucatarie gigant: 30 mp. As putea sa impart spatiul in doua si sa fac un birou. Problema este ca bucataria ar trebui sa fie in interior datorita pozitiei camarii, iar biroul catre exterior cu iesire la terasa. Mi-ar fi placut invers dar nu se poate. Poate aveti voi alte sugestii.
3. Voi avea niste grinzi vizibile la parter in holul de intrare, in living si bucatairie. Asta este, nu cred ca vor arata asa de rau.
4. Veranda de acces in casa probabil o voi micsora si voi face acoperis la intrarea in casa din fier forjat acoperit cu policarbonat. Cred ca va arata mai bine asa si se va asorta cu fierul forjat de la balcon. Nu prea imi place solutia pe care am ales-o momentan cu acoperis ca si cel de la casa. Din pacate softul pe care-l folosesc nu-mi permite sa desenez acest acoperis din policarbonat sau nu am gasit eu inca cum sa procedez.

Multumesc anticipat pentru eventualele solutii la problemele cu care ma confrunt.

Catalin

#10
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

View Postcatalin_marcu, on 22nd February 2010, 00:06, said:

2. Datorita configuratiei de la etaj, a iesit o bucatarie gigant: 30 mp. As putea sa impart spatiul in doua si sa fac un birou. Problema este ca bucataria ar trebui sa fie in interior datorita pozitiei camarii, iar biroul catre exterior cu iesire la terasa. Mi-ar fi placut invers dar nu se poate. Poate aveti voi alte sugestii.

in locul patratelului care e living  (sau pe jumatate din el) faci birou

bucataria o imparti in doua, jumatate o lasi bucatarie (cea care da spre camara) , jumatatea dinspre terasa o inglobezi in living

#11
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
E o idee foarte buna, multumesc, singura problema ramane semineul. Nu-l pot muta, hornul face parte din designul fatadei casei.

Edited by raduk, 22 February 2010 - 21:47.
citarea inutilă a postului precedent


#12
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Voi ce ati alege din urmatoarele 2 variante de zid:

1. Caramida tip poroth. de 30 + izolatie din polistiren de 10

2. Caramida tip poroth. de 38 + izolatie de polistiren de 5

Avantaje si dezavantaje?

Multumesc.

#13
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009
pai e simplu,fa un calcul,cati mc de porptherm 30/38 ai nevoie: la 38 intra mai putine caramizi la un mc ,deci o sa dai mai multi bani pe caramida in cazul in care te hotarasti la 38. in acest caz o sa dai mai putini bani pe polistiren,probabil jumatate din bani pt ca de 10 intra 5 placi la bax,de 5 intra 10 bucati. manoperele de zidit si pus polistiren or sa fie aceleasi ca "doreii"nu fac distinctie ca e caramida de 30sau 38 ,ca e polistiren de 5 sau 10. am auzit pareri ca daca iei porotherm de 38,tencuiesti si nu mai pui polistiren ca nu ar mai fi cazul.
eu unul am optat pt STh(porotherm seismic) de 30 si polistiren de 10 dar pt ca n-am avut bani programati in buget pt sth de 38 iar polistirenul o sa-l pun anul asta. fara polistiren cu caramida de 30 nu e tocmai ok, cam baga "forta" centrala.

Edited by raduk, 27 February 2010 - 21:42.
citarea inutilă a postului precedent


#14
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postjavanotti, on 24th February 2010, 21:44, said:

[...] 1. Caramida tip poroth. de 30 + izolatie din polistiren de 10

2. Caramida tip poroth. de 38 + izolatie de polistiren de 5 [...]
Dacă întrebarea o pui d.p.d.v. al termoizolării, atunci prima variantă este cea cîștigătoare. ;)



P.S.

View Postm_mosu, on 24th February 2010, 22:32, said:

pai e simplu,fa un calcul,cati mc de porptherm 30/38 ai nevoie: la 38 intra mai putine caramizi la un mc ,deci o sa dai mai multi bani pe caramida in cazul in care te hotarasti la 38. in acest caz o sa dai mai putini bani pe polistiren,probabil jumatate din bani pt ca de 10 intra 5 placi la bax,de 5 intra 10 bucati. manoperele de zidit si pus polistiren or sa fie aceleasi ca "doreii"nu fac distinctie ca e caramida de 30sau 38 ,ca e polistiren de 5 sau 10. am auzit pareri ca daca iei porotherm de 38,tencuiesti si nu mai pui polistiren ca nu ar mai fi cazul. [...]
S-ar putea să fie chiar așa de simplu cum spui tu... dar eu nu am înțeles care dintre cele două variante este cea pe care o recomanzi tu.  :confuzzled:
Ca să nu mai spun că ar fi mai bine să păstrezi pentru tine ceea ce auzi la Radio Șanț.  :nonobad:

#15
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Din pdv al izolatiei si eu sunt de parere ca 30 caramida + 10 polistiren este variata castigatoare. Mai mult, daca as folosi caramida de 38 ar trebui sa fac si stalpii de 38, varianta cam  exagerata pentru o casa P+M.

#16
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postjavanotti, on 28th February 2010, 14:54, said:

[...] daca as folosi caramida de 38 ar trebui sa fac si stalpii de 38 [...]
Nu neapărat. ;)
Poți face stîlpii (deci și structura) ceva mai mici (în raport cu cărămida, nu cu proiectul :nonobad: ), iar diferența să o compensezi cu polistiren, pentru a diminua la maxim punțile termice. :idea:

Edited by raduk, 28 February 2010 - 15:38.


#17
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
In timpul lecturarii jurnalului lui baldovica, mi-a placut o poza din livingul casei lui (banuiesc) cu vedere afara prin cele 3 geamuri dispuse pe cele 3 ziduri reprezentand o jumatate de hexagon (exprimare de inginer).
Mi-a placut cum se vedea prin cele 3 geamuri si m-am gandit sa fac si eu aceasta modificare la proiectul meu.
Zis is facut, am atasat o poza cu fatada casei modificata.
Spre deosebire de el eu cred ca voi pastra balconul dar inca nu sunt sigur daca-l voi face din fier forjat sau daca-l voi zidi si voi face doar mana curenta din fier (sau inox).

Voi ce ziceti?


Ii multumesc lui baldovica pentru sursa de inspiratie si cu prima ocazie dau o bere (in cel mai rau caz electronica  :cheers: )


Catalin.

Attached Files


Edited by javanotti, 08 March 2010 - 23:03.


#18
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Frumos ce ai acolo. Eu, daca mi-as face din nou casa, as face cu zidarie de 38, fara strepi, cu stalpii de 38x38. Grinzi de 30.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate