Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

BCR Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
7193 replies to this topic

#91
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

 acroscad, on 24th September 2009, 11:29, said:

Pai plata se face in baza CF-ului pe numele tau cu ipoteca in favoarea statului... iti iese asa repede CF-ul ?

Asa aproximeaza si banca si notarul...acum sa vedem daca nu maine... luni...

 Corina2009, on 24th September 2009, 11:39, said:

Azi de dimi am fost la banca si depus banii in cont pentru evaluare, tipa imi deschisese deja cont...
A zis ca dosarul isi urmeaza avizarile si ca ma va chema sa semnez contarctul de garantare si apoi sa il trimita la Fond.

Ala nu il semnam daca avea ok-ul de la Fond?
Sau cum e?

Cred ca te pune sa semnezi cererea de creditare... nu contractul care trebuie sa vina de la fond dupa cum spuneai si tu...
Dupa evaluare te anunta daca ai primit creditul sau nu... apoi daca iti poti permite sa platesti diferenta dintre evaluare si banii de care ai nevoie... treci la cererea de credit unde mentionezi exact suma de evaluare sau daca e mai mica, suma de care  ai nevoie... apoi dosarul poate pleca la fond
Atentie la termeni...si ai grija ce semnezi!...

Edited by primcasuist, 24 September 2009 - 10:55.


#92
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Aha, deci cand e ok dosarul si gata sa plece spre Fond o sa ma cheme sa semnez cererea de garanarae.
Parca nu mai am rabdare dar nici sa stresez aiurea la banca nu imi vine.

#93
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

 Corina2009, on 24th September 2009, 14:37, said:

Aha, deci cand e ok dosarul si gata sa plece spre Fond o sa ma cheme sa semnez cererea de garanarae.
Parca nu mai am rabdare dar nici sa stresez aiurea la banca nu imi vine.
Nu ai tu de semnat cererea de garantare. Doar banca, si sa aiba grija sa fie stampilata, ca mie mi-au intors dosarul din cauza asta...Tu trebuia sa fi semnat o cerere de credit, o cerere de deschidere de cont curent si acordul ala de consultare la Biroul de Credite. Cam atat, apoi se trimite dosarul la fond, fondu genereaza ala de garantare si il semnezi. Apoi semnezi ala de credit si ala de v/c!!!

#94
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

 marshall_balance, on 24th September 2009, 14:57, said:

Nu ai tu de semnat cererea de garantare. Doar banca, si sa aiba grija sa fie stampilata, ca mie mi-au intors dosarul din cauza asta...Tu trebuia sa fi semnat o cerere de credit, o cerere de deschidere de cont curent si acordul ala de consultare la Biroul de Credite. Cam atat, apoi se trimite dosarul la fond, fondu genereaza ala de garantare si il semnezi. Apoi semnezi ala de credit si ala de v/c!!!


Asa sa te auda Dumnezeu si sa curga toate....ca pe banda.....

Tie ti-a ajuns contractul de creditare de la fond in banca???

Edited by Corina2009, 24 September 2009 - 13:59.


#95
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

 Corina2009, on 24th September 2009, 14:59, said:

Asa sa te auda Dumnezeu si sa curga toate....ca pe banda.....

Tie ti-a ajuns contractul de creditare de la fond in banca???
Ala de garantare cred ca zici....da, azi a ajuns, am fost la banca, l-am semnat, si maine sunt programat la notarul bancii sa-l semnez ala de credit. Apoi, saptamana viitoare il semnez ala de v/c. Sper sa ajungi si tu repede sa semnezi astea ;)

#96
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Vorbesc ca o musca beata...amestec contractele....dar intelegeti voi ce vreau sa zic, din fericire.


Imi pare rau de Rophy cate a patit si cu gazda...in aceeasi situatie sunt si eu...imi caut gazda..si sunt nsite preturi...apart cu 2 camere..400 de euro...
Nu mai bine as da eu la al meu 269 de euro rata?

M-e si teama sa ma gandesc mai departe....daca as primi ok-okeiului de la banca parca m-as apuca de renovare....ca mai va dura si aia minim 2-3 saptamani...si cum nici gazda nu am ....

#97
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

 Corina2009, on 24th September 2009, 15:23, said:

Vorbesc ca o musca beata...amestec contractele....dar intelegeti voi ce vreau sa zic, din fericire.


Imi pare rau de Rophy cate a patit si cu gazda...in aceeasi situatie sunt si eu...imi caut gazda..si sunt nsite preturi...apart cu 2 camere..400 de euro...
Nu mai bine as da eu la al meu 269 de euro rata?

M-e si teama sa ma gandesc mai departe....daca as primi ok-okeiului de la banca parca m-as apuca de renovare....ca mai va dura si aia minim 2-3 saptamani...si cum nici gazda nu am ....
Nu vreau sa te descurajez, dar mai bine asteapta sa stii o treaba sigura. Sa nu cumva sa te apuci sa dai bani pe renovari si sa fie ceva probleme dupa aia, ca la cat ai fost de ghinionista pana acuma....Asteapta macar OK-ul de la Fond si dupa aia e cam clara treaba!

#98
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Dap, nu am curaj sa ma apuc. :ciocan:
Mi-e ca as fi in stare sa ma arunc de la balcon in caz de ceva negativ...asa ca mai bine mai stau pe drumuri....

Edited by Corina2009, 24 September 2009 - 14:54.


#99
mihai_ioan

mihai_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.08.2009

 Corina2009, on 24th September 2009, 14:37, said:

Aha, deci cand e ok dosarul si gata sa plece spre Fond o sa ma cheme sa semnez cererea de garanarae.
Parca nu mai am rabdare dar nici sa stresez aiurea la banca nu imi vine.


initial se semneaza cererea de creditare, apoi oferta de creditare (exact asa scrie ca titlu pe hartiile alea), apoi pleaca de la fond de unde cand se intoarce mai ai de semnat contractul de credit, contractul de garantare, si contractul de vanzare-cumparare.
cred ca astia-s termenii corecti, daca gresesc rog sa fiu contrazisa

#100
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

 mihai_ioan, on 24th September 2009, 16:37, said:

initial se semneaza cererea de creditare, apoi oferta de creditare (exact asa scrie ca titlu pe hartiile alea), apoi pleaca de la fond de unde cand se intoarce mai ai de semnat contractul de credit, contractul de garantare, si contractul de vanzare-cumparare.
cred ca astia-s termenii corecti, daca gresesc rog sa fiu contrazisa
Eu n-am semnat nici o oferta de creditare...doar in cazul in care desfasuratorul cu ratele se numesc asa, atunci am semnat!

#101
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009
Sa invatam sa vorbim corect primacasaleza...
Deci...creditare, garantare, vanzare-cumparare... renovare (unde e cazul...)... :lol:

Edited by primcasuist, 24 September 2009 - 19:30.


#102
MM_13

MM_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.06.2009

 marshall_balance, on 24th September 2009, 14:57, said:

Nu ai tu de semnat cererea de garantare. Doar banca, si sa aiba grija sa fie stampilata, ca mie mi-au intors dosarul din cauza asta...Tu trebuia sa fi semnat o cerere de credit, o cerere de deschidere de cont curent si acordul ala de consultare la Biroul de Credite. Cam atat, apoi se trimite dosarul la fond, fondu genereaza ala de garantare si il semnezi. Apoi semnezi ala de credit si ala de v/c!!!

Ba poate ca are! Eu am semnat astazi cererea de garantare.
Stiti voi cum se zice: cate bordeie, atatea obiceie (unde bordeie=sucursale si obiceie=cereri) ...

#103
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 17.10.2003
Salut,

Am si eu o intrebare, avand in vedere ca intentionez sa fac miscarea cu prima casa cu ajutorul BCR-ului si voi sunteti profesionisti deja :)

Dintr-o intamplare nefericita sotia s-a trezit inscrisa pe lista neagra de la Biroul de Credite (a facut creditul pentru altcineva apropiat care trebuia sa plateasca ratele. Persoana respectiva nu numai ca s-a oprit acum vreo 3 luni dar nici nu ne-a anuntat, macar le plateam noi).

Asadar, asta ma poate influenta negativ pe mine, daca vreau sa fac imprumutul singur, fara ajutorul ei?

Edited by akeem, 25 September 2009 - 07:21.


#104
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009

 akeem, on 25th September 2009, 08:20, said:

Salut,

Am si eu o intrebare, avand in vedere ca intentionez sa fac miscarea cu prima casa cu ajutorul BCR-ului si voi sunteti profesionisti deja :)

Dintr-o intamplare nefericita sotia s-a trezit inscrisa pe lista neagra de la Biroul de Credite (a facut creditul pentru altcineva apropiat care trebuia sa plateasca ratele. Persoana respectiva nu numai ca s-a oprit acum vreo 3 luni dar nici nu ne-a anuntat, macar le plateam noi).

Asadar, asta ma poate influenta negativ pe mine, daca vreau sa fac imprumutul singur, fara ajutorul ei?

te poate afecta doar in urmatoarele situatii:
1. daca pe sotie o treci drept coplatitor....o sa ai probleme cu acordarea sumei pe care o ceri...acum depinde si de suma...daca suma ceruta nu e mare in raport cu veniturile problema n-o sa fie asa mare...
2. daca nu o treci pe sotie coplatitor...banca o va considera fara venituri si in consecinta te va taxa prin faptul ca o ai in intretinere... Ex meu... ca sa o inlocuiesc pe sotie de la a fi coplatitor...mi-au trebuit nu unul ci doi coplatitori pt a primi maximul sumei prin PC  = 57000 euro.

Edited by primcasuist, 25 September 2009 - 07:32.


#105
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

 akeem, on 25th September 2009, 08:20, said:

Salut,

Am si eu o intrebare, avand in vedere ca intentionez sa fac miscarea cu prima casa cu ajutorul BCR-ului si voi sunteti profesionisti deja :)

Dintr-o intamplare nefericita sotia s-a trezit inscrisa pe lista neagra de la Biroul de Credite (a facut creditul pentru altcineva apropiat care trebuia sa plateasca ratele. Persoana respectiva nu numai ca s-a oprit acum vreo 3 luni dar nici nu ne-a anuntat, macar le plateam noi).

Asadar, asta ma poate influenta negativ pe mine, daca vreau sa fac imprumutul singur, fara ajutorul ei?

In mod normal n-ar trebui sa te influenteze, ca ei cer de la Biroul de Credite raportul ala individual, deci la tine ar trebui sa fie curat. Tu cand semnezi cererea de creditare, mai semnezi si Acordul de consultare la Biroul de Credite...deci in mod normal doar pe tine ar putea sa te verifice, nu si pe sotie, care n-a semnat acordul ala.

#106
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
MM 13 asadar dosarul iti e gata sa plece la Fond?

Ca asa mi-au zis si mie..ma cheama sa semnez cererea de garantare inainte sa trimita dosarul la fond.

#107
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 17.10.2003

 marshall_balance, on 25th September 2009, 08:32, said:

In mod normal n-ar trebui sa te influenteze, ca ei cer de la Biroul de Credite raportul ala individual, deci la tine ar trebui sa fie curat. Tu cand semnezi cererea de creditare, mai semnezi si Acordul de consultare la Biroul de Credite...deci in mod normal doar pe tine ar putea sa te verifice, nu si pe sotie, care n-a semnat acordul ala.


OK,
Eram interesat pentru ca de obicei te pun sa treci in cerere si alte fonduri de care dispui, gen salariu sotie, casa inchiriata (x %), etc. ca sa-ti creasca rating-ul.
Eu pot sa nu trec pe nimeni daca ma incadrez numai cu salariul meu si n-au de ce sa mai scotoceasca, zic...

Oricum, multumesc de raspuns.

#108
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Eu tin legatrua prin email cu ofitera de credit...
Asteptam referatul si mi-a zis ca luni sa fac demersurle pentru noul extras de acrte funciara, nu mai vechi de 15 zile.


Nici nu imi vine sa cred ca e ok, parca tot astept sa apara iar o problema.
Doamne ajuta sa fie bine in continaure!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate